Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Leviathan, εγώ δεν κατάλαβα το από κάτω:

Απ’ την άλλη έχουν με την έννοια ότι αν όντως γίνει αυτό, νομίζω θα είναι μεγάλη έκπληξη αν δεν συμβεί το Grexit για ευνόητους λόγους. Είναι μαθηματικά βέβαιο, πώς να το κάνουμε.

Με ποιον μηχανισμό θα οδηγηθούμε στο Grexit ενώ θα υπάρχει αυτός ο συνασπισμός; Περιμένεις ρήξη με την Ε.Ε. λόγω μη διάθεσης στο να αναδιοργανωθεί το δημόσιο;

Αυτομάτως όχι, αλλά όπως σε διαβάζω παρακάτω, εσύ είσαι. Επίσης, είσαι εξίσου ανίδεος με τον Τζήμερο σε αυτό το θέμα. Μα είναι δυνατόν; “Ο πολιτισμός της Μέσης Ανατολής”? Ποιος είναι αυτός ο πολιτισμός; Δηλαδή ο Αιγύπτιος, ο Ιρανός και ο Σαουδάραβας δεν διαφέρουν μεταξύ τους και για αυτό μπορούμε α) να τους τσουβαλιάσουμε και β) να συγκρίνουμε πολιτισμούς λες και είναι αυτοκίνητα; Πάμε καλά; Γιατί μιλάς δημόσια για πράγματα που δεν κατέχεις; Δεν σε νοιάζει που ρεζιλεύεσαι; Χάνει πόντους ο πολιτισμός μας όσο μιλάς και θα πέσουμε στη Β’Εθνική των πολιτισμών. Please σκέψου τι θα γράψεις πριν ξαναγράψεις κάτι.

Επειδή ο Τζήμερος δεν σπούδασε τίποτα και δεν μπορεί να καταλάβει και να διαχειριστεί ένα τόσο πολύπλοκο θέμα όπως οι πρόσφυγες και οι μετανάστες, δεν σημαίνει ότι κι εμείς θα πρέπει να δεχτούμε να πέσει ο πήχης των απαιτήσεων μας από όσους αποκτούν εξουσία. Είτε αριστεροί είτε δεξιοί οφείλουμε να απαιτούμε από όσους έχουν θέση εξουσίας να διαχειρίζονται τα πολύπλοκα και σοβαρά προβλήματα με σοβαρότητα και σύμφωνα με κάποιους βασικούς κανόνες λογικής. Όχι με τσουβαλιάσματα, όπου ο κάθε ηλίθιος μπορεί να κάνει το δικό του “τσουβάλιασμα” και να μας φορτωθεί στο σβέρκο γιατί έπεισε εσένα και όσους βαριούνται να ασχοληθούν πως αυτό είναι το σωστό τσουβάλιασμα.

edit: και προφανώς όσα γράφω για το τσουβάλιασμα ισχύουν και για όσους τσουβαλιάζουν την κατάσταση της Ελλάδας σε μία και μόνο παράμετρο και η οποία κατ’αυτούς διορθώνεται με μόλις μία κίνηση: π.χ. εκτύπωση ? ή δραχμή ή κατάργηση μνημονίου ή κλείσιμο συνόρων ή παραμονή στην Ε.Ε. ή κλείσιμο του δημοσίου ή … ή…

ΚΚΕ(μ-λ) & Μ-Λ ΚΚΕ

Δεν θα βγαινει το προγραμμα και θα ετοιμαζεται 4ο μνημονιο, τοτε πολλες χωρες θα ειναι ακομα πιο απροθυμες να συμμετασχουν λογω του οτι θα φαινεται πια και το πολιτικο κοστος που θα εχουν οι εκαστοτε κυβερνησεις με αποτελεσμα να μην συμφωνουν με τιποτα, να μας κοψουν την χρηματοδοτηση και ετσι να μας σουταρουν [B][U]η[/U][/B] μεχρι το 2018 με δεδομενη παλι την αποτυχια του 3ου μνημονιου και ενω θα φαινεται το 4ο στον οριζοντα , θα εχουν σχηματιστει και αλλες δυναμεις σαν την ΛΑ.Ε του Λαφαζανη (ισως ενα κομμα της Ζωης) που θα υποσχονται ομαλη εξοδο απο την Ευρωζωνη. Λογικα μεχρι τοτε η ιδεα ‘‘ευρω παση θυσια’’ θα εχει φθαρει μεσα στον μεσο Ελληνα και μετα τον ‘‘ιδρωτα και αιμα’’ του 3ου μνημονιου θα μετακινηθει προς αυτα τα κομματα. Πιστευω οτι αυτη ειναι η λογικη πορεια των πραγματων εκτος και αν τα κεφαλια της Ευρωπαικης Ενωσης αλλαξουν ιδεες και προσεγγιση πραγμα [B]απολυτως[/B] απιθανο.

Εγω karvou δεν βρισκω τον τροπο που θα μεινουμε στο ευρω η τον τροπο που το ευρω θα συνεχισει να υπαρχει μετα το 2018-2020.

Όπως είχα γράψει, το κύριο πρόβλημα ήταν η ΜΑΡΣ (δηλαδή ΑΡΑΝ, ΑΡΑΣ, Αλαβανος). Από τη στιγμή που αυτές οι οργανώσεις πήγαν στη Λαικη Ενότητα, τότε η συννενοηση με τους υπολοιπους γίνεται σαφώς πιο εύκολη.

Δηλαδή μέχρι να φύγουνε ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ, ΝΑΡ/ΣΕΚ θέλανε να βάλουν θέμα επαναστατικής διαδικασίας (έστω και “μεταβατικής” πώς τα λένε αυτά εκεί πέρα) αλλά δεν μπορούσανε λόγω ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ ; Ότι δηλαδή τους συσχετισμούς εκεί μέσα τους καθορίζανε (κάνοντας κουμάντο γενικώς) ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ;

Όχι ότι περιμένει κάποιος κάτι σοβαρό από το ΣΕΚ, αλλα η ΑΡΑΝ είχε βάλει βέτο δυο φορές στη συνεργασία με το ΕΕΚ (Ιούνιος '12 και Ιανουάριος '15) γιατί τους χαλούσε τον φίλο-Σύριζα προσανατολισμό.

Εγώ πάντως έχω να σου πω ότι έμπλεξες. Τι πας να κάνεις με τους Σεκίτες και τους Ναρίτες αγόρι μου, αυτοί θα σας βγάλουν την ψυχή. Νομίζατε ότι θα πάτε για εισοδισμό στο ΝΑΡ και στο ΣΕΚ; Πιο εύκολα θα κάνουν αυτοί εισοδισμό σε σας!

Να μου το θυμηθείς.-

Εσεις οι δυο μπορειτε να μιλατε ελληνικα για να καταλαβαινουμε και οι υπολοιποι τι σκατα λετε! :stuck_out_tongue:
Μου θυμισατε ελληνικο στρατο με τα ακρωνυμια!!!

‘‘Να πάμε για εισοδισμό’’ ?! Το μονο για το οποιο θα πηγαίναμε στους Σεκιτες είναι για να τους κουρέψουμε τις τζίβες.
Έλεγα αυτές τις μέρες, να σκάσουμε στις κοινές προεκλογικές συγκεντρώσεις και να ρωτάω τους δικούς μου ψιλοφωναχτα :
<< ρε μαλακες, οι πασοκοι τι δουλεια εχουν εδω ?? >> (δειχνοντας τους Σεκιτες)
<< καλα ρε, τους κνιτες τι τους θελουμε ?? >> (δειχνοντας τους Ναριτες)
Διπλωματία πάνω απ’ολα. :stuck_out_tongue:

Πάντως μιλώντας για ‘‘μεταγραφές’’, -και μονο σχετικά με άτομα που γνωρίζω- το ΝΑΡ το έχουμε στο 4-1 και το ΣΕΚ στο 5-0, οντας και οι 5 εξαιρετικές κοπελίτσες. 8)

Κάθομαι και κοιτάω την οθόνη με αυτά που γράφετε μερικοί

Το ίδιο πράγμα λέτε. Από πού θα βγουν για να συντηρηθεί αυτή η Λερναία Ύδρα του δημοσίου και παράλληλα να πληρώνονται οι δανειστές; Από φόρους με τέτοιους ΦΠΑ; Από χαράτσια; Από ιδιωτικοποιήσεις ή άλλες επενδύσεις; :lol:

Ας μην κοροϊδευόμαστε…

Στα λόγια μου έρχεσαι…

Δεν τσουβάλιασα τίποτα, αν πρόσεξες ανέφερα την Σαουδική Αραβία σαν παράδειγμα και ας έιχα αναφερθεί προτού στην κουλτούρα της Μέσης Ανατολής σε γενικά μέτρα, που στην πλειοψηφία της δεν έχει και μεγάλες διαφόρες με εξαίρεση το Ισραήλ. Τώρα αν στο Ιράν η πλειψηφία των ανθρώπων είναι σιίτες, στο Ιράκ και στις υπόλοιπεις χώρες του Λεβάντε έιναι σουνίτες και αν στις χώρες της Αραβικής Χερσονήσου ακολουθούν μια πιο ορθόδοξη μορφή σουνιτισμού δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Η ιδεολογία αυτης της θρησκείας δεν συμβιβάζεται με τον δυτικό κόσμο αν την ακολουθεί κάποιος πιστά και δεν παραμελεί τα ιδιώματα του κορανίου. Το ζω καθημερινά μιας και ζω σε πολυπολιτισμική χώρα, σε μεγάλη πολή με μεγάλο ποσοστό μουσουλμάνων. Μόνο ένα ποσοστό Τούρκων και Κούρδων εντάσσονται στην κοινωνία χωρίς πρόβλημα και οι πλειοψηφία αυτών δεν ακολουθούν πιστά την θρησκεία τους, αυτό έχω παρατηρήσει από προσωπική εμπειρία. Μερικοί μουσουλμάνοι ζουν εδώ 4 γενιές και ακόμα δεν μιλάνε σωστά Γερμανικά τα παιδιά τους, τα στέλνουν σε ισλαμικά σχολεία και αρνούνται οποιαδήποτε σμίξη με την τοπική κουλτούρα. Δηλαδή αν δεν καταφέρουν να μπουν στην κοινωνία μετά απο 4 γενιές, τοτε το ερώτημά μου είναι ΠΟΤΕ; Αυτά για την άποψή μου προς το ισλάμ. Από εκεί και πέρα σου λοίπουν επιχειρήματα και για να φανείς υπεράνω πετάς σχόλια τύπου ‘‘είσαι ρατσιστής’’, ‘‘δεν έχεις ίδεα’’, ‘‘σκέψου πριν ξαναγράψεις’’, ‘‘γίνεσαι ρεζίλι’’. Ε πες μου ρε φίλε ένα σοβαρό επιχείρημα για ποιον λόγο όχι η ελληνική, αλλά ή ευρωπαική κουλτούρα δεν είναι ανώτερη από μια άκρως φασιστική ιδεολογία που εισβάλει εδώ και δεκαετίες την Ευρώπη;

PRIMA NOCTA

Οπότε συμφωνούμε ότι το πρόβλημα είναι οι θρησκείες και όχι ο πολιτισμός του εκάστοτε λαού.

Επίσης τι δουλειά έχει η “πολιτισμένη” δυτική κουλτούρα και εισβάλει στις απολίτιστες κουλτούρες της Ανατολής; Να τις εξευγενίσει;

Μαλάκες σοβαρά τώρα τι καθόμαστε και συζητάμε??

Μέσα στην ΠΟΥΤΑΝΑ την ΕΕ τολμάμε να μιλάμε για πολιτισμό που αβαντάρουμε τους γαμημένους τους Αμερικάνους να μακελεύουν τον πλανήτη από το 1950…

Πολιτισμός ρε…αρχαίο πνεύμα αθάνατο και τα ρεστα…

Συμφέρων και δίψα για χρήμα και έλεγχο των πολιτικών. Δεν έίχαμε καμία δουλειά να εισβάλουμε ούτε στο Ιράκ, ούτε στο Αφγανιστάν, ούτε στην Λιβύη. Βλέπουμε τα αποτελέσματα των ενεργιών μας με την παρούσα προσφιγική κρίση που δεν θα είχε συμβεί αν οι Αμερικάνοι κυρίως δεν διψούσαν για πετρέλαια.

οπότε πόσο ανώτερος είναι ο ευρωπαικός πολιτισμός MaxFuckngPayne???

γαμίσαμε τους μισούς λαούς του πλανήτη για να καυλαντίζουμε μετο ευρωπαικό ιδεωδες

Πως συμβαδίζει ο πολιτισμός που λες πως είναι ανώτερος με αυτό?

Ο σκοταδισμος ειναι το προβλημα και οχι το Ισλαμ αυτο καθαυτο. το ιδιο ισχυει και για τον σκοταδισμο των χριστιανων.

Φυσικά, απλά κάποιος μπορεί να πει ότι θρησκείες = σκοταδισμός αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα τώρα :stuck_out_tongue:

Στο θέμα μας τώρα. Που θα το ρίξετε?

Sorry MaxFuckingPayne αλλά δεν έχω όρεξη να πιάσω συζήτηση σε τόσο χαμηλό επίπεδο και ενώ συνειδητά δηλώνεις ρατσιστής. Δεν θα καταλάβεις ποτέ πως οι κουλτούρες δεν συγκρίνονται για να λέμε “ανώτερη” ή “κατώτερη” ούτε ότι ο μικρόκοσμος σου και τα στερεότυπα που έχεις στο μυαλό σου έχουν μηδενική αξία. Btw, το 0 (μηδέν) το ανάκαλυψαν οι Άραβες οπότε εγώ θα έλεγα πως ο αραβικός κόσμος εδώ και αιώνες εισβάλλει στην Ευρώπη. Αν δεν υπήρχαν οι Άραβες, δεν θα υπήρχαν και μηδενικά σαν τον Τζήμερο

Ρατιστής δήλωσα επειδή με έκανες, μιας και τυπάκια σαν εσένα αποκαλούν ρατσιστή και φασίστα οποιονδήποτε δεν συμφώνει με την αριστερή αντζέντα τους. Αρνείσαι ότι η Σουηδία είναι νούμερο 1 rape/capita στην Ευρώπη λόγο των απίστευτων αριθμών μεταναστών απο Αφρική και Μέση Ανατολή; Ανυπομονώ να δω τι θα βγάλεις απ΄το μυαλό σου για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

Και σχόλια τύπου ‘‘δεν πέφτω στο επίπεδό σου’’ να τα κόψεις, απλά πες δεν ξέρεις τι να πεις για να δικαιολογήσεις την αντιεθνική ιδεολογία μου. Εγώ κανονικά έπρεπε να πετάω τέτοια σχόλια αλλά δεν το κάνω επειδή έχω όρεξη για αντίλογο.