1988 - Αγαπημένο metal album?

Στην Ευρώπη μπορεί και να είναι το Keepers, στην Αμερική είναι σίγουρα το Justice.

Όσο επιδραστικό είναι το Keeper για το ευρωπαϊκό power αλλά τόσο και ακόμα περισσότερο είναι το Justice για το παγκόσμιο thrash/speed/heavy metal.

Άστους έχουν καιρό ακόμα για να καταλάβουν τι γίνεται εκεί μέσα :lol::wink:

Μα που ρε παιδιά? Δεν μπορώ να καταλάβω… Τι ή τσίτα μπουκωμένες κιθάρες και το καθόλου μπάσο? Αν μιλάτε για την παραγωγή βέβαια…

Εδώ θα διαφωνήσω και θα βάλω στην θέση του …and justice for all το Kill 'em all…

πειράζει που εγώ υπερ-λατρεύω τον ήχο του …and justice for all ??

1 Like

Εμένα προσωπικα δεν με πειράζει καθόλου αλλά βλέπω αρκετοί ξεχνάνε ένα τεράστιο μέρος της αυτοκρατορίας των Metallica που λέγεται Cliff Burton και το κατά πόσο βοήθησε σε αυτούς τους 3 πρώτους δίσκους να γίνουν αυτό που είναι η Metallica σήμερα…
Άλλωστε το …and justice for all μαζί με το Fear of the Dark είναι τα πρώτα cd που αγόρασα :slight_smile:
Έχω άλλο δέσιμο μαζί τους

Ο ήχος του Justice και για μένα είναι μεγάλη λατρεία! Σίγουρα ότι πιο heavy έχουν βγάλει οι Metallica και ακόμα και ο Ulrich έπαιζε παπάδες(για τα δικά του δεδομένα ε). Όσο για τη φωνή του Het χαλαρά η καλύτερη και πιο επιθετική, για να μην μιλήσω για τα riff.

Στο Kill Em All πάντως με τις έτοιμες συνθέσεις δεν βοήθησε και ιδιαίτερα αν εξαιρέσουμε το 2ο μισό του Anesthesia. Στα επόμενα δύο δεν το συζητάμε ότι το συνθετικό μεγαλείο οφείλεται κυρίως σε αυτόν που όχι μόνο έγραφε κομμάτια αλλά “μάθαινε μουσική” και στους υπόλοιπους.

Στα του τόπικ κακώς έβαλες το Blood Fire Death μάλλον, δυστυχώς η πλειοψηφία των μεταλλάδων αγνοεί τους Bathory και τεράστια επιδραστικότητα των πρώτων έξι δίσκων τους, ασχέτως του ότι επηρεάσαν thrash, black, epic ακόμα και υπο-υπο-ιδιώματα όπως το viking metal.

@Chrisp έχεις δίκιο για το Blood Fire Death, αν δεν ήταν το Justice μάλλον εκεί θα πήγαινε η ψήφος μου(ή στο Leprosy). Άρα επανέρχομαι, στο επόμενο αντίστοιχο poll όχι Metallica και Maiden!!

Ότι πιο heavy θα έλεγα black album μιας και η παραγωγή εκεί τσακίζει κόκαλα… Το μπούκωμα της κιθάρας εκεί σου τρίζει τα δόντια σε κομμάτια όπως το Sad But True και το κεφάλι σου αρχίζει μηχανικά να ακολουθεί τον ρυθμό με headbanging
Aν πρέπει να σταθώ σε κάτι είναι η φωνή του Hetfield στο …and justice for all

Τα σκηνικά με τα καμώματα του Ulrich τα ξέρετε υποθέτω εκείνη την περίοδο… Όσο για τον συνθετικό τομέα έχεις δίκιο αλλά το μπάσο του δίνει άλλη αίσθηση σε όλο το album…

Viking Metal=Bathory τέλος… Αρκετά αγνοούν αρκετοί αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι κανείς γιαυτό. Γούστα είναι… Ελπίζω να μην πετάει κατάρες απο κει πάνω ο Quorthon

Εύκολα και με διάφορα το 7th Son. Υπέρτατο τιτανοτεραστιο τρισμεγιστο.

Operation Mindcrime:):!:

Ναι σωστά, τσιτωμένες, μπουκωμένες κιθάρες κανένας, ούτε οι Pantera, ούτε οι Morgana Lefay, ούτε ότι Hardcore και Technothrash βγήκε στα 90’s ούτε τίποτα, ότι πεις. Σου βάλανε και λίγο μπάσο και μπερδεύτηκες.

Επιδραστικότητα το And Justice For All συνθετικά καμιά, ούτε οι Sepultura, ούτε οι Machine Head, ούτε ότι γκρουβομέταλ βγήκε μετά ούτε τίποτα, ούτε ήταν ένα βήμα πριν πατενταριστούν τα Beatdown.

Συνθετικά το Operation τι είχε να δείξει, μόνο concept ήταν, τραγούδια ατομικά ποιλο έστεκε, το Suite Sister Mary, Eyes Of A Stranger, Mission, Spreading The Disease. Κανένα βρε αδερφέ τι να κλάσουν όλα αυτά μπροστά στο Rise And Fall.

+1000

να μου πει κανεις για κανα promised land να πω οκ, αλλα εδω συνθετικα καθαρα σιγα τα ωα…5 χιτακια-καλα μετσαλ κομματια και αυτο…μονο το κονσεπτ μετρησε και οι ερμηνειες τεητ…

ειρωνικά το είπα ρε στόκε

α =/

ε οχι, παρε πουλο:razz: εγω το εννοω!

Άντε ρε απο δω που έχεις αποκυρήξει το τρουμεταλίκι και σήμερα σου ήρθε να φορέσεις το eye patch, να καρφώσεις παπαγάλο και σε χαλάει το operation

ΕΠΟΣ :lol::lol::lol::lol::lol:

ρε ουστ τεντυμποη, τα guilty pleasures μου δεν τα αλλαζω…
operation mindc:sleep::sleep:

Tα μπερδεψες. Μιλαμε για επιδραστικοτητα. Την επιδραστικοτητα υπογραμμισε ο AngelCry. Δεν εχει σχεση αν συνθετικα ειναι τελειος ενας δισκος, οπως το O.M. στην προκειμενη περιπτωση, με το αν εχει επιδραστικοτητα και επιρροη σε νεους μουσικους.