Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Αν ειχε αρχιδια και μυαλο εστω ΕΝΑΣ απο αυτους που εχουν διαλυσει την Αθηνα, δεν θα εσπαγε την βιτρινα και το αμαξι του καθε φουκαρα, αλλα θα εβρισκε τον εν λογω κυριο και θα του κατεβαζε τα μουτρα[-X…

ΠΑΡΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΜΙΑ Μ…:!:

Το ότι διάλεξαν τον Κούγια κάτι δείχνει. Σίγουρα.

Οσο για τη σημερινη πορεια ειχε πολυ κοσμο και ηταν ηρεμη τουλαχιστον μεχρι το Συνταγμα.αργοτερα οταν γγυρισαμε Νομικη αρχισε το ξυλο περιμετρικα αλλα εφυγα.Τωρα δεν ξερω τι συμβαινει.

[…] αποφασίστηκε να εφαρμοστεί το άρθρο 11 του Συντάγματος από την Πέμπτη, αν δεν έχει αποκλιμακωθεί η κατάσταση.

Βάσει του άρθρου 11 του Συντάγματος, απαγορεύονται οι δημόσιες υπαίθριες συναθροίσεις με απόφαση του αρχηγού της Αστυνομίας, σε περιοχές που έχει διαταραχθεί η κοινωνικοοικονομική ζωή […]

Ποια καμάρια θα το κρίνουν αυτό; Με τι κριτήρια; Τα γνωστά κριτήρια;

Δηλ αν γυρνάμε σπίτι μετά από βόλτα φωνάζοντας και γελώντας, τη γαμήσαμε :slight_smile:

Παρακαλω να διαγραφει το ανωθεν σχολιο

…Eχεις καποιο λινκ?

Είχε ποσταριστεί 2 φορές, μια σελίδα πριν. Προσπαθήστε να τα βλέπετε αυτά έστω ρε παιδιά, είναι σημαντικά.

Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι συλληψεις εχουυν κανει μεχρι τωρα…

Σορρυ δεχξτερ αλλα με τοσες σελιδες που ειχαν γραφτει απο την τελευταια επισκεψη χανομαι…

Έχω ανατριχιάσει. Και κάποιοι φασίστες συνεχίζουν να μας μιλάνε για το “νόμιμο όργανο της τάξης”.

Το άρθρο 11 ειναι άρθρο του ισχύοντος Συντάγματος…Το ανακαλύψατε τώρα?Ανα πάσα στιγμή μπορεί να εφαρμοστεί …θεωρητικά εφασμόζεται οπως τα 5 πρωτα αρθρα περι προσωπικής ελευθερίας , ανεξιθρησκείας κτλ.
για ποιό λόγο προσπαθείτε να διημιουργήσετε εντυπώσεις?
Ειμαι φασίστρια…ξερω…

Ξυπνάτε,δεν είναι αστείο, φίλος μου που εκπληρώνει τη θητεία του μου είπε ότι τους έχουν σε ετοιμότητα και δεν τους δίνουν εξόδους. Βέβαια από παιδιά που εκπληρώνουν τη θητεία τους δε θα έχουμε πρόβλημα αλλά το θέμα είναι ότι θα βγάλουν στρατόγκαυλους που θα χτυπάνε στο ψαχνό. Ξυπνάτε, εδώ καταλύεται η δημοκρατία και κάποιοι ασχολούνται ακόμα με τη σπασμένη βιτρίνα. Στη Θεσσαλονίκη μαζεύονται χρυσαυγίτες γύρω από τα πανεπιστήμια (και δίπλα από τα ΜΑΤ) για να την πέσουν στους φοιτητές και στους καθηγητές που προσπαθούν να περιφρουρήσουν το άσυλο. Χθες το βράδυ ήμασταν στα σκαλοπάτια του φυσικού προστατεύονταις όσο μπορούσαμε το τμήμα καθώς γινόταν πετροπόλεμος με μπαχαλάκηδες εκεί μπροστά, και οι ΜΑΤατζήδες άρχισαν να ρίχνουν δακρυγόνα προς το μέρος μας. Αποκορύφωμα όταν έγινε δύσκολη η ατμόσφαιρα και ξεκινήσαμε να μπαίνουμε προς τα μέσα ένα δακρυγόνο έσκασε μπροστά στην είσοδο με αποτέλεσμα να μπει όλο μέσα στο φουαγιέ και την ρίψη ενός ακόμα στην ταράτσα και να γίνει αποπνικτική η ατμόσφαιρα σε μεγάλο μέρος του κτιρίου!!! Μάλιστα ο πρόεδρος του τμήματος που βρισκόταν εκεί πήρε τηλέφωνο στους μπάτσους να τους πει “γιατί ρίχνετε δακρυγόνα στο κτίριο” και του απάντησαν ότι δε συμβαίνει αυτό…
Γενικά για Θεσσαλονίκη χρειάζεται περιφρούρηση, όποιος μπορεί να έρθει θα βοηθήσει πολύ… Γενικά όποιος δεν κοιτάει μόνο την πάρτη του πρέπει να έρθει!

