Νύχτες πρεμιέρας 09: 16-27 Σεπτ

Βρήκες την μία απο τις ταινίες μου που κρατούσα σαν επτασφράγιστο μυστικό…Επικοινωνούμε man…Sam Rockwell απίστευτη ερμηνεία έχω ακούσει και φαντάζομαι μια σπουδή στην ανθρώπινη ύπαρξη…Παίζεται 2 φορές ευτυχώς…Στην φωνή του computer είναι ο Kevin Spacey!!!

Ρε,τρεχα για τικετς και αν δεν μπορεις,να στειλεις καποιον,γτ πηγαν και μενα και μου το εβγαλαν πριν 10 λεπτα,και εμαθα οτι στην μια προβολη δεν υπαρχει τπτ και σε αυτη της κυριακης εχει μονο πισω σειρα καποια και πρωτη!!!επικο τρεηλερ ε???we contact,ειναι γνωστο αυτο καιρο…:smiley:

ξερει κανεις γιατι δεν προβαλουνε την ταινια του trier???

@montecristo
'Οντως πήρε βραβείο στις Κάννες ο Κυνόδοντας, μη σου πω και δύο. Το τρέιλερ δεν με ενθουσίασε πάντως, μου φάνηκε λίγο δήθεν να το πω… θα δούμε!
Αναμένουμε Χάνεκε λοιπόν…

“20.000 Miles Ahead: A Last Drive Story”

Το 15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας και το τμήμα «Μουσική & Φιλμ» παρουσιάζουν σήμερα, στις 20:30, στον κινηματογράφο Απόλλων, το ντοκιμαντέρ “20.000 Miles Ahead: A Last Drive Story”. Η σκηνοθεσία έχει γίνει από τον Δημήτρη Κοτσέλη και περιέχει πλούσιο αρχειακό και σπάνιο υλικό.
Οι Last Drive θεωρούνται το μεγαλύτερο ελληνικό garage punk συγκρότημα της δεκαετίας του '80 κι ένα από τα σημαντικότερα τις ελληνικής ροκ ιστορίας. Ο μοναδικός τους ήχος, σε συνδυασμό με τις εκρηκτικές live εμφανίσεις τους, προκάλεσαν μεγάλη αίσθηση σε κοινό και κριτικούς.

Από το πρώτο τους κιόλας άλμπουμ, “Underworld Shakedown”, που κυκλοφόρησε το 1986, έτυχαν μεγάλης αποδοχής από το κοινό και αποτέλεσαν το πρώτο συγκρότημα του είδους που ξέφυγε από τα ελληνικά σύνορα και βγήκε σε ευρωπαϊκή περιοδεία.

Πολλά από τα singles τους κυκλοφόρησαν και στην Αμερική μέσα στις συλλογές “Battle Of The Garages” και “Sounds Of Now!”.

Επίσης πολύ ενδιαφέρον. Κρίμα που δεν μπορώ να είμαι Αθήνα.

Εκλεισα στην ίδια προβολή!ελπίζω να σε πετύχω πουθενα να σου κάνω κανένα τάκλιν!!:stuck_out_tongue:

oooooo…γραψε τεχνικα χαρακτηριστικα ή στειλε πμ για να σε γνωρισω…τελευταια σειρα αμα εισαι θα σε πετυχω σταντε!!:smiley:

είδα χθες τον νέο - κ μέτριο - ang lee με το woodstock

κρίμα, χαμένη ευκαιρία, αν κ τον είχα καταλάβει από το τρέιλερ

η imelda stauton όμως Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η - κ μου θύμιζε κ τη γιαγιά μου

Στις Νυχτες Πρεμιερας φετος θα προβληθει και το Until THe Light Takes Us στις 24,ενα ντοκιμαντερ για το νορβηγικο black metal…για τους ενδιαφερομενους :wink:

Εντιτ: Το Dead Snow τα σπαει…

Πήγα προχτές να κλείσω για Anvil και Spinal Tap (θα καούμε κανονικά πάλι) και για το Κακό 2 είχαν ήδη εξαντληθεί. Φακ.

Anvil είμασταν τρεις κ ο κούκος!! Ποιος σε πληροφόρησε ότι εξαντλήθηκαν?? Εκτός κ αν είχε αποχή τελευταία στιγμή 80%!!

Ό,τι κ να πω για αυτή την ταινία, θα ναι λίγο. Προσεχώς περισσότερα:wink:

Μα για το Κακό είπα ότι έχουν εξαντληθεί, το είχαν σε ταμπελάκι στα ταμεία:-s
Όντως στο Anvil δεν είχε πολύ κόσμο. Μετά στο Spinal Tap πλακώσανε…

Σχολια για spinal tap κανενας?8)

Για όσους πάντως δεν προλάβανε το Κακό 2 (ή που δε γουστάρουν να τρέχουν για εισιτήρια…) ενημερώνω πως θα ξαναπαιχτεί σίγουρα στις αίθουσες τη νέα σεζόν. Εγώ π.χ. το άφησα επίτηδες γιατί παίζει μια φίλη κ αυτήν την περίοδο δεν μπορούσε να έρθει παρέα.

Επίσης: Spinal Tap τρελό γέλιο… Και το Anvil ήταν ωραίο σε συνδυασμό γέλιου/reality αλλά με ωραίες προεκτάσεις… :wink:

όποιος θέλει στο www.cinemanews.gr καλύπτουμε καθημερινά το festival

είδα το An education κ μου άρεσε πολύ ! μεγάλη έκπληξη η πρωταγωνίστρια

Ειδαμε σημερα την μοναδικη ταινια που καιγομουν να δω στο φετινο φεστιβαλ,το MOON με Σαμ Ροκγουελ…ανθρωποκεντρικη,σκοτεινη και ‘‘αλλου’’,γενικα πολυ καλη,ειχε να πει πολλα και με θαυμασιο τροπο,με αρνητικο ομως,πως απευθυνετε ΜΟΝΟ σε φιλους του sci-fi…και οχι αρχοντες,δαχτυλιδια,δρακους κ μλκιες,ουτε τερμινατορες κτλ…ειναι ταινια για φαν του Σολαρις,του 2001,fountain,κτλ,που εχουν λιωσει ομως με το ειδος…οχι οτι δεν μετρησε και για μη μυημενους,απλα οκ,γνωμη μου…θελει και δευετρη θεαση σιγουρα,ποστ ροκ ταινια εν τελη και χαρηκα πολυ που την ειδα επιτελους…

μετριότατο χθες το αdventureland, καλύτερο το fish tank κ τα δύο sold out

Είδα και εγώ το Adventureland και το βρήκα συμπαθητικό. Περνούσε πολύ ευχάριστα η ώρα και είχε και καλό soundtrack (αρκετά ροκ). Διαφωνώ λίγο μαζί σου Monte. Νομίζω ότι είσαι πολύ αυστηρός με αυτή την ταινία :stuck_out_tongue:
Όσον αφορά το until the light takes us το βρήκα αρκετά καλό. Αν δεν ήξερες την ιστορία μάθαινες πολλά πράγματα. Πολύ καλές ήταν επίσης οι συνεντεύξεις που είχε από Vikernes κλπ. Το απίστευτο ήταν ότι στην αίθουσα γινόταν χαμός. Μέχρι και στο πάτωμα καθόντουσαν πολλοί. Δυστυχώς δεν κάθισα στη συνέντευξη που έγινε μετά και από ότι έμαθα ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα.
Τελευταία ταινία που είδα «Το κορίτσι». Σουηδική ταινία, πάρα πολύ καλή,αλλά πρέπει να σας αρέσουν οι αργές και χωρίς πολλά λόγια ταινίες. Γιατί όπως είπε και ο σκηνοθέτης οι Σουηδοί δεν φημίζονται ότι μιλάνε πολύ :smiley:

καλά είδαμε το girlfriend experience κ μας έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα

επίσης πολύ καλό το millenium Σουηδικό θριλερ

το κορίτσι θα το ψιλοθάψω σε λίγο, σόρυ βρε deadmemories

Το Moon πηρε νομιζω το μεγαλο βραβειο του φεστιβαλ…ετσι,sci-fi is back!!!:smiley: