World Music

Εδώ προσθέτω προσθέτουμε κυκλοφορίες από όλο τον κόσμο. Κυρίως σε γλώσσες εκτός της αγγλικής ή/και με εμφανείς επιρροές από την παραδοσιακή μουσική της κάθε χώρας.

Sena Şener - İnsan Gelir İnsan Geçer
Singer/Songwriter [Turkey] (2018)

Bak Bana

Dostum Değil Uykular

Κολλάνε και δεν κολλάνε σε αυτό το θρεντ οι Tenhi από την Φιλανδία

3

Έχω κολλήσει πάρα πολύ μαζί τους τον τελευταίο καιρό.

Η μουσική που παίζουν είναι σκοτεινή φολκ αλλά κυρίως παιγμένη με ροκ όργανα (ακουστική κιθάρα, μπάσο και ντραμς) και πολυ συχνά χρησιμοποιούν πιάνο, βιολί βιόλα και διάφορα πιο παραδοσικά όργανα (που δεν ξέρω τις ονομασίες τους :yum:).

Η μουσίκή τους μπορεί να είναι αρκετά μινιμαλιστική αλλά δημιουργεί μια πολύ σκοτεινή και βαριά ατμόσφαιρα. Οι στίχοι είναι στην γλώσσα τους.

Έχουν 5 άλμπουμς και μια συλλογή με ντέμος, διαδορετικές εκτελέσεις κλπ, η οποία δεν χρειάζεται να είσαι μεγάλος φαν ή και μυημένος για να την απολαύσεις γιατί είναι τόσο καλά στημένη.

Αγαπημένο άλμπουμ μου είναι το “Maaäet” αν και πολύ λένε για καλύτερο το πρώτο τους “Kauan”.

Ξέρω η μουσική μετράει αλλά τα σιντί τους τα συνοδεύουν με καταπληκτικά mediabooks, πραγματικά έργα τέχνης που απογειώνουν την όλη εμπειρία.

Ακούστε άφοβα :grin:

edit: sorry @JTN γιατί πολύ πιθανό να είχες άλλα στο μυαλό σου όταν έκανες αυτό το θρεντ αλλά δεν ήξερα που να τους κατατάξω, καθαρό φολκ? μπα, ατμο-γκοθικ? μπα…τους έβαλα εδώ τελικά λόγω γλώσσας :yum:

1 Like

Bachar Mar-Khalifé - Ya Balad
Contemporary Jazz, Electronic, Alternative [Lebanon] (2015)

Μόλις είδα ότι έβγαλε καινούριο δίσκο φέτος οπότε ήρθα να γράψω για αυτόν του '15 που είναι φανταστικός. Κάθε κομμάτι προσφέρει κάτι διαφορετικό. Μην απορρίψετε με την πρώτη.

Wolf Pack

Yalla Tnam Nada (feat Golshifteh Farahani)

Layla

Kíla

Δημιουργήθηκαν το '87 στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας. Παίζουν παραδοσιακή μουσική με ένα ροκ attitude, προσωπικά μου θυμίζουν πολύ Χαίνηδες. Γράφουν και τραγουδούν στα Ιρλανδικά.

The Gloaming

Σε άλλο ύφος, οι The Gloaming είναι Ιρλανδοί/Αμερικάνοι και τη μουσική τους θα τη χαρακτήριζα κάτι σα ποστ-ροκ (?) μπολιασμένο με παραδοσιακή ιρλανδική μουσική. Στίχοι πάλι στα Ιρλανδικά.

1)Tinariwen : “Σαχαριανοί” Tuareg που ας πούμε ότι παίζουν Σαχάρα-ροκ. Δημιουργήθηκαν το 1979 αλλά δισκογραφικά τους συναντάμε το 2001, με σύνολο 7 δίσκους από τότε. Το τελευταίο τους έχω ακούσει μόνο (Elwan) το οποίο το ευχαριστήθηκα.

Και ένα βίντεο από την εμφάνιση τους στο KEXP

2) Elza Soares Χωρίς να γνωρίζω πολλά για την πάρτη της, ειναι Βραζιλιάνα, δισκογραφεί σάμπα μποζα νόβα κλπ από το 1960 (τεράστια δισκογραφία) και έχει χαρακτηριστεί σαν η καλύτερη Βραζιλιάνα τραγουδίστρια της προηγούμενης χιλιετίας.

Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι στο άλμπουμ της “A Mulher do Fim do Mundo” του 2015, (78 χρονών τότε) το οπόιο είναι καταπληκτικό γενικότερα αλλά πιο συγκεκριμένα το παρακάτω τραγούδι με το οποίο έχω κολλήσει άσχημα.

81 χρονών σήμερα και έχει καινούργιο άλμπουμ φέτος…ασταμάτητη! ρισπεκτ.

1 Like

κι εγώ μόνο το τελευταίο έχω ακούσει από Tinariwen. Να πούμε ότι έχει συμμετοχή και ο Mark Lanegan.

1 Like

Hindi Zahra - Homeland
World Music, Soul/Blues, Folk [Morocco/France] (2015)

Άλλος ένας αγαπημένος δίσκος από το 2015 και τέλειο παράδειγμα της World Music καθώς έχει τραγούδια σε τρεις γλώσσες.

La Luna (βερβερικά)

Un Jour (γαλλικό chanson)

The Moon Is Full (αγγλικά)

Τον Δεκέμβριο έρχεται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Πάρτε την κοπέλα σας και δείτε την. Σίγουρα θα έχει ακούσει το Beautiful Tango.

Any Story (live)

1 Like

Natalia Lafourcade - Musas: Un Homenaje al Folclore Latinoamericano en Manos de Los Macorinos, Vol 1&2
Bossa Nova, Latin Folk [Mexico] (2017,2018)


Derecho de Nacimiento

Vals Poético

Son Amores

Duerme Negrito

Πολύ ωραίες προτάσεις, ο Bachar Mar-Khalifé και η Hindi Zahra (ειδικά ο Bachar).

@JTN Γνωρίζεις μήπως αυτήν την Λιβανέζα Yasmine Hamdan?

Κατα τύχη έπεσα πάνω της στο youtube και διάβασα ότι έχει συνεργαστεί και με CocoRosie.

Σε αυτό έπεσα και μου έβγαλε μια πολύ περίεργη ατμόσφαιρα. edit (Τώρα είδα ότι το βίντεο το σκηνοθέτησε ο Jim Jarmusch…Για αυτό και αυτή η γαμάτη ατμόσφαιρα)

και λάιβ στο KEXP

πρώτη φορά την ακούω αλλά βλέπω ότι η συμμέτοχη με CocoRosie είναι σε ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια (η οριτζιναλ εκδοχη)

Dhafer Youssef - Diwan of Beauty and Odd
World Jazz [Tunisia] (2016)

Ούτι, πιάνο, κραυγές-λυγμοί και που και που groove.

Fly Shadow Fly

Ode "Melancholia"

Of Beauty & Odd

Longing & Saltation Journey

Rosalía - Los ángeles
New flamenco [Spain] (2017)

Εκτός από Muse αυτόν τον μήνα ακούω πολύ και τον νέο δίσκο της Rosalía, El mal querer. Πηγαίνει πιο κοντά σε flamenco pop και rnb σε σχέση με το πιο δακρύβρεχτο ντεμπούτο της αλλά είναι κι αυτό εξαιρετικό.

Si tú supieras compañero (στοιχειωτικό τελείωμα)

Catalina

De Plata

και δύο από το καινούριο:

Reniego (Cap. 5: Lamento)
Malamente (Cap. 1: Augurio)

1 Like

Orange Blossom η μπάντα εδρεύει στην Γαλλία αλλά τα μέλη της είναι από Μεξικό, Αλγερία και Αίγυπτο.
Παίζουν κάτι σαν ηλεκτρόνικ, τριπ-χοπ με πολλά έθνικ στοιχεία (με περισσότερο το αραβικό στοιχείο).

Έτυχε και τους είδα σε λαιβ τους και με καθήλωσαν καθόλη την διάρκεια του.

Τα τραγούδια τους λάιβ μου ακούγονται πολύ καλύτερα και πιο οργανικά με πολύ ωραία ξεπάσματα.

Κάτι τέτοιο δηλαδή…

και αυτό (το συγκεκριμένο παίζει και σαν άνοιγμα στην τηλεοπτική σειρά του Νετφλιξ με όνομα Marseille)…

1 Like

Goatman - Rhythms

Σόλο κσι Ντεμπούτο από τον Goatman (μέλος των περίφημων GOAT)

θα ακούσεις African Rock, Jazz, Reggae, Gospel και Psych, πάντα όμως μέσα από το περίεργο φίλτρο των GOAT.

Sons of Kemet - Your Queen Is a Reptile
Afro Jazz, Afro Beat (2018)

Σαξόφωνο, τούμπα σε ρόλο μπάσου και δύο ντράμερς. Κάθε κομμάτι είναι αφιερωμένο σε μια μαύρη ακτιβίστρια. Ήταν υποψήφιο για βραβείο Mercury.

My Queen Is Ada Eastman

Από τον ίδιο σαξοφωνίστα:

Shabaka and the Ancestors - Wisdom of Elders
Spiritual Jazz, Afro Jazz (2017)

The Observer

1 Like

Danitse - De la Tierra al Sol
Folk/Pop από Περού (2019)


Rocío Márquez - Visto En El Jueves
Flamenco από Ισπανία (2019)

1 Like

@thevoid έγραψες!