Εκκλησία

Ποιος ειναι ο ρολος της? Τι παριστανει? Ειναι αλλη μια ατυπη εξουσια? Κανει προσπαθειες να φερει τον κοσμο στην εκκλησια ή σταδιακα τον απομακρυνει? Πως πρεπει να δρα?
Ποια η γνωμη σας για το παρακατω δελτιο τυπου?

Πρώτη Συνεδρία της Δ.Ι.Σ. για το μήνα Μάρτιο

Συνήλθε σήμερα Δευτέρα 17.3.2008, στην πρώτη Συνεδρία Της για τον μήνα Μάρτιο η Διαρκής Ιερά Συνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος της 151ης Συνοδικής Περιόδου, υπό την Προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πασης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.

Κατά την σημερινή Συνεδρία:

Α. Ἡ Δ.Ι.Σ. επικύρωσε τα Πρακτικά της Εξουσιοδοτήσεως.

Β. Στήν αρχή ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πασης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος:

  • Έθεσε το θέμα της υπάρξεως πλήθους Συνοδικών Επιτροπών και Υπηρεσιών στην κεντρική δομή της Εκκλησίας της Ελλάδος και ζήτησε σχετικά τις απόψεις των Μελών της Δ.Ι.Σ… Από την όλη συζήτηση διεπιστώθη ότι πράγματι υπάρχει πολυπροσωπεία και πολυμέρεια και αποφασίσθη να συνταχθεί ένας λεπτομερής κατάλογος όλων των Υπηρεσιών, όλων των Συνοδικών Επιτροπών, των Ειδικών Συνοδικών Επιτροπών και των Υποεπιτροπών μετά του Προσωπικού αυτών και της σχέσεως εργασίας που έχουν με τον Εκκλησιαστικό Οργανισμό, ώστε να υπάρξει η δυνατότητα καλύτερης και υπεύθυνης κατανομής του έργου της Εκκλησίας.

  • Έθεσε το θέμα της Εκκλησιαστικής Εκπαιδεύσεως και ο,τι αφορά ειδικώτερα στην Δευτεροβάθμια Εκκλησιαστική Εκπαίδευση. Μετά από συζήτηση αποφασίσθηκε να συσταθεί Επιτροπή η οποία αποτελείται από τους Σεβασμιώτατους Μητροπολίτες Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κ. Προκόπιο, Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμονα και Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου κ. Δωρόθεο, οι οποίοι έχουν στις Επαρχίες τους Εκκλησιαστικά Γυμνάσια και Λύκεια, προκειμένου να εκθέσουν τα προβλήματα, τα οποία έχουν δημιουργηθεί και ειδικότερα τα σχετικά με την αντιμετώπιση των δαπανών σιτίσεως και διαμονής των μαθητών στα Σχολεία.

  • Παραλλήλως ο Μακαριώτατος ενημέρωσε την Δ.Ι.Σ. για τις επαφές και συζητήσεις με τις Θεολογικές Σχολές των Πανεπιστημίων και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών ώστε να αποσαφηνισθούν οι προϋποθέσεις καθορισμού της αξιοποιήσεως όσων πρόκειται να αποφοιτήσουν.

  • Ἐνημέρωσε την Δ.Ι.Σ. για τη συνεργασία που είχε με τον Υπουργό Δικαιοσύνης κ. Σωτήριο Χατζηγάκη, σχετικά με το υπό κατάρτιση Νομοσχέδιο «Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης». Ακολούθησε μακρά συζήτηση κατά την οποία διετύπωσαν τις απόψεις τους όλοι οι Σεβασμιώτατοι Συνοδικοί Αρχιερείς και τελικώς ελήφθη η ακόλουθη απόφαση:

α. Ἡ Εκκλησία της Ελλάδος, δια της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, διακηρύσσει τον απόλυτο σεβασμό και την παραδεδομένη τιμή προς το υπό της Εκκλησίας τελούμενο ιερό μυστήριο του Γάμου, του οποίου σκοπός είναι η αμοιβαία πνευματική συμπλήρωση των συζύγων για την εν Χριστώ Ιησού σωτηρία και καρπός αυτού τα τέκνα. Η Εκκλησία δηλαδή δέχεται και ευλογεί την παραδεδομένη τέλεση του Γάμου κατά το Ορθόδοξο Τυπικό ενώ θεωρεί πορνεία κάθε άλλη «συζυγική» σχέση εκτός αυτού.

β. Καλεῖ το ιερό πλήρωμα των πιστών τέκνων Αυτής να βεβαιωθούν ότι η Εκκλησία υπερασπιζομένη ανέκαθεν τα της ιερότητος του ιερού μυστηρίου του Γάμου, φροντίζει για την εφαρμογή της διδασκαλίας του Κυρίου Ιησού Χριστού, για την τήρηση των αρχών του ιερού Ευαγγελίου σε όλους τους τομείς της ζωής και τον σεβασμό προς τους παραδεδομένους ιερούς κανόνες σχετικά με το βίο και τη συμπεριφορά των τέκνων της Εκκλησίας.

γ. Μέ βάση τις αρχές αυτές και βαθύτατο αίσθημα ευθύνης έναντι του ιερού κλήρου και του ευσεβούς λαού δηλώνει, ότι είναι παντελώς αδύνατο να συγκατατεθεί στο διαμορφούμενο Νομοσχέδιο «Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης», η εφαρμογή του οποίου υποθάλπει και νομιμοποιεί βαρύτατα ηθικά αμαρτήματα και το οποίο σε περίπτωση εφαρμογής θα αποτελέσει καταστροφική βόμβα στα θεμέλια της χριστιανικής οικογενείας και όλης της ελληνικής κοινωνίας. Η Δ.Ι.Σ. εκφράζει την ελπίδα και την ευχή να μην καταστεί Νόμος του Κράτους το εν λόγω Νομοσχέδιο.

Γ. Ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Χρυσόστομος ενημέρωσε τη Δ.Ι.Σ. για την επίσκεψή του στο Οικουμενικό Πατριαρχείο σχετικά με την προσεχή μετάβαση εκεί του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου μετά της Ακολουθίας του, κατά την Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως, 30 Μαρτίου 2008.

Δ. Ἀκολούθως, μετά από πρόταση του Μακαριωτάτου Προέδρου, η Δ.Ι.Σ. αποφάσισε να αποστείλει τηλεγράφημα προς τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας κ. Αναστάσιο, δια του οποίου εκφράζει την συμπάθεια και την συμπαράστασή Της προς τον δοκιμαζόμενο λαό της γειτονικής χώρας από το τραγικό γεγονός που συνέβη το Σάββατο 15 Μαρτίου 2008 κοντά στα Τίρανα και παρακαλεί τον Μακαριώτατο να μεταφέρει στην Κυβέρνηση και τον λαό της Αλβανίας την συμμετοχή Της στο λαϊκό πένθος.

Ε. Ἐπίσης η Δ.Ι.Σ. εξέφρασε την ευγνωμοσύνη και τις θερμές ευχαριστίες Της προς την Τράπεζα Πειραιώς, διότι με απόφαση του Διοικητού αυτής, αξιοτίμου κ. Μιχαήλ Σάλλα, εγκρίθηκε η χορήγηση στην Εκκλησία της Ελλάδος 750.000,00 ₠ για την ενίσχυση του προγράμματος της Εκκλησίας για το 3ο παιδί στη Θράκη.

ΣΤ. Τέλος η Δ.Ι.Σ. συζήτησε και έλαβε αποφάσεις σχετικά με τρέχοντα υπηρεσιακά ζητήματα.

Εκ του Γραφείου Τύπου της Ιεράς Συνόδου

Το 1ο σημαινει οτι η Ελλαδα ειναι μπου****λο. Το 2ο παλι ειναι το πλεον φοβερο του ολου δελτιου!
Η τραπεζα δινει απο τα κλεμμενα, μερικα ψιχουλα στην εκκλησια και ΑΝ περισσέψει τιποτα θα δουν και για το προγραμμα…

ελα γνωστες πιπες της εκκλησιας τα βαρεθηκαμε ποια το κακο βεβαια ειναι οτι εχουν μεγαλη επιρροη στον λαο

