Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Πολύ ωραίο thread.Όπως φαίνεται και από το nick μου,διαβάζω dragonlance(κρίμα που δεν άρχισα νωρίτερα).Άρχισα κάπου τις γιορτές και μέχρι τώρα έχω διαβάσει την 1η τριλογία,την chronicles(μου πήρε αρκετά γιατί μεσολάβησαν γιορτές και μια περίοδος βαρεμάρας,αλλιώς θα τα χα τελειώσει νωρίτερα,παρά τις πολλές τους σελίδες διαβάζονται εύκολα) και συνεχίζω κανονικά με τον “καιρό των διδύμων” ! Το 1ο βιβλίο(“δράκοι στο φθινωπορινό δειλινό”) ήταν πάρα πολύ καλό,συγκριτικά μου άρεσε περισσότερο από τα άλλα 2 τις 1ης τριλογίας.Ενδιάμεσα,μέχρι να έρθει ο “καιρός των διδύμων” διαβάζω το “χόμπιτ” και όπου να 'ναι το τελείωνω.Οι εντυπώσεις μου από αυτό είναι μέτριες,αλλά δεν θα πω τίποτε παραπάνω γιατί σίγουρα αυτό οφείλεται σε μένα που δεν έχω συνηθίσει να διαβάζω βιβλία και οι περιγραφές κλπ μου φαίνονται λιγάκι βαρετές(δεν είμαι δα και κάνας βιβλιοφάγος,πρόσφατα άρχισα να διαβάζω βιβλία πιο…“τακτικά”).

Το ξέρω ότι σίγουρα υπάρχουν και πιο ψαγμένα και καλύτερα βιβλία και συγγραφείς,αλλά τώρα άρχισα να τα μαθαίνω τα πράματα,που θα μου πάει…:stuck_out_tongue:

ps1:Πάντως το “δράκοι στο φθινωπορινό” το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να αρχίσει,δεν θα χάσει.
ps2:Καλά,τι μούφα που ήταν η ταινία ?

Χεχε, με πρόλαβες βλέπω! Και σε παρέπεμπα στο άλλο thread εδώ…

Ποτέ δεν είναι αργά για διάβασμα. Η σειρά της dragonlance μπορεί να μην είναι λογοτεχνικό κειμήλιο, είναι όμως απο τις σημαντικότερες που έχουν γίνει ποτέ στον χώρο του Φανταστικού, και κατά τη γνώμη μου στέκει άνετα δίπλα στα έργα του Τόλκιν. Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Χαρακτήρες όπως ο Raistlin, ο Sturm και ο Tanis είναι απο τους σημαντικότερους χαρακτήρες που έχει γεννήσει ο χώρος…

Λοιπόν, αφού τελειώσεις την τριλογία των legends, τσέκαρε μετά οπωσδήποτε το Soulforge! Δε θυμάμαι τίτλο στα ελληνικά. Περιγράφει τα νεανικά χρόνια του Raistlin, τα περιστατικά που τον οδήγησαν να κάνει το τεστ και να φορέσει τα Red Robes… αλλά και η γνωρίμια του με τους υπόλοιπους. Είναι απο τα καλύτερα της σειράς και είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσει.

ΥΓ - Βγήκε και ταινία? Ωχ, δε θέλω να τη δω…

σε βλέπω να ξαναlogaρεις σε κάνα μήνα … :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
(τσίμπα και το "δράκοι στα βασήλεια των νάνων " που χρονικά είναι μετα το “δράκοι στο φθινωπορινό δειλινό” και επίσεις κάνε προπαραγκελία και τα υπόλοιπα 7 καθώς και τα 2 prequel όπως και τον θρύλο του χούμα … (και τα ξαναλέμε σε κάνα μήνα …)

(restlin = ιδεα και ως γνωστών οι ιδέες δεν πεθαίνουν … ) 8)

Κάραμον ρε άπιστε Κάραμον :respect: :respect:

λεπόν απο όσα έχουν βγεί μέχρι τώρα έχουμε χρονολογικά :

HEROES:

  1. Ο θρύλος του Χούμα (The legend of Huma)

THE RESTLIN CHRONIKLES:
1)Στο αμόνι της μαγίας (the soulfoge)
2)Στη δίνη του πολέμου (brothers in arms)
3)

DRAGONLACE CHRONICLES:

1)Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό (Dragons of autumn twilight)

THE LOST CHRONICLES:
1)Δράκοι στα βασήλεια των νάνων (dragons of the dwarven depths)

2)Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα (Dragons of winter night)

THE LOST CHRONICLES:
2)Dragons of the Highlord Skies
3)Dragons of the Hourglass Mage

3)Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή (Dragons of spring Dawing)

DRAGONLANCE LEGENDS
1)Ο καιρός των διδύμων (Time of the twins)
2)Ο πόλεμος των διδύμων (War of the twins)
3)Η δοκιμασία των διδύμων (Test of the twins)

Η επόμενη γενιά (The second generation)

Δράκοι στη φλόγα του καλοκαιριού (Dragons of summer flame)

THE WAR OF SOULS:

1)Δράκοι ενός χλομού ήλιου (Dragons of a fallen sun)
2)Δράκοι ενός χαμένου άστρου (Dragons of a lost star)
3)Δράκοι ενός αθέατου φεγγαριού (Dragons of a vanished moon)

@ellanor

Απαντώ λοιπόν (και σε αυτό το topic,όπως και στο άλλο).Φυσικά,έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου.Ίσως για άλλους,να μην είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά για μένα είναι ένας μικρός θησαυρός ! Για τους χαρακτήρες συμφωνώ απόλυτα,αφού εδώ ο θάνατος του sturm μου ήρθε κάπως !!!

Το έχω υπόψη μου αυτό που λες(ο τίτλος ο ελληνικός πρέπει να είναι “στο αμόνι της μαγείας” ή κάτι τέτοιο) και το έχω στα επόμενα μετά την legends γιατί φαίνεται να είναι πολύ ενδιαφέρον(μαζί με το 2ο βιβλιο από “the raistlin chronicles” το “στη δίνη του πολέμου”).Απλά κολλάω στο πώς και ποια να διαβάσω,με ποια σειρά δηλαδή.Ένας φίλος,μετά τη legends πήγε καπάκι για “επόμενη γενιά”.

ps:Ναι βγήκε ταινία,το δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό και απογοητεύτικα πολύ.Βγήκε κατευθείαν σε dvd και ήταν cartoon(με λίγο 3d) μια περίεργη μίξη,καθόλου καλή.

@Guardian_of_the_blind

Λες να λιώσω τόσο πολύ ε ??? :stuck_out_tongue: Μια και βλέπω ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούντε εδώ,για προτείνετε μου παρακαλώ με ποια σειρά να διαβάσω τα βιβλία…η αλήθεια είναι ότι είμαι ακόμη μπερδεμένος όσον αφορά τη σειρά(όπως ήμουν στην αρχή :P).

Άντε γιατί είχα απογοητευτεί,μόνο 2 άτομα ήξερα που διαβάζουν dragonlance ! Εσείς αλήθεια από που τα αγοράζετε(ή αν τα έχετε όλα από που τα έχετε αγοράσει ??)Εγώ προτιμώ “πολιτεία” που τα έχει και σε καλές τιμές,αλλά δυστηχώς τον καιρό των διδύμων δεν το είχε !

Καταιγισμός ερωτήσεων… :stuck_out_tongue:

Εγώ τα dragonlance τα διάβαζα 10 χρόνια πριν, πολύ πριν μεταφραστούν στα ελληνικά! Ήταν η πρώτη μου αγάπη απο βιβλία του είδους… Και φυσικά το κατάστημα που τα έπαιρνα ήταν η Κάισσα…

Τώρα που έχουν βγει σε ελληνικές εκδόσεις, μπορείς εύκολα να τα βρεις σε κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο, απο τις εκδόσεις τις ίδιες (Anubis) ή να τα παραγγείλεις απο το ίντερνετ…

Κανονικά μετά τα legends πας στο Second Generation και μετά στο Dragons of Summer Flame, αλλά η τριλογία του Raistlin, επειδή εξελίσσεται στο παρελθόν, διαβάζεται όποτε θες, επομένως μπορείς και να διαβάσεις αυτό μετά.

@Guardian, τι έλεγε το νέο βιβλίο, με το Βασίλειο των Νάνων? Στέκει επάξια δίπλα στην κλασική τριλογία?

Αν και δεν είμαι γενικότερα του βιβλίου, πρέπει να πω ότι το It του Stephen King το θεωρώ το κορυφαίο βιβλίο τρόμου που έχει βγει ποτέ.

Από εκεί και πέρα Αρκάς (έχω τα άπαντα) και άπειρα άλλα κόμικς (βασικά Sin City).

Τσεκάρετε το πρώτο θεατρικό πόνημα του Αρκά, Εχθροί Εξ’ Αίματος. Απίστευτο απλά. Κλασσικό γράψιμο Αρκά με καταπληκτικό καυστικό χιούμορ και φανταστικό φινάλε.

είμαι καμένος και καθόλου αυστηρός κριτής … :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

προσωπικά μου άρεσε ( αν και είμαι της φάσης the more the best)

πάντως φαίνεται πως αλλοιος γράφανε πριν από 20 χρόνια και αλλοιός τώρα… :wink:

@restlin δες λίγο ποιο πάνω που έκανα edit το ποστ μου … :wink: :wink: :wink:

Ευχαριστώ,πολύ κατατοπιστικό.Είχα σκοπό να τα αγοράσω με τη σειρά που τα έχει στο wikipedia,αλλά τώρα μάλλον θα αλλάξω τη σειρά.

Guardian, άψογη η λίστα σου. Και πολύ καλά κάνεις και καίγεσαι με dragonlance, σε καταλαβαίνω απόλυτα :wink:

Α. Δεν είναι Restlin βρε συ, Raistlin γράφεται, απλά το έχουν μεταφράσει “ρέστλιν” στα ελληνικά… Είναι τα γνωστά προβλήματα της μετάφρασης… Για παράδειγμα, αλλιώς προφέρεται το “Riverwind” και αλλιώς στα ελληνικά το “Ριβεργουίντ”… στο τέλος χάνει, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω…

Ένας απο τους λόγους που αξίζει να διαβάζει κανείς Τόλκιν στα αγγλικά π,χ… ήταν και φιλόλογος…

ναι αυτό με τα αγγλικά είναι λίγο … :frowning:

αν τα 'ξερα και λίγο καλύτερα …

για τολκιν πάντως ψήνομαι το καλοκαιράκι να κάτσω να το διαβάσω σε αγγλικά …
δηλ. το 7ο του χαρι ποττερ που το διάβασα στα αγγλικά δεν μου φάνηκε και τρελά δύσκολο …

Εντάξει ρε παιδιά,εγώ αν δεν είχα δει στο net πώς γράφεται,το ίδιο θα το έγραφα.Αλλά και πάλι,ακόμη κι αν το ξέρεις καμιά φορά πάνω στη βιασύνη σου τα μπερδεύεις και λες που να κάθομαι τώρα να σκέφτομαι πώς γράφεται στα αγγλικά !

Ρέηστλιν ή Ρέστλιν, είναι ένας απο τους μεγαλύτερους αντιήρωες στον χώρο του φανταστικού (μαζί με τον Έλρικ). Μια εικόνα-tribute:

Πάντως Guardian αν δοκιμάσεις να διαβάσεις στα αγγλικά Τόλκιν, απέφυγε για αρχή το Silmarillion… Καταλαβαίνεις φαντάζομαι γιατί…

Καλά,εγώ από το 1ο βιβλίο κατάλαβα πως θα γίνει ο αγαπημένος χαρακτήρας μου,κι ας μην είχα διαβάσει τίποτα από dragonlance.Η πώρωση ενισχύθηκε με τα 2 επόμενα.Αλήθεια,σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου και κάποιοι μάλιστα πιστεύουν πως πολλοί πωρώνονται μαζί του χωρίς λόγο(ναι το έχω ακούσει αυτό).Τι να πείς…γούστα είναι αυτά !!!

Κάτσε να βάλω μία το soulforge να πωρωθώ ! :slight_smile:

κεντερ FTW ρεεεεεεεεεεεεεεε :respect: :respect: :respect:

επιληψία και έτσι ??? :lol: :lol:

Καλό αυτό,σε κανέναν άλλο που ξέρω και ασχολείται δεν είναι ο τας αγαπημένος χαρακτήρας ! :slight_smile:

Κάπου διάβαζα και κάποιος άγγλος ή αμερικάνος δεν ήξερε την προφορά των ονομάτων και ρώταγε να μάθει…φαντάσου !!!Εγώ δεν τολμώ dragonlance στα αγγλικά,γιατί προβλέπω να μην τα χω…φαντάσου για τόλκιν !

Καλησπερα και απο μενα.Εδω και λιγο καιρο εχω ξεκινησει και διαβαζω και γω για τον ρεστλιν.Πρεπει να πω οτι απο την πρωτη στιγμη που διαβασα για αυτον εγινε ο αγαπημενος μου (αντι)ηρωας.Νομιζω οτι δεν εχω ενθουσιαστει ξανα τοσο με καποιον ηρωα.Εχω διαβασει τα δυο πρωτα βιβλια ¨Στο αμονι της μαγειας¨και στην δινη του πολεμου.Τωρα εχω ξεκινησει τον καιρο των διδυμων.Πιστευω να ειναι η σωστη σειρα γιατι και γω τα χω μπερδεψει λιγο.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=297210&postcount=43

Αυτά είναι με χρονολογική σειρά όσα δεν έχουν τίτλο στα ελληνικά δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα … :slight_smile:

Ευχαριστω πολυ guardian.Oποτε οπως καταλαβα πρεπει να παρω πρωτα καποια αλλα.Κριμα και ειχα αρχισει τον καιρο των διδυμων

Ω, μετά τον Raistlin και η Krisania, άλλο ένα μέλος που μας ήρθε απο τον Krynn! Krisania, η σειρά των legends είναι καταπληκτική, όντως προηγείται θεωρητικά η τριλογία των chronicles, αλλά διαβάζεται και απο μόνη της.

Πάντως αν κάνεις τελικά τον κόπο και μετά τον Καιρό των Διδύμων πας λίγο πίσω και διαβάσεις την τριλογία των “Δράκων”, και μετά γυρίσεις και συνεχίσεις με τα υπόλοιπα δύο με τους δίδυμους, δε θα χάσεις, καθώς θα έχεις ακόμα πιο ολοκληρωμένη εικόνα έτσι. :wink:

Αξίζει να διαβάσετε την σειρά Discworld από τον Terry Pratchett και το The hichhikers guide to the gallaxy του Douglas Adams κατά προτίμηση στα Αγγλικά πραγματικά τρελό χιούμορ!!