Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Δεν μου αρέσει να το παίζω ξερόλας, απλά τα… γηρατειά μου επιτρέπουν να θυμάμαι τον Αρκουδέα και τον Μελίστα (ο αστυνομικός που σκότωσε τον Καλτεζά) να αθωώνεται σε εποχές φουλ αριστερού ΠΑΣΟΚ

Καταρχάς το ΠΑΣΟΚ φουλ αριστερό δεν ήταν ποτέ. Ούτε καν αριστερό. Σοσιαλιστικό ίσος … ότι ελάχιστα αριστερά ίχνη είχε μέχρι το 81 πολύ βαριά είχαν [U]διαγραφεί - εκδιωχθεί[/U] …

Οπότε για ποιο (φουλ κι όλας) μιλάμε το [B][U]85[/U][/B] ???
Εκτός κι αν ότι δεν είναι φιλελε, αντικρατικό είναι τίγκα αριστερό, οπότε ok δικαίωμά σου να το λες όπως θες, αλλά μην δημιουργούμε και εντυπώσεις … :expressionless:

[B]Ειδησεις απο ολο τον κοσμο[/B] δεν ειναι ο τιτλος του thread?

Επίσης η ιστορία αυτής της χώρας είναι αλληλένδετη με την εξόντωση των αυτόχθονων πληθυσμών και την χρησιμοποίηση σκλάβων (οι οποίοι μπορεί τυπικά να έπαψαν να είναι σκλάβοι αλλά σε μεγάλο βαθμό συνεχίζουν να αντιμετωπίζονται ως κατώτερη κάστα και να καταπιέζονται οικονομικά) προς όφελος της οικονομικής ανάπτυξης.

Όταν αποφασίσεις να αποδεχτείς μέσα σου ότι η υποτιθέμενη ελευθερία της καπιταλιστικής οργάνωσης για να επιτευχθεί, χρειάζεται να περιοριστεί μια άλλη ελευθερία (των Ινδιάνων, των μαύρων, των χωρών που υπέφεραν από τον βρετανικό ιμπεριαλισμό -για να πάμε και στο άλλο αγαπημένο σου καπιταλιστικό παράδειγμα, την Αγγλία), τότε θα μπορούμε να συζητήσουμε σε μια πραγματική βάση και όχι αραδιάζοντας ονειρικές θεωρίες.

Μέχρι τότε, μπορείς να παπαγαλίζεις το “Καπιταλισμός και Ελευθερία” όσο κάποιος άλλος θα παπαγαλίζει το “Κράτος και Επανάσταση”.

την ελευθερία του Φριντμαν την ένιωσαν στο πετσί τους στη Χιλή.
Χιλιάδες απελευθερώθηκαν από τη ζωή.

Δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι, αλλά εγώ θυμάμαι και ξέρω πολύ καλά για ποιό πασοκ μιλάω: Για αυτό που είχε καταφέρει προστατεύοντας τον τρομοκράτη Ρασίντ και κάτι ανάλογους να έχει φέρει τις σχέσεις τις χώρας με τις ΗΠΑ στο χειρότερο ιστορικά σημείο τους και να έχει εκδοθεί από το State Dept. ταξιδιωτική οδηγία που είχε διώξει κάθε Αμερικάνο τουρίστα.
Για αυτό που είχε πιάσει κολλητηλίκια με τον Ζίβκοφ, τον Τσαουσέσκου και τον Γιαρουζέλσκι (μέχρι και πολωνέζικο τηλεοπτικό πρόγραμμα αγόραζε η ΕΡΤ!).
Για αυτό που διατηρούσε μονοπώλιο στη ραδιοτηλεόραση -μια και ανέφερα την ΕΡΤ- και μας έδειχνε κάθε δίμηνο το “θωρηκτό Ποτέμκιν” (Κινηματογραφικά εξαιρετική ταινία για να είμαι δίκαιος, αλλά χωρίς αυτό να αναιρεί τον προπαγανδιστικό της χαρακτήρα)- ενώ όταν ένα βράδυ έδειξε μία ελληνική ταινία λίγο πιο προχωρημένη για τα γούστα του Ανδρέα, η προβολή της κόπηκε στη μέση κατόπιν τηλεφωνήματος από το Καστρί…
Δημοκρατικά και ελεύθερα πράγματα…

“και εσείς σκοτώνατε τους μαύρους” πιο αφελές και αναμασημένο επιχείρημα δεν υπάρχει και το ξέρεις.
Σε όλες τις περιπτώσεις όπου ιστορικά εισέρρευσαν έποικοι, από την κάθοδο των Δωριέων μέχρι τον εποικισμό της Αυστραλίας, αυτό έγινε σε βάρος των αυτοχθόνων πληθυσμών. Ποιό είναι το ζόρι σου με την Αμερική ειδικά;
Προφανώς, πως οι ιδρυτές του κράτους αυτού (δηλαδή αιώνες μετά την βίαιη επιβολή στους αυτόχθονες) το έστησαν με βάση φιλελεύθερες αρχές και δικαιώθηκαν,πετυχαίνοντας τεράστια οικονομική και τεχνολογική πρόοδο που οδήγησε και σε κοινωνική πρόοδο με την κατάργηση της δουλείας.
Η δε θέση των μαύρων σήμερα, παρά τα προβλήματα που όντως συνεχίζουν να υπάρχουν, είναι η καλύτερη που έχει υπάρξει ιστορικά.

Τότε την ένιωσαν και οι Κινέζοι αν δεν το ξέρεις.
Γιατί όσο ανακατεύτηκε στην Χιλή ο Φρίντμαν ανακατεύτηκε και στην Κίνα. Να του φορτώσεις και την ανελευθερία του Μαοϊσμού να γελάσουν και οι πέτρες;

Όπως κολλητιλίκια είχε και π.χ. ο Μπερλουσκόνι (και όχι μόνο) με τον Καντάφι, κάνει αυτό τον Μπερλουσκόνι αιμοσταγή δικτάτορα ? Τότε γιατί να είναι ο Παπανδρέου ? Εκτός και αν πάλι μας βολεύει να το παρουσιάσουμε μονομερώς για να στηρίξουμε την ιδεολογία μας …
Εξωτερική πολιτική είναι απλά … Και ο ακατονόμαστος είχε πάει στη Σοβιετική Ένωση επίσκεψη (και μετά έπεσε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ) και τι ???
Τώρα αν το ότι είχαμε πολωνικό πρόγραμμα στη TV κάνει το πασόκ αριστερό κόμμα είναι μάλλον αφελές … φτηνό τους ήρθε, ίσος να βγάλανε καλύτερη μίζα ξέρω 'γω ? Εκτός και αν για να ΜΗΝ είσαι αριστερός θα πρέπει να μην έχεις καμία σχέση με οτιδήποτε αριστερό …
Τώρα για την απαγόρευση προβολής, τι σχέση έχει αν ήταν υποτίθεται αριστερό κόμμα ή όχι ???
Ανελευθερία και λογοκρισία ήταν … Κλασική Ελληνική πολιτική σκηνή όπου ο ?αρχηγός? επιβάλει τα πάντα και κάνει ότι γουστάρει …
Τέλος, δεν θυμάμαι να είπα πουθενά ότι το πασοκ δεν ήταν αριστερό, αλλά ήταν δημοκρατικό κι ελεύθερο. Τίποτα από αυτά δεν ήταν. Ούτε ως αριστερό κόμμα δούλευε, ούτε δημοκρατικά ούτε ελεύθερα. Εκτός κι αν πάλι θεωρείς πως σαν αριστερό κόμμα είναι λογικό να ΜΗΝ είναι δημοκρατικό κι ελεύθερο, οπότε ok όπως αγαπάς, αλλά μην το λες και σαν επιχείρημα …

Στις ΗΠΑ, έχουμε νέο θάνατο 18χρονου μαύρου από πυρά αστυνομικού.

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/antonio-martin-18-shot-dead-by-police-on-gas-station-forecourt-two-miles-from-ferguson-9943635.html

Τυχαιο… Οι μαυροι περνανε καλα στο Αμερικα.

“Κολλάει” και στις “ειδήσεις από Ελλάδα”…

1)http://www.tanea.gr/news/greece/article/5193735/thriler-me-fwtia-se-epibatiko-ploio-anoixta-ths-kerkyras/
2)http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=365563&catid=3

…συμφέροντα, θανάσιμες ελλείψεις, ανεθυνότητα, εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου και αγωνίας από τα ΜΜΕ…

Βρίστε ελεύθερα!

Παντως, οπως ηδη προανεφερα, μεταξυ του αεροπλανου για Σιγκαπουρη και του πλοιου εξω απο την Κερκυρα, θα προτιμουσα ναμουν στο πλοιο. Οι 162 του A320 Airbus πηγαν στον αγυριστο.

Καλά, σίγουρα ναι, επειδή τελικά τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως εξελίχθηκαν - μετά από πολύωρες, ωστόσο, καθυστερήσεις, ελλείψεις και ασυνεννοησίες. Αλλά δεν χρειάζεται να μπαίνουμε στο “τριπάκι” να συγκρίνουμε δύο τελείως ανόμοιες μεταξύ τους περιπτώσεις.
Και εγώ μετά τα χθεσινά εξακολουθώ να πιστεύω ότι μέσα στο πλοίο (οποιοδήποτε πλοίο) θα αισθανόμουν μεγαλύτερη ασφάλεια απ’ ό,τι σε ένα αεροπλάνο. Οι δικοί μου έχουν άλλη άποψη, γιατί λένε ότι στο αεροπλάνο γίνονται όλα τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να το συνειδητοποιήσεις. Λάθος. Κανείς δεν το γνωρίζει αυτό, παρά μόνο οι άνθρωποι που είχαν την ατυχία να βρίσκονται μέσα στο αεροπλάνο, εκείνη τη στιγμή.

Αν όμως εξελίσσονταν αλλιώς τα πράγματα και για τους επιβαίνοντες του Norman Atlantic, ίσως είχες άλλη γνώμη… Πάντως, στην όλη ιστορία πιο εντάξει ήσαν οι Αλβανοί (αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα), που ήθελαν να το ρυμουλκήσουν στις Αλβανικές ακτές - θα είχαν αποφύγει τόσες ώρες ταλαιπωρίας. Οι Ιταλοί, όμως, είχαν το “πάνω χέρι” και οι δικοί μας, ως συνήθως, μούγκα στη στρούγκα, περίμεναν να μιλήσει το μεγάλο αφεντικό.

Charlie Hebdo…

Ο σκιτσογράφος και διευθυντής έκδοσης της εβδομαδιαίας εφημερίδας «Charlie Hebdo», Σάρμπ, που δέχθηκε σήμερα (07/01) αποτρόπαιη επίθεση, υπήρξε στοχοποιημένος. Σύμφωνα με τους μάρτυρες οι δύο δράστες μπήκαν στην αίθουσα [B]φωνάζοντας το όνομά του.[/B]

Λέγοντας “αισθάνομαι ασφάλεια” αναφέρεσαι στο να μη συμβεί κάτι, επομένως τις προτάσεις αυτής της παράθεσης λανθασμένα τις έχεις συνδέσει με τις προτάσεις της παρακάτω παράθεσης, όπου κάτι έχει ήδη συμβεί. Μάλλον ήθελες να πεις θα αισθανόμουν “λιγότερο πανικό/πόνο” ή κάτι παρόμοιο. Όσον αφορά στην ασφάλεια, ωστόσο, μπορεί εσύ να αισθάνεσαι ασφαλέστερα στο καράβι ή στο αμάξι απ’ ό,τι στο αεροπλάνο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αυτό το αίσθημα ασφάλειας ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα του ποια είναι η ασφαλέστερη μέθοδος ταξιδιού. Τα στατιστικά λένε ότι είναι το αεροπλάνο, οπότε, αν επιμένεις, μάλλον κάποιου είδους φοβία επηρεάζει την κρίση σου.

Νομίζω πως το λάθος κάνεις εσύ. Αν ξέρουμε τι συνέβη σε ένα αεροπορικό δυστύχημα (και νομίζω πως, λόγω των μαύρων κουτιών, συνήθως ξέρουμε), τότε μπορούμε να αναπαραστήσουμε την κατάσταση και βασισμένοι στην επιστήμη (αυτή που μας λέει δήλαδη πώς θα πετάξει το αεροπλάνο και θα πλεύσει το πλοίο) να μάθουμε αν ο θάνατος ήταν στιγμιαίος ή αν υπέφεραν και “πόσο” υπέφεραν. Σε γενικές γραμμές και χωρίς να γνωρίζω πολλά πράγματα, το αεροπορικό δυστύχημα είναι πιθανότερο να σου προσφέρει έναν όσο γίνεται πιο ανώδυνο θάνατο συγκριτικά με το βούλιαγμα ενός πλοίου.

[B]Οπου ναναι ξεθαβουν τα τα μαυρα κουτια οποτε θα μαθουμε τι συνεβη με την airasia. Δεν θελω να σκεφτομαι πως ενοιωσαν οι αμοιροι επιβατες πεφτοντας απο τα 34000 ποδια.[/B]

Κατα τα αλλα, hell has broken loose…

Παιζει ναναι κατι αλλο απο το προφανες? Food for thought…

Για πες

Και κάτι που πέρασε στα ψιλά.

[B]Στη Ρωσία απαγορεύεται να οδηγούν οι τρανσέξουαλ[/B]

http://www.drive.gr/news/kosmos/sti-rosia-apagoreyetai-na-odigoyn-oi-transexoyal

Στην Ρωσία το παλεύουν να ξαναφέρουν τον μεσαίωνα. Το επόμενο βήμα μάλλον οι ιεροεξεταστές.

Ρε Freakhood, επειδή το έχω παρατηρήσει επανειλημμενως, τι τρελό φετίχ έχεις με το μακάβριο, το τραγικό και τον θάνατο γενικότερα ???

Ό,τι γινει από δολοφονία μέχρι δυστύχημα, σπεύδεις όχι απλα να το σχολιάσεις αλλα και να μας δειξεις και τις φωτογραφίες, σαν καταβαθος να το απολαμβάνεις.

'‘οπως επισης και οι επιδειξιες και οι ματακηδες’'χαχα!μαλλον επιδιωκουν να λυσουν το κυκλοφορικο…:!:!: :lol: [-X

To αντιθετο συμβαινει.