Ελληνικό Πρωτάθλημα 2006-2007

Εδω ο Καρπετοπουλος εχει δικιο, αν και δεν εω και την καλυτερη αποψη για δαυτον ειναι απο τις φορες που συμφωνω μαζι του, αν και εδω υπαρχουν πραγαματα στα οποια διαφωνω. Π.χ ο Σολιντ στον Γαυρο εχει γεινει το εξηλαστηριο θυμα, θα μου πειτε κοιμαται, κανει αλλαγες στο 88’ κ.τ.λ. Δεκτον αλλα μην ξεχνατε οτι ο Σολιντ δεν ζητησε ως πρωτες επιλογες ουτε τον Ουαντου, ουτε τον Ντομι, αλλα τους Πολγκα και Σιμουνιτς και περισυ δεν ζητησε τον Μπουλουτ αλλα τον Ντραγκουντινοβιτς ο οποιος φετος πηρε μεταγραφη στην Σεβιλη. Επεισης οσον αφορα το χαφ εκει ισως εκανε λαθος καθως ο Νε δεν ειναι σε θεση να καλυψει ΤΩΡΑ τις αναγκες του ολυμπιακου στην ευρωπη, ο Τουρε περισυ με τα κοπα αφρικα και τις μαγκιες που εκανε δεν επαιξε ολους του μηνες της σεζον και μετα την εκανε. Οσον αφορα το θεμα του φορ εκεινος ζητησε και Σαλπιγγιδη το καλοκαιρι αλλα ο Κοκκαλης δεν εδειξε τη διαθεση που εδειξε ο Παναθηναικος για να τον αποκτησει επειδη ειχε παρει τον Μπορχα (θελει χρονο αυτος). Ο ολυμπιακος για να προχωρησει στην ευρωπη πρεπει να απαλαγει απο Γεωργατους, Ανατολακηδες και λοιπους και οχι λογω ηλικιας αλλα και λογω νοοτροποιας. Αυτη η κλικα κανει χουνερια στους νεους παιχτες για να τους ξοψει τον αερα και να μην τους παρουν τη θεση στην ενδεκαδα.

τον παπά θα τον βάλει ποτέ?

Καλόπουλε burn in hell motherfucker… :twisted: Kαι με 9 παίκτες και με κόντρα διαιτησία νικάμε.Σιγά μην μας νίκαγαν οι ξυλοκόποι του Αιγάλεω…Forza AΕΚΑΡΑΑΑ… 8)

νικήσατε ομάδα στην οποία έριξε 4 ο ΠΑΟ του Μπάκε…ξανασκέψου το!!!
:lol: :lol:

Θα δούμε ποιος θα γελάσει στο τέλος φίλτατε… :lol:

8η σερί νίκη και συνεχίζουμε… 8)

aris-aek 1-3
aris-pao 1-0

Οκ το είδαμε, μην μας την σπας άλλο… :cry: :cry: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Θέλω να ελπίζω πως παίξαμε έτσι μόνο και μόνο γιατί κρατάμε δυνάμεις για την PSG. :roll: :lol: :lol:

Η νικη μας ηταν πεντακαθαρη,δεν νομιζω να το αμφισβητει καποιος αυτο.Χασαμε πεναλτυ,καναμε αρκετες ευκαιριες (σε αντιθεση με τον παο που ειχε μονο 3-4 καλουτσικες φασεις),ο Κολτσιδας εξαφανισε τον Σαλπιγγιδη,και γενικα ηταν η πρωτη φορα που παιξαμε τοσο καλα αμυντικα.

Μπορω να πω οτι με την αεκ παιξαμε καλυτερα επιθετικα,αλλα ειχαμε πολλα κενα στην αμυνα και γι’αυτο φαγαμε 2 γκολ απο δικα μας λαθη στο παθητικο οφσαιντ.

ΠΑΜΕ ΡΕ ΑΡΙΑΝΑΡΑΑΑ!

ANTE PEIRAME MPROSSSSSSSSS
ARIOLEEEEEEEE 8)

PIRATE BROS!
AEK OLE! :smiley:

Ελεος,μολις διαβασα τα εξωφυλλα των εφημεριδων…Ρε σεις παναθηναικοι ειναι αστειο να κατηγορειτε τη διαιτησια.
Χασατε επειδη ησασταν χειροτεροι.Δε σας εφταιξε σε τιποτα ο Τεροβιτσας.Μαθετε να χανετε.

ήταν κωλόπαιδο ο Τουρέ, αλλά ήξερε τρελή μπάλα. Δείτε και τα υπόλοιπα γκολ του στη Γαλλία στα Links δίπλα… :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Καλά έκανε και έφυγε. Η Ελλάδα είναι πολύ λίγη για τέτοιους παικταράδες…

το πέναλτι βέβαια δεν ήταν πέναλτι…
και γενικά πολύ τα είχατε με τη διαιτησία,όλο “εεεεεεεε” και “οοοοοοοοο” είσασταν…
επίσης,παίξατε και καλύτερα και δικαίως νικήσατε…

Λοιπόν, με τη διακοπή του πρωταθλήματος έχουμε ισοψηφία Τσιρίλο με Μπόρχα…

Ο Ολυμπιακός έκλεισε τον ‘ΑΕΚτζή’ Τοροσίδη για 5 χρόνια και φήμες λένε ότι πάει για αλλαγή προπονητή (αυτό με φοβίζει λίγο…). Οι πάλιουρες δείχνουν να ξέρουν καλά το μυστικό του σηκώματος της κούπας και η ψήφος μου, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου (π.χ. να πάρει τηλέφωνο ο Δούρος…) παραμένει στον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ συνεχίζει με θράσσος να αναζητάει την υπέρβαση. Ο Φερέρ είναι το πρόσωπο του πρωταθλήματος μέχρι στιγμης και με τα πιτσιρίκια του και με τη συμβολή 3-4 μεγάλων παικτών (Δέλλας, Ζήκος, Λύμπε και Εμερσον) δείχνει ότι μπορεί να κάνει ζημιές. Αυτό που θα πρέπει να φοβούνται οι ΑΕΚτζήδες είναι οι θλάσεις του Δέλλα που τον αφήνουν 20 μέρες έξω και μη τραυματιστεί ο Ζήκος γιατί τότε το κέντρο θα θυμίζει ταινία του Mr Bean

Ο ΠΑΟ ήδη θυμίζει μία μίξη Mr Bean με διαφήμιση για λαγουδίσιο γιαούρτι… Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κόψει βαθμούς από τους πρωτοπόρους και να θεωρεί ότι για όλα φταίει ο Βύντρα και ο Βαρδινογιάννης. Πρόβλεψη: η τρίτη θέση είναι καπαρωμένη και σίγουρη (ο ΜΠΑΟΓΚ θυμίζει το δείκτη στη Σοφοκλέους, ασταθής, αλλά πάντα πέφτει). Ακόμα, όταν θα ζητηθεί από τον ερασιτέχνη (Γιαννακοπουλαίοι δηλαδή) να υπογράψουν για το γήπεδο τότε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι…

Και ένα μικρό σχόλιο για τη διαιτησία από τον Κάρπετ:

Βαθμολογίες

Είδηση πέμπτη. Για να φανεί η διαφορά που υπάρχει στις αντιλήψεις, η επιτροπή παρουσίασε σε όλους για πρώτη φορά τις βαθμολογίες των διαιτητών του πρώτου γύρου από την ProZone, κάνοντας συγκρίσεις με τις αντίστοιχες των παρατηρητών του Ψυχομάνη. Εδώ τα στοιχεία είναι όντως εντυπωσιακά: η ProZone θεωρεί τους διαιτητές μας λίγο παραπάνω από μέτριους και τους βαθμολογεί με μέσο όρο 6,2. Οι παρατηρητές του Ψυχομάνη τους θεωρούν άριστους και τους βαθμολογούν με 7,8! Οι τρεις καλύτεροι για την ProZone είναι ο Ζολώτας, ο Κάκος και ο Τσίκινης. Οι τρεις καλύτεροι για την ΚΕΔ είναι ο Μπριάκος, ο Κασναφέρης και ο Τεροβίτσας! Τουλάχιστον θεωρούν άπαντες ότι ο χειρότερος ήταν ο Ζωγράφος στο «Βικελίδης»?

Καλόπουλος

Είδηση έκτη. Το καλύτερο σας το κράτησα για το τέλος. Ξέρετε ποια διαιτησία ανακήρυξε η ProZone ως καλύτερη του πρώτου γύρου; Τη διαιτησία του Καλόπουλου και των βοηθών του στο ματς Αιγάλεω ? ΑΕΚ 1-2! Οι Εγγλέζοι (που δεν έχουν ακούσει τίποτα για Παράγκα, Κατάπτυστους, κουμπάρους κ.λπ.) θεωρούν ότι όλα έγιναν καλώς, υποστηρίζουν ότι ο Τσιρίλο έδειξε συμπεριφορά που δεν τιμά το fair play και ορθώς αποβλήθηκε και ότι οι διαιτητές κατάφεραν να μη «χάσουν» ένα αληθινά δύσκολο ματς, γεμάτο συναρπαστικά επεισόδια. Εδώ ο Τσιρίλο αθωώθηκε από τον αθλητικό δικαστή κι ο επόπτης Πάνου πήγε σπίτι!

Λοιπομ, Καρβου, σεβομαι τις αποψεις σου. Θελω να μου πεις ομως την αποψη σου για Σολιντ και Μουνιοθ.
Επεισης παμε στην ομαδα μου τον Παναθηναικο.
Εχουμε μια ομαδα η οποια ξεκιναει το καλοκαιρι προετοιμασια με εναν αγνωστο προπονητη. Η προετοιμασια ηταν αστεια, πολυ χαλαρη, τοσο χαλαρη ωστε ο Μαντζιος με τον Γκουμα, πριν και μετα απο την προπονηση πιγαιναν και επαιζαν μπασκετ. Αποκτηθηκαν οι: Αντονσον ( δεν παιζει καθολου, και οσο επαιζε στην αρχη ηταν μετριος) Ρομερο (καλος, μπαλαδορος, αλλα δεν δεν φερνει την ανοιξη)
Μποβιο (δυνατο χαφ, αλλα αποκτηθηκε μετα την πρεοτοιμασια και μεχρι στιγμης ειναι μετριος με εξαιρεση 3-4 ματς), Ιβανσιτς (μπαλαδορος, αλλα φλωρος, δεν βαζει δυναμη, περιμενω περισσοτερα απο αυτον) Σαλπιγγιδης (Λιρα 100 μερχι στιγμης, αρκετα γκολ, παιζει δυνατα και ειναι ισως ο πιο φιλοτιμος παικτης), Βικτορ Σαντσεζ (ο πιο γνωστος παικτης με την πιο λαμπρη καριερα, αργησε να μπει στην ομαδα λογω τραυματισμου, σιγα-σιγα αρχισε να βρισκει τον εαυτο του, ηταν ο MVP στο ματς με τους γαυρους και γενικα δινει ποιοτητα στην ομαδα, ειναι παντα απο τους καλυτερους σε αποδωση). Τωρα με τους αλλους που εχουμε που αλλοι δεν κανουν για την ομαδα (Σεριτς, Μπισκαν)με τον ρουφιανο της διοικησης Γκουμα (δεν ειναι τυχαιο που ειναι ο μονος εναπωμεινων της ομαδας της ριζουπολης) και το Μορις που πεταξε κατω την φανελα και εκανε κωλοδαχτυλο στους οπαδους. Οσο για το Τζιγκερ και την υπολειπη οικογενεια ας μη μιλησω καλυτερα, γιατι αυτους που παιζουν αυτοπι τους εφεραν.
ΥΓ: Στηριξτε το Μουνιοθ μπας και δουμε ασπρη μερα.

Σόλιντ:

Έχω κράξει πάρα πολύ τον Σόλιντ, είμαι Μπαγεβιτσικός και έχω απαίτηση η ομάδα να πηγαίνει καλά σε Ελλάδα και Ευρώπη. Αλλά από το να έρθει κανένας Μπιγκόν, Λουξεμπούργκο, κυρ Νίκος ή εγώ, προτιμώ τον Σόλιντ. Πέρσι η ομάδα ήταν του Σόλιντ, δεν ήταν του Ντούσαν(πρώτη φορά που ο Ντούσαν έφευγε από κάπου και δε δούλευε αυτόματος πιλότος για τα 3 επόμενα χρόνια) και δεν ήταν σκορποχώρι όπως έλεγαν πέρσι πολλοί σύντροφοι Μπαγεβιτσικοί. Η κουβέντα για την περσινή ομάδα είναι μεγάλη και αδιάφορη για τους μη οπαδούς, αλλά με λίγα λόγια, πέρσι ο Ολυμπιακός έπαιζε ακριβώς αυτό που είχε πει ο προπονητής στην αρχή της προετοιμασίας.

Φέτος, έκανε τόσα πολλά και χοντρά λάθη ο Σόλιντ που δεν είναι ικανά να αμφισβητήσουν στα μάτια μου την αξία του. Τι θέλω να πω. Είναι σα να σου έρθει ένας φυσικός, να έχει γράψει μία απίστευτη απόδειξη 300 σελίδων με τα πάντα σωστά, εκτός από 1-2 σημεία που έχει γράψει “1+1=3”. Βάζεις τα γέλια, τον λές μπόμπο, αλλά δε μπορείς να τον πεις ανίκανο (εντάξει, ακραίο παράδειγμα, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ καλύτερο).

Τα λάθη που έκανε ο Σόλιντ (επίσης βαρετή ανάλυση που κόβω τα πολλά) είναι το εξής 1 (ποντιακό ακούστηκε!!!): νόμισε ότι το ελληνικό πρωτάθλημα έχει κάποια αξία και ότι επειδή οι παίκτες του είναι πολύ μεγάλης κλάσης για την Ελλάδα, το ίδιο θα ισχύει και στην Ευρώπη. Άλλη μια φορά την είχε πατήσει έτσι ο Ολυμπιακός, τη πρώτη μας στο Πρωταθλητριών, τη χρονιά 5-1, 5-1!!! Μπαίναμε παντού λες και ο αντίπαλός ήταν ο Λεβαδειακός… Τα υπόλοιπα λάθη του οφείλονται στον ίδιο λόγο κατ’εμέ…

Μουνιόθ:

Έχω δει λίγο Μουνιόθ και δεν έχω κατασταλλαγμένη άποψη για τον Ισπανό, αλλά μου φαίνεται ότι έχω διακρίνει κάποια χαρακτηριστικά του…

  1. Δώσε του να φτιάξει ομάδα αντεπιθέσεων με το Βίκτορ μέσα ηγέτη και θα σου κάνει παπάδες. Δεν έχω ιδέα πώς έπαιζε η ομάδα του που έριξε 5άρα στη Ρεάλ ή τι χαρακτήρα είχαν οι παλαιότερες ομάδες του, αλλά ξέρω ότι η διαχείρηση του υλικού, η φιλοσοφία που παρέταξε την ομάδα και η δίψα για νίκη που είχαν οι παίκτες του ΠΑΟ στο ματς με τη Μλάντα και με τον Ολυμπιακό, με έκαναν να νομίζω ότι έβλεπα τον Ευρωπαίο ΠΑΟ του Μακαριάν. Το θέμα είναι όμως ότι από εκείνη την ομάδα δεν έχει μείνει κανένας παίκτης και αυτοί που είναι εδώ είναι αδούλευτοι αν όχι χειρότεροι. Αυτό είναι πολύ γερό χαρτί για το Μουνιόθ και νομίζω θα το εξαργυρώσει κάποια μέρα.

  2. Ζει στον κόσμο του Μαλεζάνι. Δεν έχει καταλάβει που έμπλεξε (ελληνικό ποδόσφαιρο, έλληνες αθλητικοί συντάκτες που νομίζουν ότι κάνουν κάποιο λειτούργημα και μπορούν να τη λένε σε όλους, οργανωμένοι κάφροι, οργανωμένοι βλάκες, κλπ). Κάποια στιγμή, αναμένω ξέσπασμα του με την αντίστοιχη ισπανική λέξη για το cazzo… Μέχρι τότε θα συνεχίσει να δουλεύει την ομάδα όπως θεωρεί ο ίδιος σωστό. Δηλαδή αργά και μεθοδικά…

Το πρόβλημα του ΠΑΟ δεν είναι ο προπονητής, ούτε η διοίκηση ούτε οι παίκτες (εντάξει, και τα 3 θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα). Το πρόβλημα είναι ο διχασμός και η μη υπομονή των οπαδών. Ειδικά το 2ο το αντιμετωπίζει και ο Ολυμπιακός με το διπλό στο Πρωταθλητριών. Οι οπαδοί, έχουν βαρεθεί να περιμένουν (εγχώριες επιτυχίες εσείς, διπλό εμείς) και φέρονται παντελώς ηλιθιωδώς. Δε δίνουν χρόνο σε καμία καινούργια προσπάθεια. Πριν έγραψες την ανασκόπηση της έως τώρα πορείας του ΠΑΟ. Ε, στη πρώτη δύσκολο περίοδο, κάποια ζώα ξέχασαν όλα όσα έχεις γράψεις και πήραν αγκαλία τα γιαούρτια… Αν εγώ έχω σπάσει τα νεύρα των δικών μου που μου πληρώνουν φροντιστήρια για ξένες γλώσσες και δε μαθαίνω τίποτα, και φάω γιαούρτι, τότε θα μπορώ σε μια μέρα να μάθω κινέζικα?

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός, αλλά αν δεν έγινα πες το… Σήμερα θα έχω αρκετό ελευθερο χρόνο :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δε μπορώ να σου πω ποιον από τους 2 θα ήθελα στην ομάδα μου, γιατί δεν έχω ακόμα άποψη για τον Ισπανό. Ο Σόλιντ πάντως θα μπορούσε κατ’εμέ να είναι βοηθός προπονητή σε κάποιο μεγάλο σύλλογο (βλέπε Κεϊρόζ στη Μαντσεστερ) που η μόνη του δουλειά να είναι να διδάσκει τακτική στους παίκτες, αλλά να μην αποφασίζει ο ίδιος ποια θα είναι αυτή… Ο Μουνιόθ δεν έγινε κάτι τέτοιο (αν και θα είχε ευκαιρίες πιστεύω) και αυτό φαίνεται στο κοουτσάρισμά του. Είναι ρεαλιστής και ξέρεί ότι Μπόβιο και ο Τζίολης δεν είναι Εσιέν και Λαμπάρντ άρα πρέπει να τους διαχειριστεί και αλλιώς… Η διαφορά είναι ότι το στυλ του Σόλιντ με καλούς παίκτες σηκώνει κούπα ατο Ελλαδιστάν ενώ το στυλ του Μουνιόθ τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα δε το έχει επιτυχίες να δείξει…

Εγω το μονο που χρεωνω στον Μαλεζανι ειναι το πρωταθλημα τη σεζον 2004-05, τοτε που το χασαμε μεσα απο τα χερια μας. κατα τα αλλα εμενα μου αρεσε σαν προπονητης. Ηθελε να κανει δουλεια αλλα ο δυσμοιρος δεν ηξερε τι θα πει Ελληνικο ποδοσφαιρο και αντιμετωπιζε δημοσιογραφους και οπαδους, μεχρι και ο Χιος τον εκραζε (ελεος). Και οταν ξεσπασε ειχε δικιο για μενα. Ο Μουνιοθ κανει δουλεια και μακαρι να μεινει μερικα χρονια, θα στρωσει καλα την ομαδα, το σημερινο ματς δεν το ειδα λογω υποχρεωσεων.
Ο ολυμπιακος καλα θα κανει να μεινει μακρια απο αυτους που ανεφερε ο Karvou (Μπιγκον και τον προπονητη-ανεκδοτο Λουξεμπουργκο.

.
Συμφωνω, εξαλου φαινεται αυτο. πχ ο Ριβαλντο στην Ευρωπη δεν μπορει να βοηθησει απο οτι εχουμε δει, λογω ηλικιας και αντοχης, στην Ελλαδα μιλα η κλαση του.

Δεν ειμαι απολυτα συμφωνος εδω. Φυσικα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα αυτα (ειδικα οι παιχτες, αλλα και οι αστειοι προπονητες τυπου Σκαζνι, Μπακε). η διοικηση εχει μεγαλο μεριδιο ευθηνης για την τωρινη κατασταση. Προβαλλει την δικαολογια οτι το παρασκηνιο ελεγχεται απο τον ολυμπιακο. Πριν μερικα χρονια συνεβαινε αυτο. Τα πρωτα χρονια της δεκαετιας που επαιενε πρωταθληματα, αλλα αυτο δεν ειναι δικαολογια. Τωρα δεν συμβαινει, αλλα και να συνεβαινε, κ. Βαρδηνογιαννη εσυ τι κανεις για αυτο?? Γιατι δεν προσπαθεις να το σταματησεις?? Εχεις τη δυναμη! Η οικογενεια Βαρδηνογιαννη εχει πεταξει πλεον την ομαδα και αυτο φανηκε απο το 2000 οταν χασαμε το πρωταθλημα (πρωτη θητεια Κυραστα) παιζοντας πολυ καλη μπαλα και εχοντας καλυτερη ομαδα. Αυτο το πρωταθλημα οντως χαθηκε απο το παρασκηνιο. Αλλα ο Γιωργος Βαρδηνογιαννης τοτε πεταξε λευκη πετσετα αφηνοντας τη θεση του Προεδρου και διοριζωντας το Αγγελο Φιλλιπιδη. Αυτο εδειξε οτι παραιτηθηκε. Οτι δεν προσπαθησε να σταματησει την υπαρχουσα κατασταση.

Άρα δεν έχουμε ουσιαστικές δαιφωνίες!!! Η μόνη είναι στο έμψυχο υλικό. Δε διαφωνώ ότι θα μπορούσε να είχε και καλύτερους παίκτες ο ΠΑΟ. Αλλά το έμψυχο υλικό του ΠΑΟ φέτος είναι (στα χαρτιά τουλάχιστον) καλύτερο από αυτό της ΑΕΚ. Για αυτό δε πιστεύω ότι για τη τόσο χάλια φάση που περνάει η ομάδα φταίει το υλικό. Είναι η εύκολη δικαιολογία νομίζω.

Ο Μπάκε πράγματι φαινόταν τραγικός, αλλά δε νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν η προετοιμασία και η φυσική κατάσταση όπως ειπώθηκε από Γκούμα, δημοσιογράφους και κόσμο. Άσε που κάθησε τόσο λίγο που δε μπορείς να πεις κάτι για την αξία του, εκτός του ότι παραήταν αισιόδοξος με τις δυνατότητες του (αυτός δεν είχε δηλώσει ότι η ομάδα θα είναι αμέσως έτοιμη? :lol: ).

Ο ΠΑΟ είναι διχασμένος και αυτό δεν ισχύει μόνο για τον κόσμο του. Σκέψου πόσος πανικός γίνεται με το ποιός φέρνει ποιον στην Παιανία (Λιβαθηνός Vs Ζάετς παλαιότερα), με το ποιος θα πάρει τα μπράβο για το γήπεδο (Βαρδινογιάννης Vs Γιαννακόπουλος). Μέχρι και για το ποιος έφερε τον Μπάκε τσακώθηκαν και στο τέλος είπαν ότι ήταν επιλογή του … Χένρικσεν!!!

Το πρόβλημα με τον Μουνιόθ, και το οποίο φοβάμαι θα γυρίσει μπούμερανγκ στον ΠΑΟ, είναι ότι ο Μουνιόθ δεν ήρθε με βάση τι χρειάζεται η ομάδα, αλλά με βάση ποια είναι η μόδα έτσι ώστε να μη την πουν οι οπαδοί στη διοίκηση. Ο Μπάκε ήταν ο αντι Σόλιντ (παρόμοιο βιογραφικό, ίδιες περίπου πρηγούμενες εμπειρίες και δηλώσεις από Μπάκε ότι ήρθε για να δείξει ότι είναι καλύτερος του Σόλιντ) και ο Μουνιόθ είναι ο αντί Φερέρ (ισπανός που ανέδειξε νεαρούς παίκτες και είχε καλές πορείες με μικρομεσαίες ομάδες της Ισπανίας). Τέτοια τακτική και οργάνωση δύσκολα φτιάχνει ομάδες πρωτοπόρες…

Με λίγα λόγια για τη τόσο μεγάλη διαφορά από την κορυφή και τη 3η θέση δεν πιστεύω ότι φταίει το υλικό. Θα πρέπει ο ΠΑΟ (όλοι μαζί σαν μία οικογένεια) να δουν τι φταίει και δεν αποδίδουν οι παίκτες με βάση τις δυνατότητες τους. Αν δεν διορθωθούν αυτά τα προβλήματα και τα λεφτά του Αμπράμοβιτς να έχεις, τίποτα δε θα διορθωθεί. Απλά θα σκορπάς λεφτά…

Για Ολυμπιακό: μεγάλο μπράβο στην εφημερίδα SportDay που είχε εξώφυλλο ότι ο Ολυμπιακός τελικά θα πάει για εγχώρια δοκιμασμένη λύση. Τα μάθατε? παραιτήθηκε ο Λεμονής από τη Ξάνθη… :roll: :roll: :roll:

Περιμένω Χριστουγεννιάτικο review των ομάδων μας και από τους υπόλοιπους…

.
Συμφωνω, εξαλου φαινεται αυτο. πχ ο Ριβαλντο στην Ευρωπη δεν μπορει να βοηθησει απο οτι εχουμε δει, λογω ηλικιας και αντοχης, στην Ελλαδα μιλα η κλαση του.
[/quote]

μετά το είδα… Και σε αυτό διαφωνώ. Δεν εννοούσα αυτό. Στην Ελλάδα από τις 10 προσπάθειες του Ριβάλντο οι 8 είναι επιτυχημένες λόγω χαμηλού επιπέδου. Στην Ευρώπη θα είναι οι 3. Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι η ομάδα θα πρέπει να μπαίνει λίγο πιο προσεκτική σε θέματα άμυνας αφού θα αμύνεται και περισσότερο. Ο Ολυμπιακός όμως φέτος έμπαινε 5 στην άμυνα και 5 στην επίθεση. Κλάι μάι δηλαδή… (Απλοποιημένο παράδειγμα και απλουστευμένο)

Ο Ριβάλντο και ο κάθε παίκτης που ξέρει καλό τόπι (εξαιρείται ο Ζιοβάνι :twisted: ) μπορεί να βοηθήσει στην Ευρώπη. Αρκεί να δημιουργήσει ο προπονητής τις κατάλληλες συνθήκες ώστε η χρησιμοποίηση τους να μη γυρίσει μπούμερανγκ στην ομάδα…

Βέβαια στην Έλλαδα, όταν κάποιος κόουτς κάνει αλχημίες ώστε να λύσει αυτά τα προβλήματα, εμάς δε μας αρέσει. Μας ενοχλούσε που ο Ντούσαν είχε το Ριβαλντό δεξί χαφ με τον Καφέ να καλύπτει από πίσω και τον Πάντο να μην περνάει τη σέντρα, γιατί η καλή θέση του Ρίμπο είναι δεκάρι που κάνει βραζιλιάνικες μαγείες πίσω από τους επιθετικούς, άρα ο Ντούσαν ήταν φοβιτσιάρης και λίγος για τον επίδοξο Πρωταθλητη Ευρώπης Ολυμπιακό… (δικός μου καημός :cry: :cry: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: )