Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Πάντως κανείς σε αυτήν τη συζήτηση δεν έβγαλε λάδι κανένα φανατικό ισλαμιστή. Άσχετη η πρώτη παρατήρηση σου. Το όλο ζήτημα ξεκίνησε για ρατσιστικά post που μιλούν για πολιτισμούς δεν αφομειώνονται, δηλαδή τη νέα (τι νέα, η ισλαμοφοβία κρατάει απ’ το 2001 ήδη), μοντέρνα εκδοχή του ρατσισμού: δε μας πειράζει το χρώμα του άλλου, δε μας πειράζει η εθνικότητα του, αλλά οι συνήθειες του. Το ότι μιλάει άλλη γλώσσα που δεν καταλαβαίνουμε, το ότι μαγειρεύει με βαριά μπαχαρικά και βρωμάει η πολυκατοικία, το ότι κοινωνικοποιείται στις πλατείες και όχι μπροστά απ’ τοPC. Δεν χρειάζεται να πω παραπάνω, ο “πολιτισμικός” ρατσισμός απλά αντικατέστησε τη διαφορά εθνότητας, “αίματος” με τη διαφορά κουλτούρας. Κατά τα άλλα η ουσία παραμένει η ίδια.

Επίσης ο ευρωπαϊκός πολιτισμός που προήλθε από το “Διαφωτισμό”, όπως αναφέρεις, ήταν αυτός ακριβώς ο πολιτισμός που έσπειρε το θάνατο στις αποικίες, ο πολιτισμός που εξόντωσε χιλιάδες γυναίκες ως μάγισσες και άλλους τόσους ιθαγενείς στο Νέο Κόσμο ως “δαιμονισμένους”, ο πολιτισμός που εκδίωξε εκατομμύρια ανθρώπους από τις εστίες τους για να δημιουργήσουν το πρώιμο προλεταριάτο, ο πολιτισμός που περίφραξε τις καινοτικές γαίες, ο πολιτισμός που μια για πάντα μετέτρεψε τη γυναίκα σε κτήμα του άνδρα. Δεν έγιναν το Μεσαίωνα αυτά, δεν ήταν προϊόντα σκοταδισμού, αλλά αντίθετα έγιναν τον καιρό που “ανθούσε ο πολιτισμός” στην Ευρώπη. Η ανάπτυξη του καπιταλισμού με λίγα λόγια. Καθόλου ασύμβατα με φονταμενταλιστικές λογικές μου ακούγονται τα παραπάνω.

Αλλά ξέχασα, επειδή σαν σωστοί άθεοι μισούμε τις θρησκείες (και καλά κάνουμε), αποδεχόμαστε γελοία, ρατσιστικά, προβοκατόρικα σκίτσα που γελοιοποιούν το Μωάμεθ και μετά κατηγορούμε ως σκοταδισtές τους μουσουλμάνους που διαμαρτύρονται. Άλλη κουβέντα αυτή, με ζουμί.

Υ.Γ. Νομίζω ότι οι τελευταίες 10 σελίδες πρέπει να πάνε σε άλλο thread.

ΥΓ2. Κι άλλο κακό να μη μας βρει.

Tυχαια διαβασα το θρεντ και εχω να πω ως πολυ οικειος του Αραβικου κοσμου οτι ο Τζημερος σε αυτα που διαβασα εδω ειναι σποτ ον οσο και αν ακουγεται περιεργο και δυσαρεστο στα αυτια καποιων εδω μεσα. Επειδη δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο να επεκταθω σε παρεμβασεις τωρα αν εχετε ζωντανη τη συζητηση (ισως και σε δικο του θρεντ) μετα απο καναδυο βδομαδες (λογω ταξιδιων) θα μπορεσω να συνεισφερω περισσοτερο.

Ειλικρινα εχω βαρεθει την εφεση στη βια του Αραβικου κοσμου, ηταν, παραμενουν και θα ειναι βιαιοι, με μεριδιο του προβληματος στο ισλαμ και μεγαλυτερο μεριδιο στο οτι παντα θα ειναι φυλες και παντα θα συμπεριφερονται ως τετοιες. Αν προσθεσεις σε αυτα και ενα μαστερπλαν εξουσιας απο διαφορους το εκρηκτικο κοκτειλ ειναι πανετοιμο.

Πιστεψτε με, δεν το θελετε αυτο στη γειτονια σας…

Ον τοπικ:
Οσο για την κακομοιρα τη χωρα μας αν δεν επελθει σταθεροτητα για ενα ευλογο χρονικο διαστημα δεν θα υπαρξει πατος και πρεπει οι Ελληνες να σταματησουμε να αφοριζουμε συνεχεια ως κομπλεξικοι και να αρχισουμε να εχουμε λογο για να βοηθησουμε την κοινωνια αλλα και την πολιτικη να βρει τα πατηματα της.

Μην προσπαθήσεις καν να κάνεις κουβέντα με αυτούς, εδώ πέρα είπε ο άλλος ότι είναι δυστυχισμένος που οι έλληνες μουσουλμάνοι είναι τόσο μικρή μειονότητα και ότι θέλει τζαμί στην αθήνα.
Μιλάμε για SJW της χειρότερης μορφής, κάνε χάρη στον εαυτό σου και απλά μην προσπαθήσεις.

εγω θελω τζαμι στη Πατρα. Δεν καταλαβα καλυτεροι ειναι οι Αθηναιοι?

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην Ουγγαρία!

αχχααχχαχααχχα, φανταστικό!! υπερπαραγωγή! μπράβο τους, δε τους το χα. ειδικά με το τέλος, έκλαψα. ΣΤΑΡΧΙΔΙΑΜΑΣ ΚΟΨΤΕ ΔΡΟΜΟ ΟΧΙ ΕΔΩ ASOTTHALOM ΚΑΚΟ. το θέλω σε ανάλυση 4K να το βλέπω στην τηλεορασάρα μου.

Το όλο σκηνικό με την Δημουλίδου ήταν επικό. Το παραπάνω θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα αν δεν ήταν τρολιά, δυστυχώς.

με στεναχώρησες τώρα. πάω να γίνω παρτιζάνος

Devildoll κουοταρεις το ποστ μου σαν να ηταν γενικη υποστηριξη στον Τζημερο; Απλα ανεφερα οτι ειπε κατι σωστο η αν θες συμφωνω 100% σε ενα συγκεκριμενο θεμα. Δυστυχως ειναι τοσο σοβαρο προβλημα που δεν χωραει πολιτικα ορθες αμφιταλαντευσεις αλλα καθαρες και δυσαρεστες απαντησεις και γιαυτο παρενεβη.

κουοταρω το ποστ σου για να ποσταρω μια μαλακια. ουτε καν το διαβασα! οι “καθαρες και δυσαρεστες” αποψεις του τζημερου, ειναι για μενα οτι ειναι και οι ζωες των “αλλων” για τον εκνευρισμενο rick grimes

Βέβαια στοιχεία/επιχειρήματα δεν έχεις μοιραστεί μαζί μας Erotica και μόνο εσύ παρουσιάζεις αυτό το πράγμα που έγραψες ως “καθαρή και δυσάρεστη απάντηση”. Ακόμη και βιωματική σου αλήθεια να είναι, κανένας από εμάς δεν μπορεί ποτέ να την ξέρει. Θα πρέπει κάποιος να είναι ρατσιστής ή χαζός ή φασίστας για να αποδεχτεί τυφλά μια αστήριχτη θέση μόνο και μόνο γιατί ειπώθηκε/γράφτηκε. Κάτι σαν τον maxFuckingPayne για παράδειγμα που ήταν στους πρώτους στον κόσμο :!: που βρήκε και μοιράστηκε μαζί μας το διαφημιστικό σποτάκι των ακροδεξιών Ούγγρων πολιτικών, σε ένα τόπικ που αφορά τις εκλογές στην Ελλάδα.

Επειδή ο ρατσισμός είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα που δεν χωράει πολιτικά ορθές αμφιταλαντευόμενες απαντήσεις, αλλά μόνο καθαρές και δυσάρεστες απαντήσεις, για αυτό προτείνω να επανέλθεις και να γράψεις πιο αναλυτικά τις απόψεις σου όταν μπορέσεις. Σε κάποιο άλλο τόπικ καλύτερα. Εδώ ας επιστρέψουμε στο θέμα του τόπικ έστω.

δε φταιει κανας αλλος, ο μαλακας ο Χρουτσωφ που δε τους εβαλε στο χωμα μια και καλη το 56

τωρα γιατι ασχολειστε τοσο πολυ με ενα φασιστικο παπαρι δεν εχω καταλαβει, δοξα τω Αρχηγο η πλειοψηφεια των ελληνων εχει βοηθησει τους προσφυγες/μεταναστες ολη αυτη τη περιοδο.

LOL!

Θα πω κατι που δεν θα αρεσει αλλα απ’οτι αντιλαμβανομαι ευτυχως που δεν ψηφιζουν οι Ελληνες του εξωτερικου γιατι θα βλεπαμε την χρυση μουντζα στο 20%…

Elric η πλειοψηφια των Ελληνων εχει εκμεταλευτει τους προσφυγες/μεταναστες οσο μπορει οπως εκανε και στο παρελθον με τους Αλβανους. Δεν χρειαζεται να εθελοτυφλειτε, ειμαστε μισαλλοδοξος και ρατσιστης λαος.

Αποχή! Η χρυσή αυγή( και κυρίως ό,τι αυτή αντιπροσωπεύει) ανεβαίνει όσο επιβεβαιώνεται η γενικούρα “όλοι ίδιοι είναι”. Ποιος την επιβεβαιώνει αυτή ; Η πρώτη φορά αριστερά, η ελπίδα που έρχεται…Επιπλέον, δεν βλέπω να υπάρχουν περιθώρια διαχείρισης της κατάστασης για να επιλέξω το λιγότερο κακό, πχ συριζα ανί νδ. Με τις εκλογές αυτές δεν ορίζουμε τίποτα,ούτε καν έμμεσα. Μας έχουν ήδη δέσει χειροπόδαρα και μας επιτρέπουν να χαιρόμαστε ψηφίζοντας τηλεπερσόνες που παριστάνουν ότι παίζουν κάποιον σοβαρό πολιτικό ρόλο. Τέλος, νομίζω ότι είναι αναγκαίο να μην νομιμοποιήσουμε αυτήν την παρωδία με τη συμμετοχή μας.

Όσο για τις ρατσιστικές απόψεις που διαβάζω εδώ, τι να πω…Διαχρονικά κάποιοι συντάσσονται με τους ισχυρούς , τρώγοντας αμάσητη όποια ιδεολογία τους πουλήσουν. Κάποτε έφταιγαν οι γκομουνιστές, αργότερα οι τρομοκράτες, τώρα οι ισλαμιστές κλπ κλπ. Πάνω σε αυτήν την άγνοια βέβαια, κάνουν καριέρα οι μισοί έλληνες πολιτικοί που τσιρίζουν για τρομολαθρομετανάστες, τζαμιά ,πολιτιστικές ανωτερότητες και άλλα ανυπόστατα.

Παιδάκια ο τύπος χρησιμοποιεί ρητορική τύπου “δεν είμαι εγώ ρατσιστής, αυτοί είναι σκυλάραπες” και κατά τα άλλα δεν είναι ρατσιστής. Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει. Κάποτε κάτι μουλοχύματα πουλάγανε το νερό βρύσης στους Μικρασιάτες πρόσφυγες πριν από εκατό χρόνια (που να μην ήταν και Έλληνες δηλαδή) την εποχή που κάποιοι από αυτούς βρίσκαν καταφύγιο στη Συρία. Οι απόγονοι τους Τώρα πουλάνε φόρτιση κινητού με 5 ευρώ, διανυκτέρευση σε καρέκλες θαλάσσης με 30 ευρώ και άλλα τέτοια ωραία και κάποιοι ποστάρουν και στο ροκινγκ.

Συγχαρητήρια στην ουγγαρία που πετάει χημικά σε παιδάκια, βγάζει πρόσφυγες από τα τρένα προς Γερμανία και τους στέλνει σε άγνωστα στρατόπεδα κρατήσεως. Συγχαρητήρια και στη Γερμανία που κάνει ειδική τιμή σε όλους αυτούς τους ανθρώπους και μόνο για περιορισμένες κρατήσεις ανοίγει τα παλιά ναζιστικά στρατόπεδα των SS (μάλλον η ντόπια σαπουνοβιομηχανία δεν τα πάει πολύ καλά και χρειάζεται τονωτική ένεση σε τσάμπα εργατικά χέρια και σε “πρώτες ύλες”). Να μην παραλείψουμε και την κυβέρνηση της Σλοβακίας που θα δεχτεί πρόσφυγες μόνο αν είναι Χριστιανοί, οι άλλοι να πά να γαμηθούνε, μόνο ο θρύλος και το Αιγάλεω να κερδάνε.

Υπάρχουν και αυτά τα λέσια οι Ισλανδοί που προσφέρθηκαν να φιλοξενήσουν 10000 άτομα. Πάλι καλά που ποτέ δε γίνανε Ευρωπαίοι αυτοί οι Μαμουθοφάγοι και δε μας χαλάσανε τον πολιτισμό μας.

+10.000.000

syl δεν ειναι τοσο χαλια η αντιμετωπιση των ελληνων προς τους προσφυγες (ειδικα συγκριτικα με αλλους ευρωπαιους), προφανως και υπαρχουν εκμεταλευτες αλλα υπαρχουν και πολλοι ανθρωποι που βοηθανε.

δε λεω οτι ειμαστε γαματοι κτλ, απλα στο συγκεκριμενο θεμα η κοινη γνωμη ειχε καλυτερα αντακλαστικα απο οτι θα περιμενα - just that.

inb4 “Ισλανδοί λολ. έχετε δει την Bjork? σα μογγόλικο σκυλί είναι. τουρκόσποροι όλοι τους”

όσο για το γιατί ασχολούμαστε μαζί του, έχουμε τον ευσεβή πόθο μια μέρα να μπει στον κάδο με τους πεινασμένους αρουραίους, να θαφτεί κάτω απ’ την γη μαζί τους, να τον τρώνε για να ζήσουν και να τους δαγκώνει για να ζήσει