Να γινει ο διαχωρισμος κρατους-εκκλησιας και ας κανει ο,τι θελει απο κει και περα…

Ωωωω…οι αγαπημενοι μου παπαδες!!!
Η ειρηνικη και αναιμακτη θρησκεια μας που μονο καλο εχει φερει στην ανθρωποτητα στο περασμα των αιωνων.
Ο φιλελευθερος αυτος θεσμος,που μεταμορφωθηκε σε κατι που καμια σχεση δεν εχει με τις διδαχες του φερομενου ως ιδρυτη της.
Η ανοιχτη προς την κοινωνια εκκλησια που μετα απο 2000 χρονια ακομα δεν εχει κανει δεκτες τις γυναικες στους κολπους της.
Η προοδευτικη αυτη ταξη ανθρωπων που μεχρι προτινος δεν αναγνωριζε οτι η Γη κινειται.
Η γαλαντομος εκκλησια μας,που δεν προλαβαινει να βαλει ευρω στα ταμεια της και το δινει σ αυτους που πραγματικα εχουν αναγκη
Η παροιμιωδης σεμνοτητα των ιερεων και Αρχιερεων που με τα ταπεινα αμφια και την αμεμπτου ηθικης ζωη τους δεν προκαλουν ποτε…
Ο θεσμος αυτος που δινει απαντησεις με βιβλια που γραφτηκαν πολλαααα χρονια μετα τον Χριστο και επιλεχθηκαν αναμεσα σε αλλα,πεφτοντας σε απειρες αντιφασεις μεταξυ των οσων γραφουν
Τα ιερα κειμενα,ενος αλλου πολιτισμου,ενος αλλου λαου,που ελληνοποιηθηκαν κατα το δοκουν.
Η θρησκεια που δανειστηκε τοσα και τοσα στοιχεια απ τη φιλοσοφια των"εθνικων"που καποτε πολεμησε.
Η ανεξιθρησκη αντιληψη που βλεπει ως αιρετικο και γραφικο οτιδηποτε δε συμφωνει με το δογμα της.
Ο σκληρος δογματισμος που οδηγησε σε σχισματα και απειρα παρκλαδια του ιδιου κορμου.
Ο φανατισμος που δεν αφηνει ακομα και σημερα λαους να προχωρησουν μπροστα.
Η αδιαλλακτη σταση που δεν επιτρεπει ακομα τον διαχωρισμο εκκλησιας και κρατους και ο εκβιασμος των κομματων μεσω ψηφοθηριας,εξαιτιας των ισχυρων ερεισματων της εκκλησιας στην κοινωνια

Με ολα αυτα,ειναι να μη τους λατρευεις??:smiley:

+100000000000000
μπρρρραβο hokam
δεν ξερω τι αλλο να πω
θα επανελθω αργοτερα για κατι καινουργιο

Τραγούδι των Στοίχημα!

Διαβάστε στίχους, 1-1!

Φόρεσες πάλι τα καλά σου
τ? άμφια τα ακριβά σου
Μπήκες μεσ? την μερσεντές
Και άντε γεια σου !
Μεγάλε εθνάρχη σου εύχομαι καλό κουράγιο
συνεχισ? έτσι κι οι κυράτσες θα σε βγάλουν άγιο .
Για φαντάσου, από μικρό παιδί ντυνόσουν παπαδακι
να που τώρα είσαι γαμιάς μες ?στη μονή Πετράκη
Λοιπόν για πες μου Λάκη , πες μου για μύρο
Πες μου και για τις αλλοξοκωλιες μέσα στον κλήρο
Όπως βλέπεις Εγώ ειμ? αλλού , και έσπασα τους κάβους
Μικρή ζημιά μπροστά σε τόσα εκατομμύρια σκλάβους
που πληρώνουν μη χάσεις κάνα πόντο ή ραφή
Και δηλώνουν και ψηφίζουν για την αναγραφή .
Με μπράβους για να μην
Παρεκτραπεί κανας πιστός
Μήπως είχε φρουρά προσωπική κι ο χριστός;
«Ζήτω το έθνος» σε είδα να φωνάζεις σαν τον σκύλο
Για θύμισε μου που ήσουν στον εμφύλιο;
Μήπως ήσουν διακοπές στη Ελούντα
Ή στη βουλή να ορκίζεις τη χούντα;
Εγώ δεν ξέρω, Κύριε φυλακή το στόματι μου
Δε θέλω τη Λουκά να βρίζει έξω απ? την αυλή μου

Εσύ που όλους τους σώζεις
Γιατί είσαι τόσο μεγάλος καραγκιόζης;
Εσύ που είσαι ο πρώτος της λίστας
Γιατί είσαι τόσο μεγάλος φασίστας;

Ένας εθνάρχης που ψάχνει Γολγοθά για ν? ανεβεί
Μήπως το βράδυ τον δείξουν στην τιβι

Εσύ που όλους τους σώζεις
Γιατί είσαι τόσο μεγάλος καραγκιόζης;

Πες ένα ανέκδοτο λοιπόν να ξεκινήσει η βλακεία .
Να γελάνε οι πελάτες από αμηχανία
Αλλά τυχαίνει να ?σαι Ελληνάρας
Πες τους πόσα θες σ? ένα Τρισάγιο να πας
Πόσα πληρώνει για μπράβους η εκκλησία
Για θωράκιση στο αμάξι ή προστασία
Η εκκλησία της αγάπης έχει εξουσία
Και διαχειρίζεται την επισκοπική περιουσία
Τόσα φράγκα που σου ?χουν γίνει γκόμενα

Κι οι σεισμόπληκτοι ακόμα στα λυόμενα
Άντε πήγαινε πες τους για πατρίδα και θεό ,
καλοσύνη μετάνοια εμπιστοσύνη .
Αφού τυχαίνει να ?σαι ίσος μεταξύ ίσων
Και το κελί σου μάλλον έχει αιρκοντίσιον
(Φουτζιτσου )
Εμπρός μωρή κοπέλα, πάρ? το τιμόνι
θα σε σπρώχνουν από πίσω οι διακόνοι

Έχεις κοινό γιαγιάδες , παππούδες , φασιστές ,
μαλάκες, βλαμμένα και τουρίστες
Καλή σου τύχη μεσσία και θεός μαζί σου
Μεγάλε εθνάρχη άντε γαμήσου

Εσύ που όλους τους σώζεις
Γιατί είσαι τόσο μεγάλος καραγκιόζης;
Εσύ που είσαι ο πρώτος της λίστας
Γιατί είσαι τόσο μεγάλος φασίστας;

Ένας εθνάρχης που ψάχνει Γολγοθά για ν? ανεβεί
Μήπως το βράδυ τον δείξουν στην τιβι

Εσύ που όλους τους σώζεις
Γιατί είσαι τόσο μεγάλος καραγκιόζης;

καποιο λινκ για το κομματι

Εσύ είσαι ο χιπ-χοπάς ρε εδώ μέσα:p

Μόνο αυτό βρήκα:

http://www.youtube.com/watch?v=vB1XhljJiRA

ναι αλλα δεν το βρησκα θενξ μαν

Προσκυνω. :bow2:
Για το συγκεκριμενο κομματι ο Χριστοδουλος τους ειχε παει στα δικαστηρια…

+10000000000

και βάλε μέσα και άλλο τόσο απο μισογυνισμό, ομοφοβία, στερεότυπα κάθε είδους και έχεις άλλους τόσους λόγους να τους ‘‘λατρεύεις’’

ναι, αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς. Πολλές από τις γενικεύσεις που κάνεις είναι αρκετά άδικες για πολλά πρόσωπα και καταστάσεις… :oops:

πηγαινε εδω >>http://www.hiphop.gr/mp3.cfm<< και πανε κατω κατω να βρεις τους “Στιχοιμα” ειναι ενα απο τα 6 mp3 τους που θα σου βγαλει.
Μαμει το τραγουδι και τους στειλαν δικαστηριο γι αυτο κλασσικα…

¶λλο ένα μπράβο στον χόκαμ. :slight_smile:

Την εκκλησία την έχω απορρίψει… Νομίζω οτι δημιουργεί αντίθετα αποτελέσματα από τον υποτιθέμενο ρόλο της. Κυρίως όπως εξελιχθηκε, αλλά ακόμα και στην “ιδανική” μορφή της κάπου υστερεί: πιστεύω οτι δημιουργεί μια μη συνειδητοποιημένη κατάσταση, εδραιωμένη στην τάση μας να κινούμαστε μαζικά. Στερεί από το άτομο την δυνατότητα να επεξεργαστεί τους λόγους που τον οδηγούν να ενταχθεί στο εν λόγω σύνολο και κατά ποσο αυτό πράγματι τον εκφράζει.

Και λίγα έγραψε ο χόκαμ…

Υπάρχουν κι άλλες οργανώσεις που αποβλέπουν στην εξουσία κάθε είδους, στο χρήμα και στον ιδεολογικό ευνουχισμό του κόσμου, αλλά καμία δεν έχει αναγάγει σε τέτοιο βαθμό ως σύμβολό της το ψέμα και την ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ. Φυσικά και δεν έχω πειστεί ότι υπάρχει θεός, αλλά θα έβλεπα με συμπάθεια οποιοδήποτε θεσμό επιχειρούσε να στηρίξει στην ύπαρξη του θεού κάποιο κοινωφελές έργο ή επιδείκνυε κάποια γνήσια αλτρουιστική διάθεση επειδή τάχα το πρότεινε κάποιο θείο πρόσωπο. Αλλά αυτοί οι δικοί μας παπάδες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥΣ!!

Υ.Γ. Εξαιρέσεις θα υπάρχουν, αλλά δεν τις έχω δει ποτέ μου. Κι ούτε θα ψάξω εγώ για αυτές…

Αυτα αρχιζουν απο τους αποστολους (στην δικια μας θρησκεια τουλαχιστον) και ειδικα απο τον αγαπημενο μου Παυλο. Οχι οτι δεν τα λενε και τα επισημα εγγραφα (ευαγγελια :Ρ) και οι καλοι μας παπαδες τ’ ακουνε πιστα. Ασχετο το πως κοβουν και ραβουν τα υπολοιπα…!


Βασικα να ξεκολλησει απο το κρατος κι ολα αυτα και βλεπουμε τι θα γινει. Αποδυναμωνεται οταν δεν αφομιωνει πολιτισμους και κρατη στις ιδεες της. Ετσι μετα το μονο προβλημα που μενει ειναι οτι υπαρχει κρατος :Ρ
Ο Jeronymo ειπε οτι η εκκλησια δεν πρεπει να μπλεκεται στην πολιτικη παντως. Τα ειδαν ολα με τον Χριστοδουλο προφανως, γι’αυτο τον βγαλαν.

Αν σας ακουγε η (θεα) θεολογος μου θα ελεγε “Οπως και μερικοι γιατροι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους, αυτο συμβαινει και με τους ανθρωπους της εκκλησιας”. Τρελαθειτε μονοι σας. Μα ρε γμτ εξεταζομενο μαθημα τα θρησκευτικα;;; Υπουργειο εθνικης παιδειας και θρησκευματων;;;;

Λοιπόν, έχω ακόμα 20 λεπτά για σκότωμα και έτσι θα γράψω λίγες σκόρπιες σκέψεις. Το δηλώνω εξ’ αρχής ότι δεν είμαι και κανένας θρήσκος άνθρωπος.

Καταρχάς, κακώς ταυτίζετε την Εκκλησία με τους παπάδες. Εκκλησία είναι ο κόσμος, εσείς και εγώ. Το ότι η ηγεσία της Ελληνικής Εκκλησίας ως επί το πλείστον δείχνει να μην πιστεύει αυτά που κηρύσσει, δε σημαίνει ότι ο κλήρος είναι κατά ανάγκη κάτι κακό και απεχθές. Δεν είναι όλοι οι κληρικοί κλειστά μυαλά και φονταμενταλιστές που ζητάνε την τυφλή υποταγή σας.

Στα μέρη μου (Πίνδος μεριά) οι μισοί ιερείς στα χωριά (πλέον όχι και τόσο γιατί έχουν περάσει τα χρόνια) ήταν πρώην αριστεροί αγωνιστές στον εμφύλιο που έγιναν κληρικοί για να αποφύγουν τη φυλακή. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι όλοι όσοι από αυτούς έχω γνωρίσει εγώ είναι και βαθιά θρησκευόμενοι και πάρα πολύ φιλοσοφημένα άτομα με άποψη για όσα συμβαίνουν γύρω τους. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τους “αριστερίζοντες” κληρικούς. Ας κάτσει κάποιος να ψάξει το έργο του αρχιεπισκόπου Αλβανίας ή τον αγώνα που γίνεται στο Φανάρι για να διατηρηθούν κάποια κεκτημένα και δικαιώματα. Το ότι κάποιοι ιερείς μπλέκουν την πολιτική και προσωπικές τους φιλοδοξίες με τις αρμοδιότητες τους ως ιερείς, δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. Ίσα ίσα. Αυτοί που δε φαίνονται δε φαίνονται γιατί δεν προσπαθούν να αυτοπροβληθούν. Γιατί δε διατυμπανίζουν το τι κάνουν. Εκτός αν νομίζουμε ότι όλο το φιλανθρωπικό έργο στην Ελλάδα το έχει αναλάβει η κυρία Βαρδινογιάννη…:-k

Όταν βλέπω μηδενιστικές τάσεις για το Χριστιανισμό, κάτι δε μου κάθεται καλά. Ο Χριστιανισμός δεν είναι απλά μια θρησκεία. Έχει επηρεάσει την εξέλιξη του Ευρωπαϊκού πολιτισμού και το τρόπο σκέψης μας, σε τόσο μεγάλο βαθμό, που το να εκφράζεται κάποιος αρνητικά για αυτόν, στα μάτια μου ισοδυναμεί με το να εκφράζεται αρνητικά για μένα και τις βαθύτερες μου σκέψεις και ιδέες (και όπου τις περισσότερες από αυτές τις έχει και ο ίδιος)

Προσπαθείστε να σκεφτείτε τι εισήγαγε ο Χριστιανισμός και πως σας έχει επηρεάσει. Οι αξίες σας στη ζωή, οι σκέψεις σας στα πολιτικά και σε άπειρα ακόμα θέματα είναι βαθιά επηρεασμένες από αυτόν. Από την οικουμενικότητα των κηρυγμάτων του (αγαπάτε αλλήλους+αποσύνδεση Χριστιανισμού από το Ισραήλ που θεωρεί τον εαυτό του "λαό του Θεού) που φαίνεται στη διάθεση του απλού κόσμου για να σταματήσουν τα προβλήματα του τρίτου κόσμου (ακόμα και ας μην ξέρουμε ούτε καν ποιοι είναι) μέχρι και την απέχθεια μας για το κάθε είδος φόνου (“Ου φονεύσεις”).

Ο Χριστιανισμός πάνω από όλα πρότεινε ένα πρότυπο ζωής και μια σειρά αξιών να πιστεύουν οι άνθρωποι σε αυτές. Εκμηδενίζοντας το Χριστιανισμό, εκμηδενίζουμε κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο μας το είναι. Προσωπικά μιλώντας, για την ανθρωπότητα πιστεύω ότι ο Χριστιανισμός ήταν ένα μεγάλο δώρο. Μέχρι και το ότι ενοχλούμαστε που η Εκκλησία της Ελλάδος έχει τόσα λεφτά και δε τα μοιράζει στους φτωχούς είναι δείγμα του πόσο πολύ έχουμε επηρεαστεί από τα κηρύγματα του.

Τώρα το αν εγώ ή εσείς δεν πιστεύουμε στην ύπαρξη του Θεού, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. End of time.Bye

κάρβου, η ανθρωπότητα είχε ιδανικά και πριν την έλευση του χριστιανισμού. το ότι εμείς, μαζί με 1002 σαπίλες που ήρθαν πακέτο, γνωρίσαμε 5 βασικές ιδέες -που με ή χωρίς το χριστιανισμό θα είχαμε γνωρίσει-, δεν κάνει παρελθόν όλα τα δεινά που έχουν προκαλέσει οι ηγεσίες του κατά καιρούς. και στην τελική, το ότι προσπαθεί να καπηλευθεί, ως αποκλειστικά δικές της διδαχές, ιδέες που ουσιαστικά αποτελούν την κοινή λογική και προϋπήρχαν -ίσως διαφορετικά διατυπωμένες- δείχνει ότι γενικά κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη της.

Με τη διαφορά ότι απο ένα σημείο και μετά η ευρωπαική ταυτότητα και νοοτροπία ξέφυγε απο αυτή του χριστιανισμού, πιθανότατα τον απέριψε σε πολλά σημεία. Σκέψου απλά το τι έχει γίνει στην Ευρώπη το τελευταίο αιώνα και πόσο πολύ έχουν ξεφύγει οι χώρες της ηπείρου αυτής απο τις αξίες αυτής της θρησκείας.

Άσε που όταν μιλάς για χριστιανισμό δεν μιλάς για κάτι που δεν έχει διαχωρισμούς. Άλλο η ορθοδοξία, άλλο ο καθολικισμός, ο προτεσταντισμός, κτλ. Απο που και ως πού μας έχουν επηρεάσει όλοι αυτοί? Όπως ανέφερε o hokam άλλο το τι κύρητε ο Χριστός και άλλο η θρησκεία και αυτοί που την εκπροσωπούν. Μεγάλη η διαφορά και στο τρόπο τους και το τι λέγανε, και δεν είναι τυχαίο που αυτή η θρησκεία χρησιμοποίησε βάναυσα μέσα σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας της για να επιβληθεί. Επί της ευκαιρίας, αν δεν είναι οι παπάδες και οι υπόλοιποι εκπρώσοποι αυτής της θρησκείας χαρακτηριστικό δείγμα της, τότε ποιοι είναι?

Αυτά τα οποία λές ότι εισήγαγε ο Χριστιανισμός δεν πρωτοακούστηκαν απο τα χείλη του Ιησού. Αρκεί μια απλή αναδρομή στην ελληική μυθολογία να κάνεις και θα δείς αρκετά τέτοια παραδείγματα, ανθρώπων που μιλάνε με απέχθεια για το φόνο, το μίσος, το πόλεμο, κτλ. Και σίγουρα δεν είναι τα μόνα παραδείγματα.

θεωρείς δώρο όλους τους φόνους που έγιναν απο τους χριστιανούς στη προσπαθειά τους να εξαπλωθεί η θρησκεία τους? θεωρείς και δώρο ατάκες του στύλ ‘‘η δε γυνή να φοβείται τον άντρα’’? μήπως όλο το μίσος για τους ομοφυλόφιλους? τα ταμπού στο θέμα της σεξουαλικότητας? την διδαχή ότι γεννιόμαστε και είμαστε οι ίδιοι μέσα στην αμαρτία? ωραία κληρονομιά:roll:

μα εκεί είναι το θέμα. Μετά από 2000 χρόνια εσύ τις θεωρείς κοινή λογική. Η ανθρωπότητα όμως για 10,000+ χρόνια, ούτε καν τις είχε γνωρίσει.

Θεωρείς ότι η έννοια του φόνου είχε στην αρχαιότητα την ίδια σημασία που της δίνουμε σήμερα? Αμφιβάλλω πάρα μα πάρα πολύ. Σήμερα φόνο θεωρούμε αρκετοί και τις δημόσιες εκτελέσεις, τους άδικους πολέμους, τις παράπλευρες απώλειες κλπ. Είσαι τόσο βέβαιος ότι δίχως το Χριστιανισμό θα ενοχλούμασταν όλοι οι Ευρωπαίοι τόσο πολύ από τον πόλεμο στο Ιράκ?

Είναι εύκολο τα σημερινά κεκτημένα να τα θεωρείς κάτι που “με ή χωρίς το χριστιανισμό θα είχαμε γνωρίσει”. Να θυμίσω όμως πως όπως η αυτοκρατορία των Ίνκας και τα τεράστια κτήρια τους φτιάχτηκαν δίχως να έχουν ανακαλύψει το τροχό. Εγώ πάλι πιστεύω πως κανένα κεκτημένο δεν είναι βέβαιο πως θα το ανακάλυπτε η ανθρωπότητα.