Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Χαίρω πολύ λες και δεν το ξέραμε. Λες και περίμενε κανείς ότι βγήκαν οι απλοί πολίτες στους δρόμους να τα βάλουν με πετρες και μολότωφ. Φυσικά και τέτοια στοιχεία ήταν αυτοί.
Εδώ το είπε μέχρι και ο ίδιος ο δήμαρχος της Πάτρας.

Ρεεεεεε…

η μυγα μου που ειναι???

ποιος την εχει τελικα???

Για τον Μεϊμαράκη μάλιστα υπάρχουν μαρτυρίες πως ήταν και παρόν στην δολοφονία…

Οι μπάτσοι σήμερα αποθρασύνθηκαν εντελώς…
Στην πορεία της Ξάνθης πήγαμε να κάνουμε συμβολική κατάληψη της νομαρχίας, χωρίς να θέλουμε να κάνουμε ούτε μία φθορά, το ξανατονίζω το συμβολική, αν και προσωπικά δικαιολογώ απόλυτα τις επιθέσεις σε δημόσια κτήρια, αν και διαφωνώ με αυτές, η οποία φαινομενικά ήταν αφρούρητη για να μπούμε μέσα και να μας κυνηγήσουν οι απεργοσπάστες υπάλληλοι και οι “αγανακτισμένοι” πολίτες (αλήθεια, τι πήγαν να υπερασπιστούν στη νομαρχία?), ανάμεσα τους και δύο σεσημασμένοι χρυσαυγίτες ηλικίας περίπου 30, που παλιότερα στρατολογούσαν παιδιά στη ναζιστική οργάνωση τους…

Στη συνέχεια όταν αποχωρήσαμε, άρχισαν να βαράνε με τα γκλομπ κόσμο ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ, βαρούσαν μέχρι και 40ρηδες που είχαν απλά κατέβει στο δρόμο, εγώ μόνο άρπαξα τόσες γκλοπιές, ώστε ακόμα και τώρα πονάω και έστειλαν ένα παιδί στο νοσοκομείο. Μετά για ποιό λόγο εγώ να μην λέω ότι καλός μπάτσος είναι ο ψόφιος μπάτσος? Η θέση τους είναι μία, στην κρεμάλα.

Πάρτε και αυτό το κομμάτι και σκεφτείτε τους στίχους. Αντί για το όνομα του Τζουλιάνι, βάλτε το όνομα οποιουδήποτε έχει δολοφονηθεί/βασανιστεί από την αστυνομία…

Μανο το ποσταρα ως αποδειξη.Ασε που ως Πατρινος στα πλανα απο τα τοπικα καναλια ειδα Πατρινους
να βρισκονται πισω απο μια ομαδα αγνωστων/ξενων/φερτων.Ειδα και γνωστες φατσες αλλα πιο πισω απο
τους ξενους.
Στα πλανα που ειδα παντως ηταν λες και παιζανε μερικοι :expressionless:
Ελεος δηλαδη.Μια χαρα,ενα κεφι…

Με μια πιο ηρεμη ματια,η τακτικη των αναρχικων-αντιεξουσιαστων (αληθεια τι ειναι αυτοι ?) να σπανε
τραπεζες δεν τους βγηκε σε καλο.

Καλά έκανες και το πόσταρες, απλά σχολίασα ότι το ξέραμε από πριν. Στην ουσία συμφώνησα μαζί σου :stuck_out_tongue:

Νίπτω τας χείρας μου…

εξαιρετική η χθεσινή ελληνοφρένεια btw, η οποία έδωσε κ το άβαταρ στον βάκ

Με συγχωρείς αλλά μέσα σε όλο αυτό το πανικό που γινόταν ούτε αυτοί έδειξαν το καλύτερο τους εαυτό. Και για να μιλήσω προσωπικά, όταν κάποιος βγάζει τόσα εύκολα και γρήγορα συμπεράσματα απο τις πρώτες ώρες χωρίς να έχει διαβάσει/δεί αρκετά στοιχεία, τότε λογικό είναι να κριθεί αναλόγως αυστηρά. Αν κάποιος κάνει την αυτοκριτική του πιστεύω το καταλαβαίνει αυτό :wink:

