Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Πάντως στη προσπάθεια κάποιων να ξορκίσουν οτιδήποτε θεωρούν ρατσιστικό, καταλήγουν στο [I]“όλα καλά είναι, τίποτα δεν είναι ανώτερο/κατώτερο, ας κάνουν ό,τι θέλουν οι φανατικοί ισλαμιστές και ποιος είσαι εσύ που θα τους κρίνεις”[/I] πράγμα που ουσιαστικά ξεπλένει κάποια από τα πιο αποκρουστικά δείγματα φασισμού, όπως είναι ο ισλαμικός φονταμενταλισμός. Ειναι άλλο πράγμα να συζητήσουμε τα αίτια που τον γιγάντωσαν και άλλο πράγμα να δώσουμε άφεση αμαρτιών. Στα δικά μου μάτια οι πρακτικές του ISIS (ή ISIL ακόμα δεν έχω καταλάβει) δενδιαφέρουν σε κάτι από τους ναζί.

Και ναι, ο ευρωπαϊκός πολιτισμός που προέκυψε από τον διαφωτισμό κι έπειτα, που έβαλε κάπως στην άκρη τον χριστιανικό σκοταδισμό, είναι αρκετά ασύμβατος με τέτοιες φονταμενταλιστικές λογικές και καμία υποχρέωση δεν έχει να τις ανεχτεί στο όνομα της πολυπολυτισμικότητας. Άλλο η πολυπολιτισμικότητα, άλλο η βαρβαρότητα.

Φυσικά το ότι το νεοελληνικό έκτρωμα έχει επίσης μικρή σχέση με την όποια ευρωπαϊκή κουλτούρα (γι’ αυτό και αγχομαχά στα πλάισια της ΕΕ) είναι μια άλλη συζήτηση που δεν βολεύει ιδιαίτερα τους νεόκοπους γραικούς υπερασπιστές της ευρωπαϊκής καθαρότητας.

Το να δείχνεις ανθρωπιά και αλληλεγγύη δεν έχει να κάνει με αριστερούς και δεξιούς ρε μπετόβλακα. Ξέρω πολλούς δεξιούς που θα ξέρναγαν με τις πίπες που γράφεις.

Καλά για το γεγονός ότι έχεις γράψει ένα εκατομύριο ηλιθιότητες χωρίς να γράψεις πηγή και στην πρώτη πηγή που σου παρουσιάζουν το κάνεις αβαβα, το προσπερνάω γιατί προφανώς είσαι ηλίθιος αλλά πες μου κάτι άλλο , τώρα που πέρασαν και 70 χρόνια από τον Χίτλερ και υπάρχουν κάποιοι που τα συζητάνε με τα εγγόνια τους και τα δισεγγονα τους, φυσικά λένε ότι καλά έκανε και έκανε ό,τι έκανε ε Ναζιστάκο;

Είπα ποτέ ότι είμαι κατά της αλληλεγγύης και της ανθρωπιάς; Όπως είπα και πριν, άσυλο στους πραγματικούς Σύριους χωρίς δεύτερη σκέψη, Πακιστανοί/Αφγανοί/Ιρανοί χωρίς χαρτιά που το παίζουν Σύριοι, έξω!

Τι μου λες για χίτλερ; Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον ναζισμό/εθνικοσοσιαλισμό. Και ο Στάλιν πάντως σκότωσε κόσμο και κοσμάκι, αλλα οι δικοί σου καθε βράδυ κεράκι του ανάβουν. Είσαι η αιτομολογία του SJW, κάισερ. Τράβα ψήφισε ΚΚΕ και μην μίλας, βρωμοκομουνιστή της κακιάς ώρας, στόκε.

Ρε Ναζιστάκο, νταξει το πιάσαμε έχεις μπερδέψει την πούτσα με τη βούρτσα. Συνεχίζεις να μιλάς για κόμματα σε ένα κοινωνικό θέμα. Είσαι ηλίθιος μας έχει πείσει από ώρα τώρα.

Κομμουνιστής δεν είμαι πάντως, ούτε έχω καμία καούρα για τον Στάλιν. Συνέχισε τις μαλακίες σου παρ’ όλα αυτά, Ναζιστάκο, δεν παίζει πρόβλημα.

Περί βιασμών στη Σουηδία

"Is it true? Yes. The Swedish police recorded the highest number of offences - about 63 per 100,000 inhabitants - of any force in Europe, in 2010. The second-highest in the world.

This was three times higher than the number of cases in the same year in Sweden’s next-door neighbour, Norway, and twice the rate in the United States and the UK. It was more than 30 times the number in India, which recorded about two offences per 100,000 people.

On the face of it, it would seem Sweden is a much more dangerous place than these other countries.

But that is a misconception, according to Klara Selin, a sociologist at the National Council for Crime Prevention in Stockholm. She says you cannot compare countries’ records, because police procedures and legal definitions vary widely.

“In Sweden there has been this ambition explicitly to record every case of sexual violence separately, to make it visible in the statistics,” she says.

“So, for instance, when a woman comes to the police and she says my husband or my fiance raped me almost every day during the last year, the police have to record each of these events, which might be more than 300 events. In many other countries it would just be one record - one victim, one type of crime, one record.”

Αχ βρε Karvou, ειλικρινα μπερδεύεις πολυ γεγονότα και καταστάσεις. Σε ξαναρωτω απο που προκύπτει οτι οι απόψεις του Τζήμερου ειναι ρατσιστικές. Αυτά που παρέθεσες τα διάβασα και δεν δεν συνηγορούν με τίποτα με αυτα που ισχυρίζεσε…
Ελικρινα ,στο ξαναγραφω, δεν εχω καμια διαθεση να τον υπερασπισθω με καθε τρόπο και μαλιστα αισθανομαι και άσχημα που κατέληξα να το κάνω…Απλα οπως ανεφερα, ταυτίζομαι πολυ με τις θεσεις του συγκεκρομενου κομματος το οποιο εχει ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ θεσεις για όλους τους τομείς. Οποιοσδήποτε όμως μπορεί να δει “αλλιως” καποια στοιχεια και να τα μεταφράσει διαφορετικά 'οπως πιστευω κανεις εσυ ειδικα στο θεμα του μεταναστευτικού.
Σου παραθετω αποσπασμα απο τις θεσεις στο συγκεκριμενο θεμα : “[I]Δεδομένες είναι επίσης οι διεθνείς συνθήκες που έχει υπογράψει και οφείλει να τηρεί η Ελλάδα, οι οποίες την υποχρεώνουν:
α) να δέχεται και να χορηγεί πολιτικό άσυλο σε άτομα που προέρχονται από εμπόλεμες περιοχές,
β) να αποδέχεται την επιστροφή των αιτούντων άσυλο μεταναστών που μπήκαν αρχικά στην Ελλάδα, προωθήθηκαν σε άλλη χώρα της Ε.Ε. και συνελήφθησαν εκεί…”[/I]
Οι οποιες εμπεριέχονταιεδω

Επομενως για ποιο ρατσισμο μου γραφεις? Το ότι καταδικάζει π.χ. την σαρία και τους φρικαλεότητες του ISIS ειναι ρατσισμός ? Ειλικρινά αυτό θελεις να καταλαβαινεις και να μεταφραζεις απο τις αναρτήσεις του ? Ειναι ρατσισμός να θελω η Ευρωπη που ονειρευομαι να αποβάλει τα αποβράσματα που δολοφονουν ταχαμου στο όνομα του όποιου Αλλαχ ?
Και πρόσεξε, το επισημαινω ξανά , δεν τα τσουβαλιάζουμε όλα, δεν ισχυρίζομαι οτι δεν θελω μουσουλμανους στην Ευρωπη/Ελλαδα, θελω όμως να υπάρχει ενα σχέδιο ελέγχων ώστε να εντάσσονται διαφορετικοί πολιτοισμοί ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ομως ο ενας τον άλλο ,χωρις να υπάρχει ίχνος ΕΠΙΒΟΛΗΣ του ενος στον αλλο. Ειτε το θελουμε ειτε όχι, οι φανατικοι μουσουλμανοι (π.χ. ISIS) δηλωνουν ξεκαθαρα ότι ο θεος τους εδωσε εντολη να αφανισουν ολους τους άπιστους, η “Χριστιανικη” ομως Δυση δεν σφαζει εντος των κοινωνιων της μουσουλμανους (μονο εκτος συνορων :roll:αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη συζητηση…)

καλημέρα στο όμορφο φορουμ. ήρθα να στηρίξω τον δίκαιο αγώνα του φίλου μας maxfuckingpayne για μια Καθαρή Ευρώπη, πάντα με την βοήθεια του γλάρου. αφιερώμενο φιλάρα:

https://www.youtube.com/watch?v=KqzlrgRUNX0

κρίμα ρε γαμώτο να μη ζούμε 75 χρόνια πριν, ε? :wink:

μαλιστα…Γραφτηκες στο φορουμ κ εκανες 1η αναρτηση για τις εκλογες κ το ναζισμο…
οκ…
για να μην γινω κακοπροαίρετος και σκεφθω οτι ενας απο τους αποπανω εκανε 2ο προφιλ…

Μια απλή και κακόγουστη προσπάθεια τρολλιάς, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Τουλάχιστον να έδειχνε λίγο κόπο μπας και γελάσουμε αλλά δεν.

αν θες να γελάσεις, κάτσε δες με την παρέα σου παλιές καλές ταινίες απ το νταχαου

Ο Γράκχος το είπε, σταματήστε να ασχολείστε με το σκουπίδι

Βλαχοπρόσφυγα max αν οι πρόσφυγες ήταν ρωσίδες χορεύτριες δεν θα είχες κάνει κανένα πόστ εδώ μέσα γιατί θα ήσουν απασχολημένος να τις περιθάλψεις και να τις υποδεχτείς στο ίδιο σου το σπίτι. Είσαι τόσο κοντόφθαλμος όσο η πλειοψηφία των “λευκών” κατοίκων της ευρώπης. Ακόμα δεν μπορεί το μυαλουδάκι σου, όπως και εκατομμυρίων ακόμα υπανάπτυκτων μεν, προοδευτικών δε, δυτικών, να χωρέσει το γεγονός ότι το χρώμα των ανθρώπων είναι ακόμα ένα βιολογικό χαρακτηριστικό όπως το χρώμα των μαλλιών, αμόρφωτε ουρακοτάγκε χώνεψε αυτό πρώτα και μετά ίσως και να έχεις κάνει ένα βήμα ακόμα μακρυά από τον μεσαίωνα.
Βέβαια από την άλλη, οι μορφωμένοι και προοδευτικοί συμφορουμίτες μπορεί να έχουν ξεπεράσει αυτές τις μεσαιωνικές αντιλήψεις, εύκολα κιόλας, αλλά δεν μπορούν να αποβάλλουν τον εγχώριο οπαδικό καρκίνο υποστηρίζοντας εγκληματικές οργανώσεις απλά και μόνο για χαβαλέ. Οπότε απλά απορείς με την πολυδιάστατη ανθρώπινη βλακεία και το μόνο που σου μένει είναι να ελπίζεις στον επόμενο αιώνα να έχουν λυθεί τα απλά αυτά προβλήματα βλακείας του ανθρώπινου γένους. Πανάθλιε Karvou γράφεις σεντόνια πολιτικής και κοινωνικής ανάλυσης και δε μπορείς να αποδεχθείς τον καρκίνο που τρέφεις τόσα χρόνια, είσαι απλά αισχρός και υποκριτής. Κατά τ΄άλλα θέλετε και “επαναστατικές αλλαγές” τρομάρα σας.

ΚρισΠ η πιο ψύχραιμη φωνή. Όπως συνήθως. Οι άλλοι προσφέρετε θέαμα :).

Έχω πέσει τα τελευταία χρόνια ρε γαμώτο, κάτι η δουλειά, κάτι οι οικογενειακές υποχρεώσεις, δυστυχώς δε μπορώ να αποδώσω όπως παλαιότερα. :frowning:

Αγόρασε διαρκείας και θα βρεις τον εαυτό σου :!:

Αν και λίγο οφ-τοπικ (όμως εντός θεματολογίας των τελευταίων σελίδων εδώ):

[B]Πλοίαρχος “Ελευθέριος Βενιζέλος” για τους Σύρους πρόσφυγες: “Δεν μας έχουν σκίσει ούτε μισή καρέκλα, δεν έχουν πάρει ούτε για δείγμα ένα ποτήρι ή ένα μαχαίρι”…[/B]

Το πλοίο της φυγής των Σύρων προσφύγων. Ο πλοίαρχος Ανδρέας Γασπαράτος (φωτο) δηλώνει: “Δεν μας έχουν σκίσει ούτε μισή καρέκλα, δεν έχουν πάρει ούτε για δείγμα ένα ποτήρι ή ένα μαχαίρι”…

“Σε ένα ταξίδι με προορισμό την Ιταλία και 150 Έλληνες οδηγούς φορτηγών, χάνουμε περίπου 50 μπουρνούζια από την Πάτρα μέχρι την Ανκόνα. Σε αυτά τα δρομολόγια με τους 2.500 Σύρους επιβάτες δεν έχουμε χάσει τίποτα”…

(Πηγή: http://www.alfavita.gr/arthron/πλοίαρχος-ελευθέριος-βενιζέλος-για-τους-σύρους-πρόσφυγες-δεν-μας-έχουν-σκίσει-ούτε-μισή )

Αυτά για τα περί πολιτισμού…

Πάντως matia δεν φαντάζεσαι πόσο χαρούμενο με έκανες που με θεωρείς μη ρατσιστή, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ το credit πως η παιδεία μου φταίει. Εγώ άλλαξα όταν ο Ολυμπιακός πήρε μουσουλμάνους ‘τρομοκράτες’ σαν τον Τζιμπούρ και τον Αμπτούν και αυτοί σαν έστελναν στον καναπέ κάθε χρόνο. :oops:

Βασικά, επιμένω πως εγώ μια χαρά διαβάζω τα ποστς που ανεβάζει ο Τζήμερος στο προφίλ του. Κατ’εμέ είναι ξεκάθαρο πως στο target group του θέλει και τους “ρεαλιστές” ρατσιστές εκεί έξω. Κατ’εσέ δεν ισχύει αυτό, οπότε -για την ώρα- ας συμφωνήσω πως είναι διφορούμενο:
Ως γνωστόν, σχόλιο είναι και η επιλογή της θεματολογίας και ο Τζήμερος τα ανεβάζει αυτά μόνο όταν η συζήτηση για τους πρόσφυγες στα ελληνικά νησιά φουντώνει. Εκείνες τις φορές (και ΜΟΝΟ εκείνες τις μέρες), ο Τζήμερος ανεβάζει ποστς που παρουσιάζουν ΜΟΝΟ τα αρνητικά στερεότυπα για τους μουσουλμάνους. Ε σορι ρε Λέγκολας, αλλά τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια; Τώρα μου λες πως ο Τζήμερος κυνηγάει τον Isis και τα γράφει αυτά και συμφωνείς μαζί του: μα και οι πρόσφυγες (οι οποίοι έρχονται σε μεγάλους ρυθμούς, σε άθλια κατάσταση, με πολλές απώλειες, κλπ) [U]και[/U] από τον Isis προσπαθούν να ξεφύγουν αν δεν το έχετε καταλάβει :!: Γιατί πρέπει να τα γράφει τότε και να δυσκολεύει τις προσπάθειες για το σωστό “intergration” τους με το να τους συνδέει με τον Isis; Επίσης, η Ελλάδα ούτε είναι σε κάποιον πόλεμο με τον ISIS ούτε ασχολείται ιδιαίτερα με τις φρικαλεότητες του στη Μ. Ανατολή (μόνο πετρέλαιο αγοράζουμε μάλλον από αυτούς). Το θεωρώ κοροϊδία το ότι τα γράφει αυτά γιατί έχει ξεκινήσει ‘σταυροφορία’ κατά του Isis. Αν είναι έτσι, ας μεταφράσει τις αναρτήσεις του στα Αραβικά και ας τις στείλει στο Al Jazeera και όπου θα έχει νόημα. Οι φονταμενταλιστές μουσουλμάνοι του Isis τα πάνε (δυστυχώς) πολύ καλά στον πόλεμο τους. Δεν έχουν λόγο να γίνουν πρόσφυγες και να ρισκάρουν την ζωή τους.( Σχεδόν όμοια με τους Έλληνες βουλευτές που κανένας δεν μετανάστευσε λόγω της κρίσης γιατί προφανώς και δεν τους άγγιξε :p)

Last but not least: Σαφώς και οι θέσεις του κόμματος του είναι σαφώς πιο μετριασμένες-γενικόλογες και νορμάλ από τις αρλούμπες που λέει ο τύπος στο προφίλ του. Πρακτικά, το κόμμα του λέει “να εφαρμοστούν οι νόμοι”. Ε συγγνώμη, αλλά δεν λένε και τίποτα σπουδαίο. Και το ανηψάκι μου στην έκθεση που γράφει στο σχολείο το ίδιο γράφει παντού. Είτε γράφει για τους χούλιγκαν, είτε για την χοληστερίνη, είτε για το περιβάλλον.

  1. Αν στις θέσεις του κόμματος είχαν γράψει ξεκάθαρα τις βλακείες που πρεσβεύει ο Τζήμερος, τότε το ψηφοδέλτιο θα ήταν άδειο.
  2. χαίρομαι που συμφωνούμε τουλάχιστον πως δεν υπάρχει κόμμα αρχών με το όνομα “Δημιουργία Ξανά”, αλλά κόμμα αρχηγικό στο οποίο ο Τζήμερος ταυτίζεται με την “Δημιουργία Ξανά”.
  3. Πιστεύεις πως αυτό που έλειπε από την Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια ήταν ένας καλός αρχηγός που θα έλεγε “ωραία, τώρα θα εφαρμόσουμε τους νόμους και τα πάντα cool παιδιά”;
  4. Πάντως και οι πρόσφυγες που έχουν έρθει στην Ελλάδα, να “εφαρμοστεί ο νόμος” ζητάνε. Αν αυτές είναι οι θέσεις του Δημιουργία Ξανά, εγώ θα περίμενα πιο σοβαρή στήριξη από όση παρέχει ο Τζήμερος. Ούτε καν δευτεροβάθμιο όργανο για τις αιτήσεις ασύλου δεν έχει η Ελλάδα - ενώ κανονικά το ορίζει ο νόμος! Ας κάνει και καμιά ανάρτηση για αυτό το θέμα κάποια στιγμή.

Στο 2ο μέρος του ποστ σου, βγάλε την λέξη μουσουλμάνος και βάλε την λέξη βάζελος. Πάλι νόημα βγάζει.

[SPOILER]

Και πρόσεξε, το επισημαινω ξανά , δεν τα τσουβαλιάζουμε όλα, δεν ισχυρίζομαι οτι δεν θελω [B]βάζελους[/B] στην Ευρωπη/Ελλαδα, θελω όμως να υπάρχει ενα σχέδιο ελέγχων ώστε να εντάσσονται διαφορετικοί [B]οπαδοί[/B] ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ομως ο ενας τον άλλο ,χωρις να υπάρχει ίχνος ΕΠΙΒΟΛΗΣ του ενος στον αλλο. Ειτε το θελουμε ειτε όχι, οι φανατικοι [B]βάζελοι[/B] (π.χ. [B]matia[/B]) δηλωνουν ξεκαθαρα ότι ο θεος τους εδωσε εντολη να αφανισουν ολους τους άπιστους, η “[B]παράγκα[/B]” ομως Δυση δεν σφαζει εντος των κοινωνιων της [B]βάζελους[/B] (μονο εκτος συνορων :roll:αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη συζητηση…)
[/SPOILER]

Αφου αποκλειστηκε ο “σβηνω χρεη χαριζω οικοπεδα κλπ” βρηκα τι θα ψηφισω τελικα.
Με επεισε το νεο σποτακι τους.

το κακο ειναι οτι και οι υπολοιποι δεν ειναι πιο σοβαροι απο αυτους…

γαμανε παντως οι χριστιανοταλιμπαν, οτι καλυτερο εχουμε να επιδειξουμε τα τελευταια χρονια!