Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι βγηκε και ειπε οτι "οι αστυνομικοι ειναι ενοχοι πριν βγει η ανακριτικη εξεταση και ιατροδικαστικη…ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΡΕΕΕΕΕ…

K αλλος αυτοπτης μαρτυρας :

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/blog-post_3833.html

ΚΑΤΙ να έβγαινε θετικό απο όλη την ιστορία, θα ήταν μια παρηγορια. Αλλά προσωπικά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. Περιστατικά βίας ανωτέρων (αστυνομικών, οργάνων του κράτους κλπ) προς τον κόσμο έχουμε δει και βλέπουμε συχνά. Ανέκαθεν. Οι ανώτεροι “αποδίδουν τις ευθύνες τους”, 2-3 πρόσωπα παραιτούνται, ρίχνουμε και ένα ολοήμερο πένθος ξέρω γω, γίνονται και 2 πορείες, και αυτό ήταν.

Που ζουμε? Ουτε δικαιοσυνη, ασφαλεια, σεβασμος στα ανθρωπινα δικαιωματα τιποτα πια. Και το πιο εξωφρενικο απο ολα η συγκαληψη και ενα κρατος σαπιο και ανυμπορο για το οτιδηποτε, ακομα και για τα αυτονοητα οπως η προστασια. Ειμαι μικρη ακομα για να μπορω να μιλησω ετσι αλλα παιρνω δυναμη να αντισταθω, οσο αποτροπαια και αν νιωθω, απεναντι σε ενα κρατος που μου εχει γυρισει την πλατη.

ρε συ ηξερε ηδη αυτος οτι ηταν αναμφισβητη δολοφονια, γιαυτο δεν μπορουσε να δικαιολογησει τπτ, γιατι μετα οταν αποκαλυπτοταν τι εγινε θα ετρεχε κ δε θα φτανε… ηταν χεσμενος γιατι αντιθετ με αλλες φορες αυτη την φορα δεν μπορουσαν να το συγκαλυψουν…

Ναι είναι υπουργός και ξέρει από την πρώτη στιγμή τι έχει γίνει. Προσπαθώντας να προλάβει τα χειρότερα παραδέχτηκε την ενοχή (εμμέσως πλην σαφώς)αλλά δεν…

Το εξυπνο αυτου που λες πυ βρισκεται?στο οτι θα φας 300 φαινομενικα αθωους?στο οτι θα ξαναβγουν αλλοι 300?
αμπελοφιλοσοφιες ειναι για σενα μαλλον…

300 αθωοι?Δεν μιλαω για τους 300 του Λεωνιδα ουτε για την ταινια…Για αυτους που κυβερνουν μιλαω…
Αν τους θεωρεις αθωους…

ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ειναι.και να τον θανατο δεν τον αξιζουν.εκτος αν μιλαμε με λογια του αερα οποτε ναι η ιδεα σου εχει μπολικο.

Φαινομενικα ΔΕΝ ειναι.Γιατι οταν δουλευεις 2 ωρες την ημερα και παιρνεις 10.000 ευρω το μηνα και σε 4 χρονια μπορεις να παρεις συνταξη ειναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ οταν εσυ δουλευεις 48 ωρες τη βδομαδα για 600 ευρω και συνταξη στα 248 σου.
Αυτοι ευθυνονται για το τριμπουρδελο που λεμε Ελλαδα.Αν νομιζεις οτι με πορειες θα ιδρωσουν τα αυτακια τους εισαι γελασμενος.
Η ιστορια εχει δειξει οτι:
Ριζικες αλλαγες γινονται ΜΟΝΟ οταν θα χυθει ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.Επανασταση γινεται οταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.
Δεν το λεω εγω ε.Η ιστορια το λεει.Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι κανεις κατι πηγαινοντας σε πορειες και γραφοντας στο φορουμ τα επαναστατικα σου συνεχισε.Μπορει να καψεις καμια θερμιδα :wink:

Ρε παιδιά, αν σκοτώνονταν οι βουλευτές απλά θα καθιερωνόταν καμιά μέρα “εθνικού πένθους” ξέρω γω, θα ανέγειραν κανένα μνημείο και θα αντικαθίσταντο απο άλλους. :stuck_out_tongue:

Ας γυρίσουμε στο θέμα όμως.

Κυριες και κυριοι,δειτε ποιοι μας κυβερνανε και ποσο ασφαλεις μπορουν να νιωθουν οι πολιτες.Ακομα και η αστυνομια ενω επρεπε να τους προστατευει τους κανει να φοβουνται ακομα περισσοτερο.

Ειπα οτι δεν θα ξαναγραψω σε αυτο το τοπικ αλλα δεν…

Κυριοι θελετε να τιμησετε το παιδι που πεθανε τοσο ανανδρα και αδικα?
Την Τριτη στην κηδεια του ας κατεβει 1.000.000 κοσμος στους δρομους και ειρηνικα να θρηνησει το παιδι… μπορει να γινει αυτο? Οχι δεν μπορει να γινει γιατι οι ταραχοποιοι ΔΕΝ εχουν σκοπο να τιμησουν το παιδι, αλλα να προκαλεσουν χαος… παει και τελειωσε… βεβηλωνουν την μνημη του παιδιου. Για αυτους δεν ειναι η αστυνομια ο εχθρος, αλλα και εμεις…

θεωρω πως θα εχει μεγαλυτερο αντικτυπο μια τεραστια ειρηνικη πορεια απο αυτο που γινεται τωρα… και θα κανει ακομα περισοτερο ρεζιλι τους μπατσους… μην τους δινουμε πατηματα, αυτο ψαχνουν οι παλιοφασιστες…

Πληρης βιασμος και εκμεταλλευση του 16χρονου απο κομματα, αστυνομια, “αναρχικους”…
Και πληρης βιασμος της χωρας απο φασιστες/αστυνομους και ψευτοεπαναστατες ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ

Μακαρι ολη αυτη την οργη σου να την εβγαζες και με καποιο τροπο εμπρακτα οποτε εκτος του φορουμ…

Εχει δικιο ο Γιαννης.Ας μη δωσουμε αλλη αξια στους μπατσους,οσο γινονται κι αλλες πορειες παλι στους δρομους θα βγαινουν,παλι μαλακιες θα κανουν οποτε δε λεει να οξυνει αλλο η κατασταση.

Δωσε μου ενα παραδειγμα :slight_smile:
Μην πεις για πορεια.10.000.000 κοσμος να μαζευτει σε πορεια ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να αλλαξει κατι,αρα περιμενω προταση σου

Συμφωνώ πλήρως σε αυτό. Η βία δε μπορεί να είναι η απάντηση μας.

Και όχι μόνο η μία, μεγάλη ειρηνική πορεία. Να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος, να υπάρξει ενημέρωση και πιέσεις προς τα ΜΜΕ και το πλήθος των “ουδετέρων”. Να τεθούν θέματα δημόσια του τύπου “τι κράτος θέλουμε, τι αστυνομία θέλουμε, ως πιο βαθμό μπορούμε να ανεχόμαστε κάποια πράγματα”? Να οργανωθούν πολιτισμικές και άλλου τύπου εκδηλώσεις. Να ΜΗΝ ξεχάσει το περιστατικό ο κόσμος όταν σκοπεύει να ρίξει κάποτε την ψήφο του.

Οτι η κηδεία θα έχει κόσμο είναι δεδομένο. Θυμηθείτε τη κηδεία του Καλτεζά. Και ναι, νομίζω πως και ταραχοποιεί θα βρίσκονται εκεί.

Και οπως φαινεται απο τις τελευταιες μερες αυτο δεν απεχει παρα πολυ… Η οργη κ αγανακτηση του κοσμου ειναι παρα πολυ μεγαλη κ ολοενα κ μεγαλωνει με τα κωλοαφεντικα που εχουμε για να μας διευθυνουν… Μονη μας λυση ειναι ο αγωνας με καθε μεσο…

Eίναι ντροπη αν τολμησουν και πανε…ας σεβαστουν την οικογενεια…Δεν ειναι ολα πολιτικη και ιδεολογία…υπαρχει και ο σεβασμός…