U.S. Power

Πριν πέσετε να μου τη πείτε οι περισσότεροι γιατί δεν έβαλα Savatage & Crimson Glory,ο λόγος είναι ότι σχεδόν όλοι θα ψήφιζαν αυτούς, οπότε δεν θα είχε νοημα και δεν θα μπορούσα να βγάλω και τα συμπέρασματα πού θέλω να βγάλω. :wink:
Τώρα αν κάποιοι επιμένουν μπορούν να επιλέξουν την επιλογή για την άλλη μπάντα.
Δυστυχώς έμειναν έξω πολλές μπάντες: Ostrogoth, Warrior, Hittman, Gargoyle, Titan Force, Racer X κ.α.

Θα ψηφίσω Heir Apparent από τα άνω αβλεπί…
Τέτοια μουσική και τέτοια ΦΩΝΑΡΑ (Steve Benito) δεν έχουν πολλοί…

Εγω θα ψηφισω με βαση το avatar…Riot αν και σε καποια αλμπουμ ξεφευγαν απο το στενο US power των 80ς.
Αν και ολα ειναι αγαπημενα συγκροτηματα, συν τους Omen και Manilla Road.

Τους αγαπημένους μου US Power δίσκους τους έβγαλαν σχήματα που διαφοροποιηθήκαν από αυτόν τον ήχο και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Queensryche, Fates Warning, Savatage, Sancturay (αν θεωρήσουμε φυσική συνέχεια τους Nevermore).

Η πιο αξιόπιστη μπάντα σε διάρκεια είναι μάλλον οι Jag Panzer με διαρκή δισκογραφική παρουσίακαι σχεδόν πάντα ποιοτικές κυκλοφορίες.

Συμφωνώ στο πρώτο. Κι εμένα αυτοί είναι η αδυναμία μου! (γενικά, όχι μόνο στο είδος αυτό)
Και μιάς κι εσύ το “επικεύεις” το πράγμα προσθέτω Virgin Steele, Warlord, Heavy Load. Μου αρέσουν αρκετά και οι Omen, ενώ για τους Manilla Road θα προτιμήσω να μη μιλήσω… :slight_smile:

Πολύ ενδιαφέρον το πόστ σου! Δεν είναι κρίμα όμως πού οι περισσότεροι “βαμμένοι” οπαδοί των Ryche ούτε καν αναφέρουν τα 2 πρώτα τους albums; (EP, Warning) Και μιλάμε για albums στα οποία περιέχονται κομματάρες-ύμνοι σαν τα: Queen of the Reich, The Lady Wore Black, Child of Fire, Take Hold of the Flame κ.α. Εντάξει ούτε εγώ τα “πάω” καλά με τα πρώτα των Fates λόγω του Arch, αλλά να μου συμπεριλμβάνει κάποιος το Empire στα αγαπημένα του και για τα παρπάνω ούτε μία κουβέντα;;;
Περί Savatage συμφωνώ, γι’αυτό και δεν τους έβαλα στο poll, αφού όλοι θα τους ψήφιζαν (ακόμη και η κουτσή Μαρία :lol: :wink: ) Παρόλο πού έτσι διακινδυνεύω να γίνει συζήτηση μεταξύ 2-3 ατόμων μιάς και δεν υπάρχει η μπάντα-κράχτης πού θα προσελκύσει τη “μάζα”! Η μήπως είναι καλύτερα έτσι τελικά; :wink:
Εντάξει για Sanctuary τι να πώ! Αν ρωτήσεις 4 στους 5 οπαδούς των Nevermore θα σου πούν ότι ούτε καν τους ξέρουν. Για μένα πάντως αν και οι Nevermore είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα γενικά, τα έπη των Sanctuary δεν τα έφτασαν και δεν πρόκειται να τα φτάσουν ποτέ! 8)

Περαν του Sheppard και του Dane δεν υπαρχει κατι κοινο μεταξυ Nevermore και Sanctuary.
Ισως το αμερικανικο power να εχει αφησει τις περισσοτερες cult μπαντες.
Με την λογικη του να βαλουμε Virgin Steele βαζουμε και Manowar. Χεχεχε!!!

Αν εννοείς τους Manowar των: Fighting the World, Kings of Metal, Triumph of Steel, γιατί όχι; 8)

Γιατι αυτα τα αλμπουμ?

Για μένα οι Riot δεν έχουν αντίπαλο. Είναι μια από τις πιο αδικημένες μπάντες ever . Γαμημένη ζωή

Γιατι αυτα τα αλμπουμ?[/quote]
Το πρώτο είναι πιο hard rock φαση (με εξαίρεση το ομώνυμο και το Dark Avenger πού είναι epic). Το 2ο EPIC μέχρι το κόκκαλο (με εξαίρεση το Warlord) Tα Hail To England, Sign of the Hammer έχουν κάποια power περάσματα (Kill With Power, The Oath) Αυτά πού ανέφερα όμως θα έλεγα ότι δεν έχουν και πολύ το επικό στοιχείο. Είναι πιο καθαρό heavy/power. Γι’αυτό ανέφερα αυτά.

Οι Manowar ομως εβαλαν και αυτοι την σφραγιδα τους στο αμερικανικο power.
Ενδιαφερον θα ηταν και ενα δημοψιφισμα για το γερμανικο power,αλλα εκει ειναι Helloween χωρις αντιπαλο…

manilla- tous thewrw kako-tragoudismeno epic. kata ta alla ola t alla - exoun ena koino. einai GROUPARES !

Επ, οχι και χωρίς αντίπαλο! Running Wild, Rage, Scanner & Grave Digger να ούμ! (μιλώντας για 80’s)

Ναι οι Manilla εχουν και εναν τραγουδιστη που η τον αντεχεις η οχι. Και αν και εχουν πολλα μετρια κομματια εχουν και υμνους.

Oι Manilla γαμούν και δέρνουν.-

Να πώ ότι λόγω κεκτημένης ταχύτητας ανέφερα τους Heavy Load οι οποίοι είναι Σουηδοί. :oops:
Παρ’όλα αυτά ο ήχος τους “κοιταζε” αρκετά στον αμερικάνκο epic/power ήχο εκείνης της εποχής.

O δίσκος τους Death or Glory είναι γνήσιο, άφθαρτο, μεγαλειώδες heavy metal ορισμός…
Για αυτό και τους ψήφισα πρώτουε σε άλλο τόπικ…

Επίσης να αναφέρω και τους Iced Earth των 2 πρώτων albums, τα οποία ήταν τα τελευταία albums Αμερικάνικου power με την 80’s έννοια. Πράγμα πού αποδεικνύεται και από το Days Of Purgatroy συλλεκτικό τους άλμπουμ, όπου πραγματικά “κτακρεουργούν” τα τραγούδια από αυτά τα 2 albums! Εννοείται βέβαια πώς όλοι (ακόμη και οι φανατικοί οπαδοί τους) κάνουν γαργάρα αυτά τα 2 albums και θεωρούν ως κορυφαία τους τα Dark Saga & Something Wiked This Way Comes :lol:

Που’ναι οι Warlord???ΟΕΟ???

Στην επιλογή “άλλη μπάντα” Για τις άλλες μπάντες έχεις να πείς κάτι;