Τα 10 καλυτερα τραγουδια στο rock n roll συμφωνα με το Rock n Roll Hall of Fame

πωπω γεμισε ασχετους με αποψη παλι το θρεντ.Λυπηρο.

Οχι.Εχω ακουσει Let It Be,Help!,Sgt.Pepper’s και White album.
Βεβαια τα ακουσα πολυ παλια οποτε παιζει και να εχω αλλαξει απο τοτε.

Αngel σε μενα μιλας ? Εσενα τι σε κανει σχετικη ?

όχι κακό σίγουρα δεν είναι. ούτε εγώ τους θεωρώ ροκ μπάντα, αλλά από την άλλη έχουν πολύ περισσότερα από δυο (έστω και σαν σχήμα λόγου αυτό) ροκ τραγούδια και προφανώς πολύ μεγάλη επιρροή στο ροκ γενικότερα. γι’ αυτό δεν καταλαβαίνω και μου φαίνεται άκυρο το “τι δουλειά έχουν οι beatles σε rnr poll”.

Ακουσε τη ολη τωρα και ειμαι σιγουρος θα αναθεωρησεις.:wink:

Ναι,σε εσενα.Ισως το οτι ακουω Μπητλς απο 13 χρονων,εχω ακουσει ολα τους τα τραγουδια και εχω μελετησει τα παντα γυρω απο αυτους.Το να λες οτι δεν ειναι ροκ εν ρολ ειναι εντελως αστειο.Γιατι οι Μπλητλς ηταν ο ορισμος του ροκ εν ρολ τη δεκαετια του '60.

Ενταξει επρεπε να το γραψω λιγο διαφορετικα.Ειμαι σιγουρος οτι αν κατσουμε θα βρουμε αρκετα
τραγουδια πιο ροκ απ’οτι το συγκεκριμενο των Beatles.(Γαματο τραγουδι btw).
Τελος παντων.Απλα μετα τους Beatles και γενικα το '70 η μουσικη αλλαξε αρκετα και δεν μπορω
να ξερω ή μαλλον δεν ξερω την επιρροη τους.

Θα γινει καποια στιγμη.

Το οτι εισαι φαν τους δεν σε κανει και σχετικη.Εχεις ακουσει 800+ τραγουδια τους ? Μπραβο σου.
Το ροκ εν ρολ για τον καθενα σημαινει διαφορετικα πραγματα.
Για μενα οι Beatles δεν ηταν ροκ εν ρολ.Για σενα ηταν.Απλα πραγματα.

Σε σχεση με τον Elvis (Βασιλιας της Ροκ) τους θεωρω 100 φορες πιο ροκ!!!
εκτος κι αν ο Εlvis δεν ηταν ροκ.:lol::lol::lol:

χαχα, χαίρομαι που υπάρχει άτομο εδώ μέσα που κατέχει τα μπλούζ, το ροκενρολ, την ποπ, την φολκ, το προγκ κ.λπ. και μπορεί να μας κάνει τη σύνδεση με τους μπίτλς. Angel of Death, κάνε μια ανάλυση του πώς το βλέπεις το πράμα.

Καταρχας εσυ το πηρες σα να θες να μαλωσουμε ντε και καλα.Καμια φορα οι διαλογοι ειναι εποικοδομητικοι.Βγαζουμε και κατι καλο.Μαθαινουμε κατι νεο.Δεν θα με ονομαζα ‘‘φαν’’ γιατι η λεξη αυτη κρυβει κατι το αρνητικο.Τυφλη λατρεια.Εγω δεν τους βλεπω υποκειμενικα.Οι Μπητλς σιγουρα ηταν ροκ εν ρολ.Δεν ειναι αποψη μου.Ειναι γεγονος.Δε μπορεις να αλλαξεις τα γεγονοτα.Δε μπορεις να πεις για παραδειγμα εγω θεωρω οτι οι Μεταλλικα δεν ειναι μεταλ και οτι εγω τους κατατασσω στη ρεγκε.:pΤο οτι μου αρεσουν ειναι αποψη μου.Ροκ οχι…δεν ηταν.Τοτε δεν υπηρχε καν το ροκ.:wink:

Aστο μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα.

Angel δεν θελω να τσακωθω με κανεναν.Βαριεμαι να τσακωνομαι.Ακομα και αν εχω δικιο,
κατι που εδω αμφισβητειται.Σου ειπα και πριν.Αλλα πραγματα ειναι ροκ εν ρολ για τον καθενα.

Δεν ξερω αν το ειπες ειρωνικα αυτο.:stuck_out_tongue:
Ε αναλυση τωρα δεν ειναι και ευκολο πραγμα να κανω.Παντως οι Μπητλς αντλησαν την εμπνευση τους απο μουσικες των περασμενων δυο δεκαετιων(του 40 και του 50)και ενσωματωσαν στη δικη τους μουσικη στοιχεια απο blues και ροκαμπιλι (οπως εκαναν και οι Στοουνς).Αφου ηταν μεγαλωμενοι με τραγουδια του Τσακ Μπερυ,του Ελβις,της καντρι μουσικης και των μπλουζ. :slight_smile:

σε αυτο εχεις καποιο δικιο.Γιατι οι ανθρωποι μπορει να κατατασσουν ενα γκρουπ σε διαφορα-διαφορετικα ειδη.Αυτο γινεται συνεχεια.Ας πουμε,ο Μαρλευ κατατασσετε σιγουρα στη ρεγκε αλλα και στη ροκ(!).Οι Μπητλς κατατασσονται στο ροκ εν ρολ αλλα και στο ειδος ποπ-ροκ.Για να επανελθω και λιγο στο θεμα μας,στη λιστα υπαρχουν και οι Ζεππελιν που εχουν σαφως στοιχεια του ροκ εν ρολ αλλα ηταν μια αμιγως χαρντ ροκ μπαντα.Παντως τους εχουμε δει και στο μεταλ χαμερ να μιλανε γι’αυτους λες και ειναι μεταλ μπαντα.Και ο Ντυλαν ηταν καντρι και ροκ εν ρολ και ροκ και μπλουζ.Πολλα μπορεις να δεις.Το θεμα ειναι ποια εκδοχη ειναι κοντιτερα στην αληθεια. :wink: Και σε αυτη τη λιστα υπαρχουν περισσοτερο και λιγοτερο ροκ εν ρολ μπαντες. :slight_smile:

angel of death, πείραγμα ήταν περισσότερο, γιατί, αφενός, δεν περίμενα να κατέχεις έστω κι ένα από τα παραπάνω είδη στην ολότητά του (άλλωστε είσαι μικρός/η ακόμα νομίζω) ώστε να μου κάνεις την σύνδεση και, αφετέρου, ήσουν πολύ περισσότερο απόλυτος από τον ντεθστερ, τη στιγμή που κι εσύ δεν έχεις δει όλα τα κομμάτια του παζλ. προφανώς και οι παραπάνω αναφορές σου δεν μπορούν να θεωρηθούν ουσιαστική γνώση, περισσότερο πληροφορία που περιμένει να επεξεργαστεί εις βάθος είναι. τελείως φιλικά όλα αυτά.

Μεγαλο ρολο σε αυτο παιζει και η συγκριση πιστευω… Για παραδειγμα, για εμενα με τα σημερινα δεδομενα, οι Beatles δεν ειναι rock. Στη δικη τους εποχη, που ηταν αλλα τα standard, μπορει να ηταν.
Οπως και οι rolling stones με τον ηχο που ειχαν τοτε που ηταν πολυ επαναστατικος και ηταν τα “κακα παιδια”, ηταν κατι σα το αντιστοιχο metal σημερα. Με τα δεδομενα του σημερα, καμια σχεση.
Συμφωνω πως οι Beatles ειχανε καποια early στοιχεια rock αλλα προσωπικα δε μπορω να τους δω ετσι.

+1 :slight_smile:

Tωρα τι να καθομαστε να λεμε τι ειναι ροκ και τι δεν ειναι…εδω εγινε ολοκληρο αφιερωμα απ το rocking που εξηγουσε γιατι ο michael jackson ηταν ροκ!και τωρα να πουμε τους μπητλς οτι δεν ειναι?ελεος…no hard feelings with anybody:)

:lol: