Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αυτό ακριβώς. Οι κατηγορούμενοι σταμάτησαν να είναι κατηγορούμενοι ενός αδικήματος. Έγιναν ιδεολογικοί κατηγορούμενοι

Το σημερινό έπος του Δενδιά το άκουσε κανείς; Μου έπεσαν και τα ελάχιστα μαλλιά που μου έχουν απομείνει. Δικαιολόγησε το photoshop λέγονταν το μυθικό [B]“Το ρετουσάρισμα των φωτογραφιών έγινε προκειμένου οι συλληφθέντες να αναγνωρίζονται”[/B]

Για την ακρίβεια είπε:

Σχετικά με την επεξεργασία των φωτογραφιών με photoshop, ο υπουργός είπε: «ρώτησα και εγώ, όπως και εσείς, όπως κάθε λογικός άνθρωπος, έγινε γιατί; Γιατί δόθηκαν οι φωτογραφίες στη δημοσιότητα; Για να υπάρξει αναγνώριση, ώστε να υπάρξουν πληροφορίες για τις γιάφκες.

» Γιατί αν δε γινόταν photoshop , ώστε να προσομοιάζουν με τη εικόνα που θα έχει ο μέσος άνθρωπος και να τους αναγνωρίσει, τότε δεν θα είχε γίνει η δουλειά της δημοσιοποίησης των φωτογραφιών.

» Και βεβαίως, μου λέχθηκε ως υπερασπιστικός ισχυρισμός ακριβώς το ίδιο γεγονός, ότι αν υπήρχε ‘λερωμένη φωλιά’ θα δινόντουσαν οι φωτογραφίες στη δημοσιότητα; Αυτά τα καταθέτω απλώς, όμως, οφείλω να μην πάρω θέση.»

Η γελοιότητα και ο φασισμός σε συσκευασία 2 σε 1.

Μπαίνοντας σε αυτή την είδηση: [U]?Ο γιος μου κακοποιήθηκε? καταγγέλλει η μητέρα του ενός συλληφθέντος - Ιατροδικαστική εξέταση θα ζητήσουν οι δικηγόροι τους [/U], έκατσα και διάβασα κάποια σχόλια παρακάτω που μου προκάλεσαν εντύπωση…
Τα παραθέτω εδώ:

[SPOILER]

Του κωλου τα εννιαμερα .Καμια φτωχεια δεν δικαιολογει τις ληστειες και τα καλασνικοφ .Το παιζει τωρα το καθε ενα μομολο Παλαιοκωστας …

1 Απάντηση

1χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία3χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 1 ώρα 34 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    και να τανε και φτωχοί, πλουσιόπαιδα είναι

18χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία9χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

[B]Ας προσεχες τον ΕΝΗΛΙΚΑ γιοκα σου και ας μην εκανε αυτα που εκανε...και λιγες εφαγε..Σε αλλες χωρες θα τον ειχαν αφησει αναπηρο[/B]

Απάντηση

9χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 20 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Δικιο εχει,επρεπε κι η αστυνομια να τους παρει με το καλο:"Ελα κανακαρη μου,ελα γιοκα μου,ελα να σε συλλαβω,ελα καμαρι μου εσυ!!!"Οχι και ξυλο τα παιδια για κατι καλασνικοφ και μερικες ληστειες και τρομοκρατια!!!!Αναλγητο κρατος!!!!

Απάντηση

37χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία10χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

gia ksilo eine mikra ala gia na kratane kalasnikof eine megala E ante tsoglanakia

3 Απαντήσεις

28χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία8χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ! ΟΤΙ ΣΠΕΡΝΕΙΣ ΘΕΡΙΖΕΙΣ

4 Απαντήσεις

6χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία10χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 17 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    και οι μπατσοι ότι σπέρνουν θα θερίσουν
4χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 13 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    Μια χαρα σας θεριζουν ολους τους απλυτους.Και μαλιστα προσφερουν και περιποιηση προσωπου.Οσο για την περιποιηση στο υπολοιπο σωμα θα αναλαβουν οι βαρυποινιτες.Ωρε γλεντια Κωστακη...ζηλευεις ε?
1χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία5χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 1 ώρα 39 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    είναι και τρυφερούδια. ότι πρέπει για 50άρηδες ισοβίτες
1χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία1χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 1 ώρα 6 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    Πες μας ότι είσαι 50αρης κωλομπαρας ρε παιδακι μου και οτι σου αρεσουν τα αγοράκια να μην ψαχνουμε αδικα τι στο πουτσο τρεχει με σενα

33χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία12χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 22 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Αν δεν εγκληματούσε δεν θα τον κακοποιούσε κανείς. Καλά λέει ο ΓΙΑΝΝΗΣ: την κακοποίηση που του έκανε η ίδια η μητέρα του γιόκα της ούτε που να την σκεφτεί - και γιατί άλλωστε; τώρα είναι αργά!

Απάντηση

19χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 16 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

οι μοσχαναθρεμενοι υιοι η και κορες του συγκεκριμενου συναφιου κακοποιουνται καθημερινα απο κατι τετοιες μαναδες που αντι τα 20χρονα-25χρονα-30χρονα κλπ να αποτελουν την βαση του κοινωνικου και εργατικου ιστου της χωρας ειναι αποβλητα καλομαθημενοι μπουληδες που αφου εχουν τα παντα ετοιμα βρισκουν διεξοδο σε παραβατικου τυπου συμπεριφορες με υψιστο στοχο το εγκλημα!!!!

Απάντηση

30χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία10χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 23 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

αν το παμε αναλογικα με το τι εχουν κανει αυτοι στην κοινωνια και λιγα τους εκαναν...

5 Απαντήσεις

8χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία12χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

   τι κλεψαν αυτοί??? ο τσοχατσοπουλος ο σαμαρας ο παπαντρεου που οδηγησαν κοσμο σε αυτοκτονια και κατακλεψαν τον κοσμο ειναι οι νομιμοι και καλοι,
11χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία9χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    jim eise vlakas
11χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    ΑΣΧΕΤΟ jim, εισαι ΠΑΝΥΒΛΑΚΑΣ
1χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία0χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 40 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    Απο περιεργεια ρε John...για απαριθμησε μου τι εχουν κανει στην κοινωνια. Εμενα παντως δεν με εχουν επηρρεασει με καποιο τροπο. Οχι γιατι εσυ εχεις βγαλει ηδη και ετυμηγορια και παρουσιαζεις αυτα που εχεις στο μυαλο σου ως προφανη...
0χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία0χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 5 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    h chrisoula kanei pipes sto pasok kai nd apo to proi mexri to vradi gia 5 euro ...zoi einai auti??

21χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 18 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΩΡΗ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΜΑ.

Απάντηση

18χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία4χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 20 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Ο κακομαθημένος ο γιός σου για την ανατροφή του οποίου έχεις τη μεγαλύτερη ευθύνη στράφηκε εναντίον της ζωής αθώων πολιτών.... αν δεν το κατάλαβες....
Μήπως να σκεφτείς αν έχεις καμία ευθύνη....

Απάντηση

18χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία4χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 20 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Ο κακομαθημένος ο γιός σου για την ανατροφή του οποίου έχεις τη μεγαλύτερη ευθύνη στράφηκε εναντίον της ζωής αθώων πολιτών.... αν δεν το κατάλαβες....
Μήπως να σκεφτείς αν έχεις καμία ευθύνη....

Απάντηση

8χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία3χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 16 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Τι λετε μανταμ????? Μηπως επρεπε να σερβιρουν πρωινο στο κρεβατι στο καλοπαιδι σου????Τι δουλεια ειχε ο γιοκας σου με οπλα και ληστειες????
Αφου μπορεις να αναγνωρισεις την μαπα του παλι καλα να λες....και πρεπει να σε μαντρωσουν και σενα μεσα για να σου κανουν κανα δυο ερωτησεις....αιντε μπραβο....

Απάντηση

8χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία9χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 15 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Κι εγώ λέω,ότι όλοι εσείς εδώ είστε της Χρυσής Αυγής.Τι λέτε,είστε ή δεν είστε?

4 Απαντήσεις

3χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 15 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    ενοοείται ρε συ...πολλά δε προφιλ είναι και με γυναικεία ονόματα για να ''πείθουν'' περισσότερο.Δε παίζει με καμμία παναγία να είναι φυσιολογικοί άνθρωποι.
7χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία4χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 13 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    ΑΡΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ 2 ΕΙΣΤΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ.
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΣ ΧΑ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΜΕ ΚΑΛΑΣΝΙΚΩΦ ΝΑ ΚΛΕΨΕΙ, ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ. ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ.
2χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία4χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 7 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    Opoios,τον κακό σου τον φλάρο τον ξέρεις?εγώ αυτό είμαι,που θα με πείς τρομοκράτη,φασίστα,καραγκιόζ μπερντέ της μάνας σου που θα με πεις τρομοκράτη,αλήτη,που σκοτώνετε ανθρώπους στο φτερό,δεν λογαριάζετε τίποτα,σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και νομίζετε πως τα ξέρετε όλα,βούρλα.
    Άντε κούνα το κεφάλι σου να συνέλθει,αλήτη,που θα με πεις τρομοκράτη.
    Εσυ τότε είσαι δολοφόνος.
4χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία3χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 7 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    Δολοφονείτε κάθε τι δεν σας αρέσει.Και καλάσνικωφ έχετε κι απ'όλα.Σας τα εφοδιάζουν καλά καλά.Άστα αυτά.Κι εκπαίδευση σας κάνουν και πλύση εγκεφάλου σας κάνουν για να μασάτε τον καπνό που σας δίνουν,ότι θέλουν σας κάνουν κι άμα αντιιλήσετε σας δίνουν και ξύλο.
    Εγώ είμαι της ειρηνικής οδού και δεν ξέρω απο όπλα,γιατί γνωρίζω αυτό που είπε ο Χριστός στον Πέτρο,πολύ καλύτερα απο σένα.Αλλά εσείς όλοι,πέρα απο το να γράφετε εδώ,πάτε παραπέρα και σκοτώνετε,γι'αυτό αλλού τις τρομοκρατίες,όχι σε μένα.
    Εγώ δεν γεννήθηκα για να φοβάμαι να μιλήσω για το Δίκηο.Είσαι μάκρα νυχτωμένος,μικρέ κι ούτε πρόκειται να πάρεις μυρωδιά,φορ μι.
    Πάντα θα υποστηρίζω το Δίκηο.Τον Ρουφιάνο της Ελλάδας και τον Προδότη δεν θα τον κάνω ΠΟΤΕ.Ότι πιστεύω θα το λέω και πάνε κόψε τον λαιμό σου και σύ και δοσίλογοι φίλοι σου,που ξεπουλούσαν την Ελλάδα απο τότε.

11χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία7χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 16 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Εεεε μα τώρα τι λέτε !! λίγο μασάζ ήταν , απλά το μπότοξ δεν πέτυχε και φαίνονται κακομούτσουνοι . Οθωμανικό μπουρκουμέ στα τσογλάνια με πρώτες της μανάδες τους και στα μπουντρούμια να μη ξαναδούν τον ήλιο .

Απάντηση

24χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία23χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 22 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

[B]ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΝΑ.......ΚΑΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ !![/B]

6 Απαντήσεις

31χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία18χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 23 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΓΥΙΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΥΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ!!!

3 Απαντήσεις

6χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία3χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 4 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Η τραπεζική αστυνομία μας συναγωνίζεται επάξια πια στο σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων το Τιμπουκτού και το Αϊζερμπαϊτζάν.Αλλά ας είναι καλά οι ευρωπαίοι εταίροι μας που πρώτα μας έκοψαν κατά 50% το ΑΕΠ,μετά εγκαθίδρυσαν καθεστώς κοινοβουλευτικής χούντας που τώρα έχει πλέον γίνει ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ και... Περισσότερα

Απάντηση

9χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία12χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 15 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

[B]ουστ απο κει που εχετε μουτρα να μιλατε! με το κακομαθημενο το μούλικό σου μωρη χλεχλεμπω! α,ρε Κορκονέα ΗΡΩΑ!!!!![/B]

5 Απαντήσεις

7χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία5χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 15 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    ελα λελο μπανανίτσα
3χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία6χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 13 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    Ελα Κωστα μια ψω...τσα
2χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία1χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 3 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

    μη μου κωλοτριβεσαι αλλο.Μπες και με κανενα αλλο προφιλ να μου την πεις να φαινεστε πολλοί.
0χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία4χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 1 ώρα 33 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    μην κρίνεις εξ ιδίων Κωστάκη
2χρήστες δήλωσαν \"Μου αρέσει\"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία0χρήστες δήλωσαν \"Δεν μου αρέσει\"

? 1 ώρα 3 λεπτά πριν Αναφορά παράβασης όρων

    ε καλα τωρα σας εχουμε μαθει..από περυσι το ιδιο βιολί.Άφού είναι γραμμη από το κόμμα.Σε όποιο σαιτ γραφω το ίδια.Δεν πειραζει αρκει να βγαζετε τα ψυχολογικά σας και ο Μιχαλιόβλακας θα σας ανταμείψει για το κόπο σας

6χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία3χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 14 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

Η μάνα, ο θεός να την κάνει μάνα με τέτοιο μπουμπούκι που έβγαλε... Έχει αναλογιστεί οτι φέρει ευθύνες??? Έχει αναλογιστεί οτι το μπουμπουκάκι της είναι τρομοκράτης???? Δηλαδή τι ήθελε να του κάνει η αστυνομία??? Να τον παρακαλέσει να παρουσιαστεί ότι μέρα και ώρα θέλει στο τμήμα και να τον... Περισσότερα

Απάντηση

8χρήστες δήλωσαν "Μου αρέσει"ΕπιδοκιμασίαΑποδοκιμασία2χρήστες δήλωσαν “Δεν μου αρέσει”
? 21 ώρες πριν Αναφορά παράβασης όρων

pedi giatrou sou lene ..lefta den eixe to kaimeno ke tora tou ftekse mia sfaliara pou efagan breeeainte.ala den ften afta etsi ma8ane apo tous gonis tous.kolopeda

Απάντηση

[/SPOILER]

[B]Χρύσα Πετσιμέρη, δικηγόρος ενός εκ των συλληφθέντων απο την Κοζάνη
[/B] :

“Σε όλα αυτά τα χρόνια που έχουν περάσει και είμαι δικηγόρος έχω δει έξω από την πόρτα του ανακριτή εμπόρους ναρκωτικών, νταβατζήδες ολκής, δεν ξέρω πως να τους πω, ας πούμε ότι είναι μαστροποί, πάρα πολλούς με πολύ βαριά αδικήματα, οι οποίοι είναι χωρίς χειροπέδες, έξω από τον ανακριτή στις καρέκλες κάθονται και πίνουν μπύρες μαζί με τις παρέες τους, κανένα σημάδι κακοποίησης, κύριοι. Αυτό, λοιπόν, δείχνει τη διαφορά”.

“Από το '93 που είμαι δικηγόρος, δεν έχω δει ποτέ κρατούμενο δεμένο στην καρέκλα. Αν έχουμε ένα καινούργιο Γκουαντανάμο ας μας το πεί κάποιος… (Ο ένας κρατούμενος) είχε ελεύθερο το δεξί του χέρι και όπως πήγε η μητέρα του να τον αγκαλιάσει, δεν μπορούσε να σηκωθεί. Λέω τι συμβαίνει. Κοιτάω και βλέπω ότι ήταν δεμένος, δεν ξέρω τι είχε πίσω από την καρέκλα, ήταν σαν μια αλυσίδα, ήταν δεμένος… Έχω πάθει ένα σοκ. Δεν μπορούσε να φύγει από εκεί, δεν μπορούσε να πετάξει, δεν υπήρχε λόγος να είναι δεμένος. Από έξω ήταν 40 ένοπλοι αστυνομικοί. Η μητέρα με αυτό που είδε λιποθύμησε. Το μάτι του ήταν χυμένο έξω, κόκκινο. Τι κόκκινο; Αίμα, πρησμένο. Αυτός ο άνθρωπος που ήταν αγνώριστος, που δεν μπορούσε να τον αναγνωρίσει η μητέρα του, δεμένος στην καρέκλα. Τι είναι; Ζώο;”

Μαλάκες και οι συλληφθέντες, άμα δήλωναν Χ.Α. και το ξύλο θα γλύτωναν και την δημοσιοποίηση…:razz:

ΑΑΑΑ!!!

Μέσα σ’όλα…

[B]Ξανανοίγει η συζήτηση για μείωση μισθών στον Ιδιωτικό τομέα
[/B]

[SPOILER]

Της Ρούλας Σαλούρου

Μια συζήτηση που δεν «έκλεισε» ποτέ, φαίνεται πως επανέρχεται στο προσκήνιο, ενόψει της έλευσης της Τρόικας, αλλά και της υποχρέωσης του υπουργείου Εργασίας, έως την 1η Απριλίου να ολοκληρώσει νομοθετικά, το πλαίσιο διαμόρφωσης του κατώτατου μισθού. Σύμφωνα με τον υπουργό Εργασίας Γιάννη Βρούτση, ο κατώτατος μισθός, τουλάχιστον έως το 2014 θα διατηρηθεί στα 586 ευρώ μεικτά, όμως στη ρύθμιση θα υπάρχει σύνδεση των κατώτατων αποδοχών του ιδιωτικού τομέα, με την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας και την πορεία της ανεργίας, κάτι που είναι πιθανό να οδηγήσει σε νέες μειώσεις στα επόμενα χρόνια. Οι πιέσεις άλλωστε της Τρόικας και κυρίως του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, αφορούν στην «απογύμνωση» του κατώτατου μισθού από τις παγωμένες ωριμάνσεις (πολυετίες), κάτι που θα οδηγούσε τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα σε σημαντική μείωση έως και κατά 30%. Να σημειωθεί ότι, σήμερα ο κατώτατος μισθός είναι στα 586 ευρώ μικτά και ειδικά για νέους έως 25 ετών, βρίσκεται στα 511 ευρώ.

Οι τριετίες, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στο Μνημόνιο Νο 2 έχουν «παγώσει», κατά τη διαπραγμάτευση όμως του Μνημονίου Νο 3 υπήρχαν απόψεις, σύμφωνα με τις οποίες είχαν ήδη καταργηθεί, από το Μνημόνιο Νο 1.

Εν τέλει, οι τριετίες διασώθηκαν. Για την ακρίβεια παρέμειναν στο «σκοτεινό σημείο» που ήταν και πριν από το τελευταίο Μνημόνιο, αφού στην έκθεσή του το ΔΝΤ επαναφέρει το θέμα, υποστηρίζοντας ότι υπάρχει συμφωνία για κατάργησή τους το 2014.

Σύμφωνα με πληροφορίες πάντως, ήδη στο υπουργείο έχουν ξεκινήσει συζητήσεις προκειμένου, στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης, να συμφωνηθεί αντί για 10% προσαύξηση σε κάθε κλιμάκιο, να προβλέπεται προσαύξηση της τάξης του 5%, κάτι που σημαίνει ότι η συνολική μείωση, αντί για 30% θα είναι τελικά 15% του μισθού στον ιδιωτικό τομέα.

Να σημειωθεί, όπως επισημαίνει στην πρόσφατη έκθεσή του και το ΙΝΕ ΓΣΕΕ, το εισόδημα όσο και η κατανάλωση των νοικοκυριών στην Ελλάδα έχουν υποστεί πολύ σημαντική συρρίκνωση τα τελευταία 3 χρόνια. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή είναι η μείωση στο συνολικό εισόδημα των νοικοκυριών που προέρχεται από εργασία, το οποίο από 81,7 δισ. ευρώ που ήταν το 2010 εκτιμάται ότι έχει συρρικνωθεί στα 63,5 δισ. ευρώ το 2012. Οι αιτίες για τη συγκεκριμένη μείωση είναι τόσο η αυξημένη ανεργία όσο και η μείωση των μισθών. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προβλέπει ότι η συρρίκνωση του εισοδήματος και της κατανάλωσης των νοικοκυριών θα συνεχιστεί το 2013 και το 2014, αντανακλώντας τη συνεχιζόμενη επιδείνωση των συνθηκών διαβίωσης του πληθυσμού. Ανάκαμψη στο εισόδημα και στην κατανάλωση των νοικοκυριών αναμένεται να υπάρξει από το 2015 και μετά. Ωστόσο, ακόμη και αν οι σχετικές μακροοικονομικές προβλέψεις επαληθευτούν, το εισόδημα και η κατανάλωση θα είναι το 2016 σε χαμηλότερα επίπεδα (σε ονομαστικούς όρους) από ό,τι ήταν το 2012, επισημαίνουν οι επιστήμονες.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, μέχρι το τέλος του 2013, περίπου το 80% των εργαζόμενων στον ιδιωτικό τομέα, θα έχει οδηγηθεί στην υπογραφή ατομικών συμβάσεων. Ήδη, υπολογίζεται ότι, συνολικά, η λήξη των κλαδικών συμβάσεων που έχει συντελεστεί το τελευταίο έτος, έχει οδηγήσει τουλάχιστον 1.200.000 εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, δηλαδή περίπου το 60%, στις ατομικές συμβάσεις, ή στην αλλαγή των όρων εργασίας, με στροφή στην ευέλικτη απασχόληση.

Η Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΕΓΣΣΕ) στις 31 Μαρτίου λήγει και τυπικά, κάτι που οδηγεί αυτόματα περίπου 350.000 ανειδίκευτους εργάτες στην έσχατη λύση των ατομικών συμβάσεων. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με όσους υπόκεινται ακόμα σε κλαδικές συμβάσεις εργασίας. Ήδη από τις περίπου 80 κλαδικές συμβάσεις που βρίσκονταν σε ισχύ πριν από μία διετία, σήμερα έχουν μείνει μόλις 15 σε ισχύ.

Στις 14 Φεβρουαρίου 2013 μπαίνει τέλος στις ισχύουσες κλαδικές συμβάσεις. Με δεδομένο ότι η μετενέργειά τους έχει πλέον διάρκεια τρεις μήνες και όχι έξι όπως ίσχυε παλαιότερα, στην καλύτερη περίπτωση η ισχύ τους θα συνεχιστεί το πολύ μέχρι τα μέσα Μαΐου. Από τον Ιούνιο, οι επιχειρήσεις θα έχουν τη δυνατότητα να ξεκινήσουν διαπραγματεύσεις με τους εργαζόμενους σε μια προσπάθεια να συμφωνήσουν νέα σύμβαση εργασίας.

Εδώ πρέπει να επισημάνουμε ότι και για να υπάρχει προσφυγή στον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας (ΟΜΕΔ) πρέπει να συμφωνήσουν και τα δύο μέρη (εργοδότες ? εργαζόμενοι). Έτσι, θεωρείται πιθανότερη η υπογραφή ατομικών συμβάσεων και όχι επιχειρησιακών.

[/SPOILER]

Πηγή:www.capital.gr

κάθεστε και κλαίγεστε όλοι επειδή φάγανε μερικές μπάτσες τα τσογλανάκια και βγάζετε συνωμοσίες που “μόλις ανακαλύψατε” (“τους δείρανε και μετά τις δημοσιοποιήσανε για να μας στείλουν το μήνυμα ότι οι αναρχικοί και οι αντιφρονούντες θα κακοπερνάνε”).

είστε σοβαροί ρε? Στην ίδια χώρα ζούμε?
το 99 ο σημίτης έβαζε τα ματ να βαράνε συνταξιούχους που κάναν πορείες. εδώ και χρόνια σας βαράνε όταν κάνετε πορείες. μέχρι και το ΠΑΜΕ δέρνει πολίτες (vlepe πορεία οκτώβρη 2011), και σεις τώρα με 2 τσογλανάκια που φωνάζανε “ΖΗΤΩ Η ΑΝΑΡΧΙΑΑΑ!!!” ,κάνανε ληστείες και ήταν σεσημασμένα για συμμετοχή σε τρομοκρατικές οργανώσεις, θα ανακαλύψετε την “βία της εξουσίας στους αντιφρονούντες”?
πάω στοίχημα, όπως είχα μαντέψει ότι οι μελανιές τους έγιναν την ώρα της ανάκρισης και έπεσα μέσα, άλλο τόσο ότι πουλούσαν μαγκιά στους ανακριτές (βλ μαλακίες του τύπου ‘δεν αναγνωρίζω την εξουσία σου κωλομπατσε’ κλπ).

