Witchcraft - "The Alchemist"

I C :!:

γενικα πσοφαω για φιλοσοφικοτετοιες συζητησεις :!:

Γιατί το προσωπικό γούστο ρε Γιάννη, το αναγορεύεις σε προκατάλειψη και αρνητική προδιάθεση? Εγώ τους θεωρώ ένα καλό tribute band στους Sabbath που απλά δεν παίζουν αυτούσια κομμάτια των Sabbath. Αυτό. Πουθενά δε τους είπα άχρηστους, άμπαλους, άσχημους ή κακόηχους γιατί απλά δεν είναι. Και από ότι βλέπω δεν είμαι και ο μόνος που δε τους λατρεύει επειδή μετά από 35 χρόνια ακούγονται ισάξιοι των Sabbath… Δηλαδή μόνο αν εκθειάζει κάποιος το retro rock δεν είναι προκατειλημένος στο retro? Την πιθανότητα αυτό να είναι το γούστο του, δε την υπολογίζεις? Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σου ώρες ώρες…

Σαφώς και ο χρόνος είναι σημαντικός παράγοντας. Τι να το κάνω αν μου ανακαλύπτει ο άλλος πάλι το τροχό στη μουσική; Δηλαδή ακούς Witchcraft και τι λες? “Πώπω μάγκα μου… άκου πόσο αργόσυρτη είναι αυτή η κιθάρα… Έχω να ακούσω τόσο αργόσυρτη κιθάρα από τους Σάμπαθ με Όζυ και από το τελευταίο Schoolwave!” . Ακούω τη μουσικούλα μου, τη χαίρομαι, αλλά τα του Καίσαρως το Καίσαρη. Αγαπητοί Witchcraft, αν θέλετε να σας αποκαλέσω μεγάλη μπάντα, όπως τους αποκαλείς εσύ Angmar, θα πρέπει να μου δείξετε ότι ξέρετε και να δημιουργείτε κάτι δικό σας. Κάτι που όταν θα το ακούει κάποιος που δε σας ξέρει, θα ρωτάει “Ποιοι είναι αυτοί” και όχι “Τι είναι αυτό? Β-side των Sabbath?” .

Αν ο χρόνος δεν είναι κριτήριο, τότε θα έπρεπε να συμφωνείτε και με το Paoktzi, ότι το ΑΜΟΛΑΔ είναι σαν τα κινητά τηλέφωνα. Νεότερο και άρα ο καλύτερος δίσκος των Maiden

Σκέφτηκες ότι οι Witchcraft ίσως για αυτό να μην είναι στα εμπορικά γκρούπ? Γιατί όταν ο κόσμος θέλει να ακούσει Σαμπαθίλα, θα βάλει Σάμπαθ και όχι Witchcraft? (εντάξει, έχω βαρεθεί να γράφω τη λέξη Σάμπαθ, στη θέση της βάλτε όποιο άλλο συγκρότημα αντιγράφουν τα ρετρό ροκ συγκροτήματα :wink: )

Οι witchcraft ρετρό παίζουν. Το ότι σου αρέσουν δε σημαίνει ότι δεν παίζουν και ρετρό…

Δεν απάντησα σε όλα, γιατί από ότι είδα γίνεται συζήτηση και με άλλους και έχουν γραφτεί και εκεί σημαντικά πραγματάκια.

Συμφωνώ εκτός από αυτά τα 2 σημεία

  1. Αυτό που λες είναι άτοπο. Μήπως άκουσες επιφανειακά το Witchcraft? Μήπως ακούς επιφανειακά κάθε τέτοιο ρέτρο δίσκο? Δηλαδή, αντιλαμβάνεσαι την “αίσθηση” που σου δίνει ο δίσκος (π.χ. τις αργόσυρτες κιθάρες, τον 80s ήχο, μερικά ριφς που θυμίζουν σάμπαθ) και λες οκ, πάμε παρακάτω. Δε λέω ότι δεν τον άκουσες αρκετές φορές. Μπορείς ένα δίσκο να το ακούσεις 100 φορές και πάλι να τον έχεις ακούσει επιφανειακά

2)Όσοι λατρεύουν Σάμπαθ, δε θα αρκεστούν στους Σάμπαθ. Θα θέλουν να ακούσουν μπάντες σαν τους Witchcraft και αν παίζουν όργανα, να φτιάξουν μπάντες σαν τους Witchcraft.

Δηλαδή, έτσι δημιουργούνται τα μουσικά είδη και τα παρακλάδια του μέτσαλ/ροκ. Πχ θρας: έχουμε Σλέηερ, Σεπουλτούρα, Μετσάλικα, Κρηέιτορ, αλλά τι σημαίνει, ότι θα απορρίψουμε όσες μπάντες παίζουν έτσι και είναι μεταγενέστερες? Όχι! Απλά θα κοιτάξουμε ποιες “το έχουν”.

Θα επαναλάβω όμως ότι διαχωρίζουμε τις μπάντες που τις γουστάρουμε γιατί παίζουν γαμάτα σε ένα γνώριμό μας ήχο, και αυτές που πρωτοτύπουν και τις θαυμάζουμε και κάθε φορά που αντιλαμβανόμαστε τι παίζουν λέμε “Δεν παίζει, είναι θεοί”

my point exactly. αυτο εννοω οταν αναφερομαι σε αρνητικη προδιαθεση.

Exei problem to PC logw tou kwdika pou trexw kai de pianei to Ctrl+Shift. Zitaw ek twn proterwn syggnwmi gia ta greeklish

  1. Egw pou thes na kserw an ton akousa epifaneiaka? Emena rwtas? An pisteua nai, tha ton akouga pali :stuck_out_tongue: Gia na mi kollame stis lekseis, auto me ti tribute band vale mprosta ena “san tribute band”. Mia band pou den apodidei timi stous Sabbath, alla se ena olokliro mousiko styl perasmenis dekaetias. Pio genika to ennow.

  2. Den orizw egw ti einai to emporiko kai ti oxi. O kosmos to orizei kai nomizw oti o kosmos mexri stigmis deixnei oti emporikoi den einai oute oi Witchcraft, oute oi Pax Cecilia pou mou aresan emena polu gia paradeigma. Allo pragma i emporikotita kai allo pragma to proswpiko gousto. To ena einai makrokosmos kai to allo mikrokosmos.

Pantws katalavaineis, oti kai gia na ftiaxtei parakladi tou Metal, kapoios prepei na to parei to atimo to risko. Mexri stigmis oi Witchcraft, gia 2o sunexomeno disko de to piran. Autoi mporei na einai kai euxaristimenoi me auto pou kanoun, egw omws ws akroatis den eimai…

πηραν ομως αλλο ρισκο. ειναι μια απο τις μπαντες που σχηματιζουν την νεα ρετρο σκηνη της σουηδιας :!:

witchcraft, sister sin, chillihounds, crashdiet και αλλοι σχηματιζουν ενα ρευμα που στηριζεται σε 70’ς και 80΄ς ακουσματα. και θα σου πω ποιο ειναι το καλο. ειχα παρατησει την αναζητηση νεων ρετρο συγκροτηματων για αρκετο καιρο και το ξαναπιασα φετος. γιατι; επειδη επιτελους βγηκε καλη ‘‘φουρνια!’’ :!:

πιστευω ως επιχειρημα ειναι αρκετα καλο. και πιστεψε με, εχω κανει πολλες κριτικες σε ρετρο cd παλιων/νεων συγκροτηματων. αν υπολογιζουμε τα ροκ και μεταλ γενικα, ειναι πανω απο 350…

ο βαθμος που επαιζε πολυ τοτε ηταν το 6.5. δηλ λιγο πανω απο το μετριο…

δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα τι εννοείς. Ότι εξαιτίας των Witchcraft βγήκαν τα άλλα συγκροτήματα? Αυτό υποθέτω.

Κοίτα, πριν έπεσα στην παγίδα να λέω ότι δεν είναι εμπορικοί, ενώ δε το πιστεύω ακριβώς έτσι. Ναι, δεν πουλάνε τους χιλιάδες δίσκους άλλων συγκροτημάτων (π.χ. SOAD που αναφέραμε), αλλά για μένα είναι λογικό να γίνεται αυτό (για τέτοια μεγέθη πωλήσεων - εμπορικότητας μιλάω, όταν λέω ότι ο κόσμος δε τους θέλει τους witchcraft). Κατά τα άλλα θεωρώ αυτό που κάνουν εμπορικό. Είναι κάτι που θα φέρει περισσότερες πωλήσεις από ότι αξίζει (προσωπική άποψη εννοείται).

Θα θεωρούσα παλαβό με βάση την εντύπωση που έχω για τα εκκατομύρια των ακροατών ανά τον κόσμο, αν οι Primordial είχαν περισσότερες πωλήσεις από τους SOAD (θυμίζω παλιά μας συζήτηση), αλλά επίσης πολύ λογικό μου φαίνεται που οι Answer και οι Witchcraft είναι αν όχι πιο εμπορικοί, τουλάχιστον εξίσου εμπορικοί με τους Primordial… (για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα, πώς πάνε οι πωλήσεις των Primordial, αν όχι Primordial, βάλε Acid Bath που έχω κολλήσει τελευταίως…)

Και από τη στιγμή, που δείχνουν να έχουν το κοινό τους, λογικό είναι να πάρουν ευκαιρίες από τις δισκογραφικές και άλλοι που παίζουν ρετρό ροκ και είναι καλοί. (Ρε συ, οι Sister Sin έχουν δικό τους χαρντ ροκ χαρακτήρα -από το λίγο που άκουσα-, δε θα τους έλεγα ρετρό ροκ, για τους άλλους δεν έχω άποψη)

Όλα τα παραπάνω τα απάντησα, ελπίζοντας ότι αυτό το πράγμα εννοούσες… :oops:

Κάρβου γιατί χρησιμοποιείς τους SOAD για παράδειγμα εμπορικού συγκροτήματος με πολλές πωλήσεις και όχι κάποιο άλλο?

Ρωτάω γιατί οι SOAD είναι από τα λίγα καινούρια συγκροτήματα που έιναι τόσο καινοτόμα και με τόσο προσωπικό ήχο ενώ ταυτόχρονα απολαμβάνουν επιτυχία…

γιατί αυτοί έχουν αναφερθεί και ο Ανγμαρ ξέρει ότι τους λατρεύω :wink:

Εγω παντως πιστευω οτι και το ρετρο-ροκ ψιλομοδα εχει γινει. Δεν εξεταζω αν οι Witchcraft ειναι καλη μπαντα η οχι (μου αρεσουν οσα εχω ακουσει αλλα δεν εχω τρελαθει ακριβως για τους λογους που λεει ο Καρβου). Και το ρετρο-ροκ δεν εγινε μοδα τωρα αλλα απο τις εποχες των Spiritual Beggars (που ομως εδωσαν το δικο τους στιγμα γι αυτο και τους θεωρω μπανταρα εως το Ad-Astra), των Hellacopters και των Firebird…

Μόδα δεν είναι! Όχι όταν μιλάμε για τέτοιους αριθμούς πωλήσεων.

Μόδα είναι κάτι μαζικό, που επιβάλλεται από άλλες “δυνάμεις” μάλιστα (πχ δισκογραφικές, Μ.Μ.Ε.)

Εγώ θα το έλεγα σαν στροφή προς αυτόν τον ήχο, που προέρχεται από την αγάπη κάποιων μουσικών. Γι’ αυτό και είναι αγνό για μένα.

Όπως είπε πολύ σωστά ο Angmar, είναι μουσικό ρεύμα και όχι μόδα…

Υ.Γ. Συμφωνώ πάντως ότι υπάρχει ήδη από εποχής Ad Astra… Βασικά ανέκαθεν υπήρχε, άλλες εποχές λιγότερο και άλλες εποχές πιο πολύ

Υ.Γ.2: Όπως και να’ χει το προτιμώ από την εμπορική επιτυχία των Stone Sour, που οφείλεται αποκλειστικά στα μέσα και την προώθηση και είναι ένας χιλιοπαιγμένος και χιλιοπροωθημένος ήχος

και εγώ τάση το θεωρώ, για αυτό χρησιμοποίησα εξ αρχής τον όρο μεταμοντέρνο… Είναι κάτι που πάντα θα γίνεται. Εγώ το θεωρώ βέβαιο ότι σε 30 χρόνια από τώρα, θα υπάρχουν αντίστοιχα συγκροτήματα που θα βγάζουν κάτι που θα ακούγεται ως Blur, Radiohead και Porcupine Tree για παράδειγμα… (τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό…).

Ναι! Φυσικά και θα γίνεται! Και θα είναι κάτι το πολύ ωραίο γιατί θα αποτελούν φόρο τιμής στα εν λόγω συγκροτήματα. Θα είναι ωραίο και για εμάς που ακούγαμε αυτά τα συγκροτήματα από τις αρχές τους και θα μπορούμε να κατανοήσουμε αλλιώς τα πράγματα. Γιατί καλώς ή κακώς δε ζήσαμε τους Sabbath στην εποχή τους για να καταλάβουμε τι σήμαιναν. Δεν ακούσαμε το 666 δε νάμπερ οβ δε μπιστ όταν βγήκε για να μπορέσουμε να κρίνουμε σωστά το ΑΜΟΛΑΔ…

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ακούμε μουσική και να γουστάρουμε… Τώρα αν γουστάρουμε όταν ακούμε κάτι που δεν έχουμε ξανακούσει πριν, τότε είναι άλλο θέμα. Την κάθε μπάντα την κρίνουμε γι’ αυτό που είναι

Ισως η λεξη “μοδα” να μην ειναι καταλληλη, αλλα οι μοδες δεν παντα διεθνεις. Πχ. ασχετα με το ποσο εμπορικες ειναι αυτες οι μπαντες παγκοσμιως, μπορει να ειναι πιο εμπορικες στη Σουηδια…

αυτό δεν ισχύει ιμο. το αντεργκράουντ στους καιρούς τούτους ουσιαστικά δεν υφίσταται. αν θέλεις, υπάρχει όσον αφορά τις πωλήσεις, αλλά όχι όσον αφορά την αναγνωρισιμότητα. υπάρχουν μπάντες με ένα ντέμο, γύρω από το όνομα των οποίων, υπάρχει τρελό hype. σχεδόν οι πάντες μπορούν να βρουν την κάθε “άγνωστη” μπάντα σε χρόνο dt, χωρίς κόπο, ενώ και οι μπάντες από τη μεριά τους έχουν άφθονες επιλογές για να προμοτάρουν τη μουσική τους. μιλάω για το ιντερνέτι, βεβαίως βεβαίως. αν οι ίδιες μπάντες δρούσαν στα 70ς - 80ς - 90ς θα τις ήξεραν τρεις κι ο κούκος, γιατί τότε, το να μάθεις μία μπάντα, να βρεις τη δουλειά της, να διαβάσεις μια κριτική, ήταν δύσκολο και χρονοβόρο, έπρεπε να ασχολείσαι με αλληλογραφίες κ.λπ. Λίγοι το έκαναν τότε. Τώρα αυτό απλά δεν υπάρχει.

Παρανόησις!!!

Όταν λέω ότι η εντόπισή τους είναι πιο δύσκολη, εννοώ ότι σε ένα τόσο τεράστιο πλήθος συγκροτημάτων (αρκετές εκατοντάδες φορές μεγαλύτερο από τα 80s) που έχουν σχεδόν όλα πολύ καλή παραγωγή, EPs, full-length κτλ και που όλα αυτά τα βρίσκεις με πραγματικά ελάχιστη προσπάθεια, είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις αυτά που πραγματικά αξίζουν.

Πως να στο πω, too much information

έτσι ναι. και γι’ αυτό δεν αφομοιώνονται και τόσο καλά πλέον.

όσον αφορά το άλκεμιστ, όμορφος δίσκος με μερικά εξαιρετικά όμορφα σημεία (βλ. τέλος “samaritan burden” π.χ.).

δεν το χεις ακουσει καλα το δισκακι!εγω μεσα ακουσα μεχρι pink floyd και beatles!!
επισης ατυχες το παραδειγμα διοτι οι stonesour υπηρχαν παρα πολλα χρονια.πριν τους slipknot!!
και επιπλεον δεν εχουν ολα τα συγχρονα συγκροτηματα εναν κορει τειλορ στα φωνητικα.

Πάντως, για να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, η κατάσταση για την οποία μιλάω στο Alchemist παλεύεται σαφώς περισσότερο από το Firewood όπου συνεχώς εκνευριζόμουν όσο τους άκουγα. Απλά και πάλι εμένα, δε με ικανοποιεί. Αυτό. Τέλος (ελπίζω :p)

edit: Δεν ακούω μόνο Sabbath μέσα στις συνθέσεις τους, ο λόγος που έλεγα συνέχεια τους Sabbath, είναι ότι θα ήταν χρονοβόρο να τους γράφω όλους. Όπου βλέπετε Sabbath βάλτε ό,τι θέλετε…

Οκ, maybe, το παραδέχομαι ότι το έχω ακούσει μόνο δυο φορές και δε μου άρεσε, αλλά στη θέση των SS βάλε ένα οποιοδήποτε group κάνει μεγάλη επιτυχία σήμερα χωρίς να έχει έναν ιδιαίτερο δικό του ήχο.