Καλύτερες ταινίες της δεκαετίας που διανύουμε (2010's)

Λιιιιιγο οφτοπικ αλλα ισως καποιοι το βρουν ενδιαφέρον και εχει να κανει με μια ταινια που ανεφεραν αρκετοι

1 Like

Και η άποψη του Κώστα Κωστάκου, του αγαπημένου μου κριτικού κινηματογράφου. Το πάει λίγο σε βαριές ταινίες είναι η αλήθεια, αλλά όλες είναι μία και μία.

Αγαπημενες ταινιες

  1. Looper
  2. Whiplash
  3. Tree Of Life
  4. Glass
  5. Kokuhaku
  6. Mother
  7. Moonrise Kingdom
  8. Joker
  9. 127 Hours
  10. Drive

Αγαπημενη σειρα

Fortitude (1ος κυκλος)

Απογοητευση: το νεροβραστο σεναριο του Blade Runner 2049

Μια μικρή λίστα των εικοσιπέντε, αλφαβητικά, περίπου.

Arrival / Blade Runner 2049
Avengers
Black Swan / Mother!
Drive / The Neon Demon
Eighth Grade
Ex Machina
The Florida Project
Green Room
Good Vibrations
Her
How To Talk To Girls At Parties
Inception
Into The Spider-Verse
Logan
Mad Max: Fury Road
Nocturnal Animals
Only Lovers Left Alive
A Quiet Place
The Raid
Raw
Scott Pilgrim Vs. The World / Baby Driver
Shutter Island / The Wolf Of Wall Street
Sorry To Bother You
Under The Skin
You Were Never Really Here

Μία εναλλακτική, πάλι αλφαβητικά.

Attack The Block
The Babadook
Birdman
Cabin In The Woods
The Conjuring
Edge Of Tomorrow
Filth
John Wick
Kick-Ass / Kingsman
Mandy
Midsommar
Much Ado About Nothing
The Nice Guys
Ready Or Not
Revenge
Rush
Seven Psychopaths
The Shape Of Water
Snowpiercer
Song To Song
Spring Breakers
Train To Busan
We Are The Best!
What We Do In The Shadows
The Witch

Και εύκολα βγαίνουν άλλες τόσες που δεν έχω αξιωθεί ακόμα.

2 Likes

Ωραίος…τον έχασα λίγο εκεί στο Black Swan είναι η αλήθεια…δεν μπορώ να το βλέπω να αναφέρεται σε οποιαδήποτε λίστα με καλύτερα.

2 Likes

Με την ευκαιρία που αράζω και εγώ σας παραθέτω την δική μου δεκάδα, γιατί είμαι άνθρωπος της δεκάδας…

  1. Only lovers left alive
  2. The Witch
  3. Hereditary
  4. Your Name
  5. La la land
  6. Her
  7. Midsommar
  8. Interstellar
  9. Joker
  10. Whiplash

Στα fun facts είναι ότι τα the Witch και hereditary τα κατέβασα και τα είδα στην καλοκαιρινή μου άδεια με μια μέρα διαφορά, ε σε όλη την διάρκεια της άδειας μίλαγα μόνο για αυτά… Επίσης ότι τον χοακιν τον φινιξ τον προσκυνώ όλη την δεκαετία λόγω του her και με το joker με αποτέλειωσε, του εύχομαι το γνωστό αγαλματίδιο του θείου… Το only lovers είναι ότι καλύτερο είδα ποτέ με βαμπιρια και ίσως ότι καλύτερο βγει ποτέ με βαμπιρια… Το la la land η ταινία που εκνευριστικα πιο πολύ ever που δεν πήρε το Όσκαρ καλύτερης ταινίας… Και το interstellar με το your name οι ταινίες που προσπάθησαν να με κάνουν να ξεπεράσω το κλάμα του χατσικο, αλλά δεν :rofl:

Ζούμε για σκηνή θανάτου Καποδίστρια από Σμαραγδή.Η ψυχή του θα γίνει πάλι πυγολαμπίδα και θα πάει στον παράδεισο να μιλήσει με Καζαντζάκη και Ελ Γκρέκο (άσχετα πότε πέθαναν αυτοί).

1 Like

Καζαντζάκη δεν είδα αλλά μετά τον Ελ Γκρεκο και το Χαβιάρι δεν νομίζω πως αντέχω άλλο Σμαραγδή.

Ωστόσο μόλις πήρα χαμπάρι τούτο εδώ.

ENbBycAXkAAUABa

Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω αν είναι τρολαρισμα ή όχι.

5 Likes

Κατά την γνώμη μου ξεκάθαρο τρολλάρισμα και καλά του κάνει. Είναι 2-3 σημεία που κάνουν μπαμ (πρόσκληση πρεμιέρας από οννεδίτισσα :stuck_out_tongue: )

1 Like

τρολ βρε, και απο τα καλά!

Ad Astra 0/5
Eutihos oloi oi pseuto koultouriarides ehoun paei stis nyhtes premieras kai ehei xevromisei o topos apo avafta malia ginekon kai mousatous hipster h komounistes. Opote skeutika Mpompouniera kifisia, diastimiko ergo, Brat pit, sigouraki kalh tainia… Poso lathos ekana…
To ant astra einai san to Pame paketo sto diastima! Enas paterakias ehei sovara themata na lisei me ton patera tou kai mia savoura gomena me megalo sagoni pou ton paratise… Oti na nai ginete se auth th tainia, apo ti mia pairnei ekato siginonies gia na paei ston Krono kai apo thn ali me mia klania girnaei piso sti gh!
Pou na fantastei o ermos o pateras tou pou tous paratise giati tou prizane to papari oti o ahristos gios tou tha ton akolouthisei mehri to telos tou kosmou!
Genika opos hpa noritera einai ripp off tou Pame paketo ths viki Hatzivasiliou.

2 Likes

Χάιρομαι που μου θυμήσατε κάποιες τανίες που είχα ξεχάσει. Τις περισσότερες που αναφέρατε μου άρεσαν πολύ.

θα γράψω αυτές από τις οποίες βγήκα από το σινεμά ενθουσιασμένος:

Black Swan
Gone Girl
La La land
Arrival
Star Wars: Rise of Skywalker
Logan
Two worlds: along with the gods
Blade Runner
Interstellar
X-Men: First class
Kingsman (το 2 είναι μεγάλη παπαριά)

Και μπαμ και μπουμ:

4 Likes

Μια σχετικά άσημη ταινία που λατρεύω:
me earl and the dying girl

Όσε φορές και να την δω με πιάνουν τα κλάματα.

… άνοιξα το thread για να βρω καμιά ταινία να δω Σαββατιάτικα. Το κακό είναι ότι η γυναίκα δεν μπορεί καθόλου τα θρίλερ/αίματα και έτσι πολλές από τις ταινίες που αναφέρετε τρώνε άκυρο.

3 Likes