Ευρωλίγκα 2013-14

άντε άντε να έρθει το 2014 :stuck_out_tongue:

Αυτο που εννοουσα και συμφωνω απολυτα με τα παραπανω post ειναι οτι η Φενερ δεν εχει εμπειρια σαν συλλογος απο Final 4 και δεν ξερω αν θα εχει επιτυχει το επιθυμητο δεσιμο οταν θα αρχισουν τα δυσκολα.

Άρα ναι iron, δεν αναφέρεσαι στους 3 από τους 5 παίκτες που συζητάμε, αν σκεφτείς ότι ο Ονάν ήταν βασικό μέλος μιας εθνικής Τουρκίας που, όπως και να πήγε, πήγε ψιλομακριά. Ok, seems legit.

Αυτη ειναι η δικια σου οπτικη.

Η δικια μου λεει οτι μιλας για εμπειρια με 2 νεαρους (πολυ ταλαντουχους παιχτες), εναν ρολιστα που δεν εχει διακριθει ποτε σε ομαδικο επιπεδο (πλην ενος φυτευτου τελικου το 10 με την εθνικη). Κι αυτο “seems legit”.

Εχει ομως προπονητη κατι που της ελειπε τοσα χρονια και τα αποτελεσματα φαινονται ηδη

Συνηθίζεται να λεμε οτι μια ομαδα ειναι φοβορι απο το μπασκετ που βγαζει μεσα στο γηπεδο. Εκεί κρίνεται και το ροστερ

Ακόμα και αν γίνεται αυτο όμως όποιος δεν εχει καταλαβει ποσο έχουν μικρύνει οι διαφορές και πόσο μετράνε οι λεπτομέρειες για την έκβαση του τροπαίου (και αρα ποια ομαδα διαθέτει την μπασκετική ποιότητα, και οχι το φαινομενικό-σουπερ ροστερ) μαλλον βλέπει αλλη Ευρωλίγκα τα τελευταία δύο χρόνια.

Οποτε τι νόημα εχει να κανουμε προβλέψεις και να βαζουμε ομαδες μεσα ή εξω απο το Μιλανο από τον Νοέμβρη. Kαι κυρίως ποια μπασκετικά κριτήρια κάνουν ντε και καλα φαβορί την ομαδα του Κλέιζα, που ο άνθρωπος στα 28 του ακόμη δεν εχει καταφέρει κατι τόσο μεγαλο, πέρα του οτι εμαθε μπασκετ στην Αμερικη και στην Ευρώπη το κορμί με του με τον τρόπο παιχνιδιου του ειναι δυσεύρετο, και την έχουμε κλεισμένη για Φ4;;

(μη παρεξηγηθώ παικτάρα ο Κλέιζα επιθετικά και τρελή επαφή με το καλάθι ωρες ωρες αλλά οκ, φετος πρέπει να αποδείξει πραγματα σιγα σιγά γτ την επόμενη χρονια πάει 30. Και εχει και εναν υπουλο τραυματισμό)

Απο Γενάρη και μετα θα φαίνεται το πραμα πως παει, και τουλάχιστον 6 ομαδες θα σκοτωθούν για να περάσουν Φ4. Εχουν να πέσουν κάτι κοιλιές να, ειδάλλως ο Ολυμπιακός το έχει σηκώσει απο τωρα και φέτος :slight_smile:

Lol, η Ρεάλ έριξε 46 πόντους στην Εφές.

ποια ρεαλ τωρα μωρε…!!! :lol:

Μαλλον ντοπαρισμενοι ειναι δεν εξηγειται αλλιως 8O

Καλα εγω στα κρισιμα παιχνιδιαθελω να την δω την Ρεαλ

Όπως π.χ. ο τελικός; :stuck_out_tongue:

Ο Διαμαντίδης φέτος στην ευρωλίγκα δεν μπορεί να βρει το καλάθι με τίποτα. 10/45 σουτ έχει συνολικά. 1/11 σήμερα με Μακάμπι και φυσικά για ένα ακόμα αγώνα πάνω από 30 λεπτά μέσα.

Εντάξει απλά δεν υπάρχει αυτό που έγινε στα τελευταία λεπτά του Ολυμπιακού.

…απ’τα πιο τρελά τελευταία τρίλεπτα8O :slight_smile: :!:

Μπα.Σιγα μην φτασει μεχρι εκει

Σκέτη τραγωδία ο ΠΑΟ με Λιέτουβος στο πρώτο μέρος.

The James Gist show. Άλλος Παο στο δεύτερο μέρος.

Πάντως αυτός ο Tepic πρέπει να είναι μια από τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις ever. Τον είδα στα τελευταία δεύτερα που ήθελε να γίνει ήρωας να κάνει 2 σερί airball και γελούσα. Κακός παίκτης.

Έχοντας δει, μετά από καιρό, ένα ικανοποιητικό κομμάτι από παιχνίδι της ομάδας (σχεδόν όλο το β’ ημίχρονο), έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:

  1. Πρέπει να γίνουν οπως-και-δήποτε διορθωτικές κινήσεις (διάβαζε: μεταγραφές) στο ρόστερ. Σε αντίθεση με τους περισσότερους βέβαια, εγώ δεν εστιάζω τόσο στην περιφέρεια, όσο στους ψηλούς.

  2. Αυτό το διαχρονικό μέταλλο της ομάδας, που εκεί που δε βλέπεται ξαφνικά αρχίσει να παίζει καυλωτικό μπάσκετ (όχι απαραίτητα υπερθεαματικό, νομίζω ότι είναι κατανοητό πώς το λέω) και να γυρίζει ό,τι παιχνίδι θέλει, είναι σίγουρα ένα στοιχείο που προσφέρει μεγάλη ηδονή. Αλλά ρε γαμώτο, αυτό να γίνεται με ομάδες που μετράνε. Όχι με μετριότητες όπως αυτή η Λιέτουβος Ρίτας, που πραγματικά νομίζω ότι έχει μόνο το τρίποντο και τίποτα άλλο.

  3. Μέχρι να επιστρέψει στα πραγματικά καλά του στάνταρντς ο Ούκιτς, πρέπει να δοθούν περισσότερες ευκαιρίες (aka χρόνος συμμετοχής) σε Παππά και Κάρι.

  4. Τζέιμς Γκιστ μέχρι το τέλος της καριέρας του στην τριφυλλάρα, οκπλζθνξ.

  5. Μαυροκεφαλίδη, φύγε. Σοβαρά όμως. Φύγε. ΦΥΓΕΕΕΕΕ. Ακόμα εδώ είσαι ρε;

αυτό.

Δεν είδα ματς σήμερα.

Τα έγραφα και στο θρεντ του ΠΑΟ, ο Πεδουλάκης δεν εμπιστεύεται καθόλου Μαυροκεφαλίδη, Μπατίστ και Κάρι.

Ειδικά για τον πρώτο είμαι σχεδόν βέβαιος ότι του τον φόρεσε καπέλο η προεδράρα, μόνο και μόνο για γραφτεί ότι ο Λουκάς έφτυσε Ολυμπιακό. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται μέχρι τώρα, καθώς ο Λουκάς χτυπάει μαξ 10λεπτα στα τελευταία παιχνίδια. Σήμερα ειδικά με την απουσία Λάσμε απ’ ότι καταλαβαίνω ο Άρτζι προτίμησε να πάει με Γκιστ στο “5” παρά να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Μαυρο (8:47) και Μπατίστ (11:24).

Ούτε τον Κάρι τον πάει ιδιαίτερα, αλλά κι αυτός δεν ανταποκρίνεται όσο πρέπει στα στάνταρντς της Ευρωλίγκας. Είναι μονάχα εκτελεστής, οργανώνει ελάχιστα και δεν μπορεί να δώσει ανάσες στον Διαμαντίδη. Ίσως είναι τραβηγμένο, αλλά για μένα καλό θα ήταν να άλλαζε τον Κάρι με κάναν τύπου Ομάρ Κουκ (που λογικά θα είναι διαθέσιμος αν αποκλειστεί η Λιέτουβος).

Στους ψηλούς τώρα τα πράγματα είναι σκούρα όσον αφορά σε μεταγραφές. Αφενός ο μόνος για να φεύγει (προκειμένου να αδειάσει θέση ξένου) είναι ο Κινέζος και αυτό έρχεται σε conflict με τα εμπορικά κολπάκια της ΚΑΕ, αφετέρου πες ότι τον διώχνεις και παίρνεις 4ο σέντερ. Αυτό θα σημαίνει ότι ένας εκ των Μπατίστ, Μαυροκεφαλίδη θα είναι εκτός αποστολής, πράγμα που μοιάζει μάλλον δύσκολο.