Φοιτητικές Παρατάξεις

:lol::lol::lol: και σε μας τα ιδια ηταν τα τρια τελευταια

καλα…ειναι τραγικα τα ατομα…παντου ιδια γραμμη ακολουθουνε…μεχρι και στην διασκεδαση??χαχαχα#-o
κοινως και σε μας τα ιδια

η πληθωρα των ιδεων… (Μα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ λεμε…)

αναρωτιεμαι ομως οταν δεν σε εκφραζει κανεις τι κανεις απο κει κ περα?

εκφράζεσαι ο ίδιος. Δε χρειάζεται να κατέβεις με δικιά σου παράταξη, αλλά αν μιλήσεις σε μια συνέλευση και πεις αυτό που εσύ θεωρείς προφανές, θα δεις πως και σε πολλούς ακόμη θα φανεί προφανές:wink:

Συμφωνω με καρβου(πολυ συμφωνω τελευταια με καρβου κατι δεν παει καλα:D)…Αυτο μπορεις να το κανεις…Θα εισπαραξεις και χειροκροτημα απο πολλους…Το θεμα ειναι ποιοι οντως θα σε ακουσουν…Να σαι σιγουρος πως την επομενη στιγμη παλι θα μιλανε για το ΚΚΕ του 94 το Συνασπισμο του 89 και οι Δαπιτες θα ριχνουν σερπατινες…

Γιατί να μην περάσω στο πανεπιστήμιο? Γιατί? Γιατί?
Κοίτα τι έχασα! :cry:

Εχει απολυτο δικιο, αλλα με την δημιουργια κιολας μιας ανεξαρτητης παραταξης μπορει να πετυχεις το εργο σου πιο ευκολα.
Συγκεκριμενα στην σχολη μου οσο καιρο ειμαι (τωρα ειμαι Β’ εξαμ) δεν εχει γινει ουτε μια συνελευση λογω αυτοδυναμιας ΔΑΠ…

Τι να πω κι εγώ που συμφωνώ μαζί του, εδώ και χρόνια; :lol::lol:

Και για να ολοκληρώσω το σκεπτικό το δικό μου (και του Kiratzos :p), τραβάτε από το χέρι φίλους και γνωστούς για να πηγαίνετε στις συνελεύσεις. Αυτη τη στιγμή οι φοιτητές χωρίζονται σε 3 κατηγορίες.

  1. Σε αυτούς που τους βολεύει να μην ασχολούνται οι φοιτητές με τα θέματα της σχολής (για να ανεβαίνουν σε ιεραρχίες κόμματος, να περνάνε πιο εύκολα πολιτικές πολιτικών κομμάτων, να διατηρούν εξουσία ανάμεσα σε φοιτητές, να κάνουν κονέ, pr, κλπ)

  2. Σε αυτούς που δε θέλουν να ασχοληθούν και βάζουν μπροστά δικαιολογίες του στυλ “σιγά μη μπλέξω εγώ με αυτούς, που κοίτα πως τα έχουν κάνει” (και έτσι ήμουν κι εγώ π.χ. τα πρώτα έτη, όταν πήρα χαμπάρι πως κάποιοι που ΔΕ με ήξεραν, σημείωναν τι ψηφίζω στις συνελεύσεις και έκανα 2 χρόνια για να πατήσω σε συνέλευση μετά) και οι οποίοι στηρίζουν ουσιαστικά την πρώτη κατηγορία και της δίνουν δύναμη

και 3) Σε αυτούς που μιλάνε, λένε τη γνώμη τους κι έχουν ουσιαστική άποψη για τα θέματα της σχολής

Ο καθένας επιλέγει “στρατόπεδο”. Προσωπικά θεωρώ προφανές πως μόνο στη 3η κατηγορία μπορεί να είναι κάποιος περήφανος για την επιλογή του…

@ Destroyer: Στους ναυπηγούς η πρώτη δύναμη πριν από 2 χρόνια ήταν μια τελείως ανεξάρτητη παράταξη. Ο κόσμος στα Ελλ. Πανεπιστήμια ως επί το πλείστον έχει μυαλό. Το θέμα είναι να τους δώσεις το έρισμα να το χρησιμοποιήσουν. Αν βρεις μερικούς ακόμη μπορείτε να κάνετε πολλά. Ό,τι budget κι αν έχει μια παράταξη, όσες αφίσες κι αν έχει, στα ελλ. πανεπιστήμια ευτυχώς μπορείς ακόμη να ακουστείς αν το προσπαθήσεις. Απλά χρειάζεται προσπάθεια και πείσμα :wink:

Μπορει και να το απολυτοποιω αλλα τουλαχιστον στη σχολη μου ετσι ηταν.να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν μπλεχτηκα με φοιτητικες παραταξεις.ημουν εντελως εξω απο το ολο θεμα.απλα λεω καθαρα οτι εβλεπα στη σχολη.η δαπ και η πασπ ασχολουνταν με το να κανουν παρτυ για να χαιδεψουν αυτια.επισης δαπ και πασπ ειχαν την ικανοτητα να εξασφαλιζουν σε μελη τους το να περνανε μαθηματα χωρις να κατεβαινουν καν στην εξεταστικη!!!και απο την αλλη η ΠΚΣ κυριως ειχε μια ταση αρκετες φορες(οχι συνεχεια) προς τον τραμπουκισμο.η ΕΑΑΚ ηταν πιο πολυ των καταληψεων

Αλλο θεμα πανω σε αυτο που λεει ο Καρβου ειναι οτι αυτες οι ανεξαρτητες παραταξεις καποιες φορες δεν ειναι οσο ανεξαρτητες φαινονται και ακομα και αν ειναι δεχονται μεγαλο πολεμο απο τις αλλες…Τελευταια διαλυονται αρκετες απο αυτες…Ευτυχως στο Πολυτεχνειο απο οσο βλεπω εκτος του αριστερου προσανατολισμου υπαρχει και η ταση δημιουργιας τετοιου ειδους παραταξεων.
Αλλο ενα θεμα ειναι το οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να ασχοληθεις με κατι τετοιο γιατι για να εχεις καποιο αντικρυσμα πρεπει να εχεις και αφισες και φυλλαδια και να καθεσαι στο τραπεζακι και και και…
Προσωπικα ασχολουμαι με τα της σχολης μου και γενικα με τα του κινηματος αλλα δεν εχω οργανωθει ουτε προκειται να το κανω…

εδιτ…αυτο ισως συμβαινει τα τελευταια χρονια παντως η Πκς της σχολης μου αν και εχει αρκετουτσικη δυναμη τραμπουκισμου δεν κανει…Λειτουργει καπως υπογεια θα ελεγα…(επιτροπες αγωνα εχμ εχμ)…Γενικως ειναι η παραταξη που χεστηκε για ολους τους αλλου και ακολουθει μια γραμμη …(αν αυτη η γραμμη ειναι σωστη δεν θα το απαντησω:P)…Tα ΕΑΑΚ επισης δεν εχουν καμια ταση τραμπουκισμου…Δεν εχουν και πολυ δυναμη οποτε…

Συμφωνώ με το στέλιο. Εκτός αυτού, αν δε σε εκφράζει καμία παράταξη τι κάνεις?

Κοίταξε, εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει να χάσω το χρόνο μου κυνηγώντας τους δαπίτες/πασπίτες/πκσιτες. Εγώ στη σχολή είμαι για να σπουδάσω, οπότε δε θεωρώ ότι πρέπει να κάνω κάτι επειδή δε γουστάρω να ψηφίσω καμία παράταξη.
Τέλος, όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει δημοκρατία (αναφέρομαι στα μπολντ), όπως επίσης για μένα τουλάχιστον, στις γενικές συνελεύσεις δεν έχω ουσιαστικό λόγο να βρίσκομαι. Πάντα θα περάσει η γραμμή που θέλουν οι άλλοι.

Έχουμε διαφορετική αντίληψη γενικότερα οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα αλλά θα προσπαθήσω να βρούμε καπου ένα σημείο επαφής.

Διαφωνώ καταρχήν στο “εγώ στη σχολή είμαι για να σπουδάσω”. Αν αυτό είναι το μόνο για το οποίο είσαι στη σχολή κάπου κάνεις (κατά την άποψή μου πάντα) λάθος. Στη σχολή σου είσαι για να γίνεις ένας μελλοντικός εργαζόμενος και κατ’ επέκταση πολίτης. Ως τέτοιος λοιπόν θεωρώ ότι είναι στα ενδιαφέροντά σου ακόμα και τα θέματα που σε αφορούν μεν, άπτονται αμέσως των μαθημάτων σου δε. Αργά ή γρήγορα θα τα βρεις μπροστά σου. Το να μη γουστάρεις να ψηφίσεις μία παράταξη δε σημαίνει πως δεν πρέπει να “κάνεις και κάτι”.

Μεγάλη συζήτηση για το αν υπάρχει δημοκρατία ή όχι και για να είμαι σύντομος (και να μη βγάλω τον Βικ Βέγκα από τα ρούχα του-άσχημο θέμα) θα πω απλά ότι και για εμένα δεν υπάρχει η δημοκρατία που θα ήθελα. Οι φοιτητικές εκλογές όμως είναι ένα δημοκρατικό κεκτημένο και με το να τις απαξιώνουμε μάλλον βήματα προς τα πίσω κάνουμε παρά προς τα εμπρός.

Τελευταίο και κυριότερο. Στις Γενικές Συνελεύσεις επιβάλλεται να είσαι. Καταρχήν γιατί ενημερώνεσαι για εξελίξεις και θέματα που πιθανότατα δε θα έχεις αντιληφθεί. Κατά δεύτερον γιατί μπορείς να διαπιστώσεις με ποιο τρόπο σκέφτεται η κάθε παράταξη και τι ιδεολογία αντιπροσωπεύει. Επίσης είναι απάτη το ότι θα περάσει πάντα η γραμμή των άλλων. Αυτοί που δεν έχουν γραμμή είναι πολλοί περισσότεροι από αυτούς που έχουν. Αν εκφράσουν όλοι την άποψή τους μπορεί είτε να διαπιστωθούν κοινά σημεία που δεν υπολογιζαν ότι θα βρουν ή απλά να μετατοπίσουν την γραμμή των άλλων έστω και λίγο πιο κοντά προς τα πιστεύω τους. Εξάλλου θεωρώ ότι οι φοιτητικές παρατάξεις καλύπτουν μεγάλο έυρος απόψεων σε σημείο που είναι δύσκολο να μην “κλίνεις” προς κάποια. Απόλυτη ταύτιση δε θα βρεις σίγουρα, αλλά σε επιμέρους θέματα με κάποιον θα συμφωνήσεις.

Και μία σημείωση. Μην μπερδεύετε το “ανεξάρτητος” με το “χωρίς πολιτική άποψη”. Μακάρι να υπάρχουν ανεξάρτητες φωνές αλλά με πολιτική σκέψη και λόγο. Με επιχειρήματα και ουσία. Και τα ΕΑΑΚ ανεξάρτητα είναι αλλά με συγκεκριμένη πολιτική απόχρωση.

Τα ΕΑΑΚ δεν είναι και τόσο ανεξάρτητα όπως πολλοί νομίζουν.

Αλλά;

Εντάξει, αν αναφέρεσαι στους εξωκοινοβουλευτικούς σχηματισμούς στους οποίους πρόσκεινται, είναι λίγο άκυρο.

Αυτό.

Δεν είπα οτι εκπροσωπούνται από εσωκοινοβουλευτικό φορέα, αλλά οτί έχουν κάποιον από πίσω τους.

Συμφωνώ με τον Μανδαγόρα για το προηγούμενο ποστ.

Λοιπόν!
Χθες γέλασα με την ψυχή μου, για την προηγούμενη φωτό.
Σήμερα όμως…

[SPOILER]ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑ :bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

[/SPOILER]

Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει.

:respect:

Μπορείς να συγκεκριμενοποιήσεις τον τραμπουκισμό της Π.Κ.Σ.;

Δεν είναι ακρβές αυτό. Υπάρχουν διάφοροι εξωκοινοβουλευτικοί σχηματισμοί που πρωτοδημιούργησαν και στηρίζουν εδώ και χρόνια τα ΕΑΑΚ αλλά:

  1. Ο αριθμός τους είναι τέτοιος που εξασφαλίζει πολυφωνία
  2. Δεν απαιτείται να ανήκεις σε κάποιον από αυτούς ώστε να συμμετάσχεις.
  3. Οι αποφάσεις των σχημάτων παίρνονται σε επίπεδο σχολής και όχι με “γραμμές”

Πιστεύω ότι μπερδεύεις το που ανήκει ο καθένας ιδεολογικά με το πως λειτουργεί ένας πολητικός σχηματισμός. Το ότι εγώ μπορεί να πιστεύω στη χ παράταξη (τυχαίο παράδειγμα) ιδεολογικά, δε σημαίνει ότι και τα ΕΑΑΚ άγονται και φέρονται από αυτήν. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν πολλές χ παρατάξεις και πολλοί, πάρα πολλοί ανεξάρτητοι

εδιτ: Βλέποντας το νέο φυλλάδιο της ΔΑΠ καταλαβαίνετε τι θα πει “γραμμή”. Τα ίδια λόγια σε κάθε σχολή. Για να μην αναφέρω από που βρίσκουν χρηματοδότηση για να τυπώνουν όλα αυτά τα φυλλάδια και τις αφίσες

Σαφώς δηλαδή τα άτομα του σχήματος πχ του Χημικού (η σχολή μου) αν είναι ξέρω γω ΑΡΑΣίτες θα “φέρουν” κάποια πράγματα που άκουσαν στην ΑΡΑΣ και πάει λέγοντας. Θα συζητηθούν όλα στο σχήμα, θα ακουστούν απόψεις κτλ, και τελικά θα γραφτεί πχ το πλαίσιο για τη συνέλευση. Αλλά γραμμές με την κλασική έννοια της γραμμής, δεν υπάρχουν.

Οντοπικ, είναι η πρώτη χρονιά που σκέφτομαι σοβαρά την αποχή από τις εκλογές. Το μόνο που με σπρώχνει στο να πάω να ψηφίσω, είναι το ότι κάθε χρόνο ψηφίζουν όλο και λιγότεροι, με αποτέλεσμα να ελαττώνεται και ο αριθμός των ατόμων που (όπως ορίζεται από το καταστατικό) πρέπει να μαζευτούν για να βγαίνει μια συνέλευση. Και δεν είναι ό,τι καλύτερο να βγαίνουν συνελεύσεις με απαραίτητη συμμετοχή μόνο 45 ατόμων ξέρω γω. Είναι τραγικό