Συναυλία στα προπύλαια 19/12/2008

Απ’το σχετικό group στο facebook

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ
ΣΤΙΣ 19/12 ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ

Δέκα μέρες συμπληρώθηκαν από την δολοφονία του 15χρονου μαθητή, Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου από τον ειδικό φρουρό στο κέντρο της Αθήνας. Ο ελληνικός λαός, οι εργαζόμενοι και η νεολαία, καθημερινά βγαίνουν στον δρόμο και φωνάζουν ότι αυτό το έγκλημα δεν θα ξεχαστεί εύκολα. Αυτές τις μέρες, το δίκιο βρίσκεται στους δρόμους, στον αγώνα και την εξέγερση μιας ολόκληρης γενιάς. Οι μαθητές, οι φοιτητές, οι εργαζόμενοι, οι άνεργοι και οι μετανάστες βγαίνουμε στον δρόμο ενάντια στην δολοφονία ενός νέου ανθρώπου, ενάντια σε τόσες άλλες που προηγήθηκαν (μετανάστης στην Πέτρου Ράλλη, γυναίκα στην Λευκίμη και άλλες) αλλά και ενάντια στην πολιτική που δολοφονεί εμάς και τα όνειρα μας καθημερινά: στα σχολεία – εξεταστικά κάτεργα, στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ της Αγοράς, στον παρόν και το μέλλον της ανεργίας ή στην καλύτερη περίπτωση των μισθών πεινάς των 600 Ευρώ.
Δεν θα σταματήσουμε να αγωνιζόμαστε. Για τον Αλέξη, για όλους όσους «έφυγαν», αλλά και για μας που είμαστε εδώ. Σε κάθε γειτονία, σε κάθε σχολείο και σχολή σε κάθε χώρο δουλειάς. Για να τιμωρηθούν οι ένοχοι, για να ανοίξει ο δρόμος για την κατάκτηση όσων δικαιούμαστε.

Στα πλαίσια αυτά διοργανώνουμε μεγάλη συναυλία:
• ενάντια στην κρατική καταστολή
• αλληλεγγύης στην εξέγερση της νεολαίας
την Παρασκευή 19/12 από τις 15.00 και μετά στα Προπύλαια. Καλούμε όποιον καλλιτέχνη επιθυμεί και βέβαια ερασιτεχνικά σχήματα που θέλουν να συμμετάσχουν να επικοινωνήσουν μαζί μας.
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6956161445, 6972779824, 6979672446, 6944740587, 6970463400

Μέχρις στιγμής συμμετέχουν οι καλλιτέχνες:

Οι Απροσάρμοστοι, Κωνσταντίνος Βήτα, Φοίβος Δεληβοριάς, Γιώργος Δημητριάδης, Διάφανα Κρίνα, Δραμαμίνη, Στάθης Δρογώσης, Deus X Machina, Earthbound, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Βασιλική Καρακώστα, ¶λκης Κωνσταντόπουλος, Locomondo, Lost Bοdies, Ματωμένα Πέπλα, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Modrec, Οπισθοδρομική Κομπανία, Ζωρζ Πιλαλί, Δημήτρης Πουλικάκος, Σπυριδούλα, Ζακ Στεφάνου, Διονύσης Τσακνής, Μανώλης Φάμελος, Χαΐνηδες, Γιάννης Χαρούλης,

Συντονιστικό Γενικών Συνελεύσεων φοιτητικών και σπουδαστικών
συλλόγων Αθήνας
Συντονιστικά Μαθητών
Κατάληψη Νομικής-κέντρο αντιπληροφόρησης και δράσης
Ανοιχτή Συνέλευση μαθητών-φοιτητών-εργαζομένων Πολυτεχνείου

Η συναυλία οργανώνεται από τις γενικές συνελεύσεις φοιτητών των καταλήψεων νομικής και πολυτεχνείου καθώς και από το συντονιστικό των μαθητών.

διαδώστε το οπου μπορείτε

Συμμετεχουν μέχρι στιγμής (με τυχαία σειρά)

Απροσάρμοστοι,
Κωνσταντίνος Βήτα,
Φοίβος Δεληβοριάς,
Γιώργος Δημητριάδης,
Διάφανα Κρίνα,
Δραμαμίνη,
Στάθης Δρογώσης,
Deus X Machina,
Earthbound,
Tsopana Rave,
Fundracar,
Αντίδραση,
Ενδελέχεια,
Χρήστος Θηβαίος,
Αλκίνοος Ιωαννίδης,
Βασιλική Καρακώστα,
Άλκης Κωνσταντόπουλος,
Locomondo,
Lost Bοdies,
Ματωμένα Πέπλα,
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας,
Modrec,
Οπισθοδρομική Κομπανία,
Ζωρζ Πιλαλί,
Δημήτρης Πουλικάκος,
Σπυριδούλα,
Ζακ Στεφάνου,
Διονύσης Τσακνής,
Μανώλης Φάμελος,
Χαΐνηδες,
Γιάννης Χαρούλης.

χαμός.

κάπου το χε ποστάρει και ο rudolf, καλή φάση. αρκεί να μην έχει τον σημερινό σκατόκαιρο :?

Καλή φάση, και μάλλον θα έχει και καλό καιρό:!: Οι Lost Bodies σπέρνουν, ειδικά το ‘‘Όσμοση’’:!:

Οι Deus ελπιζω να παιξουν το κομματι που ολοι περιμενουμε

Και οι Αντίδραση το ίδιο:wink::!:

Γαμω ακουγεται,επειδη ομως κατα τις 11 θα εχω καποια δουλεια ξερει κανεις τι ωρα ξεκιναει?

ο rudolf νομίζω είχε ποστάρει 5μιση αλλά εγώ στο ράδιο άκουσα κάτι για 1μιση

Νομιζω 3 χωρις να μαι απολυτα σιγουρος…

Ας προλαβω 38mm και Χοιρινο κρεας (αν εχει και λιγο εκει κοντα ακομα καλυτερα:wink::lol:…) και ενταξει ειμαι απο αυτο το λαιβ

8O Πωπω, τι ονόματα είναι αυτά!

Θα περάσω κι εγώ μια βόλτα λογικά.:slight_smile:

Απο ό,τι εχω ακουσει, ξεκιναει κατα τις 3 και θα κρατήσει μεχρι τις 10 περιπου αν ολα πανε καλα (ελπιζω να μην γινει καμια στραβη). Η βλακεια ειναι οτι το πρωι δουλευω και δεν θα μπορεσω να ειμαι εκει απο την αρχη αλλα ελπιζω κατα τις 5-6 να μπορεσω να ερθω. Θα ειναι πολυ καλα και ΠΡΕΠΕΙ να εχει κοσμο.

νταξ, κιε γαμώ ήταν χθες.

παραβλέποντας κάτι Χαίνηδες, κάτι Χαρούληδες, κάτι τύπους που το παίζουν επαναστάτες και βγάζουν δίσκους με τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο κλπ κλπ κλπ κλπ

εγώ γούσταρα πάρα πολύ σε

misuse
ενδελέχεια
σπυριδούλα
απροσάρμοστους
πουλικάκος + ζωρζ πιλαλί
echo tattoo
Διάφανα Κρίνα
Εarthbound
lost bodies

και βέβαια η αποκορύφωση της βραδιάς ήταν οι Deus Ex Machina, όπου για άλλη μια φορά τα γκρεμίσαμε όλα… παραληρήματα από κάτω, stagediving από πάνω, και βέβαια λίγο πριν την στιγμή που όλοι περιμέναμε:
ατάκες του τύπου “Αδιέξοδο και αρβύλα - η απόλυτη eight-ίλα” συνόδευσαν την εμφάνιση του Σωτήρη Θεοχάρη επί σκηνής για να συμπληρώσει μαζί με τους υπόλοιπους DXM το line up ενός εκ των ιστορικότερων γκρουπς των 80’ς και να παίξουν το “38 χιλιοστά”, το κόμμάτι που γράφτηκε πριν 23 χρόνια για ακριβώς τον ίδιο λόγο με τα πρόσφατα γεγονοτα.

κρίμα που δεν βγήκαν οι Αντίδραση, και δεν ξέρω (επειδή δεν αντέχαμε άλλο και την κάναμε) αν μετά τους Deus Ex Machina εμφανίστηκαν οι θεούληδες Τσοπάνοι.

Αδιεξοδο κολαν και πετσινα μπουφαν
Deus τζιβανα, μοικανα

Χαχα. Καλη φαση το χθεσινο.
Η μαλακια ηταν οτι πηγα απο τις 3.30 κ οι Deus βγηκαν 12+, για τους οποιους ειχα παει κιολας. Αλλα νταξει και η αλλοι μια χαρα ηταν!!!

σωστός και προσπαθούσα να τα θυμηθώ. ρε έχεις ταλέντο - στο ξαναλέω - στην αποστήθιση συνθημάτων χαχαχα!

Misuse δυστυχως τους ακουσα απο το ραδιο την ωρα που ξεκιναγα για κατω. Απο κει και περα οτι ειπες εκτος απο Διαφανα Κρινα που οριζουν τον πατο. Οι Cube επισης καλοι, αλλα δε τους αφησανε να παιξουν δευτερο κομματι (γιατι;) και κατεβηκαν φανερα ξενερωμενοι.
Και μετα την κεραμιδα των Deus σου βγαζουνε τον Τακη Γραμμενο, σα να σου λενε “φυγε”. Καπου εκει την εκανα και γω. Ωραια βραδια και με πολυ κοσμο, μακαρι να συνεχισει ετσι και να μην ψοφησει η φαση.

συμφωνώ απόλυτα για τον Γραμμένο. Μετά τους DXM τον γράψαμε και φύγαμε. Δεν κόλλαγε απλά.

by 22rat:

Deus Ex Machina + Sotiris (Αδιέξοδο) - 38 χιλιοστά

φαίνεται και η μούρη μου πρώτη σειρά, μαζί με υπόλοιπους συμφορουμίτες και φιλαράκια. Πώς να μην τα γκρεμίσουμε όλα, όταν με το που αρχίζει το κομμάτι ορμάει ο στάυρος πάνω στο Σωτήρη χαχαχα!

Ο πιο ομορφος απ ολους ειμαι… χαχαχα:lol:

Σίγουρα η παρουσία του Πουλικάκου ήταν απο τις κορυφαίες στιγμές του τρίωρου στο οποίο έκατσα.

Όπως και η ωραία ρίμα του για… τη Λάρισα και τον Βόλο. 8)

Όμορφες καταστάσεις, πολλά φταρνίσματα, αλλά και πολλοί σημαντικοί καλλιτέχνες παράλληλα με μια κάποια αίσθηση συλλογικότητας, πρόσφερε η χθεσινή ημέρα…

που ήσουνα ωρέ ελλανορ και δεν σε μυριστήκαμε? τέσπα. άμα έφυγες στους DXM καλά να πάθεις, εύχομαι να φτερνίζεσαι ακόμα και την ώρα που διαβάζεις το ποστ μου. :stuck_out_tongue:

όσο για τον πουλικά, κάλος ήταν. αλλά τόσην ώρα ήταν στην σκηνή (από τότε που βγήκαν οι Μάκης Τριανταφυλλόπουλος Band, μετά στον Λογαρίδη, στους Σπυριδούλα και Απροσάρμοστους και στον Ζωρζ Πιλαλί)και νομίζω ότι θα μπορούσε να πει και κάνα κομμάτι παραπάνω, αντί να καπνίζει μανιωδώς και να παρουσιάζει τους επόμενους.

έχω να καταγγείλω την έλλειψη μπύρας σε οποιοδήποτε περίπτερο από ομόνοια μέχρι σύνταγμα από κάποια ώρα και δώθε.