Vikings (History Channel)

Η φάση είναι εντελώς Hammerheart…όταν τελειώσεις και τον 4ο κύκλο, ξεκίνα το Last Kingdom :wink:

2 Likes

Η αλήθεια είναι οτι βγάζει ένα bathory και doomsword φυσικά . Νομίζω όμως ότι η επική τριλογία του quorthon ταιριάζει γάντι στη σειρά …κάτι που λέει πολλά για τον εν λόγω καλλιτέχνη. Η σειρά είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλή χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν γίνει μαλακίες. Πχ περνάμε από το Παρίσι τσιμπάμε το βασιλιά των φράγκων (ο οποίος πρωην viking μας έχει προδώσει όσο δεν παει) για ένα weekend επιδρομών σε εξωτικά μέρη, τον γυρνάμε πίσω όπου τον περιμένει η συζυγική παντόφλα
Σοβαρά τώρα ;;;
Κατά άλλα δεν μπορώ να ξεχάσω τη τελετή θυσίας του πρώτου season .

1 Like

Εγω η αληθεια ειναι ξενερωσα μετα την τριτη σεζον και την παρατησα. Δεν μου αρεσε καθολου η ηθοποιια και οι διαφορες ανακριβειες που δειχνανε. Τα τοπια κ η βια ηταν πολυ καλη ομολογουμενως.

Μια απ’ τα ίδια. Κάπου κούρασε από ένα σημείο και μετά νομίζω. Πρώτες σεζόν κορυφή πάντως.

1 Like

Είχα κι εγώ θεματάκια με την ηθοποιία στην αρχή για να είμαι ειλικρινής αλλά όσο πέρναγε ο καιρός την συνήθισα. Τώρα περιμένω με αγωνία να ξεκινήσω την 4η σεζόν σήμερα

1 Like

Ξεκίνησε και η 5η, άντε να δούμε τί θα γίνει με τον παπά με το μυστήριο σπαθί

Αποφύγετε υπεύθυνα, το γάμησαν και ψόφησε. Κρίμα και ντροπή.

Τι δειχνει? :stuck_out_tongue:

Τη συνέχεια μετά το θάνατο του Ράγκναρ,η οποία επικεντρώνεται στον Άιβαρ και στο πόσο αιμοδιψής και φιλόδοξος είναι. Υπερβολική πόζα στο παίξιμο, γεμάτη γκριμάτσες κι ένας bishop να είναι ο κύριος αντίπαλος του Άιβαρ, ο οποίος το μόνο που κάνει είναι να βγάζει λόγους για τον θεό του, ακόμα κι όταν πολεμάει. Οι άλλες ιστορίες με Μπγιορν και Λάγκερθα και λοιπούς είναι σκέτη μούφα. Ένας Φλόκι δε φέρνει την άνοιξη.

1 Like

Το παιξιμο ηταν εξ αρχης προβληματικο σ αυτη την σειρα. Κριμα για το History Channel Που δεν προσπαθει να κανει κατι σοβαρο και πιστο ιστορικα. Τα ιδια και χειροτερα στην νεα τους σειρα για τους Templar Knights το Knighfall. Δεν καταλαβαινουν οτι οι πραγματικες ιστοριες ειναι πιο γαματες απο τις δικες τους μπαρουφες? Δεν καταλαβαινουν οτι με τον να δειχνουν μη πιστα τις εποχες χανουν πελατεια?

1 Like

Το Knightfall το είχα στα υπόψη,ευτυχώς είδε ο αδερφός μου λίγο από το πρώτο επεισόδιο και ήταν ξεκάθαρος: μην τολμήσεις καν :smile:

χαχαχα καπως ετσι! Μακρια και αγαπημενοι. Απορω παντως που δεν καθονται να στρωθουν να γραψουν ιστορια χωρο των τηλεοπτικων παραγωγων. Να κανουν κατι γαματο. Τα μεσα υπαρχουν. Αφου πετανε λεφτα για μλκιουλες που απλα βλεπονται ευχαριστα. Καντε κατι ιστορικο και φιλοδοξο. Αλωση Κωνσταντινουπολης, Αννιβα, Τζενγκις Χαν, Περσικοι πολεμοι η Θερμοπυλες πχ βασισμενες στις Πυλες της Φωτιας, τον Αρθουρο βασισμενο στα βιβλια του Κορνγουελ, Κονκισταδορες, Γερμανικες σταυροφοριες στην Βαλτικη ( θα γαμαγε οπτικα) και αλλα εκατονταδες. Τεσπα οσο ζω ελπιζω :stuck_out_tongue:

