U.S. Power

Προσωπικά δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου… :frowning:

Εμένα απο την άλλη μου αρέσει πάρα πολύ αν και δεν έχει πολύ σχέση με το Programmed!Είναι μια μείξη Quneensryche,PAntera και Alice in Chains!

Πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος! :?

Το συγκεκριμένο αφίερωμα δεν το έχω κάνει εγώ :roll: Anyway, thanx για την διόρθωση. :slight_smile:

Η επόμενη μπάντα για την οποία θα μιλήσω είναι από τον Καναδά, ηχητικά όμως θα έλεγα ότι ανήκουν στο US Power.

1 Madness
2 Sorrow on the Horizon
3 Final Command
4 Darkest Dream
5 Running Out of Time
6 Scarred for Life
7 Changing Sands
8 Time Traveller
9 Son of Sam
10 Mercenary
11 Forever Alive
12 Serenity

Tο μοναδικό αυτό άλμπουμ των Zions Abyss κυκλοφόρησε σε περιορισμένα αντίτυπα βινυλίων το 1991 για να επανεκδοθεί από την Steel Legacy το 2006. Εξαιρετικά τραγούδια κι εξαιρετικές ερμηνείες! Ίσως να μην υπάρχουν οι ιλιγγιώδεις ταχυτητες αλλά πραγματικά το feeling είναι απίστευτο. Βρίσκεται πολύ εύκολα, ακόμη και σε καταστήματα τύπου Rock City σε τιμή κάτω των 15 ευρώ! Όσοι πιστοί… :wink: 8)

Λοιπόν πάμε σε πιο “φρέσκα” πράγματα.

1. Kinescope
2. Funambulism
3. Scape Goat
4. Mad House Of Cain
5. Tale Of Fears
6. Crusade
7. Black Watch
8. Love & Sorrow
9. The Gathering
10. Never Surrender
11. The Bleeding Tree
12. Violent Truth (bonus track)

Oι Jacobs Dream ιδρύθηκαν το 1994, ενώ το 1996 κυκλοφόρησαν το μυθικό τους demo. Το παρουσιαζόμενο άλμπουμ κυκλοφόρησε το 2000 κι άφησε αρκετό κόσμο άφωνο! Και πώς να μην αφήσει άλλωστε όταν σε αυτό περιέχονται κομματάρες σαν τα: Rinescope, Scape Goat, Crusade κλπ; Απλά θεωρώ αυτό το άλμπουμ must have για τους fans του είδους και όχι μόνο!! Το Theater Of War το οποίο κυκλοφόρησε το 2001 το θεωρώ επίσης πολύ καλό! Ενώ για το Drama Of The Ages (2005) δεν θα έλεγα το ίδιο δυστυχώς!

Tρομεροι οι Jacobs Dream!Δισκαρα το πρωτο και ειναι και φθηνο για οποιον το ψαξει!
Το 2ο ειναι αρκετα καλο,ενω το Drama Of Ages δεν απογοητευει αλλα δεν ειναι τοσο καλο!

Μιας και πεασαμε στα αλμπουμ πιο νεοτερης εποχης…Νομιζω οτι το συγκεκριμενο Destiny’s End - Breathe Deep the Dark ειναι ενα απο τα καλυτερα Power αλμπουμς των τελευταιοων 10 ετων!Με τον τεραστιο James Rivera στα φωνητικα να οργιαζει και με πολυ δυνατες συνθεσεις οι Destiny’s End οργιασαν!Αγαπημενα κομματια,το Rebirth,φυσικα το ομωνυμο,The Fortress Unvanquishable,The Obscure.

:metal: :metal: :metal:

οχι απλα των τελευταιων 10 ετων,αλλα ολων των εποχων.Προσωπικα το πιο αγαπημενο μου album
απο US power metal με τα riff ξυραφια του Delucie,τα αγερωχα φωνητικα του Rivera και τις απολυτα
ξεσηκωτικες συνθεσεις!!!Eternal Hail:metal: :metal: :metal: :metal: :metal:

Ας αναφερω και ενα συγκροτημα μετριοτητα απο to US metal…
Seven Witches
Μπορει ο κιθαριστας Jack Frost να ειναι αξιολογος και τα διαφορα μελη ανα καιρους πολυ σπουδαια(Rivera,Bobby Lucas,Wade Black,Alan Tecchio) αλλα ολες οι δουλειες τους μου φαινονται εντελως ανεμπνευστες:? :? :?

Δωσε,Δωσε!!!:band: :metal:

πολυ μετρια μπαντα παρα τα ονοματα…το μονο που μου αρεσει καπως και μπορω να πω οταν ειχε κυκολοφορησει το ειχα ψιλολιωσει ειναι αυτο…

Εννοείται πώς η ελληνική power metal σκηνή έχει επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό από την Αμερικάνικη οπότε κάποιες αναφορές σε αυτήν φαντάζουν επιβεβεβλημένες!

Ξεκίνημα με τους Bloodstained:

1. Smash Your Heads
2. Die by My Sword
3. Prisoners of Time
4. Burn the Sky
5. Bloodstain
6. Greetings from Hell
7. Sacrifice
8. Related to Danger
9. The Fugitive
10. Son of the Damned

Jag Panzer είναι η λέξη κλειδί οσο αφορά αυτό το αλμπουμ! Το θεωρώ από τις πολύ δυνατές κυκλοφορίες της ελληνικής σκηνής τα τελευταία χρόνια. Πραγματικά δε’νομίζω ότι έχει τίποτα να ζηλέψει από κυκλοφορίες της Αμερικανικης σκηνής. Εννοείται πώς μπορεί να βρεθεί πολύ άνετα και σε απίστευτα χαμηλή τιμή! :wink:

Φυσικά, δεν θα μπορούσα να παραλείψω τους InnerWish:

1. Trivial
2. Travellers in Time
3. Far Away
4. Lonely Lady
5. Bleeding Soul
6. Feel the Magic
7. Eye of the Storm
8. Final Prophecy
9. Never Let You Down
10. Dreamer of the Night
11. Inner Strength
12. Gates of Fire

Αν και το αγαπημένο μου είναι το πρώτο τους, επέλεξα το Inner Strength μιάς και το θεωρώ πιο ώριμο από πολλές απόψεις (παραγωγή, φωνητικά κλπ)
Οσοι τους έχουμε δεί live ξέρουμε ότι πρόκειται για μεγάλη μπάντα! Στο άλμπουμ αυτό όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα! Δεν ξέρεις τι να πρωτοεπιλέξεις! Travellers in Time, Far Away, Eye of the Storm, Bleeding Soul, Final Prophecy, την απίστευτη διασκεύη στο Lonely Lady των Q5, τις εκπληκτικές μπαλάντες Feel the Magic & Never Let You Down η το έπος Gates of Fire;
Απλά :respect:

Χρηστο το χτυπησα σημερα τελικα το Bloodsteined!!:smiley:
Για να δουμε!!

Οι Καναδοι Anvil ανηκουν στο US power metal?
Σιγουρα ειναι σπουδαια μπαντα( τα Metal on Metal και Forged In Fire ειναι κορυφαια)

Νομιζω μπαινουν εδω!!Πολυ συνεπης μπαντα!Μου αρεσε αρκετα και το Back To Basics του 2004.

Ο αριθμός των μέχρι στιγμής ψήφων (31) δείχνει ότι το τόπικ αυτό είναι πραγματικά “καμμένο” :roll:

Ισως ενας απο τους 5 σπουδαιοτερους δισκους που εχουν ερθει ποτε απο την αλλη μερια του Ατλαντικου!Η φωναρα του Τyrant,το καταπληκτικο παιιξιμο του αδικοχαμενου Bill Richardson(αυτοκτονησε το 1998 ) μας εδωσαν εναν δισκο που ακροβατει μεταξυ του heavy/power και με καποια πρωιμα prog στοιχεια!Τα κομματια ειναι ολα ενα και ενα!Με το πιστολι στον κροταφο αν με ρωταγαν το πιο αγαπημενο μου τραγουδι…θα διαλεγα το απιστευτο επος που λεγετε Toll Of Pain!Oσοι δεν το εχετε ακουσει…απλα επιβαλετε να το ακουσετε καθως αποτελει ιστορικη στιγμη της μουσικης μας!

Πραγματικα μεγαλειωδες:metal: :metal:
Μονο το εναρκτηριο κομματι Chase your dream με χαλαει λιγο.Η ρυθμικη κιθαρα ακουγεται καπως περιεργα σε αυτο το κομματι.Ισως φταιει το cd.Παντως απο το Master of Disguise και μετα απλα προσκυναμε

@Eagleheart: Όσο συμφωνώ και επαυξάνω με αυτά που έγραψες για τους θεούς Jacobs Dream :thumbup: , το ίδιο και περισσότερο διαφωνώ για την μετριότητα που ακούει στο όνομα Bloodstained… :thumbdown:

Επειδή τυγχάνει να είμαι από τους μεγαλύτερους οπαδούς των Jag Panzer σε αυτή τη χώρα (ακούγεται εγωιστικότατο, αλλά ισχύει :yes:), δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πώς οι θεοί μπορεί να έχουν την παραμικρή σχέση με το κλισαρισμένο και ψιλοανέμπνευστο “Greetings From Hell” [-X

OK μου αρέσουν λίγο 2 - 3 tracks, αλλά η μεγάλη ένσταση είναι η παραμικρή τους σχέση με τους Panzer!

Το είχε γράψει το M. Hammer πριν 3 χρόνια και είχα φρικάρει και τώρα με έκπληξη το διαβάζω και από εσένα!

Προσπαθώ να βρώ την παραμικρή σχέση, αλλά τίποτα… :dunno:

Φωνητικά: O ένας μέσα στους 5 καλύτερους metal τραγουδιστές, ο άλλος επιεικώς μέτριος ακόμα και για δεδομένα Ελλάδας!

Solos: O Tafolla και ο Broderick, είναι απλά άπιαστοι στον τομεα!

Ρυθμική: Εντελώς διαφορετική νοοτροπία στο παίξιμο…

Drums: Καμία σχέση και εδώ!

Στυλ - δομή τραγουδιών: Δεν μου θυμίζουν Panzer όσο και αν το πιέσω…

Παραγωγή; Live εμφανίσεις; Δεν μοιάζουν πουθενά!

Για μένα η λέξη κλειδί είναι, όχι φυσικα οι Jag Panzer, αλλά οι επίσης Έλληνες Powercrue και πιο συγκεκριμένα το πρώτο τους album “The Sign Of Rage”! :wink:

Έχω την εντύπωση ότι το έχουν λιώσει στο παίξιμο…

Μοιάζουν πάρα πολύ και ειδικά τα drums και οι ρυθμικές είναι ακριβώς ίδια!!!

Ταιριάζουν και στο πιο χύμα στυλ, αλλά και στις επιρροές (π.x. Accept, Anvil , Judas Priest) και όχι Maiden ή Dio κ.τ.λ. που είναι τα ακούσματα των Panzer!

@poweras: Για μένα οι Anvil δεν είναι US power!

Στο καθαρό (classic) heavy metal τους τοποθετώ… :-k

@akis272: Δισκάρα το “Titan Force”, αλλά το “Winner / Loser” είναι 2 κλάσεις ανώτερο! (Προσωπική γνώμη πάντα!)


Από τα πολύ αγαπημένα groups τους είδους είναι και οι Defyance!

Με 3 απίστευτους δίσκους, ειδικά τον πρώτο και τον δεύτερο, δείχνουν ότι το underground κρύβει συνεχώς διαμάντια που περιμένουν να τα ανακαλύψεις!

Ο ορισμός του US power στα πέτρινα χρόνια 1995 - 2000!!!

Defyance - Amaranthine (1996)

Defyance - Time Lost (1999)

Defyance - Transitional Forms (2002)

Εννοείται πώς δεν ειχα διαβάσει καν τη κριτική του hammer και ότι λέω είναι προσωπική γνώμη. Η πρώτη λέξη πού μου ήρθε στο μυαλό ήταν οι Jag Panzer…:dunno:

Στη τελική όμως ο καθένας κρίνει με διαφορετικό “μέτρο” Kι εγώ από τη μεριά μου θεωρώ απλά συμπαθητικούς τους Defyance. :wink:

Ναι, δεν είπα ότι το “πήρες” από εκεί! [-X

Απλά μου έκανε εντύπωση που χρησιμοποίησες και εσύ ακριβώς την ίδια φράση: “λέξη-κλειδί εδώ είναι οι Jag Panzer”… :wink: :slight_smile:

Ε εντάξει αν είχαν χρησιμοποιήσει ίδιους χαρακτηρισμούς τι να πώ! :lol:
Γενικότερα τη συγκεκριμένη φράση τη χρησιμοποιώ συχνα πάντως! :smiley: