Μεταμοσχεύσεις - Δωρεά οργάνων

Οργανο δε μπορεις να δωρισεις αν εχεις πεθανει.Πρεπει πχ να εισαι σε κώμα για να το κανεις αυτο.

Οσον αφορα το θεμα τωρα, στην πυρα και μετα σε βαζο

Ριλι; :? :-k

Ετσι μου χουν πει και το βρισκω λογικο.Οταν ειναι να δωσεις ενα οργανο πρεπει να ειναι ακομα σε λειτουργία.Γιατι με τον θανατο νεκρώνει δε μπορεις να κανεις νεκρανασταση πχ σε μια καρδια ακομα και αν ηταν υγειης ο καποτε κατοχος της:wink:

Μάκιντος δε νομίζω. Ξέρω πως υπογράφεις ένα χαρτί το οποίο λέει πως όταν πεθάνεις, τότε σου πέρνουνε τα όργανα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια…:-k

Mackintosh λογικο αυτο που λες, το ειχα σκεφτει καποτε αλλα μου ειχαν πει οτι μπορεις να δωρισεις οργανα οταν πεθανεις. Θα δουμε :-s

εδιτ/ αυτο που λεει ο freedom ξερω κι εγω.

Για σκεψου λιγο.Οταν γινεται μεταμοσχευση, γιατι το οργανο μπαινει σε παγο και γιατι πρεπει να γινει η ολη διαδικασια εντος καποιων ωρων?Γιατι μετα το οργανο θα παψει να λειτουργει τελειως

Το κοιταξα στον Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχευσεων και στους μυθους εχει το εξης:

Μύθος #3: Οι γιατροί του νοσοκομείου θα με αφήσουν να πεθάνω επειδή ξέρουν ότι θέλω να γίνω δωρητής οργάνων!

Πραγματικότητα: Η εκπαίδευση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού βασίζεται στην αρχή ότι «η δωρεά οργάνων έρχεται πάντα δεύτερη μετά τους βασικούς ιατρικούς χειρισμούς. Προέχει η επιβίωση του ασθενή και όλες οι προσπάθειες εστιάζονται σε αυτό». Εξάλλου η έναρξη της μεταμοσχευτικής διαδικασίας προϋποθέτει την πιστοποίηση του θανάτου.

Και πάλι ρε συ, θα σου τα πάρουν στις πρώτες ώρες μετά το θάνατο σου, όχι όταν έχεις σαπίσει:p Ντάξει, δε ξέρω, απλά λέω τι έχω ακούσει.

Ξεφευγουμε όμως, ανοίχτε δικά σας θρεντ ρε!

Εντιτ: Γεια σου ρε Wretch!!

Οποτε λογικα η ολη δουλεια πρεπει να γινει στο μπαμ μπαμ αφου φυγει απο την ζωη ο δωρητής

Τελευταιο! Στο ιδιο site εχει το εξης στις ερωτησεις και απαντησεις:

Ποιος μπορεί να γίνει μετά θάνατον δωρητής ιστών και οργάνων;

Οποιοσδήποτε άνδρας ή γυναίκα, κάθε ηλικίας, μπορεί να γίνει δωρητής μετά θάνατον. Η αφαίρεση διενεργείται μετά την επέλευση του θανάτου, έστω και αν οι λειτουργίες ορισμένων οργάνων διατηρούνται με τεχνητά μέσα, και εφόσον ο δυνητικός δότης είχε εγγράφως συναινέσει σε αυτήν. Η αφαίρεση αποκλείεται αν είχε εγγράφως εκφράσει την άρνησή του. Αν ο δυνητικός δότης δεν είχε εκφράσει τη συναίνεσή του ή την άρνησή του, η αφαίρεση διενεργείται εφόσον δεν αντιτίθεται σε αυτήν οι συγγενείς του.

To μόνο που μπορώ να σου πώ είναι: MHN TOYΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ!

Υπάρχει τεράστια ανάγκη για όργανα και προσπαθούν να μας ψήσουν να γίνουμε όλοι δωρητές.
Για το παράδειγμα της καρδιάς που αναφέρθηκε. Με τον νόμο θεωρείσαι νεκρός όταν σταματαέι να λειτουργεί ο εγκέφαλος. Η καρδιά σε αυτή τη φάση μπορεί να λειτουργεί ακόμα.
Ο εγκέφαλος όμως μπορεί να μην φαίνεται να λειτουργεί και σε κάποιες περιπτώσεις κώματος. Αν είσαι δωρητής, λες οι γιατροί να περιμένουν μήπως επανέλθει η εγκεφαλική λειτουργία;
Προσωπικά δεν τους έχω καμμία εμπιστοσύνη.

Αμα πεθάνεις 70 χρονών τι να το κάνουν το όργανό σου? Συνήθως όταν υπογράφεις για να γίνεις δωρητής ξέρεις ότι αυτό θα γίνει αμα πχ σκοτωθείς με μηχανάκι

Mule, συμφωνω οτι μπορει να θελουν να μας πεθανουν αλλα ιατρικα για τα πραγματα που τσεκαρα γιατι να λενε ανακριβειες; :-k

:wink:
Μιας και ξεφυγαμε στο θρεντ του freedom στο χωμα η στην πυρα ας συνεχισουμε εδω.
Θα δωριζατε τα οργανα σας μετα θανατον; Γενικα θα γινοσασταν δωρητης οργανων; Ποσο το εμπιστευεστε αυτο;

Σίγουρα όλοι θα αρχίσουν να λένε "θα το κανα αλλά στο τέλος σχεδόν κανείς δεν θα το κάνει. Εγώ δεν ξέρω. Αυτό το “εμπιστεύστε” με προβλημάτισε

Για να γινει μεταμοσχευση οργανων πρεπει να εισαι κλινικα νεκρος, δηλαδη σε κωμα. Αφου πεθανεις, πρεπει η επεμβαση να γινει μεσα σε 3 λεπτα αλλιως μετα αχρηστευουν ολα τα οργανα. (ενα τεραστιο ποσοστο τουλαχιστον). Γενικα ειμαι εναντια σε αυτο το θεμα, να σου παιρνουν τα οργανα για μεταμοσχευση ενω εισαι σε κωμα, γιατι πρωτον, κανεις δεν εχει αποδειξει οτι ο εγκεφαλος δεν λειτουργει σε ενα βαθυ στρωμα υποσυνειδητου, που θα πει οτι ισως να καταλαβαινεις πονο την ωρα που θα σε ξεκοιλιαζουν. Δευτερον, αμα δεν εχεις εν ζωη συγγενεις, αποφασιζουν να σε σφαξουν ολοι οι οργανισμοι δωρεας για να παρουν τα οργανα.

Τωρα, επιλογη του καθενος ειναι να γινει δωρητης. Αυτοι που γινονται, ειναι υπο στενη παρακολουθηση ολο το 24ωρο σε περιπτωση που γινει τιποτα και χρειαστει γρηγορη επεμβαση (αν πχ ο δωρητης εχει καποιο ατυχημα).

Αμφιλεγομενες ειναι οι αποψεις μου γι αυτο το θεμα παντως…

o ρούδι όταν πεθάνει,θα πεθάνει εντελώς (φυσικά και θα μείνει πίσω το πολύτιμο έργο του).
πέρα απ’αυτό,το συκώτι μου πχ δεν παίζει να το θέλουν πολλοί.

έδιτ:αυτό το βολτ είναι πολύ κάπως.

Δεν έγραψα πως λένε ανακρίβειες. Απλά αυτό που λένε για αφαίρεση οργάνων μόνο μετά από πιστοποίηση θανάτου, δεν με καθησυχάζει καθόλου. Αντίθετα με κάνει να πιστέυω πως αν κάποιος είναι δωρητής οι γιατροί έχουν ένα πρόσθετο “κίνητρο” να πιστοποιήσουν τον “θάνατο” του πολύ πιό γρήγορα…

εγω δεν εμπιστευομαι τους γιατρους και εννοειται δεν συνιστω να γραφτει δωρητης οργανων καποιος.αν καποιος εμπιστευεται γιατρους οι οποιοι στην πλειοψηφια τους απαιτουν φακελακι ακομα και για απλες εγχειρησεις ας παει να γινει δωρητης.τα οργανα απο καποιον μπορουν να τα παρουν οταν θεωρηθει εγκεφαλικα νεκρος.οποτε τοτε εφοσον λειτουργει η καρδια ολα τα υπολοιπα ζωτικα οργανα λειτουργουν κανονικα.και βεβαια χαλαρα οι γιατροι σε τραβανε απο την πριζα αν εισαι εγκεφαλικα νεκρος και εχεις υπογραψει χαρτι οτι θες να δωρησεις τα οργανα σου…

το ξεθαψα στεγνα!!!

απτην μια θα μου φαινοταν υπεροχο οταν φαω τα ψωμια μου και για εναν Χ λογο φυγω απτην ζωη τα οργανα μου να σωσουν ζωες αλλων ανθρωπων…απτην αλλη…αν υπαρχει οτιδηποτε μετα τον θανατο θα θελα να μουν “ολοκληρος”…καπως ετσι το νοιωθω το θεμα…