Νύχτες Πρεμιέρας 2011 (14-25 Σεπτεμβρίου)

Για προτείνετε καμιά ταίνία :!:

εγω πάω γι’αυτά
FIX - THE MINISTRY MOVIE, KILLING BONO, ΔΕΜΕΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΛΩΣΤΗ, GEORGE HARRISON: LIVING IN THE MATERIAL WORLD, BACKYARD, ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ, SOUND IT OUT

για τις 15 με έψησαν Killing Bono και Τρεις Μέρες Ευτυχίας

Το Killing Bono είναι καλό. Όχι εξαιρετικό, αλλά καλό. Είπα την άποψή μου και [B]εδώ[/B].
Τώρα ψάχνουμε το πρόγραμμα, ελπίζοντας ότι αν αρχίσει η εξεταστική δε θα πέσει κανένα μάθημα πάνω σε κάποια ταινία.

παιδια για τα εισιτηρια τι παιζει; πως προμηθευομαστε και παιζει καμια καλη προσφορα; απο’τι θυμαμαι μπορει να’χεις το τικετ αλλα και παλι πρεπει να πας νωριτερα για να πιασεις θεση…

τα εισιτήρια έχουν 6? για τις βραδινές παραστάσεις, 4? για τις πρωινές. Μπορείς να βγάλεις και κάρτα για περισσότερες προβολές. Στα ταμεία των κινηματογράφων έχει σίγουρα και νομίζω και στον Ιανό. Τσέκαρε και το site για να είσαι σίγουρος.
Έχει κανονικά θέσεις. Μόνο το πρωί που είναι 3 και ο κούκος κάθεσαι όπου θες :roll:

Εγώ ψήνομαι για:
On the ice
Senna
We need to talk about Kevin
Hit so hard
Khodorkovsky
The mountain
Silberwald
Και αυτό με τους kings of leon, αλλά στο πρόγραμμα που έχω τυπώσει δεν το βρίσκω :-s υπάρχει θέμα με το πρόγραμμα μάλλον :dunno:

Κι εγώ το έβγαλα το προγραμματάκι μου:

16/9 22:00 Fix - The Ministry Movie
17/9 22:15 Drive
18/9 17:30 The Trial
19/9 22:00 Headhunters
21/9 22:15 The Night Of The Hunter
22/9 19:30 Rundskop
23/9 20:00 The Ides Of March
24/9 22:30 We Need To Talk About Kevin
25/9 20:00 A Seperation

Ανάλογα με τα φράγκα βέβαια.

Πωωωωω, τώρα μπήκα στο τόπικ! #-o

Καλά, ούτως ή άλλως είμαι Κέρκυρα, οπότε δεν θα μπορέσω! :x

Και έλεγα ότι θα ταίριαζε πολύ αυτή η ταινία στο φεστιβάλ!

Γαμώτο ξενέρωσα τώρα!

Όλα έτοιμα:D

15
Todos tus muertos
Hit so hard
On the ice
Kerate-Robo Zaborgar
16
Oslo, 31 August
Fix
17
Marketa Lazarova
The ballad of Genesis and Lady Jaye
18
Medianeras
Submarine
Blind Beast
19
Troll Hunter
20
Magic Thrip: Ken Kesey’s search for a kool place
Δεμένη Κόκκινη Κλωστή
Polisse
21
El Buli: Cooking in progress
22
Red State (εδώ πήρα το εισιτήριο από κεκτημένη ταχύτητα, καθότι η μέρα που παίζουν οι Aura Noir, δεν έπαιζε να ΜΗΝ πάρω εισιτήριο για Kevin Smith, αλλά αν το θέλει κανείς με πάθος προτίθεμαι να το “κάψω” - 3 ευρώ)
23
The ides of March
The catechism cataclysm (ΧΕΒΥ ΜΕΤΣΑΛ ΡΕ!)
24
Sensation
Natural selection
Volcano
25
Michel Petrucciani
Runnar Runarson
Terri

Το ίντερνετ μου τελευταία γαμιέται, αλλά αν είναι να συμπέσω με κανέναν σε κανα μεταμεσονύχτιο, κάντε ένα νατζ, μπας και.

Eβγαλες κάρτα για 25 ταινίες ρε θηρίο 8O
Εγώ για 10 έλεγα αλλά ακόμα το σκέφτομαι. Θα σε δω σήμερα στο on the ice :metal:

Βγάζω πάντα κάρτα, και όταν δεν μπορώ να την αποσβέσω μόνη μου τη “μοιράζομαι”, καλύτερα να έχεις και να σου περισσεύουν παρά να ψάχνεσαι με 6 ευρώ την ταινία…

btw, δεν σε είδα deadmemories, τώρα μόλις είδα και το ποστ, είδα όμως τυχαία domino στο todos tus muertos :slight_smile:
btw, κοτζαμάν ρόκιν δεν είχε grunge-άδες να τιμήσουν το Hit so hard? Θεϊκό documentary με αφορμή -βασικά- την patty schemel των HOLE, αλλά βασικά άγγιζε όλη τη σκηνή του Seattle των πρώιμων 90s. Έρωτας και παλιμπαιδισμός!
o cobain έγραψε, λέει, το in utero σε μία ντουλάπα…

Όντως αυτό πρέπει να τανε ωραίο.

Πείτε για το Fix όσοι ήσασταν εκεί. Αν και είχε ενδιαφέρον, νομίζω πως αν δεν ήταν ο Biafra, ο Buzz Οsborne (αγκαλιά με το-πιο-γαμηστερό-σκυλάκι-του-κόσμου), o Κeenan, o Λεμυ, o Nivek Ogre και ο Yow των Jesus Lizard, το ντοκιμαντέρ δε θα σωζόταν εύκολα.

Καλά πως οι Ministry είναι μοναδικοί αυτό το ξέραμε. Δε μπορώ όμως να βλέπω ένα ντοκιμαντέρ που αγνοεί τόσο την πολιτική και αντισυμβατική τους πλευρά και επικεντρώνει τόσο στην ντόπα.

Εμένα μ’ άρεσε το ντοκιμαντέρ, το βρήκα αρκετά αυθεντικό.

Απλά, δεν είναι πώς έμαθα κάτι που δεν ήξερα για τους MINISTRY, τα περί ντόπας και μούρλας ήταν λίγο πολύ γνωστά σε όλους.

Πιθανολογώ ότι η έλλειψη της πολιτικής τους δήλωσης έχει να κάνει με το γεγονός ότι επικεντρωνόταν στο δεύτερο μισό των 90ς, όπου όντως ο Αλ ήταν λιώμα από τα ναρκωτικά και δεν έδινε δεκάρα για τα υπόλοιπα.

Πλάκα είχε, όντως δεν μάθαινες κάτι για το συγκρότημα, αλλά πάντα έχει ενδιαφέρον να δει κανείς πώς “ο καλλιτέχνης” βλέπει κάποια πράγματα σε σχέση με αυτό που κάνει, τους οπαδούς, τις εταιρείες κλπ.

Όσον αφορά την πολιτική διάσταση, μάλλον σκόπιμα απουσίαζε πλήρως, ακόμα και το σχόλιο για το Ιράκ ήταν απλά αποστασιοποίηση από την κίνηση της εταιρείας να στείλει τη μουσική τους στους στρατιώτες εκεί.

Η αλήθεια πάντα μιλάει μέσα από τα στόματα των Lemmy και Jello Biafra.

Τη σκηνή με τον Timothy Leary να μιλάει με τον Strummer άνετα την έκανα κορνίζα.

troll hunter
ενδιαφερον
πιο πολυ για πλακα παρα για οτιδηποτε αλλο
ολα τα λεφτα τα closing credits με υποκρουση kvelertak!!!

Ταινίες σαν το Drive βγαίνουν μια φορά κάθε 5 χρόνια. Ηθοποιοί σαν τον Gosling κάθε 10.

Χθες το μενού είχε [B]Submarine[/B] και [B]Some Guy Who Kills People.[/B]

Σχετικά με το πρώτο, ήταν μια [U]ομορφιά[/U]. Γνήσιο, γλυκύτατο, με μια αμυδρά μελαγχολική επίγευση (βαρύγδουπο ακούστηκε αυτό, αλλά έτσι ακριβώς:Ρ). Το σάουντρακ του Alex Turner (Arctic Monkeys) ενίσχυε αυτή την αίσθηση στο έπακρο και ήταν απόλυτα ταιριαστό! Γενικά είχα καιρό να βγω από κινηματογράφο νιώθοντας τόσο ωραία. Απ’ όσα είχα ακούσει περίμενα ένα τελείως υπερτιμημένο λόγω hype μετριάκι, αλλά καμιά σχέση. Αξίζει.

Το δεύτερο ήταν πολύ διαφορετική φάση, ευτυχώς παρεμβάλλονταν κάποιες ώρες! Το στόρι μου είχε φανεί ελκυστικό μεν, αλλά αυτό που κυρίως με κέρδισε ήταν οι χαρακτηρισμοί “σαρδόνιο χιούμορ, σπλάτερ πινελιές, μαύρη κωμωδία”:stuck_out_tongue: Ανταποκρίθηκε πολύ καλά θα έλεγα στις προσδοκίες μου! Καλοφτιαγμένη, σε κερδίζει κυρίως με τις απίστευτες μορφές στους δεύτερους ρόλους (σερίφης, μάνα του πρωταγωνιστή, μικρή κόρη του) και με τη νοοτροπία Hot Fuzz που μου έφερε στο μυαλό!! Έχει και ανατροπή προς το τέλος, εμένα με ξάφνιασε αρκετά, αλλά από την άλλη δεν είμαι πολύ καλή στο να τα προβλέπω αυτά. Αν θέλετε κάτι ευχάριστο και διασκεδαστικό, την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Για πε details περί Drive, γιατί δε μου γέμισε καθόλου το μάτι.

Πάμε μωρή αρρώστια Submarine!

Που λες, όταν είχα δει το trailer, αδυνατούσα να φανταστώ πως διάολο αυτή η ταινία είχε πάρει τόσο καλές κριτικές. Μου φαινόταν σαν ένα ακόμη b-movie με crime θεματολογία. Τα πράγματα δεν είναι όμως έτσι. Και εξηγούμαι.

Το trailer παραπλάνεί, για τον απλούστατο λόγο ότι το Drive δεν είναι ταινιάρα λόγω της υπόθεσης, αλλά εξ αιτίας του πως την παρουσιάζει. Θα το θέσω ως εξής: δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξαναδεί, σίγουρα όμως δεν το έχεις ξαναδεί με αυτόν τον τρόπο. Οι διάλογοι είναι περιορισμένοι, ΚΑΘΕ λέξη είναι to the point και την περισσότερη δουλειά την κάνουν τα βλέμματα και οι κινήσεις του σώματος. Η σκηνή στο ασανσέρ είναι τόσο έντονη, που καθίσταται από τα κινηματογραφικά highlights της χρονιάς. Η σκηνοθεσία είναι [FONT=“Impact”]αυθεντική[/FONT] και οι splatter σκηνές είναι αγνή τέχνη. Όσο για τον Gosling, δεν ερμηνεύει απλώς τον Driver, ΕΙΝΑΙ ο Driver. Όπως έκανε και ο Heath Ledger, μπαίνει στους ρόλους του. Αυτό δείχνει στόφα και χαρακτήρα μεγάλου ηθοποιού.
Το αριστούργηαμ του Nicolas Winding Refn. Πρέπει να τη δείτε αυτήν την ταινία, γιατί το σινεμά μπορεί να είναι εμπειρία και δίχως το 3D…

ΥΓ: ΆΨΟΓΟ το [U]soundtrack[/U]

Χμμμ, ενδιαφέρον! Πιθανόν να το δω για να κρίνω.

Σήμερα η Δίκη ήταν ένα αριστούργημα. Δεν μπορώ να πω πολλά, δεν το έχω καν επεξεργαστεί πλήρως ακόμη, αυτό μόνο.

Σημερα τι ωρα λετε να παμε στο Red State για να βρουμε εισητηρια (κατα προτιμηση σε καλη θεση)? καμια ωρα πιο πριν καλα ειναι?