Οι 100 μεγαλυτεροι Ελληνες

Ποιος αλλος εκλαυσε μεχρις δακρυων με το γκαλοπ του Σκαι;

Οριστε η λιστα με αλφαβητικη σειρα (δεν ξεχωριζω ονοματα με μπολνταρισμα,αφηνω σε σας την χαρα της ανακαλυψης):

Αγγελόπουλος Θεόδωρος, Άγνωστος Στρατιώτης, Αισχύλος, Ανδρόνικος Μανόλης, Αριστοτέλης, Αριστοφάνης, Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, Αρχιμήδης,

Βαμβακάρης Μάρκος, Βασίλειος Β’ Βουλγαροκτόνος, Βέγγος Θανάσης, Βελουχιώτης Άρης, Βενιζέλος Ελευθέριος, Βουγιουκλάκη Αλίκη.

Γκάλης Νίκος, Γλέζος Μανόλης, Γλύκατζη Αρβελέρ Ελένη,

Δήμας Πύρρος, Δημόκριτος, Διάκος Αθανάσιος, Δραγούμης Ίων,

Ελύτης Οδυσσέας, Επίκουρος, Ευκλείδης, Ευριπίδης,

Ζαγοράκης Θοδωρής,

Ηράκλειτος, Ηρόδοτος,

Θαλής ο Μιλήσιος, Θεμιστοκλής, Θεοδωράκης Μίκης, Θεοτοκόπουλος Δομίνικος, Θουκυδίδης.

Ιουστινιανός, Ιπποκράτης,

Καβάφης Κωνσταντίνος, Καζαντζάκης Νικόλαος, Καζαντζίδης Στέλιος, Κάλλας Μαρία, Καποδίστριας Ιωάννης, Καραθεοδωρή Κωνσταντίνος, Καραϊσκάκης Γεώργιος, Καραμανλής Κωνσταντίνος, Καστοριάδης Κορνήλιος, Κλεισθένης, Κολοκοτρώνης Θεόδωρος, Κοραής Αδαμάντιος, Κοσμάς ο Αιτωλός, Κουν Κάρολος,

Λαζόπουλος Λάκης, Λαμπράκης Γρηγόρης, Λεωνίδας, Λοϊζος Μάνος.

Μακρυγιάννης Ιωάννης, Μαργιωρής Νικόλαος, Μέγας Αλέξανδρος, Μέγας Κωνσταντίνος, Μελάς Παύλος, Μερκούρη Μελίνα, Μεταξάς Ιωάννης, Μητρόπουλος Δημήτριος, Μπελογιάννης Νικόλαος, Μπουμπουλίνα Λασκαρίνα, Μουζάλα Έλενα,

Νανόπουλος Δημήτριος,

Ξυλούρης Νίκος.

Όθων, Όμηρος,

Παλαιολόγος Κωνσταντίνος, Παλαμάς Κωστής, Παναγούλης Αλέξανδρος, Παξινού Κατίνα, Παπαδιαμάντης Αλέξανδρος, Παπαδόπουλος Γεώργιος, Παπαθανασίου Βαγγέλης, Παπανδρέου Ανδρέας, Παπανδρέου Γεώργιος, Παπανικολάου Γεώργιος, Περικλής, Πλαστήρας Νικόλαος, Πλάτωνας, Πλήθων Γεμιστός Γεώργιος, Πραξιτέλης, Πυθαγόρας.

Ρίτσος Γιάννης,

Σεφέρης Γεώργιος, Σημίτης Κώστας, Σολωμός Διονύσιος, Σόλωνας, Σοφοκλής, Σωκράτης,

Τρικούπης Χαρίλαος, Τσιτσάνης Βασίλης,

Φειδίας, Φεραίος Ρήγας, Φίλιππος της Μακεδονίας, Φλωράκης Χαρίλαος,

Χατζιδάκις Μάνος, Χορν Δημήτριος,

Ωνάσης Αριστοτέλης.

o τίτλος του πολλ αναφέρεται στους 100 Έλληνες που την έχουν μεγαλύτερη? :stuck_out_tongue:

Με είχε εμένα στους ένα πρώτους?

Σε περασε για εναν ψηφο ο Παπαδοπουλος

Πηγα να γραψω ολοκληρο τον τιτλο ανορθογραφα για ειρωνια,αλλα το μετανιωσα,και μου ξεφυγε το καταραμενο:pΤωρα το διορθωσα

λόγω μπισκότων? :-k

Μέγας Κωνσταντίνος, Μεταξάς Ιωάννης, Βουγιουκλάκη Αλίκη, Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, Λαζόπουλος Λάκης, Παπαδόπουλος Γεώργιος, Σημίτης Κώστας

Τραγικό που βρίσκονται στην ίδια λίστα με τους υπόλοιπους.

Πάλι καλά δεν έχει κανένα Παπαφλέσσα.

  • Καλλας και Ωνασης (θεωρουνται τεραστιες μορφες του ελληνισμου απ’ οτι φαινεται).Επισης,ο Μεγας Κωνσταντινος και ο Ιουστινιανος δεν ηταν Ελληνες,και ειναι τραγικο για Ζαγορακη,Δημα και Γκαλη να μπαινουν στην λιστα.Ασχολιαστο και το…Αγνωστος Στρατιωτης8OΟ Παρθενωνας πως και δεν μπηκε;Αυτον τον Μαργιωρη πρωτη φορα τον ακουσα,και μολις εψαξα τι στο καλο ηταν και θεωρειται τοσο μεγαλη μουρη μου επεσαν τα αφτια.

Προφανως Αναγνωστακης,Σικελλιανος,Στρατης Μυριβιλλης,Ανδρουτσος,Καναρης,Μαντω Μαυρογεννους,Μιαουλης και δεν ξερω κι εγω ποσοι αλλοι θεωρηθηκαν ανυπαρκτοι για να μπουν σε ενα τετοιο τρομερο δημοψηφισμα.Τεραστιο ρεζιλικι αυτη η λιστα και ντροπη σε οσους την διαμορφωσαν ετσι[-XΚριμα που τους ξεφυγε ο Ψινακης ρε γαμωτο!

Bασικα τωρα τι λεμε…Ειναι τραγικο απο μονο του το ολο προτζεκτ…αναρωτιεμαι ολοι αυτοι που ψηφισαν πως ψηφισαν.Δηλαδη οκ…Το Σωκρατη ας πουμε(δεν μιλαω για τον λαζοπουλο και τον ζαγορακη) γιατι τον ψηφισε καποιος…

Ο Ιουστινιανος ήταν Έλληνας. Ο Κωσταντίνος όμως ρωμαίος.

Επίσης, Γκάλης υπήρξε τεράστια μορφή για το ελληνικό μπάσκετ και από ότι φαίνεται και ο Ζαγοράκης για το ποδόσφαιρο ως αρχηγός της εθνικής το 2004. Ωστόσο είναι διαφορετικά μεγέθη. Ο Δήμας μπήκε στη λίστα επειδή έφερε 3 χρυσά από ολυμπιακούς - αλλιώς θα ήταν Αλβανός.

Τώρα το είδα αυτό με τον Άγνωστο. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ο Όθωνας πάλι τι δουλεία έχει? Δεν ήταν Έλληνας, άσχετα που έγινε αργότερα ως βασιλιάς της Ελλάδας.

Αλλά είπαμε, εδώ βάλανε το πουτανάκι στη λίστα…

Α. Για τον Ωνάση δε ξέρω -ίσως ήταν φόρος τιμής για την ολυμπιακή- η είσοδος του στη λίστα, αλλά την Κάλλας εγώ θα την έβαζα στη λίστα.

Οχι,Ιλλυριος ηταν ο Ιουστινιανος απ’οσο θυμαμαι.Εχεις δικιο για τον Οθωνα,τωρα τον προσεξα αυτον!:eek:Μα εκτος του οτι δεν ηταν Ελληνας,τι το σημαντικο εκανε;:?

