Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Γουατ? Μηπως μπερδευεσαι? Το Μουντιαλ του '14 ειναι απο τα καλυτερα εβερ, απειρα γκολ στην φαση των ομιλων (ρεκορ κιολας αν δεν κανω λαθος), μετα εκλεισαν καπως τα ματς φυσιολογικα αλλα ειχες το 7-1 με την Βραζιλια κτλ…

απο το 14 θυμαμαι τους τερματοφυλακες. Neuer με Αλγερια να παιζει λιμπερο, Ochoa, και οι πιο αγνωστοι τοτε Navas, Ospina, Bravo να πιανουν τα απιαστα και να παιρνουν μεταγραφες, o Howard να κανει ρεκορ αποκρουσεων, o Krul να μπαινει μονο για τα πεναλτι και να πιανει δυο κλπ

4 Likes

O Howard εγινε νομιζω ο πρωτος ηρωας των Αμερικανων σε αυτο το αθλημα, με ποιους ηταν το ματς δεν θυμαμαι γμτ που επαιζε μονος του.

Εχω αδυναμια στην θεση του τερματοφυλακα γι’αυτο με Νοιερ εχω λατρεια. Το καλυτερο τερμα που εχω ζησει μαζι με Τζιτζι και Σμαιχελ.

φαινεται ο ισπανος προπονητης στη σαουδικη αραβια

1 Like

Το προηγούμενο Μουντιάλ όντως είχε αξιομνημόνευτα ματς στη φάση των ομίλων, και μάλλον βαρετά στα νοκ άουτ. Σαν εντύπωση μου έχει μείνει πια μόνο η πολύ καλή πορεία κάποιον Νοτιοαμερικανικών ομάδων όπως η Χιλή και η Κολομβία που δυστυχώς έπεσαν πάνω στη Βραζιλία και “αναγκαστικά” έμειναν εκτός συνέχειας μιας και οι διοργανωτές “έπρεπε” να προχωρήσουν. Στους ημιτελικούς βέβαια που το σπρώξιμο παραδοσιακά σταματάει, το μενού είχε για τους βραζιλιάνους μια μεγαλοπρεπέστατη… επτάρα.
(Εντάξει, μου έχει μείνει και η πορεία της δικής μας Εθνικής!)

Θεωρώ ότι η Βραζιλία εμφανίζεται ως φαβορί φέτος, και ενδεχομένως να είναι, επειδή έχει αρκετό καιρό να το πάρει και κινδυνεύει να χάσει σε εμπορικότητα το brand name.

Αρκετά όμως με αυτά, μακάρι να γίνει ένα καλό Μουντιάλ, να υπάρξουν αγώνες που θα τους θυμόμαστε για καιρό και ομάδες που θα ξεχωρίσουν, μεταξύ των οποίων θα μου άρεσε να αναδειχθούν και κάποιες που είχαν χαμηλό προφίλ αλλά τελικά μεγάλη δυναμική. Μιλάω για περιπτώσεις όπως η Βουλγαρία το '94, η Κροατία το '98 ή η Ουρουγουάη το 2010 από τα πιο πρόσφατα.
Τώρα που το σκέπτομαι, αυτό το τουρνουά θα ήταν ότι πρέπει για τους Ιταλούς. Χωρίς ξεκάθαρο φαβορί που να εντυπωσιάζει, θα έφταναν χωρίς να το καταλάβει κανείς στον τελικό. Το μόνο εμπόδιο είναι ότι… δεν συμμετέχουν!

1 Like

Ισχυει αλλα ειναι λογικο στα νοκ αουτ τα ματς παντα σφιγγουν.

Οντως η κλασσικη ομαδα εκπληξη ελειψε απο το προηγουμενο (τετραδα Αργεντινη, Ολλανδια, Γερμανια, Βραζιλια)

Ρε σιχαμα σουαρες τυφλα να χει ο στελλαρας και ο αλεκαρας , ακομα κλαιω :joy::joy::joy:

Δικαιη νικη αλλα αργησαν να ξυπνησουν. Αντρικεια κεφαλια το γκολ

πηγα να μας καταστρεψει ο κοντος

αδικία για Αίγυπτο πρέπει να ξυπνήσει κάποια στιγμή η Ουρουγουάη εντελώς προβλέψιμη

πολυ light η τωρινη ουρουγουαη με εξαιρεσαι Γοδιν

2 Likes

Επιβεβαίωση γελοιότητας

Μαϊμου πέναλτι, μαϊμουδενιος πανηγυρισμος.

Χάρηκα για τον Ράμος πάντως.

Κι άλλο πέτσινο γκολ, με πρωταγωνιστές ένα απ τα πιο σιχαμένα ζευγάρια στην ποδοσφαιρική ιστορία.

Κανονικοτατο ηταν το πεναλτυ.
Το δευτερο δυνατο σουτ αλλα το επνιξε ο Ντε Χεα δυστυχως. Να πω την αμαρτια μου μου αρεσει η ομαδα του καρπουζα, σφιχτη αμυνα και στις αντεπιθεσεις φωτια, οι Ισπανοι μετριοτατοι.

Ωραια η φαση με Πεπε-Κοστα, δεν ξερω ποιον αντιπαθω περισσοτερο, αλλα ρε καραγκιοζη Πεπε, τι θεατρο ειναι αυτο.

Καλο το ματσακι παντως.

Πάνω που ετοιμάζονταν να γράψω για τον Ισπανό τζιωλη έβγαλε την ασσίστ…

1 Like

This is football…

Ω ρε Νατσο παιχτουρα.

Ματσαρα

1 Like

Αυτός ο κουαρεσμα πόσο υπερεκτιμημένος παίζει να ειναι?
Βύσμα από τα λίγα είναι.

Χατ τρικ ο Ρονάλντο.

ειναι που δεν βαραει καλα τα φαουλ :smiley:

Βλακειες λεει ο Μαυρογιαννιδης εντωμεταξυ, γαμμα παει η μπαλα δεν μπορει να κανει τιποτα εκει ο Ντε Χεα.

Ντε Χεα μεχρι στιγμής mvp… Της Πορτογαλίας…