Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

3 Likes

Οχι μαρεσουν πολυ οι Slayer (αν και εχω γραψει καπου οτι τους θεωρω braindead μουσικη, τους ακουω μονο οταν ειναι για κοπανημα) και live σκοτωνουν. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι αργα ή γρηγορα κατι θα γραψω με το οποιο θα ριξεις σαγιοναρα στην οθονη.

2 Likes

Φίλε σαγιονάρα στην οθόνη μου δε ρίχνω ο κόσμος να χαλάσει.

2 Likes

Ωραία ιδέα! Από συγκροτήματα που απουσιάζουν εντελώς λοιπόν από τη λίστα του RS, μετά από ένα γρήγορο πέρασμα από τη δισκοθήκη, κάποιες εξόφθαλμες ελλείψεις είναι τα:

Accept – Restless and Wild
Angel Witch – S/T
Annihilator – Alice In Hell
Anvil - Forged in Fire
Blue Oyster Cult – Secret Treaties
Candlemass – Epicus Doomicus Metallicus
Cathedral – The Carnival Bizarre
Cirith Ungol – King of the Dead
Coroner - Mental Vortex
Fates Warning – Awaken the Guardian
Flotsam And Jetsam – No Place for Disgrace
Helstar – Nosferatu
Jag Panzer – Ample Destruction
King Diamond – Abigail
Kreator - Extreme Aggression
Lethal – Programmed
Metal Church – S/T
Omen – Battle Cry
Pagan Altar – Mythical and Magical
Paradise Lost - Icon
Pentagram – Relentless
Psychotic Waltz – A Social Grace
Riot – Thundersteel
Skyclad – Prince of the Poverty Line
Testament - The Legacy
Titan Force - S/T
Warlord – And the Cannons of Destruction have Begun
Watchtower – Control and Resistance

(Είναι πάνω από 20 τελικά, αλλά νομίζω χωράγανε!)

2 Likes

Machine Head - Burn My Eyes
Paradise Lost - Draconian Times
Judas Priest - Painkiller
DRI - Crossover
Suicidal Tendecies - Lights Camera Revolution
Helloween - Keepers of the Seven Keys I
DOWN - NOLA
C.O.C. - Blind
Dream Theater - Awake
Machine Head - Blackening
Cathedral - Carnival Bizarre
Paradise Lost - Icon
Entombed - Wolverine Blues
Parkway Drive- Deep Blue
WASP - Crimson Idol
Testament - Practice What Yoy Preach
Savatage - Edge of Thorns
Pain of Salvation - Remedy Lane
Slipknot - Vol 3
Sepultura - Arise
Accept - Balls to the Wall
Disturbed - The Sickness
Trouble - Manic Frustration
Anathema - Eternity
Kvelertak - Kvelertak
Porcupine Tree - Signify
Trivium - Ascendancy
Motley Crue - Doctor Feelgood
Skid Row - Slave to the Grind
Skyclad – Prince of the Poverty Line
Every Time I Die - The Big Dirty
Fates Warning - Perfect Symmetry
Armored Saint - Symbol of Salvation
S.O.D. - Speak English or Die
Van Halen - F.U.C.K.
Obituary - Slowly We Rot
Annihilator - Alice In Hell
Savatage - Gutter Ballet
Saxon - Wheels of Steel
Prong - Cleansing
Rammstein - Sehnsucht
Voivod - Nothingface
Pro Pain - The Truth Hurts
Bruce Dickinson - Chemical Wedding

και θα εβαζα και καποια σαν την λιστα του Lars αλλα ειναι πιο πολυ Hard Rock αυτα και θα ξεφυγουμε.

Edit : εχω βαλει πανω απο 40 και εχω αλλα τοσα που θα ηθελα να βαλω

4 Likes

Μιας και τώρα είδα τη λίστα του Rolling Stone, με ποιό κριτήριο πχ μπαίνουν οι Def Leppard (Scorpions okay καταλαβαίνω) και όχι οι GnR.

Εντύπωση μου έκαναν και τα 2 Motley Crue.

Θα συμφωνησω . Αν ειναι να βαλουμε μεσα Def Leppard , βαζουμε ανετα και πολυ ψηλα κιολας το Appetite.

Tα Motley γιατι σου εκανα εντυπωση ; ειδικα τα πρωτα ειναι και εντελως Heavy Metal. Εκτος αν εννοεις οτι θα επρεπε να μπει καποιο αλλο αντι για αυτα τα 2.

Απλά δε περίμενα να μπουν 2 δίσκοι! Αν και μεταξύ μας οκ δε τους έχω τόσο πολύ σα μεγάλη μπάντα μουσικά.

Επίσης, μιας και διάβαζα τα σχόλια και λέγατε ότι AC/DC κλπ δε μπήκαν λόγω μη μέταλ ταμπέλας και μπαίνω να δω τη λίστα και είχε Scorpions, Leppard κλπ και απόρησα.

Σε ανάλογο ύφος κάπου θα έχωνα και Whitesnake - 1987

2 Likes

ναι τετοια θελω και εγω να βαλω πολλα αλλα τα εχω αποφυγει . Και Alice Cooper θα εβαζα και πολλα πιο Hard Rock και αν με επιανε το στραβο μου θα εβαζα και Linkin Park Και Marylin Manson αλλα μετα ξεφευγουμε απο τον ορο Heavy Metal.

2 Likes

Like που έβαλες Parkway Drive και Kvelertak. Και Trivium που δεν είχε βάλει κανείς μέχρι στιγμής.

Το Αwake που βάλατε και οι 2 ήταν κάποτε ο αγαπημένος μου δίσκος Theater λόγω της ατμόσφαιρας, επτάχορδων, στίχων, Kevin Moore… Ακόμα και ο Λαμπρής είναι καλός. Αλλά το Scenes from a Memory είναι ανατριχίλα, απορώ που δεν το έβαλε κανείς σας.

@furor η κουβέντα ξεκίνησε όταν είπα ότι το Toxicity έχει καλύτερη παραγωγή από το μπουκωμένο - για μένα - Hypnotize (ισάξια όμως μουσικά). Το σωστό βασικά θα ήταν να πω ότι μου αρέσει πιο πολύ ο ήχος του.

Πχ βάλε στο στερεφωνικό σου αυτό εδώ το σημείο για τα επόμενα δέκα δευτερόλεπτα. Εμένα μου φαίνεται μπουκωμένο, όλα είναι πολύ ψηλά. Τα πιατίνια είναι σαν παραμορφωμένα.

1 Like

Ε παίζει blastbeat με αληθινά τύμπανα, δε νομίζω ότι έχει loudness war. Σίγουρα τα Mesmerize/Hypnotize έχουν πολύ διαφορετική λογική στην παραγωγή των κιθαρών για αυτό ακούγονται έτσι. Ένα άλλο τεράστιο παράδειγμα είναι το Vol.3: The Subliminal Verses σε σύγκριση με τα Iowa/Slipknot των Slipknot. Οι κιθάρες δεν έχουν καμία σχέση σε αυτό το δίσκο, πολύ λιγότερο γκάζι. Όταν όμως και στις 2 περιπτώσεις έχεις τα τραγούδια, όλα τα άλλα γίνονται γαργάρα.

2 Likes

Bathory-Hammerheart
Paradise Lost-Icon
Amorphis-Tales from…
Savatage-Hall of the…
Kreator-Extreme Aggressions
Skyclad-A Burnt offering…
Candlemass-Epicus…
Flotsam and Jetsam-No Place…
Rotting Christ-Triarchy…
Omen-Battle Cry
King Diamond-Conspiracy
Immortal-At the heart…
Annihilator-Alice in hell
Primordial-The Gathering Wilderness
Running Wild-Under Jolly…
Wasp-Crimson Idol
Moonsorrow-Verisakeet
Dark Tranquillity-The Gallery
Jag Panzer-Ample Destruction
Dissection-Storm of the…

3 Likes

μπορει να εχεις δικιο για τους DM. θελω να βαλω κι αλλα. πχ ακομα και Twisted Sister ή και πιο ακραια.

επιμενω οτι τα 100 ειναι λιγα ακομα και αν μιλαμε μονο για Heavy Metal.

Parkway Drive ΓΑΜΑΝΕ (και οι Unearth , για να μην λες) !

1 Like

Αν το πας με είδη θα δεις ότι 100 είναι μια χαρά. Πλην των “χιλιοτραγουδισμένων” ειδών όπως heavy - thrash κτλ όλα τα άλλα βγαίνουν πάνω κάτω. Δηλαδή εγώ θα έβαζα

15 Death Metal, 10 Prog, 10 Power, 10 Black, 10 Extreme (ίσως και λιγότερα), 20 Heavy, 15 Thrash και μένουν και 10 να βάλεις ότι θες. Δεν έβαλα goth/industrial (και δεν ξέρω τι άλλο παρέλειψα) γιατί δεν τα κατέχω.

ναι αν θες να εισαι πολυ αυστηρος μπορεις να το κανεις .

crossover , metalcore , nu και λοιπα δεν χωρανε ;εκπροσωπηση θα επρεπε να εχουν.

Και thrash ας πουme εχεις 4 απο Metallica , σιγουρα 3 απο Slayer (μπορει να εχεις και 4) , 2-3 απο Megadeth και μετα εχεις κατι απο Anthrax κρατωντας απ’εξω παρα πολλες αλλες εξαιρετικες δουλειες και σκεψου οτι απο Metallica Και Megadeth εχεις σιγουρα ακομα μια θεση εκτος Thrash.
Εκτος σου λεω αν κρατησεις ακομα λιγοτερα απο καθε μπαντα

Ωραία λίστα, τώρα που έβαλες πάνω από 40 βγάλε άλλα τόσα από την 100άδα να δω τη μαγκιά σου :joy:

3 Likes

Ναι βάλε τα 10 λοιπόν που έλειπαν από Nu/Metalcore. Για τη δική μου λίστα βέβαια.

Στην 100άρα θα έβαζα σίγουρα τα 5 πρώτα Metallica όντως. Και Slayer θα έβαζα 3. Αλλά αν τα κάνω με είδος θα έκοβα και από τους 2. Θα έβαζα RiB από Slayer και Metallica θα έβαζα σίγουρα MoP και θα το σκεφτόμουν μεταξύ RtL και KEA. Το Black θα έμπαινε σίγουρα αλλά στο Heavy.

Άντε για σένα πάρε την 15άδα Thrash, χωρίς σειρά:

  • Master of Puppets
  • Reign in Blood
  • Among the Living
  • The New Order
  • Rust in Peace
  • Beneath the Remains
  • Bonded by Blood
  • Extreme Aggression
  • Persecution Mania
  • Terminal Redux

Voivod τους έχουμε στο Thrash? Βάλε και ένα Killing Technology. Και τα υπόλοιπα 4 θα ήταν από μπάντες που έχουν ήδη συμμετοχή. Αλλιώς κρατάω τη λίστα έτσι και μου μένουν και 4 θέσεις καβάτζα :slight_smile:

2 Likes

χα χα χα χα. το σκεφτομουν μετα … αλλα θα μπορουσα να βγαλω αυτα που δεν θεωρω ως Heavy Metal και αυτα που δεν εχω ακουσει ή δεν μου αρεσουν καθολου (θα εβγαζα πχ Mayhem , Kyuss, RATM, Helmet, Melvins, Rainbow , Scorpions, Emperor, Def Leppard ή θα εβγαζα το 2 των Motley Crue και θα εβαζα 1)

Και παλι δεν φτανουν! Εχασα.

Τώρα που πήρα φόρα, πάρτε και το Death Metal partition του τοπ 100 μου:

  • Slaughter of the Soul (At the Gates)
  • Severed Survival (Autopsy)
  • Unquestionable Presence (Atheist)
  • For Victory (Bolt Thrower)
  • The Bleeding (Cannibal Corpse)
  • Heartwork (Carcass)
  • Focus (Cynic)
  • Human (Death)
  • Obscura (Gorguts)
  • Left Hand Path (Entombed)
  • Altars of Madness (Morbid Angel)
  • In Their Darkest Shrines (Nile)
  • Cause of Death (Obituary)
  • Blackwater Park (Opeth)
  • Effigy of the Forgotten (Suffocation)

Δεν έβαλα σκόπιμα συγκροτήματα όπως Terrorizer, Dissection κτλ που θα έβαζα σε άλλες λίστες.
Επιλαχόντες Onward to Golgotha (Incantation) , Colony (In Flames), Last One on Earth (Asphyx).

Edit: Oρίστε ρε @drenie, happy now? Για σένα μόνο μπας και αρχίσεις επιτέλους να ακούς και λίγο τίποτα πιο ακραίο!

ΥΓ: Νοίωθω καλά για τη λίστα μου, :slight_smile: τώρα που την ξαναβλέπω, γιατί - πραγματικά - για κάθε ένα από αυτά τα 15, ξεκίνησε ένα υπο-είδος ή ένας νέος ήχος που αντέγραψαν πολλοί άλλοι.

3 Likes

βαλε βρε καφρε και τα συγκροτηματα γιατι ειπαμε δεν θα καθομαι και να τα ψαχνω ! αντε γρηγορα edit !

@plex27 δεν εχει και δευτερη καρδουλα να σου βαλω.

Τωρα που βλεπω και τις μπαντες , ολα τα εχω ακουσει εκτος ισως απο Suffocation και Gorguts.

Ειπαμε μουσικα γαμανε τα φωνητικα δεν με συγκινουν.