Κοιτα,για τους αθλητες και την Καλλας δεν διαφωνω,αλλα θεωρω τραγικο να μπαινουν αυτοι μεσα στην λιστα και να μενουν απ’ εξω ηρωες της επαναστασης,εναν σκασμος απο πολυ μεγαλους και σημαντικους αρχαιους φιλοσοφους και τεραστιες μορφες της ελληνικης τεχνης,οπως πχ μερικοι που προανεφερα!

Ε, προφανώς ήθελαν να έχουν από όλες τις “κατηγορίες” Έλληνες. Είπαμε. Μέχρι και πορνίδιο βάλανε. :lol3:

Για την εθνικη μας σταρ μιλατε ετσι;:frowning:

Η Ευαγγελοπουλος ειναι αυτη η η Αννουλα η WC;:-k

Eγω γιατι νομιζα οτι ο βακιλος αναφεροταν στον Παπαδοπουλο?

Το συζηταγα με μια φιλη μου τις προαλλες αυτο…

ανηγουεη… εγω αλλο προβλημα ειχα με τη λιστα.

Το γεγονος πως ειναι φισκα στον αρχαιοκοσμο. Οκ, δεν υπαρχει αμφιβολια πως το εργο καποιων ειναι ατελειωτο, πρωτοπορο και γενικα αλλα τετοια ομορφα. Αλλα δεν μπορω ρε φιλε να βλεπω στη λιστα τον Λεωνιδα πχ. Καποιος ακουσε καποιους να λενε πως ενας και αλλοι τοσοι εκαναν το ταδε σε ενα στενο καπου κοντα στη Σπαρτη.

Τεσπα καταλαβατε περιπου τι θελω να πω…

Θα ημουν υπερ μιας λιστας απο, ας πουμε, 19το αιωνα ξερω γω και μετα. Χαρηκα που ειδα μεσα και τον Νανοπουλο μιας που τον εχουμε λιγο ξεχασμενο (και αυτος με το δικιο του εμας).

Θα ψηφιζα Αγνωστο Στρατιωτη παντως :expressionless:

Για τη Βουγιουκλάκη το λέω. Ο Παπαδόπουλος προφανώς μπήκε για να μας πουν ότι “οκ, δεν ήταν και τόσο χάλια τότε”

δεν εχει Ξενακη λολζ

ΑΥΤΟ ετοιμαζόμουν να πω κι εγώ!
Ο δικτάτορας ήταν σημαντικότερος…#-o

Ε,κοιταξε,ουτε εγω συμπαθω την προγονοπληξια,αλλα οπως και να το κανουμε την μεγαλυτερη παγκοσμια συνεισφορα απο Ελληνες την εχουν οι αρχαιοι,ακομα και για τον Νανοπουλο που λες μετρα ακομα ποσοι Νανοπουλοι υπαρχουν σημερα ανα τον κοσμο,ενω απο τους αρχαιους ουσιαστικα ξεκινησε σχεδον ολοκληρη η ποιηση,η γεωγραφια,η αστρονομια,τα μαθηματικα,η αρχιτεκτονικη,η λογοτεχνια,η φιλοσοφια κτλ τουλαχιστον στον δυτικο κοσμο,οποτε δικαιωματικα και με αντικειμενικα κριτηρια ειναι λογικο να εμπαιναν παρα πολυ αρχαιοι,και λιγοι μπηκανε μαλιστα,υπαρχουν παρα πολλοι ακομη που θα επρεπε να μπουν!Για τον Λεωνιδα συμφωνω παντως σε αυτο που λες,κυριους για ρητορες,φιλοσοφους κτλ που δεν ειναι μεσα διαφωνω.Αλλα τι μετα τον 19ο αιωνα,απο εκει και μετα αλλοι τοσοι δεν μπηκαν,πραγματικα οτι να 'ναι…

Ε τουλάχιστον η οικονομία της χώρας ήταν καλύτερη. :lol::lol::lol: