Ελληνική underground σκηνή

δεν το ήξερα το συγκεκριμένο σκηνικό…χμμμ άντε να ψάχνεις τώρα να βρεις κάτι από αυτές… εμπρός καλό μου search engine. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

The Vyllies! Ωραίες οι Ελβετίδες! Προσωπικά αγαπημένα από το ΕΡ του '85 που πρότεινες τα Whispers in the Shadow και Babylon. To Madness όνομα και πράμα το κομμάτι, ε?

Μπορείτε να ακούσετε στο myspace, θυμίζουν ίσως Anne Clark

νομίζω υπήρξε και ταινία γι’ αυτές αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.

Όντως, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο myspace τους, το οποίο δεν είναι official, μιας κ από τις 3 ζει μόνο η μία κ δεν ασχολείται πια με τα μουσικά δρώμενα κ αν δεν ικανοποιηθείς… ξέρεις τι πρέπει να κάνεις…:wink:

http://www.myspace.com/satyagrahaon

Παρτε μπανταρα απο Πατρα να γουσταρετε!
Σε μερικα σημεια θυμιζουν πολυ SoaD και εχουν αρκετα προγκ στοιχεια :wink:

Οι Magic De Spell μαμανε το ιδιο και οταν ειχαν αγγλοφωνο στιχο για μενα. Ο Ηλιας Ασλανογλου ειναι γνωστος των δικων μου (οχι δε το παιζω ντιβα 8) ). Πολυ μαμω τυπος φαινεται.
Συνεχιζω…
Deus Ex Machina (κολλανε, ε; :-s )

Ιδρυθηκαν το 1989 στην Αθηνα. Ηταν βετερανοι της ελληνικης punk σκηνης στις αρχες του 80. Αρεσαν και αρεσουν πολυ. Εχουν συμμετεχει σε εκδηλωσεις κατα του πολεμου στο Ιρακ κι εχουν παιξει και στο εξωτερικο. Εχουν ανοιξει και Public Enemy. Δισκοι το Motorpsycho, Worlds Apart και πιο προσφατος το Time Expires. Προσωπικη μου αποψη, το Motorpsycho ειναι το καλυτερο. Τωρα αν εχει κανεις κατι να προσθεσει, καλο θα ηταν γτ δε ξερω και πολλα, ισα ισα να τους αναφερω σαν ονομα.

τώρα τους ακούω, καλή φάση είναι.

Oι Deus X Machina ήταν και παραμένουν ένα από τα αγαπημένα μου και καλύτερα γκρουπς του χώρου. Ακόμα θυμάμαι που σε εποχές λυκείου ήταν σχεδόν σε κάθε σχολικό μου βιβλίο γραμμένοι οι στίχοι του X-ecute… Ψάξε και το 7’’ ep X - ecute που περιέχει ένα από τα καλύτερα τους κομμάτια, το Iraq N Roll… Το αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το Worlds Apart, αλλά περί ορέξεως…

Να διευκρινήσω κάτι στην πρόταση της Wretch:

" Ηταν βετερανοι της ελληνικης punk σκηνης στις αρχες του 80"

που εδώ βρίσκεται το ζουμί… Μιλάμε για πρώην μελή των Γενιά Του Χάους, Αδιέξοδο και Λευκή Συμφωνία.

Χμμ, τι να πω; Punk δεν ακουω περα απο τα κλασσικα, απλα αυτο το γνωριζω σαν πληροφορια :-k
Τεσπα, θα το ψαξω το ΕP που λες. Θενξ.

Mιας και ξεθάφτηκε το θρεντ έχω να κάνω μία ερώτηση…

Θυμάται/Ξέρει κανείς μία μπάντα από Καβάλα ονόματι Κοινωνική Αποσύνθεση?
“Ιστορική μπάντα των καταλήψεων”, διάβασα κάπου. Ξεκίνησαν στις αρχές του '90 παίζοντας punk και ήταν αρκετά καλοί μπορω να πω. Καποτε μιλουσα στο μσν με τον drummer τους - αυτός μου εστειλε και το δισκο τους.
Προσφατα διαβασα οτι καποια στιγμή περισυ επανασυνδεθηκαν ως Αποσυνθεση. Ξέρει κανείς?

το μόνο που έχω από αυτόυς είναι ένα κομμάτι “Δεν με νοιάζει” σε κασσέτα…

Γιατί δεν ρωτάς τον ντράμμερ τους ρε φένια?

χαχα

Είπα ότι μιλουσαμε κάποτε με αυτόν, τώρα ουτε το email του δεν εχω… Aλλιώς θα τον ρωτούσα. :stuck_out_tongue:

Εγώ απο Καβάλα πάντως θυμάμαι τους θρυλικούς χαβαλέδες Bυζιά με σιλικόνη…:lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ από Καβάλα θυμάμαι το πόσο καυτερά κάνουν τα πιτόγυρα τους. Βάζουν ένα πιπέρι θανατερό. Βυζιά με σιλικόνη είναι respect.

Σήμερα είδα live στην ξάνθη τους σαλονικους blacksters Εmpathy, οι οποίοι τα ρήμαξαν όλα!!!

Πολύ καλό instrumental progressive rock…Οσοι πιστοί προσελθετε…

ενα ονομα: Νεκροι Μπακογιαννηδες

και ένα τραγούδι: Ο δωδέκατος τόμος του Καραμανλή :lol: :lol:

παντα επικαιροι!!!:lol: :smiley:

ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!!!
Εγώ από punk θα πώ τους θεούς Ηχορύπανση, οι οποίοι μάλιστα είναι γαμώ τα άτομα.:smiley:

για όποιον ενδιαφέρεται να ανακαλύψει μερικά ξεχασμένα ( και σπάνια ) διαμάντια της ανεξάρτητης ελληινκής σκηνής στον χώρο του post punk / new wave των αρχών των 80’ς αλλα και όχι μόνο ας τσεκάρει το παρακάτω blogspot:

o τύπος είναι θεός απλά:

Αυτή η σελίδα δημιουργήθηκε με σκοπό την αναβίωση
κάποιων μουσικών δημιουργημάτων,κυρίως από την
εγχώρια σκηνη.Ονομάστηκε κατ’ αυτόν τρόπο για δύο λόγους.
Ο ένας είναι,γιατί αυτός ήταν ο τρόπος ηχογραφησης
κάποιων από αυτών που πρόκειται να αναρτηθούν.
Σχεδόν όλα τα συγκροτήματα πέρασαν από αυτό
το στάδιο.Είτε δική τους παραγωγή,με τετρακαναλάκι
σε κάποιο υπόγειο που το είχαν μετατρέψει σε studio,
τοποθετώντας afrolex ή αυγοθήκες στους τοίχους και
στο ταβάνι,είτε τα έσκασαν σε κάποιο studio,εφόσον
και τα οικονομικά τους το επέτρεπαν.
Ο δεύτερος αφορά κυρίως τα βινύλια,που σώζονταν
από το ευρύτερο κοινό σε χιλιοαντεγραμμένες
κασσέτες,πριν ψηφιοποιηθούν,είτε λόγω της εξάντλη-
σης του πρωτότυπου,είτε λόγω των εξωφρενικών τιμών
που ίσχυαν και ισχύουν στα δισκάδικα με τα μεταχειρι-
σμένα.
Η σελίδα ΔΕΝ αποσκοπεί στην πειρατεία,ούτε στην
καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων,για τον λόγο
αυτό δεν θα δημοσιεύει νέες επίσημες κυκλοφορίες,
παρά μόνο παλιές και εξαντλημένες.Η νοοτροπία των εν
ενεργεία δισκογραφικών εταιρειών,για εμπορικές και μόνο
κυκλοφορίες,όλα αυτά τα χρόνια και η δικαιολογημένη
αδιαφορία των συγκροτημάτων,σε μια τσιφτετελοκρατού-
μενη χωρα κι ένα rock κοινό για κλάματα,μας αναγκάζουν
να “επανεκδίδουμε” με το δικό μας τρόπο.

για αυτούς που θέλουνε να πάρουν μία ιδέα για την ανεξάρτητη σκηνή της εποχής, ας τσεκάρουν την συλλογή “Συνταγή Αντί - Θανάτου”, μία από τις ιστορικότερες και σημαντικότερες κυκλοφορίες στον χώρο. Για αυτούς που θέλουν μία βουτιά στο βαθιά του hardcore / thrash / punk ας τσεκάρουν τον δίσκο των Ανάσα Στάχτη.
Πολύ απλά: ένα τεράστιο :respect: :respect: :respect: στον τύπο για τον κόπο του να συγκεντρώσει αυτές τις κυκλοφορίες.