200 Καλύτερα Τραγούδια, Δημοψήφισμα Metal Hammer, Προβλέψεις

πολλά περιοδικά δε βγάζουν καν τεύχος τον αυγουστο (πχ Jazz N Jazz) οπότε ένα χαλαρό τεύχος με αφιέρωμα/δημοψήφισμα δεν είναι κακό (αυτοί που δε διαβάζουν το hammer έτσι κι αλλιώς δε θα το έπερναν), ειδικά στις διακοπές. Εγώ το διαβάζω (και εχω αφήσει χρόνια πίσω το ηλικιακό target group που λέτε) και η αλήθεια είναι πως ναι, τα ίδια άλμπουμ, οι ίδιοι μουσικοί ξανά και ξανά κάθε φορά, αλλά δεν είναι έκπληξη, στα μέταλ κλαμπ δηλαδή μιας και μιλάμε για τραγούδια αυτή τη φορα, τα ίδια κομμάτια δεν ακούτε κάθε σάββατο? (εκτός κι αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, εμείς κάποτε πηγαίναμε Ανάσα πχ και ξέραμε: τώρα θα μπει το orgasmatron, τώρα…, εκεί κι αν ήταν βαρετό.

Σε ένα αφιέρωμα, απλά το χαζεύεις, βλέπεις κανά trivia και η ζωή συνεχίζεται, αλλιώς μπαίνουμε στο rocking και διαβάζουμε το πολ για το mathcore (το οποίο είναι σούπερ αλλά τι ποσοστό κόσμου πιάνει εδώ μέσα πέρα από τους 10 ανθρώπους που ακούμε και κάποιον που θέλει να ψαχτεί λίγο παραπάνω? Και από ότι ξέρω ο server πέφτει μετά από live Metallica ή Maiden σε threads που έχουν 1.000.000 ποστς συνήθως και είναι επιπέδου 1-4 λέξεων όπως “τα σπάσανε” “εμπειρία” “πάλι οι Maiden στην κορυφή του πρωταθλήματος” “κλαίει ο Λώρης στα λοφάκια της Μαλακάσας”

Εμένα το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι το Daimonon Vrosis των Rotting Christ, που ναι μεν είναι πολύ ωραίο τραγούδι, αλλά πότε πρόλαβε να είναι μέσα στα πιο αγαπημένα…και η απουσία του The Bard’s Song ή του At The Gallows End που περίμενα νά’ναι ψηλά…δεν είπα ότι με χάλασε, αν και είναι και τα δυο αγαπημένα, με παρεξένεψε:):!:

Πάντως οι Πριστ είχαν ελάχιστα τραγούδια μέσα στα 200, λιγότερα ακόμα και από τους Σλίπκνοτ, οπότε είναι άκυρο να μπαίνουν στην ίδια φράση με τους άλλους δύο. Τενκ γιου.

Μάλιστα στην αρχή -αφελώς, μάλλον- είχα τσαντιστεί με το γεγονός, αλλά μετά που κάθισα και το σκέφτηκα αισθάνθηκα ωραία που οι αναγνώστες του Χάμμερ έκλασαν τους Πριστ (όπως και τους Μάνογουορ αλλά και άλλους…) 8)

Είμαι πλέον πεπεισμένος πάντως ότι ένα τέτοιο δημοψήφισμα θα αποκτούσε ενδιαφέρον μόνο αν απαγορευόταν αυστηρά να ψηφίσουν οι φανμπόηδες των Μέηντεν και Μετάλλικα.

Να ρωτήσω κάτι.
Το To tame a land των Maiden είναι στην λίστα?

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Θα θελες.

Ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση-πεποίθηση ότι είναι χαλαρά στα 10 καλύτερα μέταλ κομμάτια που έχουν γραφτεί. Βέβαια το ότι δεν το παίζουν οι Maiden ποτέ live, πιθανότατα επηρέασε την ψήφο, των κατά τ άλλα συμπαθών Maiden fans ανά την Ελλάδα.

Συμπαθών δε λες τίποτα!

Εδώ δεν υπάρχουνε άλλα κι άλλα ρε.

ok πάω να το πάρωαν είναι, για να κράζω με επιχειρήματα :stuck_out_tongue:

Μην το κάνεις, πεταμένα λεφτά.

Και με τι θα χέζω παρέα αυτόν το μήνα?

Βγηκε το τευχος ρε? Που ειδατε τη λιστα?

σχώρα με αδερφέ μου.δεν αγοράζω χάμμερ.μόνο όσα πόσταρε ο crimson_idol είδα.πάντως όσο πιο λίγα τραγούδια υπάρχουν από ένα συγκρότημα σε μια τέτοια λίστα, τόσο καλύτερα είναι στην ουσία.άρα πρέπει να χαίρεσαι μ’αυτό.:stuck_out_tongue:

ναι, βγήκε!ακόμα εδώ είσαι?:razz:

γενικά, αν κάτσει κάποιος να σκεφτεί μπάντες που δεν υπάρχουν στο αφιέρωμα, σε 5’’ θα τον πιάσει μια κάποια απελπισία. εγώ ήλπιζα φέτος να είχε τα καλύτερα άμπουμς της δεκαετίας, αλλά απ’ότι βλέπω και του χρόνου καμιά χαζομάρα θα’χει, τα καλύτερα ρεφρέν, τα καλύτερα booklets κλπ

Μεταξύ άλλων, στηρίζουμε λίστες:

Αγόρου, Αρβανίτη, Γιοβανίτη, Κανελλοπούλου, Κριμπογιάννη, Τσούνταρου, Φαρόπουλου, Φουντουκίδη κ Blacksmith.

Γενικώς οι λίστες των συντακτών είναι αισθητά καλύτερες από των αναγνωστών.

Μου κάνετε πλάκα έτσι? Δε παίζει αυτό ρε μαλάκες!!! ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝΕ!?!? Πάνω από το Blashyrkh των Immortal αυτή η πίπα? (δεν είμαι οπαδός των Ιmmortal αλλά το θεωρώ από τα καλύτερα κομμάτια Νορβηγικου Black metal που χω ακούσει)
Επίσης πολύ σωστός ο crimson, το Forever Failure τόσο κάτω γαμώτη μου??Να μη πιάσω στο στόμα μου το ότι είναι εκτός 100αδας το Spiritual Healing των Death.

Aυτό συνέβαινε ανέκαθεν.
Και όσο κι αν με χαλάει η έννοια “συντάκτης σε μουσικό έντυπο”, κάθε τέτοιο δημοψήφισμα με κάνει να σκέφτομαι σαν awake και να κάνω συνειρμούς με κοπάδια και τσοπάνηδες. :expressionless:

@ Ιmperium

Εδω σου λεει ρε φιλε οτι οι ακατανομαστοι μασκαραδες ειχαν περισσοτερα τραγουδια στη λιστα απο Judas Priest και ΜanowaR, εσυ στο hit των Dragonforce κολλησες ??! :?

Ηλιθιο περιοδικο - ηλιθιοι αναγνωστες/συμμετεχοντες. Αμφιδρομη σχεση. :thumbdown:

Οι ξεχασμένοι μασκαράδες που έχεις στο άβαταρ είχαν μισό τραγούδι στο πολ?

χαχαχαχ

Ελπιζω να ειχαν οι θεοι εστω ενα τραγουδι, αλλιως πρεπει να καταργηθει η ελευθερια του Τυπου. Στεγνα ομως.

Αν το λες υποτιμητικα, πραγματικα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου να μου απαντησεις με αυτο τον τροπο.
Εφοσον τα ατομα που ψηφισαν εχουν τετοιο τραγικο γουστο και γνωσεις οπως φενεται απο το ειδος και το ευρος των επιλογων, για ποιο λογο θα επρεπε να τιμησουν τους ‘‘ξεχασμενους’’ Crimson Glory ??
Για λιγους και εκλεκτους. Για γνωστες και καλογουστους. 8)

:expressionless: