Και τα 13 βινυλια που δεν χωρεσαν πριν rock-hardrock-progressive rock-heavy

ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 13 ΒΙΝΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΓΓΕΛΙΑ ΛΟΓΩ ΟΓΚΟΥ…

ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ

301)VAN HALEN—MCMLXXXIV
302)PHILIP LYNOTT—SOLO IN SOHO
303)ALASKA—THE PACK
304)THE BEST OF RAINBOW
305)BEST OF SCORPIONS
306)SCORPIONS—BLACKOUT
307)SCORPIONS—ANIMAL MAGNETISM
308)FLEETWOOD MAC—TANGO IN THE NIGHT
309)SCANDINAVIAN METAL ATTACK—COMPILATION
310)MAMA’S BOYS—MAMA’S BOYS
311)RIGGS—RIGGS
312)ROLLING STONES—STICKY FINGERS
313)VAVEL—VAVEL

ΕΦΥΓΕ ΤΟ 309)SCANDINAVIAN METAL ATTACK—COMPILATION

ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ

301)VAN HALEN—MCMLXXXIV
302)PHILIP LYNOTT—SOLO IN SOHO
303)ALASKA—THE PACK
304)THE BEST OF RAINBOW
305)BEST OF SCORPIONS
306)SCORPIONS—BLACKOUT
307)SCORPIONS—ANIMAL MAGNETISM
30FLEETWOOD MAC—TANGO IN THE NIGHT
310)MAMA’S BOYS—MAMA’S BOYS
311)RIGGS—RIGGS
312)ROLLING STONES—STICKY FINGERS
313)VAVEL—VAVEL

ΕΦΥΓΕ ΤΟ 312)ROLLING STONES—STICKY FINGERS

ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ

301)VAN HALEN—MCMLXXXIV
302)PHILIP LYNOTT—SOLO IN SOHO
303)ALASKA—THE PACK
304)THE BEST OF RAINBOW
305)BEST OF SCORPIONS
306)SCORPIONS—BLACKOUT
307)SCORPIONS—ANIMAL MAGNETISM
30FLEETWOOD MAC—TANGO IN THE NIGHT
310)MAMA’S BOYS—MAMA’S BOYS
311)RIGGS—RIGGS
313)VAVEL—VAVEL

Απογοήτευση. Ναι μεν είναι ευγενικότατος και γρήγορος αλλά η περιγραφή απείχε παρασάγγας από την πραγματικότητα. Το “NM/NM ΑΨΟΓΟ” βινύλιο έχει ένα μεγάλο χτύπημα στο sleeve και ένα μικρότερο. Έχει και σημάδι από ξεκολλημένο αυτοκόλλητο. Η απάντηση ήταν πως έχουμε διαφορετικά κριτήρια στο grading. Επίσης, όταν του είπα πως λείπει η αφίσα και το inner sleeve μου απάντησε πως έπρεπε να τον είχα ρωτήσει για το αν συμπεριλαμβάνονται και πως μπορώ να κατεβάσω την αφίσα από το Διαδίκτυο και να την εκτυπώσω. Για partial refund φυσικά ούτε λόγος. Αυτά.

καλησπεριζω τον απαγοητευμενο…φιλε οπως σου εξηγησα και σε προσωπικο επιπεδο πουλαω χρονια δισκους στο DISCOGS και εχω 280 θετικες αξιολογησεις και καμια αρνητικη…Αυτο σημαινει πως 280 δισκοι που εχω στειλει σε ολο τον πλανητη παραδωθηκαν στους αγοραστες και συμφωνα με τον χαρακτηρισμο που εκανα σε καθε δισκο και εξωφυλλο κανενας δεν ειχε διαφορετικη αποψη απο εμενα και εμειναν ολοι ικανοποιημενοι για να με αξιολογησουν θετικα…

τωρα βρεθηκες εσυ η εξαιρεση και πας να βγαλεις 280 ανθρωπους και εμενα προσωπικα λαθος…

αν εσυ εισαι ο ψειρας της υποθεσης δεν φταιμε εμεις να μην αγοραζεις δισκους second-hand η να μη ψωνιζεις απο το internet για να τους βλεπεις απο κοντα και να κρινεις ο ιδιος με την δικη σου κριση και το ξεψειρισμα την κατασταση του δισκου…yeke?

αιντε απαγοητευμενε----παρασαγγας…

Κατ’ αρχάς άσε τους χαρακτηρισμούς στην άκρη. Δεν βγάζω 280 ανθρώπους λάθος, δεν αγόρασαν τον ίδιο δίσκο που έστειλες σ’εμένα. Τράβηξα φωτογραφίες, αν αυτό το sleeve είναι “ΝΜ ΑΨΟΓΟ” τότε ΟΚ είμαι λάθος

Παιδια, πολλες φορες τα gradings οσο και να προσπαθουμε να τα αντικειμενικοποιησουμε, ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα τελικα… το καλυτερο ειναι να ζηταμε φωτο πρωτα σε καθε συναλλαγη για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις.

Απ’οτι καταλαβα μιλαμε για το περιφημο black metal των Θεων Venom. ανεκτιμητο κομματι σιγουρα, αλλα οταν μιλαμε για gradings, καλο θα ηταν να ειμαστε ακριβεις. για μενα το sleeve ειναι καθαρα vg+, και αυτο ειναι πολυ κοντα πιστευω σε μια αντικειμενικη ματια. τωρα αν λειπει το inner και η αφισα, που ειναι μερη του “sleeve”, τοτε πεφτει το grading η τουλαχιστον πρεπει να αναφερεται. αν υπαρχει θεμα απο εκει και περα ο πωλητης πρεπει να σεβαστει την γνωμη του αγοραστη, και να κανει ενα μερικο refund που λενε, η ο αγοραστης μπορει και εχει το δικαιωμα να στειλει πισω τον δισκο και να παρει ολα τα λεφτα.

Απλα πραγματα, γνωστα παντου, δεν χρειαζεται να τσακωνεστε. τωρα, απο περιεγεια, ποσο πηγε το μαλλι? αν πουληθηκε 20-30 ευρω, τοτε αυτες οι φθορες δεν ειναι και τοσο σοβαρες για να γινεται θεμα. ελπιζω να τα βρειτε ηρεμα και σωστα, ειμαστε μια παρεα εδω, δεν ειναι μονο τα φραγκα μαγκες, δεν χρειαζονται τσακωμοι. ελπιζω να βοηθησα λιγο την κατασταση, καλο βραδυ

Μια χαρά ήρεμα μίλησα, χωρίς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες. Για 20-30 μια χαρά θα ήταν, 50 πήγε το μαλλί.

οκ, 50e ειναι πολλα φιλε siful δε νομιζεις? αλλα αυτο ειναι μεταξυ σας τωρα τι συμφωνισατε. αν σου εδωσε ομως 50e για nm/nm κανει μπαμ οτι το ατομο ειναι nmντακιας, εφοσον μπορει να το βρει στα 20-30e σε vg+ κατασταση. και αν εστειλες κατι υποδεεστερο του συμφωνηθεντος, τοτε το σωστο ειναι ενα partial refund.

Ολοι μας πιστευω εχουμε την καβλα και θελουμε καποια συγκεκριμενα βινυλια να ειναι τζιτζι, και ειναι κριμα αυτοι που πουλανε να υποπιπτουν σε τετοια λαθη, που για αλλους μπορει να ειναι μηδαμινα, αλλα οταν εχεις καβλα με το βινυλιο και σκας 50e για nm, ας ειναι nm. αυτα.

Παιδια ολοι ξερουμε τι σημαινει η περιγραφη nm. Η κατασταση του εξωφυλλου ειναι vg. Το γεγονος οτι δεν υπαρχει ενθετο και αφισα και δεν αναφερθηκε ειναι το λιγοτερο παραπλανητικο και καθιστα το συγκεκριμενο βινυλιο ‘‘αχρηστο’’ για εναν οπαδο/συλλεκτη. Για εμενα δεν αξιζει ουτε 10 ευρω. Κατι πηγε λαθος σε αυτη τη συναλλαγη και το σωστο ειναι επιστροφη βινυλιου/χρηματων απο τη στιγμη που δεν προσφερετε μερικη επιστροφη χρηματων (αυτο καταλαβα εγω).

Το σχολιο μου ειναι καλοπροαιρετο προς τον πωλητη και το γεγονος οτι εχει 280 θετικα σχολια στο discogs αποδεκνυει οτι ξερει να περιγραφει σωστα ενα βινυλιο και να ικανοποιει στα παντα εναν αγοραστη . Επιβεβαιωνετε και απο τον αγοραστη με σχολια περι ευγενιας και εξυπηρετηση. Σε αυτη τη περιπτωση εχει αδικο ομως και με εκπλησσει το τι γραφει στο σχολιο 5 περι ‘‘ψειρας’’.

Ίσως από την άλλη στο Discogs είσαι πολύ πιο προσεκτικός στις αξιολογήσεις σου, τόσο για να μη οσυ χαλάσει το rate, όσο και γιατί παρεμβάλλεται το Paypal που σε αντίστοιχη περίπτωση θα σε υποχρέωνε να καταβάλλεις αποζημίωση με συνοπτικές διαδικασίες :wink:

NM είναι Near Mint. Σχεδόν καινούργιο. Πράγμα που σημαίνει πλήρες (το σημαντικότερο) και χωρίς φθορές. Απλά δεν έχει το σελοφάν, έχει παιχτεί το βινύλιο χωρίς φυσικά να έχει οποιοδήποτε σημάδι κλπ. Αυτό είναι NM και δεν είναι καθόλου υποκειμενικό. Είναι το σύστημα αξιολόγησης που εισήγαγε το Record Collector και λέει τα εξής:

[B]Near Mint (NM or M-)[/B] A nearly perfect record. Many dealers won’t give a grade higher than this implying (perhaps correctly)that no record is ever truly perfect.

The record should show no obvious signs of wear. A 45 RPM or EP sleeve should have no more than the most minor defects, such as almost invisible ring wear or other signs of slight handling.

An LP cover should have [B][I][U]no creases, folds, seam splits or other noticeable similar defects. No cut-out holes, either. And of course, the same should be true of any other inserts, such as posters, lyric sleeves and the like. [/U][/I][/B]

[B][I][U]Basically, an LP in near mint condition looks as if you just got it home from a new record store and removed the shrink wrap. [/U][/I][/B]

Near Mint is the highest price listed in all Goldmine price guides. Anything that exceeds this grade, in the opinion of both buyer and seller, is worth significantly more than the highest Goldmine book value.

Θεωρώ πως στα πλαίσια της καλής πίστης θα πρέπει να δεχτείς επιστροφή.