Οι 100 μεγαλυτεροι Ελληνες

Τον Καζαντζάκη γιατί τον Boldαρες? Νομίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο κραγμένες επιλογές εκεί μέσα. Εγώ θα τον έβαζα.

Ο καθενας οριζει τους μεγαλυτερους Ελληνες με βαση τα υποκειμενικα του κριτηρια και βαση των πιστευω του…Οποτε ειναι πολυ δυσκολο να βρε8ει μια χρυση τομη σε ενα τετοιο ζητημα…Εγω ακομα απορω παντως με ποιο σκεπτικό εβαλαν τον Λαζοπουλο στην λιστα…Αν ειναι δυνατον δλδ…:lol:

και μετά παραπονιέστε για τα δημοψηφίσματα του χάμμερ… :stuck_out_tongue:

Αλήθεια ο Σάκης Τόλης πού είναι?

εμ βλεπεις τι κανουν οι βιασυνες…τον καζαντζιδη εννοουσα αλλα μπολνταρα τον γειτονα του. Το διορθωσα. Εννοειται στους σημαντικοτερους Ελληνες ο Καζαντζακης. Για μενα στην δεκαδα χαλαρα. :slight_smile:

Ο μεγαλύτερος σύγχρονος έλληνας ποιητής Νικος Καρβέλας που είναι? Ο αδιάφθορος αποκαλυπτικός μαχητικός αγωνιστής της “αλήθειας” Μάκης Τριανταφυλλόπουλος? Ο πρωτομάστορας της Κωστοπούλειας δημοσιαγραφίας και του σύγχρουνου lifestyle?
Ήμαρτον, οι απουσίες είναι άπειρες…

Ενω ο Πλατωνας ο Ιουστινιανος και ο Ζαγορακης ανηκουν αποδεδειγμενα στο ιδιο γενος. Μοιραζονται το ιδιο DNA.

Ισις ντισκας για Αγγελοπουλο να παιξουμε λιγο ξυλο.

Αχ, να ένα θρεντ που με κάνει περήφανο που είμαι Έλληνας =)

Βασικα οι Μεγας Κωνσταντινος,Ιουστινιανος και Βασιλειος ο Βουλγαροκτονος δεν ηταν Ελληνες,ο πρωτος ηταν Ρωμαιος,ο δευτερος Ιλλυριος και ο τριτος Αρμενιος.

Γτπ ετσι που το εκαναν το γκαλοπ,στο αντιστοιχο της Γερμανιας ειχε επιλεξει μια επιτροπη 300 ονοματα και επελεγαν απο εκει,για να μην υπαρξουν τα προβληματα που παρουσιαστηκαν σε ολες τις χωρες που η ψηφοφορια ηταν χυμα,δηλαδη να μην ψηφιζονταν μη Γερμανοι η τιποτα Χιτλερ.Αν το εκαναν ετσι και εδω θα ηταν πολυ πολυ καλυτερα

μονο το βεγγο παρααδεχομαι εγω…
(βαριεμαι να το διαβασω κιολας)

Δε βλεπω σε δημοψηφισμα Gus G και ανησυχω…

Εγω ψηφιζω και Steve Harris για καλυτερο μπασιστα.

μπορει να μην ειναι Ελληνας, αλλα εγραψε το Alexander the great οποτε μια θεση στους 100 την αξιζει

Σωστος!Παιζει να ειναι και ελληνικης καταγωγης παντως και να μη το ξερει…Αυτο το “Χαρης” ειναι υποπτο…

Νταξ, αυτό μου κάνει κάπως σε πολύ λογοκρισία, όσο και αν συμφωνώ ότι τέτοια σκατά είναι λυπηρό που ψηφίζονται απο ‘‘ανθρώπους’’, αλλά υποτίθεται ότι η δημοκρατία δίνει σε όλους το δικαίωμα να έχουν γνώμη :confused:

Επίσης, Αγγελόπουλος respect, λίγα για τον θεό :stuck_out_tongue:

Να φανταστώ ότι αν γίνει ανάλογο poll σε 10 χρόνια υπάρχει περίπτωση να δούμε Διαμαντίδη και Ομπράντοβιτς στην 100άδα? :stuck_out_tongue:

εγώ ήθελα και Νίκο Γεωργέα πάντως… :stuck_out_tongue:

Οι Άγγλοι κάπου στη θέση 70 είχαν βγάλει τον Boy George και από τη λίστα δεν έλειπαν ο David Bowie και ο Freddie Mercury :-s. Οι Αμερικάνοι στην 1η θέση επέλεξαν έναν από τους πιο επικίνδυνους ανθρώπους του 20ου αιώνα, τον Reagan. Δεν είναι να τις παίρνεις (πολύ) σοβαρά αυτές τις ψηφοφορίες.

Δε με παραξένευσαν οι διάφοροι κουλοί που μπήκαν στους 100, άλλωστε με όποιο τρόπο και αν γινόταν η επιλογή όλο και κάτι θα φαίνονταν στραβό, όσο με ξένισε η κατάληψη των πρώτων θέσεων από Μέγα Αλέξανδρο (!) και Παπανικολάου (!!!), πάνω από Αριστοτέλη, Όμηρο, Σωκράτη και Πλάτωνα.

o Mεγαλέξανδρος μπήκε headliner γιατί είναι πιο εμπορικό όνομα… :lol:

Kala to Othon asxoliasto. An ebaza athlete mono enan tha ebaza. Yannis Kouros. Respect and awe…

Ρε από τη στιγμή που το πολλ λέγεται οι πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ, εγώ πιστεύω ότι ο Χίτλερ δεν θα μπορούσε να λείπει από την 100άδα των Γερμανών -για να μην πω 10άδα-.

Μαλάκα πραγματικά αυτό ήμουν έτοιμος να πω…

Εγώ πιστεύω ότι ο Παπανικολάου είναι από τις πιο σωστές επιλογές και το θεωρώ λογικότατο να είναι στο τοπ-10.

μόνο που ήταν Αυστριακός… :lol::lol::lol:

Akribos…