Εκκλησία

Ευτυχώς υπάρχει και μια Ένωση Άθεων που πράττει τα αυτονόητα. Μόνο στο Ιράν της Ευρώπης αυτά.

1 Like

Καλά αυτή η μόδα με τους άθεους έχει καταντήσει γελοία. Για μένα είναι απόλυτα σεβαστό το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει, αλλά αυτό να λες όχι σε όλα λες και είσαι το ΚΚΕ, σε κάνει ρεζίλι σε όλο το φάσμα της κοινωνίας. (ΟΚ το ΚΚΕ έχει ένα κοινό 5%).
Πραγματικά αν κάποιος κάτσει και το αναλύσει θα αναρωτηθεί:
Ποια είναι η θεωρία ενός άθεου; Δέχεται δογματικά, δηλαδή χωρίς επιστημονικές αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός, και λέει τα αντίθετα από αυτά που λέει μια θρησκεία, εν προκειμένω ο Χριστιανισμός. Αν φίλε είσαι μάγκας, δεν θέλω να μου πεις τα αντίθετα από αυτά που είπε κάποιος πριν 1984 χρόνια (2017-33), αλλά φτιάξε μια θεωρία, υποστήριξε τη και αν διατηρηθεί μετά από 1984 χρόνια θα σε παραδεχτώ.
Άσε που, όπως ειπώθηκε σωστά και πιο πάνω, έχει γίνει τώρα μόδα να το παίζει κάποιος άθεος. Ήρθε η 20χρονη κόρη μιας συναδέλφου και μας έλεγε στο γραφείο ότι εγώ είμαι άθεη, δεν πιστεύω τίποτα και τα σχετικά, και μας είπε ότι πήγε Μεγάλη Παρασκευή να φάει σουβλάκια. Όταν τη ρώτησα δύο απλές ερωτησούλες, όπως: 1) που το ξέρεις ότι δεν υπάρχει Θεός, 2) έχεις να προτείνεις κάτι, μια θεωρία, μια στάση ζωής κλπ το βούλωσε κανονικά.
Αυτοί που είναι πιο συζητήσιμοι είναι οι αγνωστικιστές. Οι άνθρωποι λένε: φίλε δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά είμαι ανοιχτός να το συζητήσουμε και να δεχτώ ή να απορρίψω κάποια πράγματα.

ΥΓ: Η προσωπική μου εμπειρία από τα άτομα που έχω γνωρίσει, είναι ότι στην Ελλάδα οι περισσότεροι είναι/το παίζουν άθεοι σαν αντίδραση σε θρήσκους γονείς ή γιαγιάδες ή σαν αντίδραση στους παπάδες. Στο εξωτερικό (Δυτική Ευρώπη) έχω πολύ μικρότερο στατιστικό δείγμα, αλλά εκεί θεωρούν ότι η θρησκεία είναι πέρα από τα ενδιαφέροντά τους γιατί η ευμάρεια μετά το 2ο παγκόσμιο πόλεμο τους έχει στρέψει σε πολύ μεγάλο βαθμό στα υλικά αγαθά από ότι εμάς στην Ελλάδα.

1 Like

Η πιστη ειναι προσωπικο θεμα του καθενος. Το θεμα ειναι να μην επιβαλλεις τα πιστευω σου η’ τις συνεπειες τους στους αλλους. Φυσικα και το “σουβλακια τη Μεγαλη Παρασκευη” οφειλεται σε καποιο καταλοιπο.

Ναι απλώς εσύ καταπιάνεσαι τώρα με διάφορα πράγματα (θεωρία άθεων, ύπαρξη του Θεού, νηστεία κτλ). Το θέμα που μας απασχολεί εδώ αφορά ότι είναι απαράδεκτο να αναγράφεται το θρήσκευμα των παιδιών στα απολυτήρια του σχολείου. Και ήταν η Ένωση Άθεων που έκανε την καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Ας το έκανε κάποιος άλλος φορέας, εγώ μαζί τους θα ήμουνα.

Η πίστη είναι προσωπικό του καθενός ναι, αλλά άμα εγώ ξεκινήσω να πιστεύω στο Spiderman θα με κλείσουν στο Δρομοκαΐτειο. Επίσης γενικά άλλο η προσωπική πίστη και άλλο η οργανωμένη θρησκεία.

Κανένας σεβασμός σε ότι συντηρεί την άγνοια και τη μισαλλοδοξία.

Religion is like a penis. It’s fine to have one and it’s fine to be proud of it, but please don’t whip it out in public and start waving it around… and PLEASE don’t try to shove it down my child’s throat.

5 Likes

Ρε παιδιά σωστά είναι αυτά που λέτε αλλά η κουβέντα που απασχολεί το διαδίκτυο εδώ και 2 μέρες είναι η αναγραφή του θρησκεύματος στα απολυτήρια του σχολείου.

Είστε Υπέρ ή Κατά της αναγραφής? Εγώ προσωπικά είμαι κατά διότι το θρήσκευμα είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο και είναι αντισυνταγματική και κατάπτυστη η αναγραφή του σε επίσημα χαρτιά του κράτους.

Μεγάλη αλήθεια. Respect για το σχόλιο.

1 Like

Επίσης, όλο αυτό με την ένωση άθεων κλπ κατά τη γνώμη μου προέρχεται απ’ το γεγονός ότι δεν υφίσταται (αλλά και ουδέποτε πρόκειται να γίνει εδώ που τα λέμε) διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας.

Όσο συνεχίζουμε πληρώνουμε από τη τσέπη μας τους μισθούς ρασοφόρων μαφιόζων τόσο θα κράζουμε.

Όποιος παρ’ όλα αυτά θέλει να εξακολουθεί να πιστεύει ότι ένας τύπος με γένια έφτιαξε το κόσμο, τον άνθρωπο από χώμα και νερό, ένας άλλος τύπος επανήλθε απ’ τη ζωή αφού η μάνα του έμεινε έγκυος από ένα κρίνο, be my guest. Αλλά συγγνώμη, επιτρέψτε σε μας τους υπόλοιπους εν έτει 2017 αυτά να τα θεωρούμε παραμύθια.

Ευτυχώς έχω την εντύπωση ότι ο περισσότερος κόσμος πλέον σήμερα “πιστεύει” σε θεούς και δαίμονες από συνήθεια και μόνο και έτσι ελπίζω ότι σε κάμποσα χρόνια αυτές οι μαφιόζικου τύπου Α.Ε. που λέγονται θρησκείες θα έχουν αφανιστεί από προσώπου γης.

4 Likes
2 Likes

Έχω πολλές. Θα χαρώ να τα πούμε το 4001.

6 Likes

Αν τυχόν σου απαντούσε “Απόδειξε μου εσύ ότι υπάρχει”, είμαι περίεργος να δω τι θα της έλεγες…

Ότι το σωστό είναι “απόδειξε”; :yum:

1 Like

Το post μου έγινε edit διότι είχε γραμματικό λάθος, σύμφωνα με υπόδειξη του pantelis79 η οποία είναι και σωστή. Ευχαριστώ.

Δεν χρειάζεται να περιμένουμε μέχρι τότε. Πες μας τις πολλές θεωρίες σου και βάζω στοίχημα ότι σε ένα χρόνο από τώρα, θα έχουν μόνο έναν ακόλουθο, εσένα.

1 Like

Φίλε greek trooper, αν και δεν ξέρω την ηλικία και το μορφωτικό σου επίπεδο, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι δεν μπορεί κανείς να αποδείξει αν υπάρχει Θεός ή όχι. Αν υπήρχε απόδειξη, δεν θα κάναμε τώρα αυτή την κουβέντα, όπως δεν γίνεται πλέον κουβέντα για το αν ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη ή το ανάποδο.
Το θέμα αυτό εφάπτεται καθαρά στην πίστη του καθενός. Οπότε δεν θα με ακούσεις ποτέ να σου λέω υπάρχει Θεός, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει Θεός. Το ίδιο περιμένω και από την αντίθετη πλευρά.

Καλά ο Παντελής είναι μεγάλη παιχτούρα. Άλλες δύο μπύρες για πάρτη σου. Θα γίνεις κουρούμπελο στην επόμενη συναυλία.

4 Likes

σε γλέντησε η 20χρονη θαναση

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό το post σου γιατί στο προηγούμενο ήταν κάπως μπερδεμένα ή αλλιώς διατυπωμένα.

Μόνο μια παρατήρηση να κάνω όσον αφορά το σημείο με τους Αγνωστικιστές…Ναι μεν μπορεί να είναι πιο ανοιχτοί σε συζητήσεις όμως υπάρχει μια παράμετρος…Για να “δεχθούν” κάποια πράγματα θα πρέπει να τους το αποδείξεις. Επιστημονικά. Ειδάλλως αν πρόκειται για μια φιλοσοφική συζήτηση ανάμεσα σε δύο απλούς ανθρώπους, δεν πρόκειται να δεχθούν ή να αποδεχθούν τίποτα. Με λίγα λόγια η απόσταση μεταξύ Άθεου και Αγνωστικιστή είναι μικρή. Υπάρχει μεν, αλλά μην φανταστείς ότι στο πλαίσιο μιας γρήγορης και “στο πόδι” κουβέντας ισχύει αυτό που λες. Εκεί ναι… κολλάει η ερώτηση που μου έκανες για ηλικία και μόρφωση. Αν η πιτσιρίκα δηλαδή δήλωνε Αγνωστικιστής, πολύ πιθανό η κουβέντα μεταξύ σας να είχε την ίδια κατάληξη.

2 Likes

Καλό:laughing:

Αυτές οι κουβέντες μεταξύ αγνώστων γίνονται πάντα στο πόδι ή πλέον σε κάποιο forum στο διαδίκτυο. Μόνο αν βρίσκεσαι σε παρέα που υπάρχει χρόνος, μπορεί να αναπτυχθεί περισσότερο η κουβέντα. Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς, δύσκολα καταλήγουν αυτές οι κουβέντες κάπου, γιατί ο καθένας έχει την άποψη του και εφόσον δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις, τότε είναι δύσκολο να αλλάξει γνώμη ο άλλος. Εδώ αν συζητάς για επιστημονικά θέματα, υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, πόσο μάλλον για τα θρησκευτικά.

1 Like

Ειμαι αθεος και το δηλωνω. Δεν ειναι θεμα πιστης, ειναι θεμα του κατα ποσο ειναι απλα μια ανθρωπινη επινοηση ή οχι.

Οταν καποιος κανει μια δηλωση, τοτε πρεπει να μπορει να την στηριξει, και να την αποδειξει. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει σε αυτον που αμφισβητει την αληθεια μιας δηλωσης, αλλα σε αυτον που κανει τη δηλωση. Ειναι θεμα κοινης λογικης, οσο μη κοινη και να ειναι αυτη στις μερες μας. Δεν περιμενω να καταλαβεις φυσικα, αλλα οταν καποιος υποστηριζει την υπαρξη καποιου απο τους 8000 θεους που υπαρχουν στις μερες μας, τοτε πρεπει να αποδειξει οτι αυτος ο θεος υπαρχει, και μαλιστα ειναι και ο σωστος. Αλλιως η δηλωση του ειναι απλα ανυποστατη.

Αν το θεωρεις “μοδα” το να μην δεχεσαι ως αμασητη αληθεια καποιες γραφες καποιων φαντασιοπληκτων που εζησαν πριν 2000 χρονια, τοτε ναι, με αυτον τον ορισμο ισως ειναι μοδα.

Η κορη της συναδελφου σου καλα εκανε, και δε θα σε ρωτησει ουτε τι θα φαει μια τυχαια Παρασκευη του χρονου, ουτε τιποτα αλλο.

Δεν υπαρχει κανενα δογμα στον αθεισμο, ο αθεισμος ειναι η απορριψη ολων των δογματων.

Και κατι τελευταιο. Ο Ηλιος γυριζει γυρω απο τη Γη, και η Γη γυριζει γυρω απο τον Ηλιο. Ειναι και τα δυο αληθεις δηλωσεις. Αρα ναι, συζηταμε ακομα για αυτο. Και θα συζηταμε για παντα, εφοσον δεν γνωριζουμε πως λειτουργουν τα παντα στο συμπαν, και δε θα το γνωρισουμε ποτε.

7 Likes

Βγαίνει λοιπόν κάποιος και δηλώνει Άθεος. Και ότι δεν πιστεύει στον χριστιανισμό επειδή είναι παραμύθια. Κάποια στιγμή λοιπόν ο άνθρωπος αυτός, ο οποίος δηλώνει άθεος, κάνει ένα παιδί. Και μετά από λίγους μήνες πηγαίνει στην εκκλησία και βαφτίζει το παιδί του για να το κάνει χριστιανό. Διότι αυτός είναι ο σκοπός του βαπτίσματος. Το παιδί βγαίνει από την κολυμπήθρα ως βαπτισμένος πλέον χριστιανός.

Η ερώτηση η δική μου είναι η εξής: Πώς γίνεται κάποιος που απορρίπτει τον χριστιανισμό ως παραμύθι, να κάνει τελετή βάφτισης για να κάνει το παιδί του χριστιανό;

Δηλαδή δηλώνω άθεος αλλά βαφτίζω το παιδί μου χριστιανό, ορίζω έναν ανάδοχο (νονό) που θα κατηχήσει το παιδί μου στη χριστιανική πίστη την οποία εγώ απορρίπτω (αυτός είναι ο ρόλος του ανάδοχου) και το Πάσχα συζητάω για τη λαμπάδα που μας έφερε η νονά.

Βρείτε το παράλογο σε όλο αυτό. Όσα κηρύγματα και να μου κάνει ένας τέτοιος άθεος δεν πρόκειται να τον πάρω ποτέ στα σοβαρά. Δείχνει άνθρωπο που έχει τρικυμία εν κρανίω.

Δεν λέω ότι όλοι οι άθεοι είναι έτσι, γνωρίζω όμως αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Δηλαδή αυτοαποκαλούμενων μη χριστιανών που βαφτίζουν τα παιδιά τους χριστιανούς :astonished:

2 Likes