Όσοι θέλουν να ρθουν Πολυτεχνείο και αναρωτιούνται από ποιό δρόμο, αν είναι ασφαλές, ποιές πόρτες είναι ανοικτές κτλ. μπορούν να καλούν στο τηλέφωνο του ραδιοφωνικού σταθμού 1431ΑΜ 2310-996254 για να ενημερώνονται

μήπως δε θα επιτρέπεται να βγαίνουν και παραπάνω από δυο άτομα μαζί?:roll:

Α, και μην αρχίζουμε πάλι με φασίστες και αναρχο-κομμουνιστές και άλλα…απόψεις διατυπώνουμε απλά, καλό είναι να αποφευγονται οι χαρακτηρισμοί, οι “ταμπέλες” και οι παρεξηγήσεις. Ειρηνη υμίν.:hippy:

το να κυρυχτει παντως η χωρα σε κατασταση πολιορκιας ειναι λιγο τραβηγμενο!!!οχι και στρατο μεσα στην αθηνα!!!

  • Σπασαρχιδικο - Ξερολας - Συνωμοσιολος Mode ON - :stuck_out_tongue:

Οπως ανεφερα και χθες, θεωρω οτι η κατασταση εχει ξεφυγει για το λογο κ οτι υπαιτια του χαους ειναι η δραση παρακρατικων κ ασφαλειας, με την σιωπηρη ανοχη/συνενοχη του κρατους.

Αρκετοι ειδαν στα παραπανω μια πιθανη εξηγηση της καταστασης, αλλα λογικα απορρησαν οτι ενα τετοιο μπαχαλο απο την μερια του κρατος θα απαιτουσε μια υψηλου τυπου οργανωση, σε συμμαχια πανταω με τα ΜΜΕ.

Σαν καλος συνωμοσιολογος που ειμαι, κ επειδη μου αρεσει να μπαινω κ στο ματι μερικων, σας εχω την απαντηση στο πιατο σας.

  • Προσφατη Ελληνικη Ιστορια submode ON-

Tην δεκαετια του 1950 αρχιζε να εφαρμοζεται στην Ευρωπη η επιχειρηση Stay Behind. Μια επιχειρηση της CIA σε συνεργασια με τις μυστικες υπηρεσιες των ευρωπαικων χωρων. Σε καθε χωρα μαλιστα ειχε και διαφορετικη κωδικη ονομασια - Στην Ελλαδα “Κοκκινη Προβια”, στην Ιταλια " Gladio" κ.α.

Κυριος σκοπός της Επιχείρησης Stay Behind ήταν η οργάνωση πυρήνων αντίστασης που θα πολεμούσαν τους Κομμουνιστες στην περίπτωση που κάποια χώρα θα καταλαμβανόταν από σοβιετικά στρατεύματα. Όπως είναι ευκόλως κατανοητό, απώτερος στόχος της Επιχείρησης ήταν η με κάθε τρόπο παρεμπόδιση των υπό αμερικανική επιρροή ευρωπαϊκών χωρών περασουν στο σοβιετικο στρατοπεδο. Εκτος αυτου ομως δευτερευων σκοπος ηταν η αποτροπη της ανοδου της Αριστερας στην εξουσια ειδικα σε χωρες με ιστορικη αριστερη παραδοση οπως η Ελλαδα κ η Ιταλια.

Η επιχειρηση απαιτουσε το χτισιμο ενος δικτυου απο Υπηρεσιες Ασφαλείας, Μυστικές Υπηρεσίες, πυρήνες παρακρατικών, πυρήνες ειδικών δυνάμεων, που θα συνεργαζονταν σε καιρο ειρηνης αλλα και πολεμου για το σκοπο της επιχειρησης.

Με την αποκαλυψη του σχεδιου το 1990 στην Ιταλια αρχικα, και σε ολες τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες αργοτερα, εγινε γνωστο οτι οι μυστικες υπηρεσιες ειχαν στρατολογησει εκατονταδες σε παρακρατικες οργανωσεις, ακομα και χωρις οι ιδιοι να το γνωριζουν οτι εργαζονται για την επιχειρηση.

Υπηρξαν περιπτωσεις οπως στην Ιταλια την δεκαετια του 1970, οπου πηραν χωρα μαζικες τρομοκρατικες επιθεσεις οπου ολες αποδοθηκαν σε αριστερες οργανωσεις, γεγονος που οδηγησε σε φαινομενα καταστολης του ιταλικου κινηματος και με το χρονο σε μειωση της δυναμης της αριστερας. Οπως αποκαλυφθηκε μετα το 1990 οι τρομοκρατικες αυτες οργανωσεις πραγματοποιηθηκαν στα πλαισια της επιχειρησης.

Στην Ελλάδα ο υπουργός Αμυνας Γιάννης Βαρβιτσιώτης αναγκάστηκε, στις 9 Νοέμβρη του 1990, να παραδεχτεί δημόσια ότι «Ελληνες κομάντος (ΛΟΚ) και η CIA οργάνωσαν ένα βραχίονα του δικτύου, το 1955, για να προβληθεί αντάρτικη αντίσταση σε οποιονδήποτε κομμουνιστή εισβολέα.

