Οι φωνάρες της τελευταίας δεκαείας ('00) απο prog/power

Ποια θεωρείτε την “καλύτερη” φωνή που εμφανίστηκε στην δεκαετία που μας πέρασε ('00) στον χώρο του prog/power? Προσοχή δεν λέω πρωτοεμφανίστηκε για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις…

Nils Kvåle Rue (Pagan’s Mind, Dimension Infinite, Eidolon, X-World/5, Silverspoon, Aeon Zen (Guest)),
Kelly Sundown Carpenter (Beyond Twilight, Outworld, Darkology),
Jorn Lande(Masterplan, Ark, Beyond Twilight, Allen / Lande, The Snakes),
Ben Sotto (Heavenly),
Oliver Hartmann (Aina, At Vance, Avantasia),
Roy Sætre “Khan” Khantatat (Kamelot),
Carlos Gustavo Alves Zema (Outworld, Heaven’s Guardian, Vougan, David Shankle Group),
Daniel Heiman (Lost Horizon),
Tom S. Englund (Evergrey)
Pasi Rantanen (Thunderstone, Revolution Renaissance)

Υπάρχει και video σε κάθε όνομα…
Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος άλλος που θέλετε να αναφέρετε κάντε το σε post…

Myles Kennedy? ΙΣΩΣ;

edit: χαρηκαμε τωρα, δουδε ρουφιανε

όλες οι φωνές που έβαλες είναι σε έναν (σχετικά) συγκεκριμένο χώρο, οπότε καλύτερα ας εξειδικευτεί και ο τίτλος του thread.
ούτε prog, ούτε power αλλά κάτι ενδιάμεσα…

όπως? :smiley:

Μ’ αρέσεις ρε AngelsCryGr. Πήρες τους αγαπημένους σου τραγουδιστές και είπες “δε φτιάχνω κάνα πολλ να δω αν κάποιους τους ξέρουν κι άλλοι εκτός από μένα και τη μάνα τους;” Ναι ρε! Έτσι! Δε γαμιέται; :smiley:

Ον τόπικ, μεγαλύτερες φωνάρες για τη δεκαετία που μας πέρασε ήταν βασικά τέσσερις: O Cedric Bixler των Mars Volta, ο Maynard των Tool, ο Tankian των System of a Down και βέβαια ο Simen Hestnaes των Lamented Souls και Arcturus! 8)

Πλάκα έχεις… Χαίρομαι που τους κάνω και promotion για να τους μάθουν και άνθρωποι που θεωρούν των Tankian φωνάρα…
Α και δεν είναι καν στην δεκάδα μου με τους αγαπημένους.

τουλαχιστον βαλε και μια επιλογη “κανενας” να ψηφισουμε και κατι

prog/power όπως το γνωστό φεστιβάλ.

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ :!:

Πέρα από την πλάκα, κάποιοι απ’ αυτούς που έβαλες είναι όντως μεγάλες φωνάρες (βλ. Masterplan, Beyond Twilight, Kamelot, Lost Horizon) αλλά υπάρχουν και απίστευτες ακυρίλες στο πολλ. Είναι… χμμμμ πως να το πω… λίγο περισσότερο υποκειμενικό από όσο θα έπρεπε. :stuck_out_tongue:

Ο Tankian χώνει σε όλους όσους έβαλες και ηρέμησε λίγο σε παρακαλώ. :slight_smile:

Sorry δεν είχα χώρο για άλλη επιλογή. Όντως θα ήταν μια ενδιαφέρον επιλογή…

Σωστός.
Να προσθέσω και Nemtheanga (Primordial)??

bellamy σας χωνει ανετα

Γνώμη σου για τον Tankian και είναι σεβαστή αν και όχι υποκειμενική. Ίσως έπρεπε να γίνει λίγο πιο ξεκάθαρος ο τίτλος του poll σε prog/power όπως ο είπε ο Outshined…
Για πες μια απίστευτη ακυρίλα για να γίνεται κουβέντα… :slight_smile:

Και γιατί να μην το κάνεις. :smiley:

Παίρνω πάσα από το φίλτατο και λέω, όποιος έχει λατρέψει τη φωνή του Alan από τους Primordial, να ακούσει αμέσως και τους Void of Silence. Σε πολύ πιο My Dying Bride σκηνικά, η φωνή του Alan (ακούγεται στο “Human Antithesis” album) είναι πραγματικά συγκλονιστική και σε στιγμές σε κάνει να ξεχνάς ακόμα κι εκείνον, τον Lawrence Olivie του metal (τον Άαρον ντε). :slight_smile:

Η δίορθωση έγινε στο πρώτο post τώρα για topic και poll δεν ξέρω πως αλλάζει…

Κάνεις διπλο κλικ πάνω στον τίτλο στη σελίδα των δημοψηφισμάτων.

Εγω ψηφισα τον μονο που εχω ακουστα. Ακυρο;

Προλαβαινω dude και προσθετω

Α, τώρα δεν πάει, γιατί άλλαξες την περιγραφή του θρεντ στο εισαγωγικό ποστ, οπότε πάω πάσο. :stuck_out_tongue: Πλην εξαιρέσεων δε μ’ αρέσει αυτό το είδος μουσικής και γι’ αυτό το αφήνω εκεί.

Σκόπευα να αναφερθώ και σε άλλους που θεωρώ μεγάλες φωνάρες για τα 00’s αλλά πλέον θα είναι οφφ τόπικ. Και φοβάμαι ότι αν οι μοντς αλλάξουν και τον τίτλο του θρεντ θα μου σβήσουν και όλα τα ποστ γαμώ. :stuck_out_tongue:

Πάντως ακόμα και σ’ αυτά τα χωράφια μου φαίνεται ότι έχεις αφήσει απ’ έξω τον καλυτερότερο. Samuel Nyman από Manimal αγαπητέ! 8)

Ανατρίχιασα…

Τώρα θα ακουστώ λίγος, αλλά μόλις τον άκουγα και στο καινούργιο του Sakis Tolis

Άσχετο, αλλά από το poll ο Khan τους κάνει πλάκα όλους (άντε και ο Lande)