Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Στην κρίση του καθενός αν το παρακάτω είναι ανάρτηση ανθρώπου που στέκει καλά στα μυαλά του. Ο Λεβέντης είναι λιγότερο γραφικός.

Νταξ, το άκουσα και αυτό, είπε τον Τζήμερο φασίστα ο Κάισερ. Αλλά να μου τις λέξεις ‘φασίστα’ και ‘ρατσιστη’ τις μοιράζουν πλέον σαν καραμέλες οι κουμουνιστές-SJW’s.

Ενδεικτικά από το facebook profile του:

[SPOILER]

Thanos Tzimeros -30 August at 12:49 ·
Έφυγαν για να γλυτώσουν απ΄ τη βία της πατρίδας τους. Φιλήσυχοι άνθρωποι, ειρηνικοί.
https://www.youtube.com/watch?v=XOpKBslt0vQ
[/SPOILER]

Ασχολίαστο το τσουβάλιασμα και τα στερεότυπα που προωθεί. Έστω όμως πως είναι αμόρφωτος και δεν ξέρει σωστό συντακτικό (πράγμα που δεν είναι και ό,τι καλύτερο καθώς θες να ξέρεις ως ψηφοφόρος το τι πρεσβεύει και να μην σου λέει μετά “όχι, εγώ δεν εννοούσα αυτό”). Δες εδώ άλλο:

[SPOILER]

Thanos Tzimeros
3 September at 19:29 · Athens, Greece · Edited ·
Ερώτηση κρίσεως: τα πνιγμένα στα πετροδολλάρια κράτη του Αραβικού κόλπου, τι έχουν κάνει μέχρι τώρα για να πάψουν να πνίγονται οι ομόφυλοι και ομόθρησκοί τους; Πόσους πρόσφυγες από τη Συρία έχουν δεχθεί; Και πόσες, δηλώσεις έστω, δεν μιλάμε καν για ενέργειες, έχουν κάνει οι αξιωματούχοι τους καταδικάζοντας τις βαρβαρότητες του ISIS; Επίσης: γιατί οι μουσουλμάνοι πρόσφυγες από τις εμπόλεμες περιοχές δεν προτιμούν να πάνε στη Σαουδική Αραβία, στο Κατάρ, στο Ντουμπάι, που και δουλειές έχει και υψηλό επίπεδο ζωής, κι έρχονται στην Ευρώπη; Αν ξέρει κανείς ας με διαφωτίσει.
Υ.Γ. Έχω δηλώσει από την πρώτη στιγμή, μη υπολογίζοντας και εκεί το πολιτικό κόστος, ότι είμαι αγνωστικιστής. Με τις θρησκείες δεν έχω καμία σχέση. Με καμία θρησκεία. Και θεωρώ τον Χριστιανισμό ένοχο φριχτών εγκλημάτων. [B]Αλλά θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να διατηρηθεί αυτό που λέμε “Χριστιανική παράδοση της Ευρώπης”. Προτιμώ, ως πολιτισμικό πλαίσιο, τον “κουρασμένο” Χριστιανισμό της Δύσης, από τον αψύ, ερεθισμένο φονταμενταλισμό κάθε άλλης κατεύθυνσης, ακόμα και των αθέων[/B]. Οι νοήμονες θα καταλάβουν τι εννοώ. Οι ανόητοι θα γράψουν τα δικά τους, όπως πάντα.
[/SPOILER]

Αν αυτό δεν είναι ξενοφοβία, τότε τι είναι; Οι μουσουλμάνοι κατά τον Τζήμερο είναι “ερεθισμένοι φονταμενταλιστές”. Μάλιστα. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι παντελώς ηλίθιος σε αυτό που ρωτάει. Απαράδεκτα ανίδεος για ένα τόσο σημαντικό θέμα και για το οποίο μιλάει δημόσια μόνο όταν ελπίζει πως θα κερδίσει λίγες ψήφους παραπάνω.

Έχει πολύ υλικό στο προφίλ του. Για κλάμματα είναι

[SPOILER]

Thanos Tzimeros shared Britain First’s video.
12 September at 11:02 ·
Θα το ξαναπώ για εκατομμυριοστή φορά.[B] Δεχόμαστε στην Ευρώπη, όσους όχι απλώς σέβονται αλλά ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ τις αξίες του πολιτισμού μας.[/B] Όσους δεν τις υιοθετούν ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ. Θες να ισχύει η σαρία; Να πας στη Σαουδική Αραβία να χαζεύεις δημόσιους αποκεφαλισμούς. Θες να ζήσεις στην Ευρώπη; Θα κάνεις δηλώσεις και διαδηλώσεις ΚΑΤΑ της σαρίας! Αλλιώς, απέλαση με συνοπτικές διαδικασίες.

Thanos Tzimeros
9 September at 11:21 ·
Όταν το δημοσίευσα αυτό το άρθρο, πέρυσι το καλοκαίρι, έγινε σάλος. Όλη η προοδευτικουριά της Εκάλης βρήκε αφορμή να κάνει ένα ανέξοδο σόου επιλεκτικής ευαισθησίας. Ξαναδιαβάστε το τώρα μετά την εισβολή δήθεν προσφύγων δήθεν από τη Συρία (είναι ελάχιστο το ποσοστό Σύρων ανάμεσα στις στρατιές οικονομικών μεταναστών και καμουφλαρισμένων τζιχαντιστών που κάνουν απόβαση στα ελληνικά νησιά) και θυμηθείτε την προειδοποίηση. [B]Η επόμενη 11/9 θα γίνει στην Ευρώπη με συντονισμένες βομβιστικές επιθέσεις αυτοκτονίας κατά κυβερνητικών στόχων.[/B] Είναι απλώς θέμα χρόνου. Θα επανέλθω δριμύτερος με ένα άλλο άρθρο που γράφω αυτόν τον καιρό με τίτλο: "Μπορεί ο πολιτισμός να προστατευθεί πολιτισμένα
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.post&id=35626

Thanos Tzimeros
4 September at 13:47 · YouTube ·
Κατάφεραν, ήρθαν στην Ευρώπη, και δοξάζουν τον Αλλάχ που τους βοήθησε να το πετύχουν. Η ροή ανθρώπων είναι όπως η ροή του νερού στην πλημμύρα. [B]Αν βρει κενό περνάει, λίγο στην αρχή, τρώει τα πλαϊνά τοιχώματα, μεγαλώνει τη δίοδο, η διάβρωση επιταχύνεται εκθετικά και μετά καταρρέει όλο το φράγμα. Η κατάρρευση της ανεξίθρησκης, ανεκτικής Ευρώπης όπως την ξέραμε, είναι απλώς θέμα χρόνου.[/B]

[/QUOTE]
[/SPOILER]

Εμετός από άρθρο του στο protagon:

[QUOTE]- Γιατί μαμά πετάνε πέτρες αυτοί οι άνθρωποι στο πάρκο;

  • Μη σε νοιάζει κοριτσάκι μου, λιθοβολούν μια κυρία που έφυγε από τον άντρα της. Έχουν τον δικό τους πολιτισμό, μην τους παρεξηγείς.

Αυτό είναι πολυπολιτισμικότητα. Να συνυπάρχουν διαφορετικοί κώδικες «αξιών» στην ίδια γειτονιά, στην ίδια πολυκατοικία. Κι ο ένας να λειτουργεί παράλληλα με τον άλλον.Δεν είναι να πηγαίνεις για φαγητό πότε σε κινέζικο και πότε σε μεξικάνικο. Υπάρχει ένα μέρος στη γη που κάτι τέτοιο να συμβαίνει; ΠΟΥΘΕΝΑ! Υπήρξε; ΠΟΤΕ! Πολυφυλετικότητα, ναι. Δηλαδή να συμβιώνουν άνθρωποι διαφορετικής φυλετικής καταγωγής, οι οποίοι όμως έχουν υιοθετήσει ΕΝΑΝ πολιτισμό: κοινές βασικές αξίες.

Εκτός τόπου και χρόνου είναι σου λέω. Μπορώ αυτή τη στιγμή να σκεφτώ κάμποσα πολυπολιτισμικά μέρη που μια χαρά συνυπάρχουν πολίτες με διαφορετικό πολιτισμό (Λονδίνο, ΝΥ, Λος Άντζελες, Σαν Φρανσισκο, Χονγκ Κονγκ, κ.α.). Χρησιμοποεί τον φόβο της ανομίας ακριβώς όπως η Χ.Α. χρησιμοποιεί τον φόβο που έχει πολύς κόσμος για την εγκληματικότητα. Αν πείσουμε τον κόσμο πως υπάρχει ή θα υπάρξει εγκληματικότητα, τότε μπορούμε να τους πείσουμε πως βρίσκονται σε κρίση κι άρα μπορούμε να τους πείσουμε πως εμείς μπορούμε να είμαστε οι σωσίες τους που θα πάρουμε δραστικά μέτρα.

Δυστυχώς, έχει πείσει πολύ κόσμο που δούλεψε σκληρά στην ζωή του και πέτυχε κάτι, να κατέβουν με το ψηφοδέλτιο του. Συμμετέχουν είτε από ενδιαφέρον για την πολιτική είτε και γιατί κολακεύτηκαν που τους προσέγγισε κάποιος. Δυστυχώς για αυτούς, τους καπελώνει ένας αφιλοσόφητος και απαίδευτος λαϊκιστής. Τίποτα καλό δεν μπορεί να βγει από αυτόν. Ελπίζω να μην χάνουν και λεφτά από την όλη ιστορία.

Άρα μετά τα τελευταία ποστ φαίνεται ξεκάθαρα. Ο Τζήμερος ΔΕΝ είναι φασίστας και ο Κέυζ είναι κομμούνι του διάολα. Φακτ.

[B]ΕΕΚ & ΣΥΑ[/B] την Κυριακή.

Αναρχογκλάμουρους που θα έλεγε και ένας κολλητός.

ε αυτός που δεν θέλει ονομαστικές ψήφους

Νομίζω το λήγουμε περί Τζήμερου πάντως, με την αποδόμηση της θεωρίας της υπεραξίας μέσω της μεταγραφής Μήτρογλου στη Φούλαμ.

Πφφφφ. Για βαρετά πράγματα συζητάτε. Εγώ λέω να αλλάξω λίγο το κλίμα και να προχωρήσω σε διαδικασίες επαναστατικής ζύμωσης.

Ρε συ Night Sky, να σε ρωτήξω κάτι;

Τελικά η ΣΥΑ (που λες κι εσύ) άλλαξε γραμμή και τώρα λέει και για επαναστατικά μέτρα; Και όχι μόνο για αλλαγή νομίσματος ξέρω γω;

*Για να μη φορτώσεις πάλι κι αρχίσεις να μου κατεβάζεις Χριστοπαναγίες και Βελουχιώτηδες και τα λοιπά όπως την τελευταία φορά, να διευκρινίσω ότι δεν ειρωνεύμαι - έχω ειλικρινή απορία για τις διεργασίες στα χωράφια σας, γιατί για να πω τη μαύρη μου αλήθεια δεν πολυασχολήθηκα σχετικά τον τελευταίο ένα-ενάμιση χρόνο.

Ουτε εγω τα ξερω καλα, υποθετω επειδη φυγανε ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ και δεν συνεργαζονται με ΑΛαβανο

Δηλαδή μέχρι να φύγουνε ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ, ΝΑΡ/ΣΕΚ θέλανε να βάλουν θέμα επαναστατικής διαδικασίας (έστω και “μεταβατικής” πώς τα λένε αυτά εκεί πέρα) αλλά δεν μπορούσανε λόγω ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ;
Ότι δηλαδή τους συσχετισμούς εκεί μέσα τους καθορίζανε (κάνοντας κουμάντο γενικώς) ΑΡΑΝ/ΑΡΑΣ; :?

Μπέρδεμα ρε μαν, πολύ μπέρδεμα. :wacko:

Χαχαχα, που να ξερω ρε συ, μια παρατηρηση εκανα.

στην οικονομία? μάλλον τίποτα (και κρίμα που δε το βλέπανε κάποιοι και το γενάρη, μεγάλο ποσοστό που ψήφισε σύριζα το έκανε γιαυτό και χαλαρά κουνάει μαντήλι…)

από την άλλη τα (λίγα δυστυχώς) καλά σε άλλους τομείς ίσως επηρεάζουν κάποιους (νόμος για ιθαγένεια πχ αν είσαι μετανάστης, ή ο νόμος για τις 100 δόσεις που ανακούφισε αρκετό κόσμο), πολλές κακές επιλογές σε πρόσωπα πάντως αλλά δε ξέρω εσένα σε νοιάζει να ελέγχει την υγεία κάποιος από τον σύριζα πχ ή ένας τσεκουράτος? σε πολλά θέματα αργήσανε πολύ, πχ η διαβούλευση για το συμφωνο συμβίωσης που το φέρανε αλλά δε το ψηφίσανε… το σίγουρο είναι ότι ο βαγγέλας δε θα τα προχωρήσει καν…

karvou δυστυχως για σενα και πολλους, αυτα που αναφερεις ειναι πλεονεκτηματα και συμβαλουν στην θετικη εικονα του Τζήμερου και στον “δυτικο” τρόπο σκεψης…

Legolas, από πού κι ως πού είναι “δυστυχώς για μένα” το ότι ο Τζήμερος κι εσύ τα θεωρείτε αυτά πλεονεκτήματα; Εύκολα γράφουμε το οτιδήποτε. Μπορείς να το αιτιολογήσεις όμως; Όχι τίποτα άλλο, αλλά πριν μας έγραψες πως δεν είσαι κομματικό στέλεχος του Τζήμερου και τώρα μου λες πως είναι υπέρ του Τζήμερου το ότι οι θέσεις του προωθούν την ξενοφοβία, τον ρατσισμό και την ανικανότητα. Κι όλα αυτά, ενώ πριν από λίγο μου ζητούσες να σου πω γιατί τον κατηγορώ για όλα αυτά. Αν θεωρείς τις ξενοφοβικές του και τις ρατσιστικές του απόψεις ως πλεονέκτημα, τότε συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ενίστασαι που τον θεωρώ ξενοφοβικό και ρατσιστή. Ίσα-ίσα θα σου πρότεινα να σκεφτείς λίγο παραπάνω το τι υποστηρίζεις δημόσια…

Με ενοχλεί η διάθεση σου για μη επιχειρηματολογία. Μπορώ κι εγώ ξέρεις να οχυρωθώ πίσω από την άποψη μου και να λέω “όχι, ο legolas είναι λάθος” και να συνεχίσουμε εσαεί να επαναλαμβανόμαστε δίχως να ανταλλάξουμε ποτέ επιχειρήματα. Δεν θα οδηγηθούμε όμως έτσι πουθενά. Και over and out: επειδή ακούω πολύ κόσμο να ρωτάει τι θα κάνει η Ελλάδα με το brain drain και (θεωρητικά) ανήκω κι εγώ στους επιστήμονες που έφυγαν από την Ελλάδα και κάνουν “καριέρα” στη Δύση: οι καλύτερες περιχές της Γης για να ζεις είναι ταυτόχρονα και αυτές με τις καλύτερες εργασιακές συνθήκες και τις πιο ανοιχτόμυαλες νομοθεσίες όσον αφορά τις ελευθερίες του ανθρώπου. Food for thought. Δεν φέρνουν οι νομοθεσίες την ανάπτυξη, αλλα οι επιστήμονες και το εργατικό προσωπικό που μπορεί να φέρει την ανάπτυξη, δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη όρεξη να επιλέξει να ζε σε κακές εργασιακές συνθήκες ή σε περιοχές με μεσαιωνική νοοτροπία. Σκέψου τι Ελλάδα ζητάς αν όλα αυτά που σου ανέφερα τα θεωρείς πλεονεκτήματα.

Edit: Δυστυχώς για τον Τζήμερο (και από ότι κατάλαβα και εσένα) οι κοινωνικές επιστήμες έχουν ξεκάθαρο ορισμό για τον νεο-ρατσισμό

Γ?tienne Balibar’s term for the prevalent new modality of racism he calls ?racism without race?, which emerged in the 1970s. Whereas racism used to be premised on the idea of race as biological heredity, now in the postcolonial era it tends to be focused on ?cultural differences?. It surfaces in debates about immigration, assimilation, and multiculturalism and although its tone tends to be respectful its intent is always to preserve the pillars of racial segregation both ideologically and practically. Indeed, the very question of whether or not immigration might cause ?cultural? difficulties (whatever form these might take?e.g. the loss of cultural distinctness, or dilution of tradition) is neo-racist in form according to Balibar. Samuel P. Huntington’s highly influential The Clash of Civilizations and the Remaking of the World Order (1998) is a highly sophisticated example of neo-racism inasmuch as it insists on the universality and immutability of ethnic characteristics.

Τι να κάνουμε; Ο Τζήμερος θεωρεί πως ο δικός μας πολιτισμός είνα ανώτερος ΑΡΑ είναι νεορατσιστής σύμφωνα με τον Balibar και ΟΛΟΥΣ τους μετέπειτα. Δεν το λέω εγώ, αλλά κάμποσοι διακεκριμένοι κοινωνικοί επιστήμονες. Ο Τζήμερος μπορεί να πιστεύει και πως είναι τρανσφόρμερ αν το επιθυμεί. :slight_smile: Και όσοι θεωρούν πως είναι πλεονέκτημα το ότι είναι ρατσιστής ο Τζήμερος, ξέρεις τι λέξη έχουμε για αυτούς ε; Συνήθως τους φωνάζουμε κι αυτούς ρατσιστές. Θα σου πρότεινα να σκεφτείς 2η φορά το αν στηρίζεις τον Τζήμερο σε όλα όσα λέει. Όπως είπε και ο ΚρισΠ, σε κάποια θέματα ακούγεται λογικός. Αλλά σε αυτό το θέμα είναι 100% ρατσιστικές και ξενοφοβικές οι απόψεις που προωθεί.

Edit 2: Ως προς τα κόμματα για τα οποία μιλάει ο Γράκχος και ο Cynic: ακόμη κι αν δώσω 0.1% πιθανότητα στο να βιώσουμε στην Ελλάδα “επαναστατικα μετρα κοινωνικοποιησεων και διεθνιστικο καλεσμα”, δεν μπορώ να δώσω παραπάνω από 1/1,000,000 στο να μην υπάρξει και ταυτόχρονος “εθνικός απομονωτισμός”. Πως το εννούν κάτι τέτοιο αυτές οι παρατάξεις; Wishful thinking ή εκτίμηση; Υπάρχει κάποιο λινκ; Night*sky?

Μα συγνώμη, το να θεωρείς τον πολιτισμό σου ανώτερο απο έναν άλλο σε κάνει αυτομάτως ρατσιστή; Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο δυτικός πολιτισμός δεν είναι ανώτερος για παράδειγμα απο τον πολιτισμό της μέσης ανατολής, που οι γυναίκες σε αυτές τις χώρες έχουν σχεδόν 0 δικαιώματα απο θέματα εκπαίδευσης όσο και από κοινωνικά δικαιώματα;

Αν μου πεις ότι ο πολιτισμός μου δεν είναι ανώτερος απο έναν πολιτισμό π.χ της Σαουδικής Αραβίας που στις γυναίκες μέχρι πριν 3 χρόνια δεν τις επιτρεπόταν η οδήγηση, θα σε αποκαλέσω ή τρελό ή εκτός πραγματικότητας ή SJW.

Και αν με κάνει αυτό ρατσιστή μπροστά στα μάτια μερικών αριστεριστών, ε τοτε είμαι ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ρατσιστής!

Είμαστε ανώτεροι όντως.

Νότη; Συ;

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω για το 2018… :stuck_out_tongue: Το δίλημμα περί νομίσματος θα έχει απαντηθεί πολύ πιο σύντομα, έχω την εντύπωση.

Και οι πέτρες ξέρουν πλέον ότι με βάση τα σημερινά δεδομένα τα κουκιά όχι μόνο δε βγαίνουν, αλλά με μέτρα σαν του καινούργιου μνημονίου θα λιγοστεύουν. Όπως είναι η φάση τώρα ή θα (συνεχίσουν να) πέφτουν δανεικά και δεν θα υπάρξει κανένα αποτέλεσμα οπότε πας σε Grexit (σαν φορσέ ματ στο σκάκι :p) ή θα γίνουν περικοπές σε κρατικές δαπάνες όσο πρέπει για να βγαίνουμε. Στο πλαίσιο της (σάπιας ή όχι) ΕΕ απλά δεν υπάρχει άλλη λύση - κάποιοι θα υποφέρουν, το θέμα είναι ποιοι.

Εγώ κάπου την καταλαβαίνω τη λογική ότι δεν έχουν και πολλή σημασία οι εκλογές γιατί λογικά θα γίνει συνασπισμός των λεγόμενων μνημονιακών κομμάτων (ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, Ποτάμι, ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ αν μπουν, για ΑΝΕΛ γελάμε). Απ’ την άλλη έχουν με την έννοια ότι αν όντως γίνει αυτό, νομίζω θα είναι μεγάλη έκπληξη αν δεν συμβεί το Grexit για ευνόητους λόγους. Είναι μαθηματικά βέβαιο, πώς να το κάνουμε.

Ανάλογα τι εννοείς μνημόνιο. Αν το εννοείς με την έννοια των εξωτερικά επιβεβλημένων οριζόντιων περικοπών (χαράτσια, ΦΠΑ κλπ.) που αντιπροσωπεύουν τα μέχρι τώρα μνημόνια, διαφωνώ γιατί εγώ δε θυμάμαι καμία ελληνική κυβέρνηση να αποφάσισε εκείνη πού να κόψει για να μην υπάρχει έλλειμμα, τα μόνα που θυμάμαι είναι Καστελλόριζα, “Κανείς δεν είναι αναμάρτητος” και πήγαμε-στο-ΔΝΤ-δεν-έχουμε-να-πληρώσουμε-κι-έχουμε-ρημάξει-όλα-τα-αποθέματα-αχ-δανείστε-μας. Απ’ τη στιγμή που δεν έγινε αυτό και έδωσες και το μαχαίρι και το καρπούζι στον δανειστή, λίγη σημασία έχει.

Αν λέγοντας μνημόνιο εννοείς κάθε είδους περικοπή, τότε ναι, να συμφωνήσω αφού όλοι ξέρουν πλέον ότι το “έχω έλλειμμα, είμαι εκτός αγορών και μένω ΕΕ” είναι ουτοπία. Από 'κει και πέρα μπορούμε να μιλήσουμε για σενάρια περί Grexit αλλά εκεί πλέον τίθεται το θέμα αν το πρόβλημα είναι όντως η ΕΕ και οι τοκογλύφοι, το κακό μας το κεφάλι ή και τα δύο.

Έτσι όπως το έθεσα, νομίζω γίνεται κατανοητό γιατί για μένα το δίλημμα “μνημόνιο/αντιμνημόνιο” είναι πλαστό - καθένας βαφτίζει μνημόνιο ό,τι θέλει και το χρησιμοποιεί όπως θέλει (βλ. Λαφαζάνης, έχω την αίσθηση όποτε τον βλέπω ότι σε κάθε μα κάθε πρόταση θα πετάξει ένα παράγωγο της λέξης μέσα :lol:).

Σε ό,τι αφορά το άλλο δίλημμα (εντός/εκτός ΕΕ) δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία ότι, ακόμα και αν από τεχνική άποψη γίνει σωστά ένα Grexit (πράγμα για το οποίο ο κάθε λογικός άνθρωπος θα έπρεπε να αμφιβάλλει - γνώμη μου), θα λυθεί το πρόβλημα της Ελλάδας το οποίο νομίζω ότι θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε πως στον πυρήνα του είναι 100% πολιτισμικό. Πολιτισμικό με την έννοια ότι είναι άθροισμα κατάλοιπων από (με χρονολογική σειρά) Τουρκοκρατία, “”“απελευθέρωση”"", Βαλκανικοί, Μικρασιατική καταστροφή, Χούντα, Κατοχή, Εμφύλιος, Χούντα, Κυπριακή εισβολή (το βάζω μέσα για προφανείς λόγους). Δεν τα γράφω για να δικαιολογήσω τίποτα, απλά να δείξω το μέγεθος του προβλήματος και πώς ενώ έχουμε φτάσει 2015 και όλοι κόπτονται περί ιστορίας και κληρονομιάς, κανείς (σχήμα λόγου) τελικά δεν έμαθε τίποτα απ’ όσα έπαθαν οι προηγούμενες γενιές. Και δυστυχώς, όπως λέω συχνά, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψε ο Κάρβου,

θα συμφωνήσω πως αν γίνει κάτι σε τέτοια φάση, έστω και με επιστροφή σε εθνικό νόμισμα αποκλεισμένο από αγορές συναλλάγματος και ελέγχους κεφαλαίων (άρα αδυναμία υποτίμησης), δεν βλέπω πώς θα αποφύγει η Ελλάδα την απομόνωση ή και τις εσωτερικές διαταραχές. Αν εσείς εμπιστεύεστε τον οποιονδήποτε φορέα στην Ελλάδα να πραγματοποιήσει κάτι τέτοιο, ζηλεύω την αισιοδοξία σας. Αν, δε, γίνει στο στυλ που θέλουν οι Λαφαζαναίοι (απλά “τυπώνουμε χρήμα” και έχει ο Θεός), νομίζω ότι εκεί ο εμφύλιος πρέπει να δίνει 1.01.

Τον είδα πριν κανα δίμηνο κι έχω να σου πω ότι θα κάνεις την καλύτερη δουλειά. 8)

Η αληθεια ειναι οτι ο πολιτισμος του τσιφτετελληνα οπως τον εκφραζουν οι πνευματικοι ηγετες τατσοπουλος, δημου, ραμφος, χειμωνας και σωτη δε μπορει να συγκριθει με αυτον των βρωμιαρηδων στην ανατολη.