Μιχάλης Ρακιντζής 19/02 gagarin

Ξυπνήσανε αναμνήσεις. Το πιο ιδιαίτερο LIVE που είδα ποτέ.
Μπαίνοντας στο Gagarin, βλέπω ένα γεμάτο μαγαζί με κόσμο άνω των 30 οι περισσότεροι, άνδρες και γυναίκες νοσταλγοί οι περισσότεροι…και όλων των ειδών οι οπαδοί…το έβλεπες από το headbanging που κάνανε αρκετοί εδώ και εκεί υπό τους ήχους του Set the world on fire των Annihilator(!).Ωραία ξεκινήσαμε.
Δε θα πώ πολλά για το live.Ο Ρακιντζής αποθεώθηκε από ένα διψασμένο κοινό,πολύ καλός ήχος από την μπάντα του S.A.G.A.P.O με τον αναμενόμενο χαμό στα γνωστά κομμάτια. 2και κάτι ώρες και 15ευρώ μια χαρά ήταν. Highlight η εμφάνιση του αρκούδου ΠΟΥΦ στο γνωστό άσμα (ala Eddie) και το ισοπεδωτικό “Δικός σου για πάντα” με όλους να τραγουδάμε

[SIZE=“5”]Γι’ αυτό πιες, σ’ ό,τι είχαμε ζήσει μέχρι χτες. Σ’ όλες τις ωραίες μας στιγμές, βρίσε με ακόμα αν το θες. Μην κλάψεις μόνο και πες, πες πως δεν με γνώρισες ποτέ ήταν οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!
[/SIZE]

Εντάξει, τα σπασε!Όχι οτι περίμενα και κάτι λιγότερο.Έπαιξε καμμιά 30ριά κομμάτια που με εξαίρεση 1-2 μπαλάντες που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα, ήταν ένα κ ένα!Προσκύνησα μπασίστα που έκανε χεντμπάνγκινγκ ακόμα και στα μπλούζ(όπως τα λέγαμε στο δημοτικό)!!!
Μία παρατήρηση μόνο.Τα όργανα ήταν όλα προηχογραφημένα.Ντραμς και 2η κιθάρα 100%(καλά για την κιθάρα λογικό, αφού δεν υπήρχε 2ος κιθαρίστας :stuck_out_tongue: ) και τα υπόλοιπα κατά 80%(δεν είμαι τελείως σίγουρος).Αλλά προσωπικά δεν με επηρέασε καθόλου.Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερα θα πέρναγα αν ήταν και τα όργανα live.
Δεσμεύομαι να ανεβάσω 2-3 βιντεάκια στο youtube και να τα ποστάρω.Όποιος άλλος έχει, ευπρόσδεκτα.

Ναι 2κιθάρα ναι και λογικόν…ειχε πολύ πράγμα αλλα μη το κάνουμε και θέμα αφού περάσαμε τόσο ωραία.Αν και διαφωνώ για τον ντράμερ,ο αδερφός μου είναι ντράμερ και μου λεεί αποκλείεται να έπαιζε μαιμου εκτός από 2-3 σημεία που αντι για μπότα έπαιζε το μπιτ απο τα keys.

Δεν το κάνω θέμα, απλά το αναφέρω.Αφού πέρασα γαμάτα δεν με νοιάζει.2καση πάντως δεν έπαιξε ποτέ, ούτε καν γυρίσματα.Άντε να έπαιζε χάιχατ και ταμπούρο.Τον είχα ακριβώς μπροστά μου και έβλεπα οτι πολλές φορές δεν συγχρονιζόταν καν.Και μερικές φορές και τα σόλος το ίδιο.Δεν λέω οτι δεν μπορούν να τα παίξουν έτσι?Με εξαίρεση τον ντράμμερ που δεν τον ξέρω,όλοι οι άλλοι είναι μουσικάρες!Απλά έτσι έχει μάθει να παίζει ο Μιχάλης τα τελευταία χρόνια και λογικά γι’αυτό έγινε.
Έπαιξαν και το 14 Φλεβάρη που το είχα απωθημένο!!!Όταν τον είχα δει στου Ψυρρή τον Νοέμβρη δεν το έπαιξε. :smiley:

Έτσι Έτσι και εγώ το είχα απωθηνένο.

Μάγκες νομίζω ότι μόνο η φωνή ήταν live κ τίποτα άλλο! Τέλος πάντων, καλά περάσαμε, cult live, όπως άρμοζε δηλαδή, στενοχωρήθηκα μόνο που δεν έπαιξε ο μιχάλης αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=6CL0h1OLjVc&feature=related

Λοιπον,το live σκοτωνε…ενταξει αρκετα ηταν προηχογραφημενα…αλλα ΟΧΙ η φωνη…σ’αυτο βλεπω συμφωνουμε ΟΛΟΙ…ετσι κι αλλιως σε καποια φαση του εφυγε το μικροφωνο :stuck_out_tongue: ΓΑΜΑΤΟΣ…συμφωνο για το ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ…αν και θα γουσταρα και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=XeMfWi_FRzk αλλα δεν πειραζει… ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ,ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΒΡΟΧΗ…

Φανταστικό live,στο τελος σου εμενε μια γλυκιά αισθηση νοσταλγίας και αναπόλησης…αν εξαιρεσουμε μερικα αναποφευκτα playback μερη η μπαντα του Ρακιντζη σταθηκε πολύ καλα και επαγγελματικα ενω σε σημεια εχωναν και αγρια (ενα ξεσπασμα μου θυμισε Stratovarius…)…η ατακα της βραδιας ηταν (εκ Ρακιντζή):καλα που εισασταν εσεις κρυμμένοι ολα αυτα τα χρόνια?:lol: thanx for the memories Μιchael…

Πάρτε το πρώτο.Ακολουθούν άλλα 2 όταν βρω τον χρόνο. :slight_smile:

Ρίξτε και καμμία βαθμολογία. :slight_smile:

Εξαιρετικά τα 2 βίντεακια με καλό και καθαρό ήχο…
Βάλε αν έχεις το “δικός σου για πάντα” που έγινε πανζουρλισμός!!!

Χαχαχα, αυτό ανεβάζω τώρα!!!Αλλά επειδή θα την κάνω να πάω να δω τον τελικό, δεν βλέπω να προλαβαίνω.Θα το ποστάρω το βράδυ μόλις γυρίσω! :smiley: 8)

Ολο το λαηβ ενα ΕΠΟΣ.
Στο SAGAPO δακρυσα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ απο τα γελια.
Ηθελα βεβαια και ενα εισαι σαν κουνελι, αλλα χαλαλι.

Δεν περίμενα τόσο κόσμο και τόσο ενθουσιασμό.Ξαφνιάστηκα οφείλω να ομολογήσω.Πάρα πολύ κέφι και χορός ειδικά στο “S.A.G.A.P.O.” , “εγώ και ο Πουφ” και “δικό σου για πάντα”.\:D/
Έπαιξε 2 ώρες γεμάτες.2-3 φορές έχασε τους στίχους και όντως αρκετά σημεία ήταν προηχογραφημένα.Αλλά τα έδωσαν όλα στη σκηνή και ο Ρακιντζής και το συγκρότημά του οπότε πέρασε σε δεύτερη μοίρα η προηχογράφηση.
Τα 2 αρνητικά της βραδιάς ότι ξεκίνησε 10:30 (στις 9:00 άνοιξαν οι πόρτες) και η ζέστη που υπήρχε (κάπου εξηγείται από τον πολύ κόσμο αλλά είπαμε)
Twisted_sister8 πολύ ωραία τα βίντεο που τράβηξες:thumbup:ςΜπράβο:!:

το επαιξε το

"εισαι σαν κουνελι και γλυκο σαν μελι’’??

Δυστυχώς όχι…Εγώ περιμενα να παιξει και τπτ απο το soundtrack που εγραψε για τα ισοβια (cult ταινία των 80s…) αλλά τζιφος…

Έπαιξε όμως Get Away και μια χαρά τραγούδησε τα μέρη του Ian Gillan

Πάρτε και την κορύφωση!!!

Ασ ποσταρει καποιος setlist
τον εχασα γαμωτο και ηθελα πολυ να τον δω αλλα χαλαλι