Νύχτες πρεμιέρας 2012 (19-30 Σεπτεμβρίου)

στο δαναό υπάρχει δυνατότητα να κλείσεις και μέσω ιντερνετ αν έχεις κάρτα, να διαλέξεις θέση κτλ. πολιτισμένα πράματα…

ideal και odeon μόνο από κοντά (ideal δεν υπάρχει καν αρίθμηση στο εισιτήριο…).

για το amour τέλειωσαν και για τις 2 προβολές tyler?

Ναι. Πήγα το Σάββατο και δεν βρήκα για amour σε καμμία από τις δύο. Ούτε λήξη. Σώμα με σώμα βρήκα στην 2η προβολή (Σάββατο 22/9 στις 17:00) αλλά είχε ελάχιστα ακόμα οπότε υποθέτω πως θα εξαντλήθηκε και αυτή…

γμτ και ήθελα να το δω το Amour…ευτυχώς για το Σώμα με Σώμα πρόλαβα!!!:D:D

Παιδιά όλη αυτή την εβδομάδα θα δίνουμε προσκλήσεις για 2 ταινίες την ημέρα.

Κάντε like στην σελίδα μας να σας έρχονται οι ενημερώσεις

http://www.rocking.gr/news/Suntonisteite_sto_Facebook_kai_kerdiste_proskliseis_gia_to_18o_Diethnes_Festibal_Kinimatografou_Nuxtes_Premieras_Cosmote/13885/

Έχει προπώλησει για τα μέλη του Αθηνοράματος club κανα 2ήμερο πριν την έναρξη της κανονικής προπώλησης, οι 10άρες που είναι εύκολες φεύγουν εκεί standard.
Πάντως παρασκευή που ήμουν Δαναό, υπήρχαν ταινίες με περιορισμένες θέσεις ήδη.

Ο Omar Rodrigo Lopez πέφτει δυστυχώς πάνω στους AmenRa, και γενικά εκείνη τη μέρα έχει ωραίες ταινίες.

Anywayz έχω καθαρίσει με το 25άρι μου, κι επειδή δεν το πλήρωσα κιόλας δεν θα πιεστώ να τις δω όλες…
Μη πηγαίνετε στις πρεμιέρες ρε δεν έχει νόημα, ο Χάνεκε σε 1-2 μήνες θα βγει στις αίθουσες.

[B]20/9[/B]
Teddy Bear
Smashed
[B]21/9[/B]
Μικρές ιστορίες
Mushrooming
Avalon
[B]22/9[/B]
Room 237 (παίζει και να μην το προλάβω αν πάει αργά η συναυλία)
[B]23/9[/B]
Sweet smell of success
Marley
38 Temoins
[B]24/9[/B]
Marina Abraamovic
Metropolitan
[B]25/9[/B]
Meet the fokkens
Rubberneck
[B]26/9[/B]
See girl run
Barbara
Jason Becker: Not dead yet
[B]27/9[/B]
Spitfire: back to zero
Uprising
[B]28/9[/B]
Bully
Rent a cat
Myra Breckinridge
[B]29/9[/B]
V/H/S
[B]30/9[/B]
The firemens ball
Una noche

(Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου, ναι :p)

Πρόλαβες και εσύ για το Σώμα με Σώμα. Θα πέσει τρελό ξύλο για τις θέσεις εκείνη τη μέρα. Θα ζήσουμε επικές στιγμές \m/

Πλάκα κάνεις. Και είμαι μέλος στο Αθηνόραμα club :x

Εγώ έχω βγάλει για:
22/9 Σώμα με Σώμα
30/9 The Firemen’s Ball

και με ψήνουν οι παρακάτω:
Barcelona
The Pack
38 Temoins
Celeste and Jesse Forever
Sister
Jason Becker: Not dead yet
Monsieur Lazhar
Roman Polanski: A film memoir

θα έχουμε μάχες σώμα με σώμα…

Το Teddy Bear θα το κυνηγήσω σίγουρα, όποια μέρα βρω θέσεις πλέον. Επίσης ενδιαφέροντα φαίνονται τα Avalon και Monsieur Lazhar.

Και αρκετά από τα ντοκιμαντέρ με ψήνουν φέτος…Meet the Fokkens, Bully και Queen of Versailles (τυχαίνει να έχω πέσει δαιμονικά πρόσφατα επάνω στη δουλειά της Greenfield και μ έχει εξιτάρει κατιτίς). Ευτυχώς γι αυτά νιώθω αρκετά ασφαλής ότι θα βρω εισιτήρια.

Έχουμε μπει βέβαια και στην απεργιακή σεζόν, πράμα που τα περιπλέκει κάπως για όσους μένουμε μακριά από κέντρο.

παιδια αμα παρω τηλεφωνο σε ideal και οπερα να ρωτησω αν εχουν εισητηρια για τις προβολες που θελω, θα μου απαντησουν ή στ @@ τους; :stuck_out_tongue:

εγω ψηνομαι να παω σε αυτες τις 5 αν και μαλλον για 3 το πολυ με βλεπω

22/9 FAT KID RULES THE WORLD
23/9 SEARCHING FOR SUGAR MAN
24/9 UPRISING: HIP HOP AND THE LA RIOTS
27/9 Monsieur Lazhar (αυτη ξεχωρισα ιδιαιτερα απο το τρειλερ)
29/0 Neil Young journeys

Να σημειώσω πως το Rubberneck και το Avalon ήταν, σε γενικές γραμμές, για τα γούστα μου, βαρετά σε βαθμό απελπισίας.

Μέχρι τώρα έχω χαρεί ιδιαίτερα Mushrooming, See girl run και Sweet smell of success (συγκλονιστική μουσική και σκηνοθεσία).

Εξαιρετικά συγκινητικό το documentary για τον Becker.

Deadmemories το είδες το 38 temoins? αν ναι, πώς ήταν? το έχασα και μου στοίχισε…

Δείτε το Pact, ρεεεεεεε!

το v/h/s πάντως ήταν συγκλονιστική μαλακία, τόσο πολύ που αισθάνθηκα την ανάγκη να το μοιραστώ

Εγώ πάντως είδα το Juan de los Muertos και μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη ζόμπι-κωμωδία που έχω δει ποτέ.

Για όσους δεν το προλάβανε υπάρχει ολόκληρο στο Youtube αλλά εννοείται ότι σε σινεμά ή και σπίτι με παρέα,πίτσα,μπύρα είναι απείρως καλύτερα…

γαμω φετος ηταν, ειδα…1 ταινια και αυτη ντοκυματερ:p (Uprising: Hip Hop and the LA riots) και μαλιστα οχι κατι συγκλονιστικο…

αντε να ρεφαρουμε του χρονου…

ειδα δυστυχως στο σπιτι το Teddy Bear και ναι, ειναι μεγαλη ταινια, δειτε την!!!

και εγώ λίγες είδα…πφφφφ… αποτυχία φέτος και σκατά οργάνωση

τελευταία μέρα είδα το [I]The firemen’s ball[/I] από τις πρώτες ταινίες του Milos Forman που είχε απαγορευτεί από το κομμουνιστικό καθεστώς…

πολύ γέλιο, πολλές γκάφες αλλά μου άφησε μια στεναχώρια στο τέλος…

Εξαιρετικό ήταν!
Δυστυχώς οι δύο ταινίες που χάρηκα περισσότερο φέτος ήταν επαναπροβολές παλιών ταινιών, το firemen’s ball και το smell of success. Το avalon ειδικά και το rubberneck, παρά την προώθηση, με απογοήτευσαν (=νύσταξαν) οικτρά.

Με το teddy bear παίχτηκε μαλακία και είδα μόνο το πρώτο μισό, ήταν όντως γλυκύτατο εργάκι.

Και εγώ είδα το firemen’s ball. όντως εξαιρετικό, πολύ γέλιο, τρελή παρωδία. Επίσης είδα το “sister” το οποίο μου άρεσε πολύ, όπως μου άρεσε πάρα πολύ και το “Σώμα με Σώμα”.
3 ταινιούλες φέτος και οι 3 μου άρεσαν, επομένως είμαι ικανοποιημένη από τις επιλογές μου. Το φεστιβάλ είχε πολλά sold out και δεν μπόρεσα να δω και κάποιες άλλες ταινίες που ήθελα, όπως επίσης φέτος με χάλασε η γενικότερη οργάνωσή του.

και το smell of success είδα! πάρα πολύ καλό! :smiley:

[I]Εδώ[/I] ο μουσικός απολογισμός του φεστιβαλ από την κεντρική.

Το “Searching For Sugar Man” κέρδισε το βραβείο των μουσικών ταινιών και όλως τυχαίως ήταν το μοναδικό που είδα φέτος. Εξαιρετικό από κάθε άποψη ντοκιμαντέρ, να το δείτε οπωσδήποτε αν υπάρχει κει έξω.