Ευρωλίγκα 2013-14

Ομορφο το πρωτάθλημα φετος, η μόνη παραφωνία ειναι το άγχος για προβλέψεις και κουτσαρίσματα από τον πρώτο μήνα,

Παπανικολάου σπουδαίο ματς αλλα δεν σημαίνει και τίποτα αυτο. Το ζητημα ειναι να δουμε και βελτίωση ατομικη

Για τον Παναθηναικο τα ίδια. Γνωστά πράγματα. Ο κακομοίρης ο Πεδουλάκης μοιάζει να μην μπορεί να διαχειριστεί ρόστερ το οποιο δεν του αρέσει και κοουτσάρει λες και έχει τον Πανελλήνιο.

Ειναι φως φαναρι πως αν μια λύση υπάρχει φετος στον ΠΑΟ, αυτη ακουει στο όνομα “Παππάς”. Αν μου τον έχεις 4 λεπτά στο ματς, εισαι γιωτας.-

Συμφωνώ για Παππά.

O Πεδουλάκης είναι καλός προπονητής, αλλά έχει κι αυτός το κουσούρι “όλα για την άμυνα” και όποτε βρίσκει μια πεντάδα που του βγαίνει αμυντικά την κρατάει μέσα για όσο πάει.

Επιμένω ότι ο ΠΑΟ χρειάζεται και καλό οργανωτή, ο Κάρι δεν είναι επιπέδου ευρωλίγκας.

@ Floydized:

Και μόνο που γράφει στη στατιστική του ο Παπ 8 προσπάθειες για δίποντο και 2 για τρίποντο, μου φαίνεται ήδη ατομική βελτίωση.

Nαι βεβαια, μαζί σου 100%. Εννοώ και αλλα πράγματα όπως η ελαστικότητα στα ντραηβ, κατι χειρισμοί με μπαλα, γενικα να μην ειναι άκαμπτος ωρες ωρες!

  • ανυπαρκτο ποσταρισμα η όποτε το επιχειρει ειναι κωμικα ατσαλο. Ειναι κριμα τυπος με τετοιο κορμι και ταλεντο να μην το δουλεψει συντομα. Επρεπε να τον ειχε δασκαλεψει ο Περπερογλου σε αυτο περυσι

Φιξντ. Ούτε για 3on3 στον ΓΣ Ηλιούπολης. Δώστε μου Ανατόλι Ζουρπένκο καλύτερα.

Πάρε:

…που βόσκει μαυτός τώρα?:):!:

Γελάει ο κόσμος με τις “ομορφιές του μπάσκετ” που χαρίζουν ο Ζοτς και οι Σέρβοι αδερφοί του.

Αλλά δεν φταίει αυτός, οι μαλάκες της ευρωλίγκας φταίνε που ακόμα και τις τελευταίες αγωνιστικές αρνούνται να βάλουν τα ματς ίδια ώρα.

“Κυλαει μια πετρα στον κατηφορο, κυλα μια μπαλα στο παρκε”

Χατζηγεωργιου ο ανθρωπος, Χατζηγεωργιου ο ποιητης.

Κάναμε 10 νίκες για να έχουμε Μπάρτσα, Εφες, Φενέρ και ενδεχομένως ΠΑΟ στο Τοπ16. Κανένα νόημα είτε βγεις 1ος είτε 4ος. Μπράβο Ευρωλίγκα.

Τουλάχιστον θα μπορούσαν να το έκαναν όπως στο Ευρωμπάσκετ, δηλαδή να “κουβαλάς” τους βαθμούς με αυτούς που ήδη είχες στον όμιλο σου και να μην ξαναέπαιζες. Αλλά οχι, να ξαναπαίξουμε με Μάλαγα, παρότι έχουμε ήδη κάνει δύο νίκες με αυτούς. Γουέλ Νταν και πάλι.

Δεν ωφελεί να γκρινιάζουμε. Κάποιος μπορεί να πει ότι κάναμε 10 νίκες σε έναν όμιλο όπου δεύτερη πιο ποιοτική ομάδα ήταν η Γαλατασαράι με όλους του τραυματισμούς και τις τιμωρίες που είχε.

Το σύστημα διεξαγωγής έχει μειονέκτημα κυρίως τον μαραθώνιο του τοπ-16. Παραείναι πολλά τα παιχνίδια. Από την άλλη όταν είσαι δις πρωταθλητής ευρώπης, δεν δικαιούσαι να αμφιβάλλεις καν για το πλασάρισμα στην 4άδα.

Ακριβώς αυτό. Δεν είσαι ουτε ουρανοκατέβατος, ούτε σταχτοπούτα…

Αν και η πρασινη σήμερα βάζει τα πράγματα στη θέση τους γατάκια…

Θελω να πιστευω πως το θεμα δε θα ειναι αν θα ειμαστε στις τεσσερις πρωτες του ομιλου, αλλα αν θα καταφερουμε να παρουμε 1η ή 2η θεση γιατι η 3η και η 4η σε στελνουν πιθανοτατα συστημενο με μειονεκτημα εδρας σε Μαδριτη η Μοσχα και τα πραγματα δυσκολευουν παρα πολυ. Οι δυο πρωτες θεσεις στη χειροτερη περιπτωση σου φερνουν την Μaccabi με πλεονεκτημα εδρας

Πάντως άσχετα εάν κάηκε η γούνα μας και για αυτό το συζητάω, το σύστημα διεξαγωγής είναι αντικειμενικά ηλίθιο και άδικο.

Γενικά είναι δύσκολα τα πράγματα και παρότι σίγουρα θα έχει ενα ενδιαφέρον να πάρουμε τον ΠΑΟ στον όμιλο μας, ουσιαστικά δεν το θέλουμε καθόλου, γιατί προφανώς και θα είναι ευκολότερο να κάνουμε δύο νίκες με τη Λοκομοτίβ.

Θα συμφωνήσω για το “ηλίθιο”.

Βασικά είναι ένα σύστημα που γίνονται δέκα αγωνιστικές για να αποκλειστούν απλά οι 8 από τις 24 ομάδες. Συνήθως μάλιστα πάνω κάτω τις 6 στις 8 που θα αποκλειστούν τις ξέρουμε εξαρχής. Οπότε οι άλλες 16 και ειδικά οι τοπ που ξέρουμε ότι θα προκριθούν είναι σα να παίζουν για το τίποτα.

Διαφωνώ με τη λογική να μεταφέρονται βαθμοί στην άλλη φάση, σε διεθνή καλοκαιρινή διοργάνωση λίγων ημερών έχει κάποια βάση, αλλά στην ευρωλίγκα όχι.

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να κοιτάξουν λίγο προς ΝΒΑ, μία καλή λύση (για αρχή) θα μπορούσε να είναι 6 όμιλοι των τεσσάρων στην πρώτη φάση όπου προκρίνονται οι 2 και μοιράζονται σε 2 ομίλους των έξι. Εκεί περνάνε οι 4 πρώτοι κάθε ομίλου και τα προημιτελικά είνια best-of-3 series ενώ ημιτελικά και τελικοί να είναι best-of-5.

Ναι αλλά και ποια η λογική να παίξεις 4 φορές με μία ομάδα σε φάσεις ομίλων?

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να κοιτάξουν λίγο προς ΝΒΑ, μία καλή λύση (για αρχή) θα μπορούσε να είναι 6 όμιλοι των τεσσάρων στην πρώτη φάση όπου προκρίνονται οι 2 και μοιράζονται σε 2 ομίλους των έξι. Εκεί περνάνε οι 4 πρώτοι κάθε ομίλου και τα προημιτελικά είνια best-of-3 series ενώ ημιτελικά και τελικοί να είναι best-of-5.

Αυτή σαν ιδέα είναι καλή, αν και το Φ4 είναι πετυχημένο φορμάτ όλα τα χρόνια και δεν ξέρω αν θα το άλλαζα. Μία ακόμη ιδέα θα ήταν να γίνει έτσι μεχρι τους ημιτελικούς και ο τελικός μονός σαν το ΤσΛ.

To Final4 αν δεν υπηρχε δε θα ειχαμε παρει δυο σερι ευρωπαικα ομως, μην το υποτιματε:!: Σιγα μην κερδιζαμε αλλες δυο φορες την ΤΣΣΚΑ του Κιριλενκο και με μειονεκτημα εδρας κιολας το 2012:p

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ του β’γυρου των 14 παιχνιδιων, μ’αρεσει η Ευρωλιγκα να που αποκταει σιγα σιγα λογικη λιγκας που τρεχει ολη τη χρονια συνεχως. Απλως ειναι βλακωδες το συστημα των προκαθορισμενων θεσεων. Θα επρεπε να διατηρηθει η κληρωση και να μην ξερει ο Ολυμπιακος πχ αν θα του τυχει η Φενερμπαχτσε, η Μακαμπι η η Ρεαλ. Η να μην εχει τη δυνατοτητα η Κουμπαν πχ να φερει οτι αποτελεσμα της καβλωσει αυριο για να παιξει σε ομιλο που θεωρει πως την βολευει

Δηλαδη τελευταια αγωνιστικη, Ολυμπιακος-Παναθηναικος, οπου μπορει να παιζεται η προκριση για τον εναν απο τους 2 ή και για τους δυο! Ε ρε γλεντια! :slight_smile:

Όμιλος φωτιά, έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και ματς πρόκληση με το Καλημέρα. Ελπίζω να μην χαλαρώσουμε μεσα στα Χριστούγεννα, γιατι εχουμε φενερ μεσα, μιλανο εξω και μετα μπαρτσελονα μεσα. ο παναθηναικος το πιο δυσκολο του ματς ειναιτην 4η αγωνιστικη στην εδρα του.

…αυτό που ο ένας αποκαλεί τον άλλον πελάτη, θα με τρελάνει#-o…δύσκολος όμιλος, που πρέπει να δείξουμε μεγαλύτερη σταθερότητα για να περάσουμε:):!: