Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ας κανει κανενα λαθος να δουμε ποσες σφαιρες θα φαει απο τους καουμποηδες που εχουν για μπατσους, λαθος για το οποιο λευκο δεν θα τον πυροβολουσαν τοσο ευκολα. Βλεπε Φεργκιουσον και ποσα αλλα περιστατικα τον τελευταιο καιρο.
Οι μαυροι δεν περνανε καλα σε γενικες γραμμες στην Αμερικη και οι μπατσοι σκοτωνουν για ψηλου πηδημα…

Νομίζω έγραψα ότι υπάρχουν περιστατικά αλλά ελάχιστα σε σχέση με τον πληθυσμό. Εκτός αν επειδή σκότωσε ένα παρανοικός τον Γρηγορόπουλο βγαίνει το συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα οι λευκοί δεν περνάν καλά.

Οι στατιστικές δείχνουν ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα ρατσισμού στις ΗΠΑ . Μπορείς να δεις ότι στις ΗΠΑ έχουν θέμα με τις φυλακές γενικά.


Στην Ελλάδα δεν μπορούμε να γενικεύσουμε και να πούμε ότι π.χ. κάθε χρόνο ένας 15χρονος λευκός δολοφονείται ή φυλακίζεται. Στις ΗΠΑ όμως , τα στοιχεία μας επιτρέπουν να γενικεύσουμε και να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.

Οκ ας το δεχτούμε. Βέβαια τα ξαδέρφια μου στη Βοστώνη και η μαύρη ανηψιά μου στο St. Louis μου έχουνε μεταφέρει άλλα πράγματα αλλά οκ. Έτσι κι αλλιώς τον αντιΑμερικανισμό τον θεωρώ βλακώδες και ανούσιο. Ας κοιτάξουμε τα δικά μας χάλια καλύτερα.

Δεν μου απάντησες όμως στο δεύτερο μέρος

Σε ποιες χώρες στον κόσμο εφαρμόζονται πολιτικές με τις οποίες είσαι σύμφωνος και υπάρχει αυτό το ανώτερο επίπεδο ζωής για τους πολίτες των;

Δεν είμαι αντιαμερικάνος. Πολλές μορφές του αμερικάνικου πολιτισμού εξάλλου με έχουν διαμορφώσει. Τα δικά μας χάλια, τα ελληνικά ή ευρωπαικά αν θες, τα βλέπω και αυτά.

B μέρος :
π.χ.1 Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις περιπτώσεις των ζαπατίστας ή της κοινότητας της Μαριναλέντα
Π.χ2. σε σκαδιναβικές χώρες θα μπορούσε κάποιος να δει μεγαλύτερο βαθμό ασφάλειας και δικαιοσύνης. Ακόμα και σε τέτοιες χώρες βέβαια, βλέπουμε τα τελευταία χρόνια να υπάρχουν προβλήματα.

Την ουτοπία θα ήθελα να προσεγγίσουμε. Το πως ζούμε τώρα δεν σημαίνει πως έτσι θα πρέπει να ζούμε για πάντα.

ok νομιχα ησουν κατα του καπιταλισμου. Οι σκανδιναβικές χώρες είναι πολυ περισσότερο υπέρ της ελευθερης οικονομιας από οτι εμεις.

Αντικαπιταλιστής είμαι, αντιαμερικάνος δεν είμαι. Η ελεύθερη οικονομία σαν έννοια έχει πλατιάσει τόσο πολύ που δεν ξέρω τελικά τι εννοούμε όταν την αναφέρουμε. Δε νομίζω πάντως ότι μπορεί να υπάρξει ελεύθερη οικονομία εντός του καπιταλισμού, αλλά αυτό είναι μια τεράστια οφ τόπικ συζήτηση.

Aν είσαι αντικαπιταλιστής τότε οι Σκανδιναβικές χώρες δεν χωράνε. Αν θες την λέμε πάντως "ελεύθερη "αγορά για να συννενοηθούμε.

Κάποιες δομές υγείας, πρόνοιας, παιδείας είναι που ζηλεύω από τις χώρες αυτές είναι κατάλοιπα σοσιαλιστικών πρακτικών. Όπως και να το πούμε πάντως, αναρωτιέμαι, στις ΗΠΑ πως έχουν ελευθερη αγορά ; Επειδή το κράτος εχει περιορισμένο ρόλο ; Δε γίνεται να έχεις ολιγοπώλια ή μονοπώλια και ταυτόχρονα να έχεις ελεύθερη αγορά.

Καμμια χωρα λοιπον δεν υπαρχει στον κοσμο που να ακολουθει πολιτικες που συμφωνει ο zouglaou και ολοι οι αντικαπιταλιστες γενικα. Αρα μπορουν με την ανεση τους να βρισκουν επιχειρηματα κατα του καπιταλισμου. Ευκολο ειναι να το κανεις απεναντι σε ενα συστημα που εφαρμοζεται στην πραξη και εχει προφανως και προβληματα. Μαλιστα δεν χρειαζεται να αντικρουσουν καποιον αφου οπως ειπαμε το δικο τους συστημα δεν εφαρμοζεται πουθενα. Φυσικα δεν αναρωτιουνται οι ιδιοι ποτε γιατι γινεται αυτο…

με ξεμπρόστιασες πάλι βραδιάτικο…το μόνο σου επιχείρημα είναι “ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ” .Οκ. Εγώ φταίω που απαντάω σοβαρά σε “επιχειρήματα” του στυλ η μαύρη μου ανιψιά στην αλμπουκέρκη.

Σε άλλα νέα την ημέρας βασικά ανθρώπινα δικαιώματα ποινικοποιήθηκαν στην Ισπανία …
Σκάμε από δημοκρατία και ελευθερία λέμε !!!
Απαγόρευση φωτογράφισης αστυνομικών, ποινικοποίηση συναθροίσεων, και πορείες μόνο με άδεια, σύντομα και στη γειτονιά μας έτσι και βγει πρόεδρος και δεν πάμε σε εκλογές, δεν τους σταματά τίποτα …
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=354381&catid=7

(cross post με το διπλανό θρεντ …)

Αυτά είναι…

  1. Φωτογράφηση ή ηχογράφηση της αστυνομίας ? 600 έως 30,000 ? πρόστιμο.
  2. Ειρηνική ανυπακοή στην εξουσία ? 600 έως 30,000 ? πρόστιμο.

Καλά, για τον νόμο εγκαθίδρυσης αστυνομικού κράτους στην Ισπανία τι να πώ;
Kουβαλάνε δυστυχώς μία παράδοση δεκαετιών χούντας κατά τον περασμένο αιώνα, δεν την έχουν ξεπεράσει όσο φάινεται…
Κακώς πάντως συνδέεις το αν θα πάμε σε αντίστοιχες καταστάσεις εδώ με το αν θα πάμε σε εκλογές ή όχι.

@Zoύγκλα:
Σε σχέση με τα όσα γράφεις για καπιταλισμό και Αμερική δες τι μόλις έγραψα στο “ειδήσεις από την Ελλάδα”, σχετίζεται.
Για μένα αν είσαι αντικαπιταλιστής είσαι και αντιαμερικάνος, θέλοντας και μη. Η ιστορία αυτής της χώρας αλλά και η ουσία τόσο της ελευθερίας της όσο και της δημιουργικότητας της είναι αλληλένδετη με την καπιταλιστική οργάνωση της οικονομίας.
Και φυσκά (έχω ματώσει να το πληκτρολογώ αυτό χρόνια τώρα) σου προτείνω μία ανάγνωση του “Καπιταλισμός και Ελευθερία” του Μίλτον Φρίντμαν, αφορά ακριβώς σε αυτά που σας προβληματίζουν με τον Κραμπς και -ας είναι καλά ο εκδότης που τόλμησε- υπάρχει εδώ και περίπου δύο χρόνια και σε Ελληνική μετάφραση…

Σχετικά με τις ΗΠΑ: Δεν θα βγάλει άκρη κανείς αν συνδέει το θέμα του ρατσισμού με αυτό του αστυνομικού κράτους, πρέπει να τα δει χωριστά:
O ρατσισμός είναι ένα πρόβλημα που έχει βαθιές ιστορικές ρίζες που φτάνουν στη δουλεία, έχει γίνει τεράστια πρόοδος αλλά υπάρχουν θέματα που παραμένουν και ένα από αυτά είναι σίγουρα η αντιμετώπιση των νεαρών μαύρων από την αστυνομία, ειδικά αν η εμφάνιση τους λόγω μόδας ή κουλτούρας παραπέμπει σε κάποιες μορφές παραβατικότητας (συμμορίες, ναρκωτικά) χωρίς βέβαια να αποτελεί απόδειξη…
Το αστυνομικό κράτος είναι ένα άλλο θέμα και αντίθετα με τον ρατσισμό είναι πρόσφατο και αντίθετο με τις παραδόσεις της χώρας. Τα είχα γράψει και το καλοκαίρι με αφορμή το Ferguson.
Δεν είναι δυνατό στρατιωτικός εξοπλισμός που προοριζόταν για το Ιρακ να καταλήγει σε αστυνομικά τμήματα και να βγάινει ο άλλος περιπολία λες και είναι σε εμπόλεμη ζώνη στα βάθη της Αμερικής στο midwest…

Σε άλλα νέα την ημέρας βασικά ανθρώπινα δικαιώματα ποινικοποιήθηκαν στην Ισπανία …
Σκάμε από δημοκρατία και ελευθερία λέμε !!!
Απαγόρευση φωτογράφισης αστυνομικών, ποινικοποίηση συναθροίσεων, και πορείες μόνο με άδεια, σύντομα και στη γειτονιά μας έτσι και βγει πρόεδρος και δεν πάμε σε εκλογές, δεν τους σταματά τίποτα …
http://www.newsit.gr/default.php?pna...354381&catid=7

(cross post με το διπλανό θρεντ …)

Αντε και στα δικα μας!

Αναφορά καθαρά στο ότι αν η τωρινή κυβέρνηση ξεπεράσει τον “σκόπελο” εκλογής προέδρου, μετά θα έχει άλλα 2 χρόνια “δουλειάς” και τέτοιες αντιδημοκρατικές τακτικές θα είναι ο μόνος τρόπος για να επιβιώσει και να μην γκρεμιστεί το σύμπαν …
Ήδη έχει κάνει τόσα δεν νομίζω να κολλήσει σε μερικά ακόμα …

Ενάμισυ χρόνο έχει και ο τελευταίος θα είναι καθαρά προεκλογικός. Ειλικρινά δεν νομίζω πως θα κάνει στην πράξη διαφορά αν οι εκλογές θα γίνουν τον άλλο μήνα ή τότε.

Το αποτέλεσμα τους είναι που μετράει και το πως δεν φαίνεται να ενισχύεται καμία δύναμη που θα μπορούσε να προωθήσει ουσιαστικές λύσεις. Και ο κόσμος δεν είναι εκπαιδευμένος για να τις δεχθεί.

Καταστολή και μάλιστα έντονη και ξεκάθαρα αντιδημοκρατική θα χρειαστεί και ο συριζα αν κυβερνησει, θα το δεις.

Οχι θα δεχθω πολιτικες που βρισκονται μονο στο μυαλο καποιων σαν εσενα που ετσι κι αλλιως αμφιβαλλω αν εχουν καθολου

Θα συμφωνησω απόλυτα με τον Μιουλ σε αυτό. Έχει να πέσει “αριστερό” ξύλο, και κυρίως ενάντια σε αυτους που υποτίθεται των οποίων τα συμφέροντα υποστηρίζει.

Οσοι εχουν βρεθει στο αχανες Αμερικα με τα 300 μυρια λαο, εχουν διαμορφωσει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη αφου εχουν δει απο κοντα τι παιζει εστω και αν υφιστανται διαφορες απο περιοχη σε περιοχη.
Εξαλλου ας μην ξεχναμε πως κι εμεις αμερικανακια ειμαστε με τον εναν η με τον αλλον τροπο.
Παντως οσους γνωριζω απο εκει, εκτος απο μια περιπτωση στην Ιντιανα, ουτε περνανε χαλια, ουτε θελουν να φυγουν απο εκει.
Αντιθετως αν καποιοι απο σας ειχατε την ευκαιρια να μετακομισετε προς τα εκει, ειμαι σιγουρος πως δεν θα την αφηνατε να παει χαμενη.
Δεν ειναι τυχαιο εξαλλου πως ανεκαθεν οι συντριπτικα πιο πολλοι μεταναστες παγκοσμιως εχουν επιλεξει αυτη την γη ως γη της επαγγελιας τους ασχετως με το αν ειναι η οχι.