Witchcraft - "The Alchemist"

[B][FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Στο μάθημα της πρωτοτυπίας οι Σουηδοί κόβονται εύκολα, (η πρωτοτυπία δεν ισούται με τη δημιουργικότητα όμως παίδες),
στα μαθήματα όμως της σύνθεσης, πόρωσης, ενορχήστρωσης και σκηνικής απόδοσης/παρουσίας πέρνουν και υποτροφία. Και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που πρέπει να θεωρείται μειονέκτημα ο ήχος της κάθε μπάντας όταν πατάει στο παρελθόν. Με την ίδια λογική κάποιες μεγάλες & ποιοτικές μπάντες των τελευταίων ετών που έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο με Floyd & Rush, θα πρέπει να θεωρούνται ως μη δημιουργικοί ? Ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό, η μουσική είναι ΜΙΑ και το θέμα είναι κατά πόσον μας αρέσει ή όχι. Ο Μέσι δλδ που τις προάλλες έκανε μία παρόμοια φάση με εκείνη του Ντιέγκο στο Μουντιάλ του '86 όταν πέρασε ακόμα και τον εαυτό του, πρέπει να θεωρηθεί αντιγραφέας χωρίς προσωπικό στυλ? Έτσι του βγήκε του παλήκαρου, έτσι το έκανε. Άντε, δε σκέφτεστε καλύτερα το πόσο τυχεροί είμαστε 1ον: που γεννηθήκαμε όταν οι πιθανότητες ήταν συντριπτικά εναντίον μας και 2ον: που δεν είμαστε κουφοί και μπορούμε να χαρούμε τις μελωδίες που μας χαρίζουν απλόχερα κάθε λογής καλλιτέχνες?

Τα σέβη μου…[/SIZE][/FONT][/B]

Εντάξει, δεν είναι κακό που το συζητάμε. Είναι έτσι και πιο σφαιρική η άποψη όσου δεν έχει ιδέα για το δίσκο και διαβάζει το τόπικ. Του λέμε τι να περιμένει από το δίσκο :stuck_out_tongue:

Και εγώ έχω ίδιες φάσεις με Μέσι και Μαραντόνα, είμαι και εγώ το ίδιο παικταράς?:stuck_out_tongue: (κατάλαβα τι θες να πεις :wink:)

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Παικτούρα από τις λίγες είσαι, σαν το κόμικ “Ο Μπαλαδόρος”…θυμάσαι?[/SIZE][/FONT]

Όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει όμως ποδοσφαιριστής με το όνομα σου στη Θήβα!:stuck_out_tongue: Άρα δεν πας πίσω!

Πάντως για τη σκηνική απόδοση, δεν έχω γνώμη, αφού δεν είχα πάει όταν είχαν παίξει… Είχε επιτυχία το live τους τότε, μπας και τους φέρουν τώρα ξανά?

Τηρουμένων των αναλογιών, δλδ δεν τους ήξερε σχεδόν κανείς τότε, λίγοι, πολλοί λίγοι, πήγε καλούτσικα…Για τώρα σίγουρα θα έχουν παραπάνω κόσμο, αν και με περιοδεία Neurosis(USA), την παρολίγο περιοδεία με Down και την τρέχουσα με Radio Moscow ως Headliners, θα είναι πιο δύσκολο από πριν!

-Δεν καταφερα να διαβασω ολες σας τις απαντησεις(εχω λιωσει στην οθονη:D )…
Καταρχας για τον δισκο…Ενας παρα παρα παρα πολυ καλος δισκος.Μπορει τα 7 κομματια να φανταζουν λιγα αλλα ειναι οσα ακριβως χρειαζεται για να μην κατανταει κουραστικος.Καλυτερο κομματι το walk between the lines.Αυτο που δεν μ αρεσε τοσο ειναι το leva αλλα ειναι ομορφο σαν ακουσμα με τα σουηδικα…
Επισης απο τους καλυτερους δισκους του τρεχοντος ετους.

Για τους witchcraft τωρα…Τα παληκαρια και ειδικα ο markus pelander δηλαδη η φωνη/κιθαρα/χυψχη της μπαντας ειναι εντελως δοσμενοι στα 70s.Δεν ειναι τα παιδακια που ακουσαν black sabbath και ζεππελιν και βγαλαν δισκους στο ιδιο στυλ για να πουλησουν.Ο τυπος ακουει πραγματα που ουτε καν μπορουμε να φανταστουμε…Αλλωστε οταν ξεικινησε με την μπαντα(γυρω στο 2002 νομιζω) δεν υπηρχε καν αυτο το ρευμα του ρετρο ροκ που εχουν αρχισει και μας τα πρηζουν τωρα.Ομως καταφεραν με δισκους που δεν μοιαζουν σε αλλους μεγαθηριακους δισκους των 70s να φτιαξουν ενα πολυ δυνατο underground ονομα.Και καλα εκαναν.Μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν φαινεται οτι προσπαθουν να πετυχουν εμπορικη αναγνωριση.Και πειτε οτι αντιγραφουν…Μπορει…Αλλα αντιγραφουν ονοματα οχι τοσο γνωστα στο κοινο(συγνωμη ποσοι ακουνσε sir lord baltimore…)
Γνωμη μου ειναι οτι ειναι οι πρωτοι και καλυτεροι στο ειδος αυτο και πανε μια χαρα.Οχι δεν πιστευω πως πρεπει να γινουν οσο γνωστοι ειναι οι soad η οποιοδηποτε αλλο μεγαλο ονομα των καιρων μας.

Οσον αφορα τους wolfmother…Ενταξει ελεος απλα…Τρελο promotion παντου…προσωπικα τους σιχαθηκε η ψυχη μου…Και το ιδιο καλο αλμπουμ να ηταν που δεν ειναι μιας και επιρροες τους ειναι πολυ πιο εμφανειςδεν μπορω να δεχτω να πλασαρεται ενα τετοιου ειδους συγκροτημα σαν κατι το τρομερο…Αυτα ας τα κανουν στους αμερικανους που τα πιστευουν…Αποκορυφωμα ηταν ο Knoxville σε συναυλια τους(ελεος δλδ) και η αντιγραφη του κλιπ των φλοιντ απο την Πομπηια αλλα και η ψιλοασχετοσυνη σε μια συνεντευξη τους…

Των the answer δεν εχω ακουσει το αλμπουμ αλλα και αυτοι δεχτηκανα αρκετο προμοσιον στην Ελλαδα…Ο χακος ουρλιαζε για τη συναυλια τους…ειχαμε δει τα κλιπ τους 200 φορες…:-k

Αν σας αρεσουν τετοιου ειδους γκρουπς ριξτε μια ματια στο Myspace των witchcraft και θα βρειτε πολυ πραμα…

Επισης μην ξεχναμε και τον πρωτο ομονυμο δισκο τους…Φοβερα πραματα…περιεχει και το angel or demonn!!!

Αυτα ουφφφ

Τρελό αλμπουμάκι και αξίζει του promotion και του hype γύρω από το όνομα των Witchcraft, αλλά μετά από πολλές ακροάσεις το “Firewood” μου φαίνεται είναι ένα σκαλί πιο πάνω σαν σύνολο. Φυσικά και το “The Alchemist” αξίζει της προσοχής και της ύπαρξης σε μια λίστα με τα καλύτερα της χρονιάς, απλά σε σχέση με το “Firewood” είναι λίγο πίσω.

Όσο για τους Answer, ok μπαντάρα. Καμμία σχέση με τους Wolfmother φυσικά. Και στο live τους σπείρανε.Αναμένουμε την συνέχεια.

και μενα μαρεσει το firewood πιο πολυ!!αλλα το alchemist περιλαμβανει το ομωνυμο κομματι που ειναι επος!!!

προς kiratzos. νταξ και οι witchcraft εχουν μπαμ επιρροες απο γνωστα ονοματα!!!δεν ειναι κακο να κανει μπαμ η επιρροη σου!!αρκει να την παιζεις σωστα!! (μην παει στο πονηρο το νου σας ρεεε!!)

οσο για τους the answer το rise ειναι τρελη δισκαρα!!!
και στο live σπειρανε!!!ακουσαμε και sweet emotion live!!!(αφου δεν προκειται να το ακουσουμε απο τους original ποτε :stuck_out_tongue: )

Κατι που ξεχασα πριν…Μην μου πειτε οτι οι whicthcraft στοχευουν στο κοινο που ειχε παει στη συναυλια των σαμπς…Τουλαχιστον οι μισοι σε κεινη τη συναυλια ειχαν παει απλα επειδη επαιζαν οι σαμπς και δεν ηξεραν ουτε τα κομματια που επαιξαν οι σαμπς αν εξαιρεσουμε iron man και παρανοιντ…μην μου πειτε οτι θα κατσει κανενας(μεταφορικα το κανενας) να ακουσει τους witchcraft…Αλλωστε ειδικα στο τελευταιο οι επιρροες σαμπαθ δεν ειναι εμφανεις.Και το λεω σοβαρα αυτο…

Οσο για τον αποπανω…this parrot is totaly dead!!!

This parrot is no more! He has ceased to be! 'E’s expired and gone to meet 'is maker! 'E’s a stiff! Bereft of life, 'e rests in peace! If you hadn’t nailed 'im to the perch 'e’d be pushing up the daisies! 'Is metabolic processes are now 'istory! 'E’s off the twig! 'E’s kicked the bucket, 'e’s shuffled off ‘is mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin’ choir invisible! THIS IS AN EX-PARROT!

:bow: :bow: :bow: :bow2: :bow2: :bow2:

on topic

συμφωνω και γω για τους sabs
απλα πιστευω οτι οι witchcraft εχουν τις sabs επιρροες ως οπαδοι του 70ς και οχι ως οπαδοι του metal.
και επι το πλειστον “στοχευουν” στο αναλογο κοινο! :slight_smile:

το ακουσα εχθες το βραδυ . πολυ καλη δουλεια :!:
αντε αλλες 2 -3 ακροασεις να μπω στο πνευμα:!:

πολυ ομορφος δισκος, μακαρι να’ρθουν για κανα live…

Το έχω ακούσει αρκετό καιρό, απ’ όταν το πρότεινε ο ποτ εδώ.
Έχω να πω πως είναι δισκάρα.-
Γαμάει πραγματικά και χαίρομαι που έμαθα αυτό το συγκρότημα.
Από προηγούμενες κυκλοφορίες, τι να τσεκάρω;

Δεν μου αρεσουν…Προτιμω Wolfmother…

Δύο έχουν βγάλει όλα και όλα. Το ομώνυμο πρώτο και το Firewood. Άκουσε τα και τα δύο, σπέρνουν. Προσωπικό μου αγαπημένο είναι το Witchcaft.

Ευχαριστώ, θα τα τσεκάρω :wink:

Το άκουσα μόλις μία φορά μέχρι τώρα αλλά πιστεύω είναι καταπληκτικό.