Λατρέψτε τους Ulver (+ οι 2 αγαπημένοι σας δίσκοι)

γαμάτο φαίνεται αλλά κλασσικά πανάκριβο

2 Likes

Καλή απόλαυση!

2 Likes

Νέο single…

2 Likes

Μέχρις στιγμής, τα τρία τραγούδια που έχουν βγει μου αρέσουν πολύ . Αλλά. Μάλλον είμαι ο μόνος που χαλιεται με δεύτερο δίσκο στο ίδιο στυλ;

Πάντως είναι σούπερ.

1 Like

Δεν είσαι μόνος :wink:

Χάνουμε μόνο το τι θα ακούσουμε πάλι από δαύτους τίποτα άλλο, γιατί τα τραγούδια που δώσανε είναι τραγουδάρες και πάλι.

Πως μπορώ να κάνω quote ένα ποστ σε άλλο θρεντ? Αναγκάστηκα και έκανα print screen :joy:

2 Likes

"We are wolves
under the moon
this is our song
we have loved
and we have lost
we are ready to go
one last dance"

U L V E R

3 Likes

Γενικότερα οι στίχοι του “Flowers Of Evil” είναι υπέροχοι και όχι μόνο…

3 Likes

Βγήκε;;;

Νομίζω ότι δε θα μπορούσα να συμφωνήσω λιγότερο με τα όσα γράφτηκαν στην παρουσίαση του δίσκου από τον Αντώνη. Πραγματικά ο δίσκος κάθε μέρα δείχνει ότι είναι η συνέχεια του Καίσαρα και συνάμα κάτι άλλο, πιο ελαφρύ, αλλά το ίδιο απολαυστικό.

3 Likes

Δεν ξερω, εγω ξεκινησα νιωθοντας οτι ακουω το Ceasar part II και ακροαση με την ακροαση έφτασα να νιωθω οτι ακουω κατι αρκετα πιο αυτονομο. Λατρευω τις πολλες μουσικες λεπτομέρειες του νεου αλμπουμ!

4 Likes

Να πω και εγώ μια σύντομη γνώμη για το Ulver, αν και επί της ουσίας δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε σχέση με την κριτική του Αντώνη.

Αρχικά, δεν είχα ακούσει τα singles, πέρα από το “Nostalgia”. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο αποφεύγω να ακούω singles, με ελάχιστες εξαιρέσεις πλέον, οι Ulver είναι μια από αυτές, προτιμώ να περιμένω ολόκληρο τον νέο δίσκο.

Αφοριστικά, να πω πως μάλλον, ήδη, το “Flowers Of Evil” το προτιμώ από τον προκάτοχό του. Μου φαίνεται αρκετά πιο συμπαγές, πιο στοχευμένο, και αρκετά πιο αινιγματικό, πράγμα ίσως παράδοξο για το ύφος του δίσκου.

Με κέρδισαν οι ηχητικές πινελιές που για λίγο, ξεπετάγονται, διαφοροποιούν τα κομμάτια και ξαναχάνονται, με κέρδισαν οι στίχοι, οι “βελτιωμένες” διάρκειες των τραγουδιών, και θεωρώ πως αν μείνουμε στο ότι ο δίσκος είναι το Caesar pt II χάνουμε το νόημα. Ποιό είναι αυτό;

Η ώρα του Λύκου κατέφθασε. Ξανά.

4 Likes

Ωραία τα λέτε και ταυτόχρονα κάνετε την αναμονή του δίσκου ακόμη πιο δύσκολη :stuck_out_tongue:

Από την άλλη, η αναδρομή στην δισκογραφία τους, τις τελευταίες μέρες βοηθάει κάπως. War of Roses μέρα, η σημερινή.

Το βιβλίο το έχω βάλει τουλάχιστον 10 φορές στο “καλάθι” και άλλες τόσες το αφαίρεσα από εκεί. Πολύ ακριβό :frowning_face:

2 Likes

@Kostas_L ξέρεις ότι εγώ δεν ήμουν και πολύ υπέρ της διατήρησης του ίδιου ύφους. Έλα όμως που οι τύποι ξέρουν να βγάζουν πανέμορφους δίσκους… Θα σε ανταμείψει πιστεύω! (Κι εγώ ξερογλειφομουν με το βιβλίο αλλά έχεις δίκιο, αρκετά τσιμπημένο)

1 Like

Ναι

Στη διαπασών!

9 Likes

Και με αναφορά σε blade runner ε…
Μπανταρα παντοτινή.

3 Likes

Μια φορά πρόλαβα μόνο να το ακούσω και απλά έρχομαι να πω ότι παραδίδομαι για άλλη μια φορά στην προτροπή του τίτλου του thread και… Λατρεύω τους Ulver!

4 Likes

Πολυ ωραιος δισκος και δεν εχω ακουσει καθολου Ulver!
Θα τα ακουσω ολα αμεσα!

2 Likes

Νομίζω πως η πρόταση του Καλαμούτσου συνοψίζει ακριβώς την άποψή μου για τον δίσκο

"Από οποιοδήποτε άλλο γκρουπ, το “Flowers Of Evil” θα ήταν ένα πολύ καλό άλμπουμ, από τα χέρια των Ulver όμως εμποτίζεται με τέτοια προσωπικότητα και φινέτσα που καταλήγει να ηχεί θαυμάσιο. "

Η εντύπωσή μου είναι πως είναι πιο ομοιογενές και στιβαρό σαν σύνολο απ’ τον Καίσαρα - εξ ου και καλύτερο άλμπουμ κατ’ εμέ - αν και ο Καίσαρας είχε μεγαλύτερες κορυφές.

5 Likes

Δισκάρα τα άνθη, ίσως χάνει στα σημεία από τον καίσαρα. Σταθερά στα ακουστικά τον τελευταίο καιρό

3 Likes