Φοιτητικές Παρατάξεις

Εγώ πάντως, δεν ψήφισα ποτέ τους κολλητούς μου, επειδή ήταν σε παράταξη που δε συμφωνούσα με τίποτα από όσα έκανε. Αν θιχτεί, με το συμπάθειο κι όλας, αλλά είναι απαράδεκτος και ίσως να του αξίζει ένα καλό κράξιμο. Η ψήφος σου είναι ένα καθαρά προσωπικό σου θέμα και η απόφαση σου πρέπει να στηριχτεί σε αξιοκρατικά κριτήρια και με βάση το τι πιστεύεις καλύτερο για το μέλλον της σχολής σου. Με την ψήφο σου δεν κάνει public relationships αλλά αποφασίζεις ποιος θα εκπροσωπεί εσένα και τους συμφοιτητές σου στα θέματα της σχολής. Και μόνο το ότι ο φίλος σου μπήκε σε μια παράταξη για να κάνει κονέ, θα έπρεπε να σε πείθει να ΜΗ τον ψηφίσεις. Αυτός είναι ο ορισμός του κομματόσκυλου, του τυχοδιώκτη και των νταβατζήδων του φοιτητικού κινήματος. Και οι παρατάξεις που λειτουργούν έτσι είναι τα φυτώρια των κομμάτων που μας έχουν φτάσει σε αυτά τα χάλια.

Για την πολιτική μπορείς να έχεις όποια άποψη θες, αλλά αρνούμαι να πιστέψω πως στα ψηφοδέλτια της σχολής σου δεν υπάρχει έστω κι ένας συμφοιτητής σου που να σέβεσαι για τις απόψεις του, να συμφωνείς και να πιστεύεις πως όντως μπορεί και θέλει να κάνει κάτι. Και στις παρατάξεις μέσα, αρνούμαι να πιστέψω πως όλες κυνηγούν την ψήφο με πάρτυ και εκδηλώσεις. Υπάρχουν πολλές που έχουν να πουν κάτι ουσιαστικό για τα προβλήματα της σχολής σου.

Αν ακόμη δεν έχεις βρει, τότε πρόσεχε περισσότερο στις συνελεύσεις. Τα πολιτικά κόμματα έχουν εισχωρήσει στο φοιτητικό κίνημα, γιατί ο κόσμος σνομπάρει τις συνελεύσεις. Αν όλοι οι φοιτητές ήταν ενεργοί στις συνελεύσεις, θα υπήρχαν πολλοί λιγότεροι φελλοί, που ζητούν ψήφο για να κάνουν κονέ και πολιτική καριέρα.

Στο φίλο σου, πες του αν θες ακόμη και πως τον ψήφισες κι άσε τον να χαίρεται. Εγώ πάντως κολλητό μου φίλο, δε τον ψήφισα ούτε μια φορά στα 5 έτη…

AΚΡΙΒΩΣ oπως τα ειπε ο karvou.

Ο καθενας πρεπει να ψηφιζει με βαση την πολιτικη και ιδεολογικη συνειδηση του και σε καμια περιπτωση ουτε στιγμη να μην σκεφτει το κριτηριο της ‘‘φιλιας’’.

Κιεμενα περυσι ο κολλητος μου ηταν στο ψηφοδελτιο μιας παραταξης, αλλα εγω ενννοειται ψηφισα αυτο που ηθελα (που μαλιστα πολυ λιγο απηχε ιδεολογικα απο την παραταξη που στηριξε αυτος).
Ποτε δεν προσπαθησε να με πεισει να ψηφισω την παραταξη στην οποια μπηκε στο ψηφοδελτιο, αφου ξερει/ξερουμε ολοι οτι ειμαστε ωριμοι να επιλεξουμε συνειδητα το τι θα ψηφισουμε, μακρια απο τα πλαισια της φιλιας, η οποια ποτε δεν πρεπει να παιζει ρολο στη διαμορφωση πολιτικης ψηφου.

ναι και εγώ έχω φίλους σε διάφορες παρατάξεις αλλά δεν μου είπαν ψηφισέ με αλλιώς δεν μιλάμε! :stuck_out_tongue:
σέβονται τις πολιτικές απόψεις του καθενός. εξάλλου μερικοί μπήκαν με το ζόρι στο ψηφοδέλτιο, οπότε απλά μου έλεγαν να μην τους ψηφίσω!

Ρε παιδια ουτως η αλλως οι σταυροι που θα παρει καποιος συγκεκριμενος μετρανε ατομικα?Δηλαδη μπανει αυτος στο ΔΣ η κατι τετοιο?Παραταξη ψηφιζεις…
Στη συγκεκριμενη περιπτωη και αφου ειναι φιλος σου του λες απλα οτι ειναι βλακας…Τωρα αν δεν ειναι τοσο γνωστος σου η ξερω θες να κρατησεις γνωριμιες κλπ πες του οτι θα τον ψηφισει και πηγαινε ριξε οτι γουσταρεις…Σιγα…

Αυτο που λεει ο καρβου περι συνελευσεων ειναι βασικο και το εχουμε χιλιοπει.

Με τιμή:

Ήταν αδύνατο να μην γελάσω κοιτώντας (ειδικά) τα 3 τελευταία.:slight_smile:

Εγω θα προσεθετα :

“Συμβαλαμε και συνεχιζουμε να συμβαλκουμε στη γελοιοποιηση του φοιτητικου κινηματος απο τη μερα ιδρυσης μας. ΚΑΙ [SIZE=“3”]Α[/SIZE] ΚΑΙ [SIZE=“3”]ΟΥ[/SIZE] ΚΑΙ [SIZE=“3”]ΔΑΠ-ΝΔΦΚ[/SIZE]

Με τα δύο τελευταία ποστ έπαθα ένα deja vu:lol:
Ε ρε τι τραβάμε. Ψόφος ρε. Δεν πήγα πέρσι να ψηφίσω, δεν θα πάω ούτε και φέτος.


Listening to: TURISAS - The Messenger
via FoxyTunes

Δεν πιστεύεις όμως ότι τελικά με την αποχή, αυτήν ακριβώς τη στάση ενισχύεις; Την α-πολιτική που ενδιαφέρεται για pro και πάρτυ μόνο;

Αυτό είναι ένας τρόπος να το δεις. Ένας άλλος είναι πως με την ψήφο σου γίνεσαι μέρος ενός συστήματος του οποίου την ύπαρξη δεν εγκρίνεις.

οι πολιτικες/φοιτητικες παραταξεις ειναι ολες για τον π…!!!οι μεν ασχολουνται με τα παρτυ και τις εκδρομες,το πως θα περασουν ευκολα μαθηματα και οι δε ασχολουνται με το πως θα σπασουν,πως θα κανουν καταληψη κ.λ.π τουλαχιστον αυτα γινονται στην δικια μου σχολη!!εγω προσωπικα απαξιουσα για οποιαδηποτε παραταξη φοιτητικη

Χμ. Εϊναι και αυτός ένας τρόπος να το δεις. Αλλά αυτό προϋποθέτει κάποια άλλη δράση, εκτός ή ενάντια αυτού του συστήματος. Αν απλά κάθεσαι και αναθεματίζεις, ούτε ενάντια δρας, και αφηνεις το “σύστημα” να καθορίσει το μέλλον σου χωρίς καν να εκφέρεις άποψη.

Ούτε εμένα με ενδιαφέρουν οι φοιτητικές εκλογές ιδιαίτερα. Δεν πιστεύω στην αντιπροσώπευση ούτως ή άλλως και γι αυτό θεωρώ απέιρως σημαντικότερη τη γενική συνέλευση των φοιτητών. Αλλά δε θεωρώ ότι και με την αποχή κερδίζεις κάτι. Κάθε δημοκρατική διαδικασία είναι ευπρόσδεκτη και καλό είναι να έχει συμμετοχή.

Από την άλλη εγώ πάντα ήμουνα πιο κοντά ιδεολογικά προς αυτούς που νοιάζονται μόνο να τα σπάνε και να κάνουν καταλήψεις - τι να κάνεις;

Παντως δεν σημαίνει πως κάποιος που απέχει από τις εκλογές είναι αυτόματα και απολιτίκ…

Έντιτ: Έδωσες την απάντηση στον εαυτό σου μόνος σου…

Πολλοί θα το δουν έτσι, αλλά μόνο έτσι δεν το σκέφτομαι. Δεν θέλω να γίνω μέρος σε κάτι όπου δεν πιστεύω. Έτσι απλά:)


Listening to: TURISAS - Rex Regi Rebellis
via FoxyTunes

υπαρχει παραταξη που ασχολειται με το πως θα σπασει??? Ονομα αυτης???

ΦΟΣ:!:

το εθεσα μαλακωδως εχεις δικιο.εννοουσα που εχει στο μυαλο της πιο πολυ τον τραμπουκισμο…

ok, τώρα το διόρθωσες… :smiley:

Ετσι οπως το λες οι μεν ειναι η δαπ και η πασπ,αρα οι δε ολες οι αλλες παραταξεις.
Οι αλλες παραταξεις δηλαδη ασχολουνται κυριως με τον τραμπουκισμο.Αχα.

Το απολυτοποιείς και ξεφεύγεις από την πραγματικότητα.

Όπως σε ρώτησε και ο Isis, ποια φοιτητική παράταξη έχει στο μυαλό της τον τραμπουκισμό;

Και θα το ξαναπώ για άλλη μια φορά: μη βάζετε όλες τις παρατάξεις στο ίδιο σακί. Το πρόβλημα δεν είναι οι παρατάξεις, αλλά ο τρόπος με τον οποίον έχουν καταντήσει να λειτουργούν, για τον οποίο ευθύνονται στο μεγαλύτερο μέρος το οι ίδιοι οι φοιτητές (οι ανένταχτοι).

Aν είναι καλός φίλος,πιθανόν θα ξέρει τις απόψεις σου.Πρέπει πιστεύω να τις σεβαστεί και να μην σε βάζει σε κανένα δίλημμα.Απλά και όμορφα.