Τι ακουγεται σαν __ ;

Days of the New. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου για το ποσο μπανταρα ειναι και με εχουν γραψει ολοι εκει που πιανει μελανι. Εαν σου αρεσουν τα Sap & Jar of Flies θα τους λατρεψεις, ο Travis Meeks ειναι ο μοναδικος που εχει πιασει συναισθημα τυπου Staley.

Δειγματα:



1 Like

τι ακουγεται σαν Iced Earth?
η γενικα κατι παρομοιο?

(χωρια απο Demons & Wizards και Pyramaze)

TIAMAT “A Deeper Kind Of Slumber” & “Prey”

ΔΕν ακούγονται ΣΑΝ, αλλά οι FIELDS είναι βασική επιρροή.

Αδερφε, για Fields τσεκαρε αυτο εδω. Ετοιμαζουν δισκο κι ειναι το πρωτο single. Εαν η φωνη ηταν του McCoy δε θα σου φαινοταν περιεργο αν εγραφε Fields επανω (και καλυτερα που δεν εχουν αναλογα φωνητικα, θα καταντουσε σκετη κοπια).

Λοιπόν, επειδή τελευταία έχει βγει ο βάρβαρος από μέσα μου και διψά για αίμα και μπύρα (ale για την ακρίβεια), θέλω να μου προτείνετε κάτι που να έχει την βαρβαρο-έπικ αισθητική των Manila Road. Εξαιρούνται Brocas Helm, Omen, Cirith Ungol, Heavy Load, Bathory και από πιό καινούρια Doomsword, Solstice, Ironsword, Wotan, Battleroar. Μη μου προτείνετε τίποτα με πολλά φρου φρου τύπου Blind Guardian, έχει χάσει από τα αποδυτήρια. Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής, εννοώ πιό στρεητ επικο βρωμιάρικο παγανιστικό μέταλλο :stuck_out_tongue:

Βασικα επιασες κατι πολυ γενικο με τα παραδειγματα οποτε δεν ξερω κατα ποσο σου κανουν τα παρακατω… λοιπον δυο πραγματα που θα προτεινα ειναι οι (κλασσικοι) Medieval Steel σε πρωτη φαση http://www.youtube.com/watch?v=0q9Vzjefnik κι οι Ρωσσοι Scald σε δευτερη http://www.youtube.com/watch?v=9GCWLnlYrRA. Ειναι επικοι κι εσυ που εισαι doomοφατσα αν κρινω απο αυτα που ψαχνεις θα γουσταρεις μεχρι εκει που δε παει. Κατι μεταξυ σε Candlemass του Epicus και κλασσικους επικους Bathory σκεψου στο πολυ χοντρικο.

Εdit: Ε και Warlord σιγουρα απο χεβυμεταλλα αν και φανταζομαι πως εχεις ακουσει.

Εγκρίνονται και οι 2. Θενξ. Καλά αυτούς τους καμένους τους Medieval Steel με το 1 Ep και το 1 demo στα 80s που σκατά τους βρήκες;!;!
Ντάξει με Warlord μεγαλώσαμε. Χεχε.

Ειναι πολυ κλασσικοι ρε! Απο τα one hit wonders που λεμε.

π.ς.: Ενα τελευταιο, επικους δεν τους λες, αλλα αν κρινω απο αυτα που ψαχνεις γενικοτερα δισκος που θα σου αρεσει πολυ ειναι το Another Return των Νορβηγων Artch. Εγω προσωπικα το λατρευω μεχρι εκει που δε παει.

Μια χαρά μου κάνουν κι αυτοί. Αρχίζει το κατέβασμα. Θενξ.

witchfinder δοκίμασε το βαρβαρικό ατσάλι των [B]Valkyrie’s Cry [/B]! μιλάμε για καραγκαυλωμένο επικό παίξιμο . ο ντραμερ χώνει κ blasbeat ώρες ώρες (πολύ πρωτοφανές για κλασσικό μεταλ) . είναι από τις μπάντες που λες… “Αν έρθουν στο UTH αυτοί θα γίνει της καραπουτανάρας” από εκεί κ πέρα και οι [B]Oblivion Knight[/B] π άκουσα πρόφατα μ φάνηκαν πολύ καλοί . για πιο μελωδικό παίξιμο προτείνω και τους NWOBHM-άδες [B]Tyrant[/B]. η θεματολογία είναι εντελώς sword & sorcery και η λατρεία τους για παλιομοδίτικο 70ς ροκ (ειδικά τους Wishbone Ash τους έχουν λιώσει) είναι κάτι παραπάνω από εμφανέστατη …

ένα κομμάτι από την κάθε μπάντα …

οι πρώτοι έχουν ένα μόλις αλμπουμ στο ενεργητικό τους , και οι δυο τελευταίοι έχουν κάτι σκόρπια 7αρια και ντεμο που τα έχει κυκλοφορήσει σαν συλλογές η Steel Legacy σε CD . :smiley:

καλή πόρωση !

Φίλε αυτοί μόνο από το όνομα τους και την περιγραφή που δίνεις, κατεβαίνουν άμεσα χωρίς καν να κάνω κλικ να τους ακούσω.

το Isen Torr(ep,2 κομματια,17 λεπτα)ισως το χεις ακουσει αφου αναφερεις Solstice.Αν οχι,πρεπει…ειλικρινα.

Όταν λες “εξαιρούνται οι…” τι εννοάς, ότι εξαιρούνται επειδή σου αρέσουν και τους κατέχεις ή επειδή δεν σου αρέσουν και δεν θες κάτι παρόμοιο?

Γιατί σκεφτόμουν το πρώτο Ereb Altor. Αλλά Bathor-ίζει ας πούμε.

Αυτούς τους έχω λιώσει. Χώνουν όλους τους άλλους μαζί άνετα. Ωραίος, νόμιζα ότι δεν τους άκουγε κανείς.

Το αγνοώ αλλά αφού είναι πόνημα του κιθαρίστα των Solstice θα τσεκαριστεί σίγουρα.

Εξαιρούνται γιατί μου αρέσουν. Πολύ καλή προσπάθεια αλλά και Ereb Altor έχω λιώσει.

τι ακουγεται σαν triptykon/celtic frost?

Ψιλοπράγματα μωρέ, όλο το death/black metal.

θα προτιμουσα ενα πιο κατατοπιστικο ποστ,αλλα τελος παντων.εννοω κατι κοντινο στον ηχο του monotheist που,αν δεν κανω λαθος,ειναι λιγο διαφορετικος απο αυτον τον πρωτων τους δισκων.

Τότε, τίποτα.

Δεν μπορείς να πεις, ήμουν πιο κατατοπιστικός τώρα. :stuck_out_tongue:

Προφανώς εννοεί την τελευταία περίοδο των Frost, οπότε δεν είναι τόσο εύκολο. Οι Valborg που είχε προτείνει ο Plunderer είναι μια καλή περίπτωση, και 2-3 ακόμα underground μπάντες όπως οι Culted ή οι Nekros επίσης. Ικανοποιητικοί όλοι, αλλά δε θα σου αλλάξουν και τη ζωή ε.
Από κει και πέρα ως προς τη monotheistική μαυρίλα θα τη βρεις σε πολλά και άσχετα μέρη (π.χ. το τελευταίο των Red Harvest, παρότι είναι industrial) και δεν έχει και τόσο νόημα να επεκταθούμε…