Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Η Βενεζουέλα είναι αστική δημοκρατία (ακόμα), δεν το συζητάμε. Δηλαδή, “δημοκρατία” που το κριτήριό της είναι το πόσα κόμματα συμμετέχουν στις εκλογές. Μια κοινωνία μπορεί να είναι μια χαρά δημοκρατική κι ας έχει ένα κόμμα μόνο, εφ’ όσον την εξουσία ασκεί ο λαός. Άλλωστε ο στόχος είναι να μη χρειάζεται να υπάρχει κανένα.

“Κοινοβουλευτισμός”, παρακαλώ.
Για να μην κοροϊδευόμαστε, ούτε για τη Βενεζουέλα ούτε για πουθενά. Δεν υφίσταται έμμεση δημοκρατία. Ποτέ δεν κυβερνά ο λάος, παρά μόνο στα δημοψηφίσματα. Και εκεί με αρκετή καλή θέληση…

  1. Μα δεν είπα πουθενά τη λέξη δικτατορία εγώ. Εσείς τη λέτε λόγω αντανακλαστικών.
  2. Εγώ σύγκρινα τον «κακό δικομματισμό της Ελλάδας» με τον «καλό μονοκομματισμό της Βενεζουέλας».
  3. Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης της πραγματικότητας της Βενεζουέλας ?όπως φαντάζομαι δεν είναι και κανένας από τους διάφορους σίγουρους εδώ μέσα. Ας στηριχτώ όμως σε αυτό που φαίνεται και ας μην αμφισβητήσω οποιαδήποτε πηγή. Επισημαίνω λοιπόν ότι:
  4. Ούτε στην Ελλάδα απαγορεύονται τα άλλα κόμματα.
  5. Και στην Ελλάδα κανονικά γίνονται οι εκλογές και εν πάση περιπτώσει τίποτα δεν μας λέει ότι στη Βενεζουέλα γίνονται «κανονικότερα».
  6. Παρεμπιπτόντως, η παρουσία άλλων κομμάτων ή άλλων επιλογών μπορεί να είναι φαινομενική, δεν αρκεί από μόνη της. Αλλά και αυτό ας δεχτούμε ότι δεν καλύπτει κάτι το μεμπτό.
  7. Και επαναλαμβάνω: Γιατί αν στην Ελλάδα είναι κακό ότι υπάρχουν δύο πανίσχυρα κόμματα, στη Βενεζουέλα είναι καλό που υπάρχει μόνο ένα; (και πάλι χωρίς να αναλύσουμε ότι αυτός ο συνασπισμός στηρίζει συγκεκριμένα έναν πολιτικό άνδρα κλπ.)

Almighty C, είναι δυνατόν να κυβερνά άμεσα ο λαός; Λες να κάνουμε δημοψήφισμα για κάθε νομοσχέδιο; Και αν ναι, ποια γνώμη μπορεί να έχει η πλειοψηφία του λαού για ειδικά θέματα;

Βικ μας δουλεύεις έτσι;

Πριν από λίγο ο Άισις πόσταρε λινκ και παρέθεσε στοιχεία με βάση τα οποία υπάρχουν ένα κάρο αντιπολιτευόμενα κόμματα + ένα ακόμα κάρο κόμματα που συμμετέχουν στο PUSV (+ βέβαια το ΚΚ Βενεζουέλας που δεν ανήκει σε καμία από τις δύο κατηγορίες).

Και ξαναλέω ότι εμένα ζμπούτσαμ πόσα κόμματα υπάρχουν σε μια χώρα, δεν είναι κριτήριο δημοκρατικότητας για μένα, αλλά μήπως εθελοτυφλείς;

Και ξανά: άσχετα με όλα αυτά, γιατί η ηγεμονία δύο κομμάτων είναι κακιά και η ηγεμονία ενός είναι καλή;

Εγώ σε δουλεύω και εγώ εθελοτυφλώ; Και στην Ελλάδα ένα κάρο κόμματα υπάρχουν, αλλά όλοι κατακρίνουμε τον δικομματισμό.

Ρε μάνα μου ο δικομματισμός είναι κακός όταν όλοι βρίζουν τα δύο κόμματα και όλοι πάνε και τα ξαναψηφίζουν. Αν όλοι λέγαν τα καλύτερα και δεν ξέραν ποιον να πρωτοψηφίσουν δε θα ήταν κακός (από μόνος του).

Τι από όλα αυτά συμβαίνει στη Βενεζουέλα;

επειδή κάνω τον βλάκα επανηλλειμένως γράψε καλύτερα.

Τίποτα. Στη Βενεζουέλα ο κόσμος στηρίζει την κυβέρνηση που ψήφισε ακόμα και με κίνδυνο της ζωής του, όπως φάνηκε το 2002.

Το επόμενο βήμα είναι να καταλάβει ότι ο κοινοβουλευτισμός είναι πολύ μικρός για να χωρέσει τα όνειρά του.

Τίποτα, για αυτό και η ερώτησή σου δεν έχει καμία λογική

Να ?σαι καλά, παρά την έμμεση προσβολή. Θα προτιμούσα όμως να την απέφευγες, γιατί αν δεν σε ενοχλεί εσένα, εμένα με ενοχλεί.

Κατά τα άλλα, ακόμα και σε ερωτήσεις που θα έθετε ένας «βλάκας» καταλήγετε να απαντάτε εσείς εθελοτυφλώντας, σαν να τις είχε πράγματι θέσει ένας «βλάκας». Το γεγονός ότι μου απαντάτε ότι «δεν τρέχει τίποτα», μαρτυρά ότι μάλλον ορθώς έθεσα την ερώτηση.

Για αυτό ας κάνουμε δυο δημοψηφίσματα να καταργήσουμε και τα όρια της θητείας, ε;

θα μπορουσε κάλλιστα να αναθεωρησει, χωρις τον σκοπελο του δημοψηφισματος, μονος του το συνταγμα. Δε το εκανε ομως…

Καλέ μου Βικ, πως πρέπει να το γράψω για να το καταλάβεις ότι ΔΕΝ είμαι Τσαβεζ-ικός;

Ναι, ευτυχώς που τού ?κατσε, λοιπόν, αλλιώς θα τον παρεξηγούσαμε. Η χρήση των δημοψηφισμάτων για τέτοιους λόγους (και μάλιστα δις) είναι παράδοση ορισμένου τύπου εξουσίας. Είναι γραμμένο σε κάθε σελίδα της ιστορίας, κάθε χώρας.

Please join me then, αντί να σφυρίζεις ανέμελα.

Αν ο λαος δε μεινει ικανοποιημενος απο τη διακυβερνηση Τσαβεζ, εχει τη δυναοτητα να ψηφισει καποιο αλλο κομμα στις επομενες εκλογες, το οποιο θα αναλαβει να αλλαξει αυτη τη διαταξη του συνταγματος.

(ρε ποιον θυμιζω, ποιον θυμιζω)

Join you in what, Vic? Στην άποψη ότι η Βενεζουέλα έχει “αυτόν τον τύπο εξουσίας” όπως λες, δηλαδή χούντα; Ότι καταπατούνται τα ανθρώπινα δικαιώματα; Άρα ότι, τί; Ότι το πραξικόπημα του 2002, το βιομηχανικό λοκ άουτ του 2003 και άλλες προσπάθειες του κατεστημένου να ανατρέψει βίαια την κυβέρνηση ήταν θεμιτές ενέργειες; Ότι καλά κάνουν οι ΗΠΑ που την περιλαμβάνουν στον “Άξονα του Κακού”; Μήπως και ότι καλά κάνει η Κολομβία που είναι έτοιμη για πόλεμο με τη Βενεζουέλα;

Σόρι μαν, δεν πρόκειται. Δε γουστάρω Τσάβεζ για τους δικούς μου λόγους (τους έχω ήδη αναλύσει), αλλά υποστηρίζω τον αγώνα του λαού της Βενεζουέλας ενάντια στην βάρβαρη, παρασιτική ντόπια αστική τάξη και τον ξένο ιμπεριαλισμό (και τα απανταχού εκτελεστικά του όργανα).

Δε συνηθίζω να σφυρίζω ανέμελα, όταν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα.

@Isis: καλώς, λοιπόν, ας κρίνουμε εκ των υστέρων. (όπως άλλωστε θέλουμε να κάνουμε και για την Ελλάδα έτσι;)

@Γράκχος: Τι στο καλό; Mε άλλον συζητάς; Πότε τα είπα όλα αυτά;

Mandrake δες και αυτό, δεν είναι από ταινία:

Και δεν χρειάζεται να τηρείς το fair play στο 3 εναντίον 1, ο Πυραμίδας τα πάει περίφημα! :wink:

Γράκχε μάλλον δεν διάβασες εφημερίδες το τελευταίο διήμερο, μόλις προχθές αποκαταστάθηκαν οι διπλωματικές σχέσεις Βενεζουέλας-Κολομβίας.

Με την ίδια λογική και εσύ για τον Mule θα παραμένεις «κρατιστής». Σ?αρέσει; Όχι, πες, σ?αρέσει; :stuck_out_tongue:

Πολύ τέλειο σχηματάκι! :vibrate: