Οι φωνάρες της τελευταίας δεκαείας ('00) απο prog/power

Άμα ρίξεις μια ματιά στο πρώτο post θα δείς οτι υπάρχουν και video με κάθε τραγουδιστή. Άκουσε αμα γουστάρεις το είδος γιατί σίγουρα θα γνωρίσεις και άλλους που θα σου αρέσουν… Δεν είναι άκυρο μην ανυσηχείς γιατί οι περισσότεροι είναι φρέσκοι εκτός απο αυτον που έχεις ακούσει.:slight_smile:

Δεν έβαλα κάποιον νέο στον χώρο μιας και έχει μόνο ένα album και φετινό κιόλας αλλά πες ότι τον έβαζα θες να μου προτείνεις σε πιανού την θέση θα τον έβαζα?
Υπήρχε έλλειψη χώρου αλλά δεκτό το ότι προτείνεις κάποια νέα φωνή αν και έξω απο τον χώρο που γουστάρεις να ακούς.

Σορρυ δεν ακουω αυτο το ειδος… Οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να τους ψαξω

Πλάκα πλάκα τώρα μου ήρθε και μια άλλη φωνάρα απο τα '00 που ξέχασα να βάλω… Daniel Gildenlow (Pain of Salvation).:-k

Oι δυο κορυφες ειναι οι Khan και Heiman.

O Khan για τις καθηλωτικες ερμηνειες και την θεατρικοτητα του, ενω ο Heiman για την συμπαγη χροια και την ατσαλινη αρχιδατη τσιριδα του.

Προτιμησα Heiman, μονο και μονο γιατι ειναι λιγοτερο αναγνωρισμενος (αυτος και μαζι οι θεοι Lost Horizon).

Επισης αψεγαδιαστες φωνες που γουσταρω πολυ ειναι ο Lande (Masterplan) και ο Rantanen (Thunderstone).

Για Carpenter και Zema τι έχεις να πεις για τσιρίδα?

Outworld - Warcry: http://www.youtube.com/watch?v=e0IkQJqL3kk

Ο Zema το λέει εδώ αλλά και η ερμηνεία του Carpenter στο ομώνυμο των Outworld έχει μείνει αξέχαστη…

Νταξει μωρε καλος, αλλα το σοκ που παθαινεις ακουγοντας τον Heiman δεν το βρισκεις αλλου.

Λολ,μου θυμισες οτι υπαρχει και πολλ:lol:

Ε απ’το poll κι εγω Heiman.Ο ανθρωπος ειναι ΘΕΟΣ.

(το οτι οι Conception ειναι μπαντα των 90s κανει ακομα πιο ευκολη την επιλογη)

Εννοείται πως αν σκεφτόμουν και Conception θα ψήφιζα Khan…

Ρε μπαγλαμα. Οι ερμηνειες του Khan στους Kamelot ειναι ανωτερες.

Στους Conception ειναι μνημειωδης.Και στους Kamelot σε πολλα κομματια το ιδιο,δεν αντιλεγω.Δε το γραψα για να συγκρινω ομως,εννοουσα οτι-σε αντιθεση με τον Heiman-ο Khan ειχε ηδη αρχισει να μεγαλουργει απο τα 90s οποτε δε τον βαζω στη κατηγορια στην οποια ανφερεται το poll.

βασικά ΑΥΤΟ. 8)

Δεν γνώρίζω κανένα από τα ονοματα του πολλ οπότε είπα να ακούσω τα λίνκ του θρεντσταρτερ για να δω τι παίζει. Το συμπέρασμα είναι ότι τελικά δεν μου λέει τίποτε μια καλή φωνή. Άμα δεν σου λέει τίποτε το feeling του κομματιού, δεν πα ’ να ναι και αηδόνης ο άλλος, θα βαρεθείς.

πρώτο: στην αρχή μου θύμιζε τσιφτετελο-τρανς που έπαιζε στα 90΄ς, όταν μπήκαν τα φωνητικά με πήρε ο ύπνος, δεν άντεξα ούτε μέχρι το ρεφραίν, προχώρησα
δεύτερο: καλούτσικο
τρίτο: καλό
τέταρτο: gay
πέμπτο: ξερνάω
έκτο: τέταρτο+πέμπτο μαζί
έβδομο: πώ ρε σεις αυτές οι τσιρίδες χωρίς λόγο και αιτία δηλαδή. βαρετό.
όγδοο: το μοναδικό κομμάτι που ήξερα. οκ παλέψιμοι.
ένατο: καλό.
δέκατο: μπα.

Ευχαριστούμε για το review σου. Μου έδωσες να καταλάβω ότι δεν έχεις καμία σχέση με Prog/power… Μου φαίνεται ότι γράφεις σε λάθος topic :lol:

την εχωσα στον khan. Kamelot απο τα λιγα power πραγματα που μπορω να παλεψω. και των evergrey ειναι καλος.

Τom Englund…απλή φωνή αλλα εκφραστική και με πάθος…

Καλα εσύ δεν ήθελες την επιλογή “κανένας”? Τι έγινε ξεβούλωσαν τα αυτιά σου? ::lol: