1988 - Αγαπημένο metal album?

Μην βαλετε το Port Royal στη λίστα γιατι μπορει να θελω μετα να αλλαξω ψήφο :stuck_out_tongue:

Καταπληκτική χρονιά το '88 όπως και το '86, φοβεροί δίσκοι. Αλλά για μένα η αιώνια αγάπη ακούει στο όνομα …And Justice For All, αν δεν υπήρχε το One ίσως να μην άκουγα μετσαλ, όλα τα άλλα έρχονται μετά. Death, Bathory, Helloween,Queensryche, Candlemass, Manowar, Slayer,Maiden, Crimson Glory, Exodus(Fabulous Disaster), Anthrax, Running Wild, Scanner(Hypertrace) και πόσα ακόμα…

Τί να πω εδώ, 3 απ’αυτά… Seventh Son - Operation - Transcendence τα’χα αγοράσει με πολύ καμάρι σε κάποιες δόσεις… Δεν μπορώ να πω ποιο είναι καλύτερο αλλά:

  1. Maiden μας τα’χετε κάνει τσουρέκια κάτι Maiden-άδες κ τους ψηφίζετε όπου σταθείτε κ όπου βρεθείτε

  2. Το Operation: Mindcrime είναι πρώτο κ με μεγάλη διαφορά ψήφων κ μου τη δίνουν αυτά π έχουν πολλές ψήφους

  3. Το Transcendence το έχουν ψηφίσει λίγοι κ αδικείται γιατί όταν βγήκε έκανε τρελό πάταγο… 3 ψήφοι;;; (+1 = 4 :wink:)

(ας μην πω τπτ για Metallica τώρα κ γίνω ακόμα πιό κακός… φτάνει, πήρατε δόση… :stuck_out_tongue: )

Αντικειμενικά, ο δίσκος της χρονιάς ήταν το Operation Mindcrime. Δικαίως βρίσκεται πρώτο στο πολλ. Προηγείται, επομένως δε χρειάζεται και την δική μου ψήφο.

Κατα τ’ άλλα, φτάνει με τους Metallica και τους Maiden. Δισκάρες και τα δύο που κυκλοφόρησαν, αλλά δεν ήταν (για μένα) και τα κορυφαία που έβγαλαν ποτέ (ξέρω βέβαια πως υπάρχει κόσμος που θεωρεί τα And Justice και 7th Son ως τα καλύτερα τους).

Προτίμησα να δώσω την ψήφο μου στους Helloween, το φαινόμενο των οποίων καθιερώθηκε με τα δύο Keeper albums, και μαζί μ’ αυτά, ολόκληρη η σχολή του euro-power. Απο άποψη μουσικής επιρροής, δε θα βρει στο poll κανείς επιδραστικότερο άλμπουμ.

Bathory και Slayer πολύ σημαντική χρονιά κατα τ’ άλλα, Death & King Diamond δεν υπήρξα ποτέ μεγάλος φαν, ενώ μια που αναφερόμαστε όλοι σε προσωπικές προτιμήσεις, το 1988 κυκλοφόρησε το αγαπημένο μου επικό συγκρότημα ένα απο τα κορυφαία του άλμπουμ:

A, επίσης, όλο και κάποιος θα το ανέφερε πίσω, αλλά ας αναφερθώ και σ’ αυτό:

διαμαντια ολα τους.Ψηφισα operation mindcrime,νομιζω την τελειοτητα αυτου του δισκου δεν την πιανει κανενας απο τους αλλους.Για top 3 θα επελεγα Maiden & Crimson Glory :slight_smile:

Απ’ το poll άνετα Blood Fire Death, αλλά πού να νιώσετε.
Με μικρή διαφορά βέβαια από το South Of Heaven που ξύνισε όλους τους τότε ψευτοθράσερς.

Τώρα εκτός poll:

Επίσης:

Αυτά τα “φτάνει με τους Metallica, φτάνει με τους Μaiden” είναι λίγο τραγικά ε! Δηλαδή με το ζόρι να κάνουμε ότι δεν υπάρχουν αυτοί οι δίσκοι? Συγνώμη κιόλας που τους έβγαλαν δηλαδή! Στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν θέλετε να τα βλέπετε μην τα βάζετε σε πολλ. Κακά τα ψέματα αυτές οι μπάντες παίζουν σε άλλο επίπεδο και είναι λογικό να αδικούνται άλλες μπάντες με φοβερούς δίσκους. Οπότε νομίζω ότι η πιο δίκαιη πρόταση είναι η παραπάνω, να μην μπαίνουν σε πολλ δηλαδή.

Τι χρονιά κι αυτή ρε π…η μου. Τι να πρωτοδιαλέξεις…

Αγαπημένο μου είναι μάλλον το Seventh son…, αλλά καλύτερο είναι σίγουρα το Operation… ένας από τους καλύτερους δίσκους στην ιστορία του σκληρού ήχου.

Αλλά…[SPOILER]Candlemass - Ancient dreams
Fates Warning - No exit
Bon Jovi - New Jersey
Flotsam and Jetsam - No place for disgrace
Judas Priest - Ram it down
Metallica - Justice
Anthrax - State of Euphoria
Helloween - Keeper 2
King Diamond - Them
Krokus - Heart attack
Virgin Steele - Age of consent
Crimson Glory - Transcendence
Manowar - Kings of metal
Skid Row - Skid Row
Running Wild - Conquistadores…εεε Port Royal
Zed Yago - From Over Yonder

Τι χρονιά κι αυτή ρε πούστη μου…

[/SPOILER]

+1 >>>>

Διαφωνώ για το “άλλο επίπεδο”. Δίσκοι όπως το Keeper των Helloween κοντράρουν στα ίσια το 7th Son. Ή το Blood Fire Death. Πόσο μάλλον το Operation Mindcrime, που δικαίως (όπως είπα πάλι) κατέχει την πρωτιά.

Όπως και να χει, απο τη στιγμή που το θρεντ αναφέρεται σε “αγαπημένο” (και όχι καλύτερο) άλμπουμ, ο καθένας μπορεί να προτιμήσει οτιδήποτε γουστάρει περισσότερο.

Το “καλύτερο” είναι κάπως υποκειμενικό… Γι’αυτο έβαλα αγαπημένο… Για κάποιοιν μπορεί να σημαίνει κάποιο album κάτιι παραπάνω… Δεν μπορεί να πει κάποιος αυτό album είναι το καλύτερο και ότι και να πείτε δεν ακούω. Η κουφός θα είναι ή δεν θα έχει ιδέα απο μουσική…
Σίγουρα το Keepers μπορεί να κοντράρει το 7th Son και γνώμη μου ότι δεν πρέπει να βρίσκεται κάτω … Πόσο μάλλον το …and justice for all που με την σκατένια παραγωγή χάνει πολλά (που είναι το μπάσσο οεο)… Τώρα για το Transcendence αν δεν είχε αυτό το drum machine ίσως να βρισκόταν και πιο ψηλά… Γνώμη μου αν έπρεπε να κοντράρω κάποια είναι Keepers Pt.2 και Operation:mindcrime και όχι συνθετικά γιατί εννοείται πως το πρώτο υπερτερεί αλλά το δεύτερο έχει ένα concept που δεν σε αφήνει να πατήσεις το stop… Κολλάς στα lyrics μέχρι το τέλος…

Το Justice έφτιαξε σχολή με την παραγωγή του και για το δευτερο Bold ROFL μέχρι θανάτου. Πάντως αυτό το “παίζουν σε άλλο επίπεδο” είναι αστείο όταν απέναντι από το 7th son είναι ένα Operation ή ένα Keeper και απέναντι από το Justice ένα Dimension Hatross ή ένα History Of A Time To Come και δείχνει ότι συνεχίζουμε να μετράμε την ποιότητα ενός καλλιτέχνη με βάση την εμπορική απήχηση του.

Όταν λέω παίζουν σε άλλο επίπεδο εννοώ ότι όλοι τα έχουμε ακούσει και όλοι τα γουστάρουμε από τον πιο παλιό μεταλλά μέχρι τον πιο νέο. Για το Dimension Hatross δεν μπορείς να πεις το ίδιο. Τώρα αυτό με την εμπορικότητα είναι λίγο περίεργη φάση. Τέσπα βαριέμαι να το αναλύσω, άλλωστε παρόμοιες συζητήσεις έχουν γίνει στο forum πολλές φορές οπότε peace!

Έφτιαξε σχολή το …and justice for all με την παραγωγή #-o:lol:
Μα και βέβαια δεν μετράμε την ποιότητα ενός καλλιτέχνη με την εμπορική του απήχηση γιατί απο τα συγκεκριμένα εμπορική απήχηση είχαν μόνο τα …and justice for all και 7th Son… Μην ξεχνάς σε ποια περιοδεία παίχτηκε live το operation:mindcrime και γιατί παίχτηκε σε αυτή. Η επιδραστικότητα που είχε το Keepers δεν νομίζω να την έχει κανένα απο τα παραπάνω… Όσο για το bold γέλα όσο θες δεν θα χαρακτηρίσω το τι ακουν τα δικά σου αυτιά… :slight_smile:

Εντάξει ρε παιδιά και το Keeper αλλά και το O.M. μια χαρά πουλήσανε και πουλάνε ακόμα…

Σε σχέση πάντα με τα Metallica και Iron Maiden δεν νομίζω… Σε αυτά αναφέρθηκα κυρίως και μιλάω για τότε… Το operation:mindcrime άρχισε να πουλάει μετά την περιοδεία του Empire που παιζόταν ολόκληρο… Δεν ξέρω αν τότε ο κόσμος κατάλαβε τι παίζει εκει μέσα ή αν έγινε εσκεμμένα απο τους Queensryche αλλά μέχρι τότε δεν έκανε τίποτα… Δεν στέκει να βγάζεις μια albumάρα με τίτλο Empire και να περιοδεύεις και να παίζεις το προηγούμενο σου album ολόκληρο…

Στα δικά μου αφτιά πάντως το O.M είναι εύκολος δίσκος, γεμάτος χιτάκια και δεν νομίζω ακόμα και το 88 να ακουγότανε δύσκολος…

Τα δικά σου αυτιά είναι συνιθισμένα σε αυτόν τον ήχο… Βάλτο σε κάποιον εκτός χώρου… Και κακά τα ψέμματα εγώ δεν του έδωσα την αξιά που του έχω δώσει σήμερα με το πρώτο άκουσμα… Σίγουρα… Συνέβει και με άλλα album πχ Images and Words κτλ…

Και να ξερες πόσος κόσμος με συνηθισμένα αυτάκια σαν και τα δικά μου πόσο τον κράζουν αυτόν τον δίσκο. Αμαρτία, αλλά γούστα είναι αυτά…

Ο AngelCry εχει δικιο και στα δυο ζητηματα που εθεσε παραπανω:

1 - To Κeepers2 των Helloween προφανως ειναι το επιδραστικοτερο album εκεινης της χρονιας.

2 - Η πραγματικη αξια του O.M. των Queensryche, χρειαζεται πολλες και προσεκτικες ακροασεις για να εμπεδωθει απο τον ακροατη.