Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Ακριβώς τρίτος νόμος του Νευτωνα …Χαιρομαι που διαβαζεις Φυσική Βεντερ…:slight_smile:

Άμα μου βάλουν γκαζάκι στο αυτοκίνητο θα τους κυνηγήσει η Αστυνομία, όχι οι Μονάδες Αποκατάστασης της Τάξης. Δε νομίζω ποτέ διαδηλωτής να βάλει γκαζάκι σε αυτοκίνητο πάντως:-k

Ανθρωπος που δεχεται να ριξει χημικα σε ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ κ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ειναι υπανθρωπος.

Και ναι επειδη γενικευσα, το διορθωνω. Δεν ειναι ολοι οι ματατζηδες καθικια. Ενας δεν ειναι και τον σεβομαι. Γιατι σιχαθηκε αυτο που εκανε και παραιτηθηκε. Εγραψε και βιβλιο οπου περιγραφει απο μεσα την σαπιλα των ΜΑΤ. Σας το προτεινω.

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/41144

Θανάση, το ποστ που έκανες quote, το έγραψα με την πρώτη αναφορά της είδησης από τον Isis, σύμφωνα με την οποία 30 άτομα έκαναν επίθεση σε περιπολικό. Λεπτομέρειες μάθαμε όλοι μετά :wink:

Τώρα η φωτιά (μεταφορικά) καίει τα πάντα στο διάβα της και οι αντιδράσεις είναι τεταμένες. Εγώ περιμένω να δω τι θα λέμε μετά απο μέρες. Τι θα λένε τα κόμματα, τι θα λένε οι πολιτικοί, τι θα λέει η κοινή γνώμη. Αν ΠΕΡΑΝ της “παραδειγματικής τιμωρίας” του αστυνομικού που με τόσο πάθος εξαγγέλονται οι πολιτικοί γίνει και τίποτα περισσότερο, που να ξεφέυγει απο το “έγκλημα και τιμωρία” δίπτυχο. Κάτι που θα μείνει, κάτι ουσιώδες.

Γιατί αν ύστερα απο όλα αυτά απλά ενταθεί η αστυνόμευση και το “κράτος δικαίου” γίνει ακόμα πιο “δίκαιο” κάνοντας ακόμα μεγαλύτερη επίδειξη της ισχύος του, τότε δυστυχώς δε θα έχει βγει τίποτα.

Ένας απο τους λόγους πάντως που η βία δεν είναι καλό να απαντάται με βία είναι γιατί στην τελική η ΒΙΑ είναι το δικό τους όπλο, το δικό τους χαρακτηριστικό. Όταν ρίχνεις κι άλλη φωτιά στην ήδη υπάρχουσα απλά τη φουντώνεις. Αν το κράτος απο τη μία χαρακτηρίζεται απο την καταστολή και τη βία, απο την άλλη εξακολουθεί να έχει κάποιους πολιτικούς θεσμούς… η λύση θα πρεπε να δοθεί με τον δεύτερο τρόπο, εκμεταλλευόμενη εκείνη τη πλευρά του κράτους, όχι την άλλη, εκείνη της δομικής βίας. Και φυσικά απο τον κόσμο, στο χέρι του οποίου επαφίεται η όποια λειτουργία έχουν οι θεσμοί αυτοί…

απορώ πάντως πως ο πρωθυπουργός ακόμα δεν έχει βγει να πει δύο πράγματα…

Διαδηλωτες οχι …οι παρατρεχαμενοι με τις κουκούλες όμως?
Δεν ειπα ποτε οτι η Αστυνομια λειτουργει ως οφείλει και δη τα ΜΑΤ…Ειπα Οχι στις γενικευσεις…Αποψη μου:wink:

Ποτε βγηκε ο Κωστακης να σχολιασει την εκαστοτε κριση (πυρκαγιες, ομολογα, κλπ)???Ριχνει το βαρος στα τσιρακια του. …Φοβαται μην τσαλακωσει την εικονα του Τιμιου και Συνετου. Απων οπως παντα…

Ως τώρα, απλά έστειλε συλλυπητήριο μήνυμα στους γονείς του παιδιού, όπου λέει “θα αποδοθούν ευθύνες”.

δε χρειάζεται να βγει να μιλήσει. Έτσι κι αλλιώς 5 συγκεκριμένες φράσεις χρησιμοποιεί. Τις μάθαμε πια.

Lunatic ακόμα και το “όχι στις γενικεύσεις” είναι γενίκευση. Όταν δηλαδή για μια ομάδα ανθρώπων που ξέρεις και βιώνεις πως συμπεριφέρονται στην συντριπτική πλειοψηφία τους αρνείσαι να πεις αυτό που παρατηρείς, μήπως και παραβείς τον “όχι στις γενικεύσεις” κανόνα. Δεν εφαρμόζεται παντού και πάντα. Γενικά είναι σωστό…

Καλά, οι παρατρεχάμενοι με τις κουκούλες σηκώνουν μεγάλη κουβέντα.

Και εγώ είμαι κατά της γενίκευσης. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν και οι καλοί και οι κακοί. Και από το κλάδο της αστυνομίας έχει τύχει να γνωρίσω και τις 2 πλευρές. Αλλά όταν μπεις στα ΜΑΤ, ξέρεις ποια θα είναι η δουλειά σου.

Isis, thanx για το βιβλίο, θα το τσεκάρω.

ο ατσαλάκωτος φαντομάς ρε? τι λες τώρα.

στο οακα έγιναν επεισόδια σήμερα πριν την έναρξη του αγώνα πίσω από τα οριτζινάλια. ακούστηκε πως κάποιοι επιτέθηκαν σε όργανο της τάξης. γενικά η ατμόσφαιρα μυρίζει μπαρούτι.

γενικά μετά το περιστατικό δεν περίμενα ο κόσμος να αντιδράσει με το γάντι… δε δικαιολογώ τις καταστροφές, αν και ήταν κάτι παραπάνω από αναμενόμενες. ορισμένοι χρήστες πάντως σίγουρα θα αλλάξουν άρδην απόψεις για πολύ συγκεκριμένα θέματα αν συμμετάσχουν με τα μάτια τους ανοιχτά έστω και μια φορά σε κάποια πορεία. ακόμα κι εγώ που (κακώς) έχω πίστη στο ανθρώπινο γένος, έχω δει πράγματα για τα οποία έτριβα τα μάτια μου μήπως δε βλέπω καλά…

καληνύχτα αλέξανδρε

Έχω χεστεί στο γέλιο. ΖΗΤΗΜΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΛΜΑΝΑΚΟ ΡΕ ΤΟΥΒΛΟ.

Και σε 10 πορειες να παμε,και σε 100 και σε 1000 πες μου τι θα αλλαξει?

Tι ωραια αποψη…Οταν δεν πας επισης δεν αλλαζει τπτ και δεν τσαλακωνετια και κανενας.υπαρχει φιλοσοφια πισω απο αυτη την αποψη.

το βιντεο λιγο πιο ευκρινες :

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/16_7248.html

Αρα γιατι να παω αφου και στις 2 περιπτωσεις δεν αλλαζει κατι?Δεν ξερω γι’αυτο ρωταω.
Εγω αυτο που ξερω ειναι:
Επαναστατης δε γινεσαι με πορειες γιατι δεν αλλαζει κατι.
Αν θες να αλλαξεις τον κοσμο οπως λες εσυ ξαναλεω:Βαλε πανω σου 10 κιλα εκρηκτικα μπες μεσα στη Βουλη και κανε τους 300 μπαρμπεκιου.Εχεις τα @@ να το κανεις?Θα γινεις ηρωας!Δεν τα εχεις?Ασε τις αμπελοφιλοσοφιες και τους επαναστατισμους.

Δε το λεω σε εσενα προσωπικα αλλα στους δηθεν αναρχικους/αντιεξουσιαστες/θελωνααλλαξωτονκοσμο

Μαλακια, και να το κανεις, καμια 50αρια θα φας, παραπανω δεν πατανε.

Εννοια σου κι εβαλε το τσιρακι του το Παυλοπουλο να τα πει(λυπουμαστε για το παιδι,την οικογενεια του,θα τιμωρηθει ο αστυνομικος κλπ).
Ουτε να παραιτηθει δεν τον αφηνει,αφου ξερει πως τρεμει η καρεκλα του.