Στις 14 Νοέμβρη του 1990, ο Ανδρέας Παπανδρέου προέβη στο πρακτορείο «Ασοσιέιτεντ Πρες» στην εξής δήλωση: «Η παρακρατική οργάνωση Κόκκινη Προβιά δημιουργήθηκε το 1955, ως αποτέλεσμα ενός μυστικού τμήματος της συμφωνίας, με βάση την οποία εγκαταστάθηκαν οι αμερικανικές βάσεις στην Ελλάδα».

Περα αυτων οσον αφορά στη δράση της «Κόκκινης Προβιάς» στην Ελλάδα, ελάχιστα στοιχεία προέκυψαν. Οι έρευνες που αποφασίστηκαν στο πλαίσιο του ΝΑΤΟ και των εγχώριων υπηρεσιών του ήταν ένας μηχανισμός συγκάλυψης των δραστηριοτήτων αυτής υπόθεσης. Ωστόσο, υπάρχουν πολλές υποθέσεις για τις οποίες υπάρχουν ενδείξεις για τη δράση της «Κόκκινης Προβιάς». Μεταξύ των υποθέσεων αυτών είναι η παρακρατική οργάνωση «Καρφίτσα» που δραστηριοποιήθηκε στη δολοφονία του Γρηγόρη Λαμπράκη (οπου κ τοτε εδρασαν οι “αγανακτισμενοι πολιτες”) και η υπόθεση της «Νάρκης του Γοργοπόταμου» το 1964, όπου έχασαν τη ζωή τους 13 άτομα.

Επισημως πια θεωρειται οτι η επιχειρηση εχει σταματησει ειδικα μετα την πτωση της ΕΣΣΔ.

Αυτο που θελω να πω με την παραπανω ιστοριουλα, ειναι οτι στην χωρα μας υπαρχει η τεχνογνωσια, η εμπειρια και η δυνατοτητα να εφαρμοστουν προβοκατορικες τακτικες εις βαρος μιας λαικης κινητοποιησης.
Και προφανως θα ηταν αφελεια να πιστευουμε οτι τοσα εκατομμυρια που ξοδεψαν οι ελληνικες κυβερνησεις στα πλαισια της επιχειρησης Stay Behind, πεταχθηκαν απλα στα σκουπιδια. Ολα αυτα ειναι εκει εξω. Στους ασφαλιτες, στους παρακρατικους και αν ποτε χρειαστει θα δουμε κ ακομα πιο ακραια σκηνικα.

Ειναι η λεγομενη Στρατηγικη της Εντασης. Συμφωνα με την οποια, μια λαικη κινητοποιηση συκοφαντειται με αποτελεσμα αντιθετα απο τα ζητουμενα. Να αποζητα ο κοσμος την αγκαλια του καλου κρατους.

Τι ακουμε απο χθες κ σημερα?? Να εχουν αποκτησει εκ του μηδενος οι “αναρχικοι” την δυνατοτητα να μισθωνουν λεοφωρεια και να μεταβαινουν σε διαφορες πολεις να τις καψουν. Η αστυνομια να κοιτα αταραχη τους ταραξιες, ενω επιτιθεται σε ειρηνικους διαδηλωτες. Η εμφανιση παρακρατικων τυπου Χ.Α. Φωτογραφιες κ μαρτυριες κοουκουλοφορων να ξεπηδουν μεσα απο τις ταξεις των ΜΑΤ. Μια χωρα να καιγεται και …

… να πεφτει πρωτη φορα στο τραπεζι, η πληροφορια, οτι αυριο αν συνεχιστει η κατασταση η χωρα μπαινει σε κατασταση εκτακτου αναγκης. Οπου ο λαος αγανακτισμενος απο τις καταστροφες θα πει κ ευχαριστω για την αποκατασταση της ταξης.

Σιγουρα ολα αυτα φαινονται υπερβολικα. Κ εν μερει ειναι. Αλλα η ικανοτητα υπαρχει γιατι καποιοι μας την μαθανε. Οσον αφορα την αστυνομια, αυτοι πιονια ειναι…εκτελουν αβουλα εντολες, χωρις απαραιτητα να γνωριζουν η να καταλαβαινουν τον σκοπο τους.

Εξήγησέ μου λίγο τι είπες σε παρακαλώ.

Αν αγνοείς όμως τις λέξεις “τρομονόμος”, “στρατιωτικός νόμος”, σε παρακαλώ μη μου απαντήσεις, ευχαριστώ :slight_smile:

το άρθρο 48 μιλάει για κατασταση πολιορκιας…οχι το 11…νομίζω…

μου φαινεται καπου διαβασα χθες οτι σκεφτοντουσαν να ενεργοποιησουν το αρθρο 48 του συνταγματος!!8O8O
αυτο θα ειναι οπως ειπα πολυ τραβηγμενο!!!καταλυεται οποιαδηποτε ελευθερια του πολιτη μου φαινεται…

Ειμαι ο μονος που εχω τρομοκρατηθει;ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ;