Λατρέψτε τους Ulver (+ οι 2 αγαπημένοι σας δίσκοι)

Το ολοκαύτωμα του [B]Nattens madrigal: Aatte hymne til ulven i manden[/B] λίγοι το έχουν καταφέρει. Τόσο λυσσασμένο και άνετο παίξιμο και τόσο ταιριαστό ήχο, δεν έχω ακούσει σε άλλα γκρουπ όσο καιρό ασχολιόμουν με το άθλημα.
Επίσης, οι χαωτικές μελωδίες και η γενικότερη αισθητική του [B]Perdition City[/B] είναι ανεπανάληπτες.
Το [B]Kveldssanger[/B] θα έπρεπε για μένα να μην εστιάζεται μόνο στις ακουστικές-κλασσικές κιθάρες, παραταύτα μαγεύει η εκτελεστική ικανότητα του κιθαρίστα όπως και το να συνθέτει πανέμορφες μελωδίες.
Πραγματκά τεράστια μπάντα.

Το Nattens madrigal δεν ακούγεται ρε . Όσες φορές το έχω προσπαθήσει βουίζει το κεφάλι μου. Αλλά η μουσική που υπάρχει εκεί μέσα είναι όντως απίστευτη . 8O

Ε είναι πολύ πριόνι ο ήχος, αλλά νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα με το εξωπραγματικό, θεϊκό παίξιμο και την ατμόσφαιρα… απλά χαμηλώνεις τα treble αν θες :slight_smile: λίγο, όμως :smiley:

Και που να ακουσετε το Vargnatt.
Το Nattens Madrigal ειναι Black Metal.
Δεν ειναι για ολους και δεν το λεω με καμια δοση ειρωνιας.
Η παραγωγη στα 90’s ετσι ηταν.
Οι Tsantyricon και κανα δυο αλλοι το 95-96 εβγαλαν δισκους
με καλες παραγωγες,μεχρι τοτε τζιτζικια και αγιος ο Quorthon.

Απορίες περί δισκογραφίας των ulver
Έχω βρει 2 σπλιτ σε μη απτή μορφή, το ένα είναι με mysticum (το οποίο υπάρχει στο archives) και το άλλο είναι με immortal (το οποίο όμως δεν υπάρχει στο archives). Αυτό λοιπόν το «υποτιθέμενο» σπλιτ με immortal περιέχει από πλευράς ulver όλο σχεδόν το Vargnatt εκτός από ένα κομμάτι το Nattens Madrigal, Στην πλευρά των immortal, που από όσα έχω ακούσει από αυτούς δεν μου κάνουν καθόλου τα κομμάτια αυτά ότι είναι τελικά immortal (αν και ο ήχος μοιάζει λίγο με το ντεμπούτο τους).
Τα κομμάτια είναι αυτά. Suffocate The Masses, Enslaved In Rot και Left On The Stake.
Η απορία μου είναι η εξής : Υπάρχει όντως αυτό το σπλιτ ή είναι καμία μούφα? (Μάλλον προς το 2ο μου κάνει)

Και κάτι τελευταίο, η συλλογή με ρεμιξ άλλων καλλιτεχνών σε τραγούδια των ulver (1993 - 2003: 1st Decade in the Machines) είναι αξιόλογη?

Έχει βρεί κάποιο καλό παιδί το dvd για κατέβασμα?

Aναποδα.
Την συλλογη δεν την εχω ακουσει.
Το Split με Immortal ειναι bootleg http://www.zenial.nl/html/ulver.htm
και περιεχει ολο το πρωτο demo των Immortal.
Οσον αφορα το split με Mysticum αν το βρηκες σε καλη τιμη τσιμπα το
γιατι εκτος απο σημαντικη κυκλοφορια ειναι και ακριβουτσικο αν δεν κανω
λαθος.

Thanks για τα info?s Deathster
Δυστυχώς το 7αρι είναι ακριβό και απαγορευτικό τουλάχιστον για μένα (γύρω στα 60 ευρά αν θυμάμαι καλά)

Σε αλλά θέματα περιμένω πως και πώς να μου έρθει το dvd με το live στην όπερα της Νορβηγίας γιατί από όσες κλεφτές ματιές έριξα στο YouTube χωρίς καμία αμφιβολία θα είναι συγκλονιστικό!!!

nea kykloforia

http://www.metal-archives.com/albums/Ulver/Childhood’s_End/336505

πωπω το αλμπουμ διασκευων που ελεγαν εδω και χρονια.

δε πα να διασκευαζαν [I]ελα να παμε στο νησι η μανα σου εγω και εσυ[/I]
garm ειναι,θα γαμαει:!::!::!:

Διασκευάζουν Gandalf και 13th Floor Elevators <3

Ναι, ειδικά με το Gandalf συγκίνηση! Δεν τα ξέρω όλα, αλλά απ’όσα ξέρω φοβερές επιλογές!

Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να ακούσετε ή και να κατεβάσετε μία από τις διασκευές (Magic Hollow - from Childhood’s End) που θα κυκλόφορήσουν στις 28 του Μάη και να δέιτε και μία μίνι συνέντευξη.
http://www.kscopemusic.com/ulver/childhoodsend/

δεν εχω ακουσει τα κανονικα τραγουδια για να κρινω,αλλα μ αρεσε τρελα.ορμα garmαρε:!:

Με αυτή τη Φωνή το αποτέλεσμα δε θα μπορούσε να είναι κάτι λιγότερο από υπέροχο.

να πέσει το βίντεο

[B]Magic Hollow[/B]

[SIZE=“7”].[/SIZE]

Σχετικό / άσχετο.
Σε όσους άρεσε το Magic Hollow (αυθεντικά των Beau Brummels) ακούστε των ίδιων το Wolf Of Velvet Fortune (πραγματικά απορώ που δεν διάλεξε αυτό).

Και γενικά βέβαια ακούστε τα αυθεντικά, είναι όλες οι επιλογές του μία και μία, μάθετε λίγο μπαλίτσα έστω κι έτσι. :stuck_out_tongue:

Το καλύτερο κομμάτι κει μέσα είναι το Where Is Yesterday των United States Of America. Και αυτό πολύ καλό πάντως.

σε ποιον δεν άρεσε δηλαδη? αμα ξέρεις κανέναν να τον φέρεις αν τον δείρουμε