Όσο για αυτούς που είναι υπέρ επέμβασης στρατού, ή που λένε ατάκες του στυλ ότι του άξιζε του κωλόπαιδου, συγνώμη Lunatic αλλά δε μπορώ να τους λυπηθώ ιδιαίτερα. Δεν εκτιμάνε καν την ίδια τη χώρα τους και τις αξίες της για την οποία γίνετε τόσος λόγος αυτές τις μέρες. Μπορεί εγώ να μην έβρισα μέσω του φ΄ρουμ να μή βρίσω αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια ψυχραιμία, όποια πλευρά και αν έχουν διαλέξει απο τις 3 που υπάρχουν.

Mια τρελα Μπροστα στα ματια μας. Μας σκοτωνουν επειδη μας φοβουνται. Μας ριχνουν δακρυγονα, μας χτυπουν , μας κυνηγουν, μας φημωνουν. Επειδη μας φοβουνται. Ας παψουμε να απανταμε με πετρες και καδρονια. Εμεις δεν τους φοβομαστε. Εχουμε το κεφαλι ψηλα και με καθαριο βλεμα προχωραμε. Δεν εχουμε αναγκη την βια. Μην απανταντε άλλο πια με βια. Μας πετανε δακρυγονα? Ας τους ριξουμε λουλουδια. Ας πλυμμηρισουν οι δρομοι και οι πλατειες από λουλουδια αντι για συντριμια. Μην τους αφηνετε άλλο να μας αποκτηνωνουν. Ας βγουμε αυριο ολοι μαζι , σε κάθε μικρη και μεγαλη πολη, να απαντησουμε με τα κοκκινα λουλουδια στους φονιαδες μας. Ηρθε η ωρα να βγουμε από τον φαυλο κυκλο της βιας που αυτοι δημιουργησαν για να αμαυρωσουν τους αγωνες μας εναντια στον αυταρχισμο. Αυριο , και παντα, ας ειμαστε ολοι ενωμενοι σαν μια γροθια που δν θα ‘ναι απειλητικη μα ειρηνικη. Αυτό μας διαχωριζει από εκεινους. Αγκαλιαστε τον διπλανο σας και ριξτε λουλουδια στα κτηνη. Ισως ετσι εξημερωθουν τα τερατα…

________

Διαβάζοντας όλα τα ποστ εις διπλούν (και όπου ανακάλυψα πάρα πολλά που θα έπρεπε να είχαν σβηστεί ακόμη, αλλά τα αφήνω γιατί ποιος άλλος τρελός θα διαβάσει 2000 ποστς?:p), πολλοί που το είπαν μετά άλλαξαν άποψη γιατί κάποιοι μίλησαν ήρεμα και λογικά κι άλλοι δεν άλλαξαν άποψη γιατί κάποιοι από αντίδραση υποστήριξαν το θάνατο αστυνομικών (επίσης ενάντια σε μια από τις αξίες της χώρας μας), με αποτέλεσμα κι αυτοί από αντίδραση να επιμένουν ακόμα περισσότερο.

Μη το ψάχνεις ρεδ πυραμίδ. Όλο το φόρουμ μπάχαλο έγινε. Στο 80% των περιπτώσεων, 2 τυχαίοι χρήστες, έλεγαν και υποστήριζαν τα ίδια πράγματα και ο ένας έλεγε τον άλλο φασίστα και ο άλλος τον άλλο αναρχοκουμούνι. Το θεωρώ λογικό από τη συναισθηματική φόρτιση της στιγμής, δεν είναι όμως αυτός λόγος για να συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Τα επεισόδια, όπως είχε γράψει ο mandrake, κάτι λένε. Και αντί να μιλάμε για αυτό, ασχολούμαστε με κάθε τι άσχετο

+100000 σε αυτό που παραθέτεις και δεν ξέρω ποιος το έγραψε.

εδιτ:στον Βακιλλο παει

Εγώ γιατί θέλω κάτι άλλο κόκκινο?

Και οι μπάτσοι κάτι άλλο κόκκινο ήθελαν. Και το πέτυχαν.

ναι μεν αλλα για να γινει πρεπει να βγει κοσμος στον δρομο και εννοω κοσμος, που δεν προκειται γιατι την νοοτροπια που ειδαμε εδω μεσα την εχουν πολλοι.

αν εννοείς αίμα, το θες γιατί νομίζεις vedder πως μια κοινωνία δικαίου μπορεί να χτιστεί με αποδιοπομπαίους τράγους. Δεν είναι έτσι όμως. Η δικαιοσύνη ήταν τυφλή, γιατί δεν έπρεπε να επηρεάζεται από τέτοιους συναισθηματισμούς και να απονέμει τη δικαιοσύνη ακριβοδίκαια και ανεξάρτητα της κοινωνικής ομάδας στην οποία άνηκε ο κατηγορούμενος. Αυτή τη στιγμή, επιδιώκεις να τιμωρήσεις έναν άλλο πολίτη, για εγκλήματα που δεν έχει κάνει, μόνο και μόνο γιατί είναι αστυνομικός. Δε μπορείς να χτίσεις έτσι μια δημοκρατική κοινωνία…

Πιστεύω ότι όσο συνεχίζει ο κόσμος να «βγαίνει στο δρόμο», αυτές τις μέρες, τόσο οι βάνδαλοι θα συνεχίσουν να επωφελούνται για να τα σπάνε. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζουμε να δίνουμε άλλοθι και στους μεν και στους δε.

Edit: Εύγε Karvou!

Δε νομίζω πως ισχύει. Άνοιξε πολ αν θες για τις πορείες, θα ήταν κι ενδιαφέρον θέμα. Θα δεις πιστεύω πως οι περισσότεροι σε μια μαζική πορεία θα θέλουν να πάνε. Σε μια ανοργάνωτη πορεία που κινδυνεύουν να φάνε ξύλο για τις αμαρτίες άλλων (μπαχαλοασφαλιτοχρυσαυγιτοαναρχικοί) και η οποία πιστεύουν δε θα έχει ουσιαστικό κέρδος (ή και ζημιά), εκεί το σκέφτονται διπλά και επιλέγουν να μην πάνε.

vic τωρα αμα πω οτι λες μαλακιες θα παρεξηγηθεις γιατι αυτη ειναι η χειροτερη δικαιολογια για να μην κανεις τιποτα. αν δηλαδη στην σημερινη πορεια στη σαλονικα ειχε 100.000 κοσμο πιστευεις οτι τα πραγμτα θα ηταν χειροτερα?

karvou ωραια στην σημερινη γιατι δεν κατεβηκαν? τι πιο οργανωμενο θελουν? μην κοροιδευομαστε τωρα. ξερουμε πολυ καλα οτι κατω απο οποιεσδοποτε συνθηκες δεν θα βγουν.

@karvou: μα σήμερα δε διάβασα τίποτα ανάλογο. ούτε βέβαια κατηγόρισα τη lunatic, απλά έκανα μία παρατήρηση στο θέμα. και είναι ένα θέμα για το οποίο προσωπικός πλακώθηκα με πολύ κοντινούς μου ανθρώπους για αυτό. Γενικώς όλους μας πήρε φαλάγγι αυτή η κατάσταση. οπότε συμφωνώ, ας ενωθούμε και ας δούμε τι μπορεί να γίνει.

Ακριβώς αυτό. Το ότι δεν κατεβαίνω στην πορεία δε σημαίνει ούτε είμαι με τους μπάτσους, ούτε δεν εξοργίζομαι με αυτά που συμβαίνουν, ούτε ότι είμαι ακροδεξιός ούτε τίποτα. Όσο κι αν αυτό ξαφνιάζει κάποιους. Μακάρι να γίνει αυτό που ποστάρει ο Βάκιλλος. Πραγματικά μακάρι.

Αλλά δυστυχώς εδώ μέσα πολλοί, εκτός απ’ την νοοτροπία που λέει ο Βαγγέλης, έχουν και τη νοοτροπία ότι ο θάνατος του Αλέξη δικαιολογεί τη βία και την καταστροφή της πόλης. (δεν εννοώ εσένα Βαγγέλη φυσικά)