Σε μια χώρα λοιπόν από τις πολλές ‘δυτικές’, που τσακίζει διαδηλωτές σε πορείες, καταλάβαμε ότι, η αστυνομία βαράει αντιφρονούντες. από που? απο 4 τσογλανάκια που χαν πάει όσο πιο αριστερά γίνεται και παρανομούσαν.

τώρα όσον αφορά τη γενίκευση της κυράδικηγόρου (έχει δει όλους τους εμπόρους και βιαστές άλλωστε) δεν έχω να πω τιποτα. η βλακεία της δεν χρειάζεται ανάλυση.

γεια σου:dance:

[SPOILER][B][SIZE=“5”]We 've got a bas ass over here \:D/ [/SIZE][/B][/SPOILER]

[B][I]σημίτης[/I][/B] :cry:

Αυτά που λες είναι μαλακίες. Κάνετε λες και είναι οι πιο επικίνδυνοι και σεσημασμένοι δολοφόνοι, εγκληματίες, και γω δεν ξέρω τί, του κόσμου. Και μη ξεχνάς επίσης ότι ο ένας απ’ αυτούς είδε τον φίλο του να πέφτει νεκρός απ’ τη σφαίρα ενός αστυνομικού. Τί περίμενες να κάνει; Να χαϊδέψει τους μπατσούληδες; Δεν είναι αθώοι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να κακοποιούνται κατ’ αυτόν τον τρόπο. Τον Κορκονέα όμως δε θυμάμαι να τον σαπίσανε στο ξύλο, και όχι μόνο, αλλά βγαίνει ο κάθε ηλίθιος μπάσταρδος σήμερα και τον αποκαλεί “ήρωα” και “αδικημένο”… Άντε μωρέ…

Και η βία πρέπει να καταδικάζεται από όποιον χώρο κι αν προέρχεται και βία, εν προκειμένω, δεν άσκησαν μόνο οι 20χρονοι. Αν θέλουν(ή πρέπει) λοιπόν να τους δικάσουν, ας τους δικάσουν, αλλά καμια αρχή (εκτός της δικαστικής) δεν έχει δικαίωμα να το κάνει αψηφώντας τον Νόμο και ασκώντας αυθαίρετα βία…

Και τέλος, δεν καταδικάζουμε μόνο την βία των αστυνομικών και του Κράτους κατά των αναρχικών, αλλά και αυτή που ασκείται κατά των συνταξιούχων και των διαδηλωτών… Ας κρίνει εν τέλει η δικαιοσύνη, κι όχι η αστυνομία και οι πολιτικοί [U]παράνομα[/U]!!!

α οκ αθωώστε τον αυτόν ρε παιδιά.

Οι τύποι πιάστηκαν επαυτοφόρω. Δεν βρήκαν 4 άτομα τυχαία και ψάχνουν να βρουν αποδείξεις.
ο ένας σήκωσε πιστόλι και του τραβήξαν γκλοπιά στο χέρι. καλα ειναι να τρως 5-6 ξυλιές, γιατί άμα γίνει η δίκη μπορεί να την βγάλουν και καθαρή. οπότε φάε 5-6 μπουκέτα μαλακισμένο προκαταβολικά και βλέπουμε :wink:

Είσαι χαζός φίλε πολύ χαζός πάρα πολύ χαζός.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις ότι τριαντάριδες μπουρτζόβλαχοι μπάτσοι σάπισαν στο ξύλο εικόσαχρονα παιδιά με τραυματικά εφηβικά βιώματα, άσχετα με την όλη δράση τους με την οποία προσωπικά διαφωνώ

Εαν δε το καταλαβαίνεις αυτό ή σε αφήνει ασυγκίνητο τότε είσαι χαζός.

Εκανε σύγκριση κανείς με το ξύλο που τρώνε διαδηλωτές και συνταξιούχοι?

Ε, τότε να τους βαράμε όλους, αλλά όλους! Ισονομία δε θέλουμε; Με το ξύλο όμως δεν λύνεται τίποτα! Ας τους δικάσουν και ας τελειώνει αυτή η υπόθεση! Όχι ο κάθε παπάρας νταής αστυνόμος να εκτελεί χρέη δικαστή βασανίζοντας κρατουμένους [U]επιλεκτικά[/U]! Έχουν διαπραχθεί πολύ πιο σοβαρά εγκλήματα σε βάρος της κοινωνίας που ως τώρα μένουν ατιμώρητα… βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος μου φαίνεται!

μαλλον τρολαρει,
και να ζήσει το Mega. κόντεψα να κλάψω. τοσο άκυρα πράγματα(δήθεν πρόχειρες σκέψεις και απορίες.πριτεντερ γουει) ξυπνάνε τον κόσμο ελπίζω.

Σίγουρα τρολλάρει, αρνούμαι να πιστέψω πως υπάρχει νοήμον ον που να λέει τέτοια πράγματα. Μέγκα, πλέον, αποφεύγω να βλέπω γιατί ξέρω ότι θα σπάσω την τηλεόραση

@ worst enemy :

ξύλο που τρώνε οι διαδηλωτές στις πορείες από τα ΜΑΤ,επειδή εναντιώνονται στην εξουσία.
ξύλο που τρώνε εγκληματίες που έχουν ‘αναρχική’ ιδεολογία.

βρες τα κοινά στοιχεία.
-εναντιώνονται και οι 2 στην εξουσία.
μπράβο 200 ευρώ είναι δικά σου!!!

Με το να φάνε ξύλο και να δημοσιοποιήσουν τις φωτογραφίες των μικρών αυτών, η κοινωνία και γενικά τα ‘σκεπτόμενα άτομα’ όπως ο iSIS kai o varemenos, συνειδητοποίήσαν ότι, αυτό είναι ένα ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ μήνυμα του κράτους που λέει
’οποιος εχει αντιθετη ιδεολογία με μας ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ’.

ποσο πιο προφανές να στο κάνω ρε άνθρωπε? αυτό προσπαθώ να πω. Εξού και η σύνδεση με του διαδηλωτές. κάνουν πορείες —> τρώνε ξύλο. γιατί? επειδή εναντιώνονται στην κυβέρνηση. απλό. γιατί κάποιοι ανακάλυψαν τώρα τον τροχό?

το ότι φωτογράφισες τώρα τους αστυνομικούς, ως ‘τριαντάρηδες μουρτζόβλαχους’ (δεν υπάρχει περίπτωση να ταν 25άρηδες πρωτευουσιάνοι π.χ.) και το ότι χαρακτηρίζεις όλους τους δράστες πως έχουν ‘τραυματικά εφηβικά βιώματα’ πάει άπατο, λόγω δικιάς σου εφηβικής υστερίας.

αστυνομικός σκοτώνει ανήλικο λόγω ιδεολογίας/μαλακίας = θάνατος σε όλους τους αστυνομικούς. σωστά?

2σιλεντ ςιντερ. ;

ναι έχουν κλέψει οι πολιτικοί πολλά δις, έχουμε παραδώσει τα όπλα σε δντ, χρυσαυγίτες τσακίζουν και σκοτώνουν μετανάστες, αναρχικοί βαράνε ότι θεωρούν φασιστικό, οπότε οκ. μαλακία κάναμε. βγάλτε τους τις χειροπέδες ρε σεις, δεν πιάσαμε τον παπακωνσταντίνου ακόμα

μερικές φορές εχει ενδιαφέρον αν δεις πως θα κάνουν το άσπρο μαύρο. οταν το κάνουν ξεδιάντροπα, γελάω

ναι. και σένα, άντε και στο διάλο τώρα

Δε θα καθίσω να κάνω πολιτική κουβέντα μαζί σου μέσα από ένα φόρουμ, αλλά θα σου που απλά ότι λες μαλακίες

Kάθεστε και ασχολείστε με τον φασιστάκο… φαντάζομαι αν οι 4 συλληφθέντες είχαν “πάει και παρανομούσαν από τα δεξιά”, όπως οι 23 φασίστες συλληφθέντες στην Καβάλα, τα πρόσωπα και τα ονόματα των οποίων δεν είδαμε ποτέ, το forum θα την έβγαζε με ένα μέλος λιγότερο.

Η πεμπτουσία του φασισμού είναι ο ετεροπροσδιορισμός και η γενίκευση…Αυτή η καραμέλα πρέπει να τελειώνει…