Το παίξιμο ήταν για κλάματα, η ιστορία είναι αυτή που κρατούσε. Πλέον το μόνο ενδιαφέρον με τον Μπγιορν στη Μεσόγειο, τον Άιβαρ στο νησί κλπ είναι το ξεκαθάρισμα με τη Λάγκερθα.
Η σειρά είναι σε ελεύθερη πτώση από τις εξορμήσεις στο Παρίσι κι έπειτα. Ωραίες μάχες αλλά πέραν τούτου ουδέν…

Και μου την σπάει πολύ η μούρη του Αιβαρ, κατά τα άλλα το βλέπω ευχάριστα ακόμα χωρίς να με συγκλονίζει κιόλας

Για πιστότητα στην απεικόνιση της εποχής που λέτε (καθαρά ως εποχή, όχι για μυθολογία), από αρχαιολόγο αδερφή έχω ακούσει τα καλύτερα. Σε βαθμό λατρείας, για τις προηγούμενες χρονιές τουλάχιστον.

Κατά τα άλλα είδα το πρώτο διπλό επεισόδιο και μου φάνηκε κάτι παραπάνω από μια χαρά. Προφανώς ακόμα χτυπάει η τεράστια απώλεια και ο εντυπωσιασμός των πρώτων σαιζόν έχει φύγει από καιρό, αλλά στα μάτια μου στέκεται ακόμα τιμιότατα η σειρά. Ο Ivar λατρείας, τα αδέρφια φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να στρώνουν και στη φάση με τον Floki η τρίχα κάγκελο. Το στόρυ της Lagertha είναι λίγο κάπως προς το παρόν, ελπίζω ότι θα στρώσει. Κι ας είμαστε ρεαλιστές, Katheryn Winnick.-

Ως εποχή έχει σχετικά πιστή απεικόνιση, ο μύθος βέβαια έγινε λάστιχο όταν έφτασε ο Ράγκναρ στο Παρίσι -που δεν είχε πάει ποτέ σύμφωνα με το μύθο και σε αρκετές ακόμα περιπτώσεις. Στην απώλεια δε στέκομαι μιας κι αυτό το περιμέναμε. Ειδικά όταν τον είχαν κάνει καρικατούρα με τα κινέζικα γιατροσόφεια κλπ να σου πω την αλήθεια δε μου έλειψε κιόλας.
Πλέον είναι οι μάχες μόνο που περιμένει κανείς στη σειρά.
όπως για παράδειγμα η μάχη που έγινε στο Γιόρκ με την παγίδα του Άιβαρ.
Και την Κάθριν.

Με ενόχλησε πολύ το σκηνικό που βγαίνουν 2 κουκουλοφορεμένες από τις κατακόμβες, είναι ανάμεσα σε 100άδες Σάξονες, κανείς δεν κάνει κάτι (φωνές έστω ή απλά να τις σκοτώσουμε) και κάπως έτσι το σχέδιο του Άιβαρ βγήκε τέλειο. Ε όχι…

Πιστοτητα υπαρχει μονο ως ενα βαθμο στους Σκανδιναβους κ το λαιφσταηλ τους. Απο αποψη γεγονοτων η οταν πιανει αλλους λαους, Αγγλους κτλ, δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Η φατσα του Ιβαρ με εκνευριζει κ μενα αφανταστα

Ας δούμε τι βγει με μπγιορν και φλοκι πιστεύω ότι αυτά τα δύο θα μας κρατήσουν το ενδιαφέρον συν τα σκηνικα με τις τελετές των νορβηγων (που ομως θα έπρεπε να είναι Δανοί). Καλα το σκηνικό στο york είναι από τα χειρότερα εβερ . Ποιος το σκέφτηκε ??

1 Like

Το σκηνικό με τον Άιβαρ είναι αστείο, η παγίδα στους Άγγλους ήταν το μόνο ενδιαφέρον αν και το έβλεπες να έρχεται