ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ 2012 // 21-22 Ιουλίου

Δεν μπορεί να παίζουν κάθε χρόνο οι ίδιες και οι ίδιες μπάντες, καιρός να γνωρίσουμε και κάποιες αξιόλογες που δεν γνωρίζαμε :slight_smile:

Δεν πρέπει να λείψει κανείς, αλίμονο μας αν δεν στηρίζουμε τέτοιες φάσεις!

Και φετος θα το χασω γιατι δεν θα ειμαι Αθηνα τελικα. Πφ, του χρονου!

Έλα να ζεσταίνεται το πράμα για Σάβατο (και βλέπουμε για Κυριακή) …

Έφτασα κατά τις 6:30, είχαν ήδη παίξει οι Sarcastic obedience.

[B]Still Falling[/B]: πρόλαβα λιγότερο από το μισό σετ, μου φάνηκαν ΟΚ σε αυτό που παίζουν. Συγχαρητήρια στα παλικάρια, πραγματικά ήρωες με τόση ζέστη, κούντος στη διχαλωτή μιτσούκο του μπασίστα!

[B]Progress of Inhumanity[/B]: Και μετά από αυτούς να τέλειωνε το φεστ, δε θα υπήρχε θέμα. Ισοπέδωσαν τα πάντα με ένα καταιγιστικό Πράπα στα ντραμς, ο τύπος είναι ο έλληνας Χόγκλαν :P. Ο κιθαρίστας πανέξυπνος και ψυχάκιας, το μπάσο γέμισε τον ήχο όμορφα(κάποιοι το λένε και ξεπούλημα,χαχαχ!) και τα φωνητικά παράνοια. Tα crust σημεία άπαιχτα, διασκευή Suicidal Tendencies και τα μυαλά στο μπλέντερ. Ραντεβού το Σεπτέμβρη στο 6Dogs.

[B]Potergeist[/B]: Το τσαμπουκαλήδικο γκρουβ τους σε έπιανε όπου και να στεκόσουν, τα φωνητικά τα ήθελα λιγότερο ανσέλμο, αλλά overall καλό αποτέλεσμα.

[B]Ιnfidel[/B] (κι έλεγα πως κάτι ξέχναγα): Πολύ καλή εμφάνιση, με πολύ κέφι και μεράκι. Πολύ καλή ρυθμ σέξιον, ο Πούσιος έκανε πάρτυ μόνος του, το μόνο που με χάλασε ήταν ο ήχος του Ντένη. Ρε παιδάκι μου, πέτα την ψηφιακή πεταλιέρα, αυτό το DOOM θέλει πιο φυσικό ήχο. Κατά τ’άλλα πολύ καλοί.

[B]Slavebreed[/B]: Ομορφιές κι εδώ, παρόλα τα προβλήματα στον ήχο. Ντράμερ μηχανή, δυνατές κιθάρες, τραγουδιστής ερωτιάρης, και ξύλο. Αυτά είναι. Καλύτεροι από τις 3 φορές που τους έχω δει.

[B]Τardive Dyskinesia[/B]: Ακόμα καλύτεροι από το Μάρτη στο Αν, πλέουν έχουν δέσει απόλυτα, έπαιζαν εντός έδρας και σκόραραν πολλά τεμάχια. Το κομμάτι που με συγκίνησε περισσότερο ήταν το Prehistoric Man, και νομίζω πως χρειάζονται περισσότερα σε τέτοιο ύφος, που αναδεικνύουν τις μελωδίες που μπορούν να γράψουν.

[B]Νeed[/B]: Η απόλυτη Need εμφάνιση. Δε πτοήθηκαν από τον κόσμο που έσπασε μετά τους Ταρντιβ κι έδωσαν ένα συγκλονιστικό show. Μπράβο στον πληκτρά που γέμιζε τον ήχο, οι υπόλοιποι σε εξαιρετική φόρμα, κι ένας τραγουδιστής που είναι φρόντμαν πρώτης γραμμής. Α, και η μπλούζα Dead Congregation που φόραγε καλά σας έχωσε εσάς που δε τιμήσατε. Περιμένουμε το 3ο άλμπουμ τώρα, έχοντας ήδη εμπεδώσει λάιβ τα κομμάτια σαν αυτό του κλεισίματος, που κάνουν τη διαφορά.

Μπράβο και στους γερόλυκους που τζάμαραν σε blues πεντατονικά μοτίβα μετά το τέλος.

Συνολικά ήταν ένα τυπικό δείγμα μουσικών κυμάτων, αφού το πρόγραμμα τηρήθηκε κατά γράμμα, 12 και κάτι είχε τελειώσει, χωρίς καθυστερήσεις και κούραση. Σπέσιαλ μπράβο στους Tardive/Universe217/Πολιτιστικές Απόπειρες για το τρέξιμο, στήσιμο, διοργάνωση, μεράκι, ήχο (πάρα πολύ καλός και ευκρινής σε όλες τις μπάντες) κλπ. Η ατμόσφαιρα εντυπωσιακά θερμή και φιλική, όλες οι μπάντες/labels/μουσικoί/σκηνή μία ομάδα κι ένα πνεύμα. Μόνη παραφωνία οι ματαιόδοξοι δημοσιοσχεσίτες/δημοσιοσχεσίτισες που αποχώρησαν μετά το σετ των Tardive. Ξέρετε και ξέρουμε ποιοι είστε, στο καλό και να μας γράφετε.

[B]PS[/B]: Σπέσιαλ αναφορά στη μαυρομάλλα με το ροζ σορτσάκι που μου πήρε το μυαλό. Μαζί σου και στην κόλαση μωρό μου.