Τα 10 καλυτερα τραγουδια στο rock n roll συμφωνα με το Rock n Roll Hall of Fame

Πριν απο 9 με 10 χρονια ,ημουν φοιτητης τοτε , ειχα διαβασει οτι το Rock n Roll Hall Of Fame ειχε βγαλει τη λιστα με τα 10 καλυτερα τραγουδια στην ιστορια του rock n roll.Παντοτε με "τσιγκλιζε’ αυτο ,κια τι ποιο καλυτερο απο ενα καργα ροκ forum .
Aυτη ειναι η λιστα ,νομιζω οτι σε γενικες γραμμες ειναι καλη, ισω αντι για τι Purple Haze να εμπαινε το All Along The Watchtower και αντι για το Yesterday το Stawberry Fields,αλλα και παλι σε γενικες γραμμες ειναι απο τις πολυ καλες λιστες που εχουν κατα καιρους ανακοινωθει απο διαφορα περιοδικα,εντυπα,sites,κτλ.
Συμφωνειται,εχετε καποια αλλη αποψη; (μην αρχισετε ομως και κανετε τις δικες σας λιστες με τα τοπ -10 ,απλως σχολιασμους για τη συγκεκριμενη).

  1. Μy Generation

  2. Like A Rolling Stone

8] Yesterday

  1. Purple Haze

  2. Imagine

  3. Johnny B. Good

  4. Light My Fire

  5. I Can’t Get No Satisfaction

  6. Layla

  7. Stairway To Heaven

Συμφωνω και προσκυνω ολα τα ονοματα της λιστας. :slight_smile: Με το μονο που ισως δε συμφωνω ειναι με τη σειρα καταταξης αλλα οπως και να χει κανεις δε μπορει να διαφωνισει οτι σε μια τετοια λιστα ονοματα οπως ο Τσακ Μπερυ,ο Χεντριξ,οι Μπητλς και ο Ντυλαν θα επρεπε να δεσποζουν.Εγω ειχα δει πριν χρονια ενα αλλο δημοψηφισμα σχετικα με το καλυτερο τραγουδι ολων των εποχων.Δε θυμαμαι ποιες χωρες ειχαν συμμετασχει αλλα στο νουμερο 1 βγηκε με ισοψηφια το Bohemian Rhapsody των Queen μαζι με το Imagine του Lennon.

Όλα καλά αλλά αυτό το Satisfaction παίζει να είναι το πιο υπερεκτιμημένο κομμάτι στην ιστορία της ροκ μουσικής…

Η λιστα ζεχνει γεροντοκρατια, κλισε και νοσταλγικο μελο των 60s απο ζοχαδιασμενους πρωην φλωρους που τωρα την ειδαν διανοηση του ροκ. Με εξαιρεση το imagine για τον στιχο και το “stairway to heaven”, αλλα και παλι μην τρελαθουμε κιολας. Σιγα τα ιερα και οσια. Κατι ξερει ο μεριλιν που λεει Rock is dead.

γενικα αυτες οι λιστες ειναι για τον χαβαλε. 10 καλυτερα κομματια για μουσικη 30 χρονων? (γιατι οταν λεει ροκ ν ρολλ φανταζομαι εννοει μεχρι τελη 70’ς)

Aυτό ακριβώς.

Πάντως σαν ένα σημείο αφετηρίας για ένα παιδί που τώρα ξεκινά να ακούει δεν είναι κακή, καλύπτει πολλές “βάσεις”

Ε ναι δεν ειναι να δινεις σημασια σε αυτες τις λιστες…ουτε καν δηλαδη…παντως οσον αφορα το satisfaction οταν το χα πρωτοακουσει ειχα μεινει επειδη δεν μ αρεσε καθολου σχεδον…το ξαναβαλα λεω δεν μπορει τοσο πολυ διαφημιζεται απ τα καλυτερα τραγουδια…το ξανακουσα αρκετες φορες…ε και εχω καταληξει οτι απλα δε μ αρεσει :slight_smile:

Εγω αν εχω ενα σκαλωμα ειναι με το stairway to heaven :-k. Ποτε δε μου αρεσε το κομματι. Βεβαια θα μου πεις γουστα ειναι αυτα… Αλλα ξερω γω… πρωτη θεση?? Συμφωνω με τους απο πανω παντως

Oντως πολυ υπερεκτιμημενο…και δεν εχει καν σολο μονο ενα απλοικο ριφ σε ολη τη διαρκεια του τραγουδιου που κατανταει βαρετο:p

Νταξ,δεν ειναι αυτο κριτηριο σοβαρο,ουτε καν…η λιστα καλη για καποιον που θελει να αρχισει απο καπου,καλυπτει αρκετα πραματα(αλλα οκ,γεροντολαγνεια στο φουλ βεβαια…)…

Tι δουλεια εχουν οι Beatles σε Rock ‘n’ Roll λιστα ?

oi [SIZE=“7”]Beatles[/SIZE]??? αμα δεν εχουν αυτοι τοτε ποιοι εχουν#-o

θα ταιριαζαν που ας πουμε?

Δεν με ενδιαφερει.Τι ροκ ειχαν ? Γαμησε το.Βαριεμαι να μιλησω για Beatles τωρα.

Ακου λιγο Abbey Road για να παρεις μια μικρη γευση…:wink:
Βάλε το “I want you(she’s so heavy)” και αν δεν συγκλονιστεις τοτε ακους μονο Σαρρή:p

Θεωρω τους Beatles την μεγαλυτερη/επιδραστικοτερη μπαντα του προηγουμενου αιωνα.
Και ας μην μ’αρεσουν.Αν και τα βρετανικα μεσα ενημερωσης κανανε πολυ καλα την δουλεια τους…
Επισης θεωρω ομως οτι με 1-2 τραγουδια δεν γινεσαι ροκ μπαντα.
Αποψη μου.

=D>=D>=D>
Παντως δεν εχουν 1-2 τραγουδια να΄σαι σιγουρος. Αν θελεις πες μου ακουσες ποτε ολοκληρη τη δισκογραφια τους και οχι μονο best?

καλά επιδραστικότερη μπάντα δεν ήταν κι ας τους αγαπώ κι ας ήταν το πρώτο άκουσμα που θυμάμαι να έχω. αλλά ρε μαν πώς γίνεται να τους θεωρείς την μεγαλύτερη κι επιδραστικότερη μπάντα (και να μη σου αρέσουν κιόλας) και να θεωρείς πως σε ολόκληρη τη δισκογραφία τους υπάρχουν δυο ροκ (εν ρολ) τραγούδια ξέρω 'γω. τους θεωρείς την επιδραστικότερη μπάντα επειδή έδωσαν φώτα στις μπόημπαντς; γιατί με δυο ροκ τραγούδια μάλλον δύσκολο να έχουν επηρεάσει κάτι άλλο πέρα από αυτό. ίσως να έπρεπε να δώσεις λίγη περισσότερη βάση πριν βγάλεις συμπεράσματα.

Ε δεν τους θεωρω ροκ ρε παιδι μου.Τοσο κακο ειναι ?
Δεν μπορει να ειναι κιθαριστικο ποπ/φλωρο ροκ ή οτιδηποτε αλλο ?
Και επισης ειπα " Θεωρω τους Beatles την μεγαλυτερη/επιδραστικοτερη μπαντα του προηγουμενου αιωνα. "
Δεν ειπα πουθενα ροκ.

Tελικα ακουσες ποτε ολη τη δισκογραφια τους?:-k